WŁOSOWE LOVE
28.02.2022

Olejowanie włosów olejkiem arganowym

Olejowanie włosów olejkiem arganowym

Na czym polega olejowanie włosów olejkiem arganowym i dlaczego warto to robić? Jakich rezultatów możemy się spodziewać? Czy olej arganowy będzie dobrym rozwiązaniem dla każdego rodzaju włosów? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym poradniku. Zapraszamy do lektury!

Olejowanie włosów olejkiem arganowym – czym się charakteryzuje?

Olejowanie włosów olejkiem arganowym to nic innego jak nakładanie olejku arganowego na całą długość suchych lub mokrych włosów i pozostawienie go na nich przez określony czas. O samym zabiegu olejowania pisaliśmy w naszym kompleksowym poradniku na ten temat. Warto jednak tę wiedzę usystematyzować i dopasować do substancji, którą będziemy olejować włosy.

Otóż olej arganowy nieco różni się od innych olejów wykorzystywanych podczas tego zabiegu pielęgnacyjnego. Ze względu na jego charakterystyczne cechy można nakładać go na różne sposoby, w zależności do typu włosów. Zadziała zarówno na sucho, jak i na mokro. To także jeden z niewielu olejków, które można pozostawić na włosach bez spłukiwania, np. zabezpieczając nim końcówki. Olejek arganowy doskonale chroni włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, w tym promieniowania słonecznego1. Jakie jeszcze właściwości wykazuje olej arganowy? O tym szerzej w kolejnym akapicie.

Jakie są właściwości oleju arganowego stosowanego na włosy?

Olej arganowy nazywany jest inaczej płynnym złotem Maroka, ponieważ przypomina on ten cenny kruszec, zarówno biorąc pod uwagę jego złoty kolor, jak i bogactwo dobroczynnych wartości. Do wyprodukowania 1 litra oleju arganowego potrzeba aż 30 kg owoców, a całym procesem produkcyjnym zajