WŁOSOWE LOVE
27.05.2022

Olejowanie włosów olejem rycynowym

Olejowanie włosów olejem rycynowym

Coraz wyraźniejszy staje się trend powrotu do stosowania preparatów pielęgnacyjnych, których skład bazuje na wyciągach roślinnych. Nie inaczej jest w przypadku kosmetyków przeznaczonych do dbania o włosy. Pasma osłabione regularnym stosowaniem zbyt oczyszczających szamponów, kosmetyków do stylizacji stają się matowe, szorstkie i mało elastyczne. Aby przywrócić im zdrowy wygląd, warto sięgnąć po olej rycynowy – zwłaszcza jeśli włosy cechują się średnią porowatością.

Olej rycynowy w pielęgnacji włosów – dlaczego warto po niego sięgać?

Olej rycynowy pozyskiwany jest z nasion rącznika pospolitego (łac. Ricinus communis). Jest to roślina, która występuje przede wszystkim w Indiach, choć znaleźć ją można także na południu Afryki, a nawet w Rosji i Brazylii. Tłoczony na zimno olej rycynowy wykorzystywany był już w starożytnym Egipcie w celach leczniczych (głównie przeczyszczających). Współcześnie można go znaleźć w składzie pomadek do ust i szamponów oraz w postaci czystego oleju. Bywa stosowany w zabiegach olejowania twarzy olejem rycynowym, choć znacznie chętniej sięgają po niego wielbicielki zdrowych i pięknych włosów, w tym nawet brwi.

Olej rycynowy ma właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że ogranicza nadmiernie aktywne i wolne rodniki i redukuje ich liczebność. To stwarza niesprzyjające warunki do rozwoju stresu oksydacyjnego i szybko postępującego procesu starzenia się skóry i włosów. Olej rycynowy aplikowany zewnętrznie działa przeciwzapalnie, łagodzi ból oraz zwalcza patogeny namnażające się na skórze.

Substancja zawiera cenne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT): kwas oleinowy (7 proc.) oraz kwas linolowy (3 proc.). Kwas oleinowy należący do grupy omega-9, reprezentuje kwasy MUFA, czyli monoenowe kwasy tłuszczowe, zwane również jednonienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Natomiast kwas linolowy z grupy omega-6 to reprezentant PUFA, czyli polienowych kwasów tłuszczowych, zwanych również wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Jednak tym co sprawia, że olej rycynowy jest wyjątkowy i tak ceniony we fryzjerstwie, to obecność kwasu rycynolowego (90 proc.), który ma właściwości przeciwzapalne i kojące.

Zanim sięgniesz po olej rycynowy pełna nadziei, że poprawi stan twoich włosów, przeprowadź próbę uczuleniową. W tym celu nałóż odrobinę preparatu za ucho lub na nadgarstek po dłoniowej stronie ręki i odczekaj 24 godziny, zanim zaaplikujesz preparat na skalp i całą długość włosów. Dlaczego to takie ważne? Olejowanie włosów olejem rycynowym może wywołać reakcję alergiczną. Jest o dosyć często spotykane zwłaszcza u osób z atopowym zapaleniem skóry.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Olejowanie włosów. Wszystko, co musisz wiedzieć

Do pielęgnacji jakiego typu włosów odpowiedni będzie olej rycynowy?

Olej rycynowy nie jest bogaty w kwasy z grupy omega-3 i omega-6 tak, jak to ma miejsce w przypadku oleju z czarnuszki czy oleju z awokado. Nie ma więc w nim tak dużych pokładów wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są w stanie przeniknąć w głąb struktury włosa wyłącznie wówczas, gdy łuski są bardzo odchylone od łodygi włosów, a więc w przypadku pasm wysokoporowatych. Warto natomiast wykorzystać go do pielęgnacji włosów średnioporowatych, gdy łuski są tylko nieznacznie odchylone od łodygi. To zasługa obecności jednonienasyconego kwasu oleinowego o cząsteczkach średniej wielkości. Jeśli regularnie będziesz wykonywać zabiegi – szybko zauważysz poprawę w wyglądzie swoich kosmyków i to na całej ich długości.

Nie wiesz jaką porowatość mają twoje włosy? Jeśli są lśniące, gładkie i elastyczne – najpewniej mają niską porowatość. Im bardziej stają się matowe, szorstkie w dotyku i skłonne do puszczenia, tym większa ich porowatość. Aby mieć pewność co do stopnia odchylenia łusek od łodygi, możesz wykonać profesjonalną analizę przy pomocy kamery trychologicznej u specjalisty. Przydatny jest też test, który możesz przeprowadzić samodzielnie w domu. Jego wyniki nie będą tak dokładne, jak te wykonane profesjonalnymi narzędziami, ale da ci wiedzę, czy masz włosy nisko-, średnio-, czy wysokoporowate. Do jego wykonania potrzebujesz wyłącznie szklanki z wodą i włosa wyrwanego z głowy.

SPRAWDŹ TEŻ: Olejowanie skóry głowy. Kompleksowy poradnik

młoda kobieta nakłada odżywkę

Olejowanie skalpu olejem rycynowym – efekty

Po olej rycynowy warto sięgnąć przy włosach, których stan uległ wyraźnemu pogorszeniu. Oznacza to bowiem, że w wyniku rozchylenia się łusek pasma szybciej tracą wilgoć. Skutkiem tego stają się cienkie, delikatne i bardziej podatne na uszkodzenia. Wyraźnie łatwiej zaczynają się też elektryzować i puszyć. Jeśli do tego dodać zamiłowanie do zabiegów stylizacyjnych, zarówno tych amatorskich (przy użyciu suszarki, lokówki czy prostownicy), jak i profesjonalnych w salonie (farbowanie, rozjaśnianie), możesz mieć pewność, że twoje pasma potrzebują szczególnego wsparcia, by odzyskać utracony blask i elastyczność.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Olej awokado na włosy

Olej rycynowy przyczynia się do gruntowej (od wewnątrz) odbudowy włosów, ale i ułatwia ich układanie. Warto również wykonywać zabiegi olejowania z jego wykorzystaniem 1–2 razy w tygodniu, gdy zmagasz się z nadmiernym wypadaniem włosów.

Z pewnością docenisz tę formę pielęgnacji w czasie zmagań ze zmianami hormonalnymi po okresie ciąży albo gdy zakończysz obciążającą organizm farmakoterapię. Oczywiście, jeśli wypadanie trwa bardzo długo i zaczyna powodować łysienie – skonsultuj się ze specjalistą, ponieważ może to być symptom poważnego zaburzenia. Jeśli jednak zmiany nie są aż tak dokuczliwe – olej rycynowy może zapobiec dalszemu wypadaniu włosów, a dodatkowo je wzmocni u nasady, przyspieszy ich wzrost oraz poprawi gęstość. Bądź jednak ostrożna z jego stosowaniem, jeśli masz bardzo jasne pasma. Olej rycynowy może bowiem przyciemnić twoje kosmyki. Dzięki obecności kwasu rycynolowego – olej rycynowy działa bakteriobójczo i grzybobójczo. Do tego reguluje pracę gruczołów łojowych. Warto więc go stosować przy uciążliwym łupieżu oraz przy włosach mocno przetłuszczających się. Jeśli nie jesteś przywiązana do pozbawionych objętości pasm zlepiających się w strąki to z pewnością polubisz olej rycynowy.

Rada kosmetologa:

Czy wiesz, że olej rycynowy bardzo często stosowany jest jako odżywka do brwi? Olejowanie włosków to bardzo dobry sposób na zagęszczenie i delikatne przyciemnienie brwi. Do zabiegu wykorzystać możesz spiralkę do brwi zakupioną w drogerii lub czystą spiralkę po zużytym tuszu do rzęs. Odrobinę olejku nanieś na spiralkę, a następnie dokładnie przeczesz włoski. Olelując systematycznie brwi, pierwsze efekty powinnaś zauważyć już po miesiącu.

SPRAWDŹ TEŻ: Domowe metody olejowania włosów

Jeśli natomiast dokucza ci świąd skalpu (związany z łupieżem lub innymi dermatozami) – wyciąg z rącznika pospolitego załagodzi powstałe stany zapalne i niewielkie rany oraz zlikwiduje uciążliwe swędzenie.

olej rycynowy i ziarna

Jak prawidłowo wykonać olejowanie olejem rycynowym?

Sposobów olejowania włosów jest kilka. Każdy z nich jest skuteczny, a wybór metody aplikacji preparatu zależy wyłącznie od twoich preferencji. Miej jednak na uwadze, że olej rycynowy charakteryzuje się gęstą konsystencją, dlatego jego rozprowadzanie na pasmach może być uciążliwe (zwłaszcza, gdy te są suche). Warto go wcześniej nieco ogrzać w dłoniach, co ułatwi aplikację. Zabieg może też być mniej wymagający, gdy połączysz olej rycynowy z innym o rzadszej konsystencji. Możesz wykonać olejowanie włosów olejem kokosowym i rycynowym albo w połączeniu z olejem ze słodkich migdałów czy olejem makadamia.

Olejowanie włosów – metoda na sucho

Jeśli dopiero zaczynasz samodzielnie olejować włosy, zacznij od metody olejowania na sucho. Nie wymaga ona wcześniejszego przygotowania pasm, dzięki czemu szybciej sprawdzisz czy olej rycynowy jest odpowiedni dla twoich kosmyków. Jeśli po zmyciu preparatu lub zemulgowaniu go odżywką kosmyki będą oklapnięte i sprawiające wrażenia przetłuszczonych, to znak, że powinnaś sięgnąć po inny olej.

SPRAWDŹ TEŻ: Olejowanie na sucho czy na mokro?

Jak zatem wykonać olejowania włosów olejem rycynowym? Zaaplikuj na dłoń kilka kropli preparatu i rozetrzyj w dłoniach, by nieco się ogrzał. Dzięki temu nie tylko łatwiej będzie się wchłaniał w pasma, ale również zmieni nieco konsystencję, dzięki czemu łatwiej ci będzie rozprowadzać go na pasmach. Odczekaj około 30 minut, a następnie zmyj preparat delikatnym szamponem albo zemulguj go odżywką. Olej najlepiej pozostawić na włosach całą noc, a rano umyć włosy delikatnym szamponem, w ten sposób olej będzie miał więcej czasu, aby odżywić włosy.

Olejowanie włosów – metoda na mokro

Jeśli przekonasz się, że olej rycynowy służy twoim włosom – możesz nadal pozostać przy metodzie na sucho lub zacząć wykonywać zabiegi nieco szybszą metodą na mokro. W tym celu umyj najpierw włosy delikatnym szamponem. Nie susz ich, lecz od razu na wilgotne wciąż pasma nałóż olej rycynowy. Pozostaw preparat na kosmykach przez około kwadrans, a następnie zmyj delikatnym szamponem lub zemulguj odżywką.

Olejowanie włosów – metoda z odżywką

Jeśli zależy ci na wzmocnieniu właściwości pielęgnacyjnych odżywki i olejku – wykorzystaj metodę z podkładem. Umyj włosy, a następnie nałóż na nie odżywkę. Dopiero na tak przygotowanym podkładzie rozprowadź olejek rycynowy. Zamiast odżywki możesz wykorzystać żel nawilżający albo wodę z miodem. Po upływie około 30 minut zmyj całą mieszankę delikatnym szamponem.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Olejowanie włosów na podkład



Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel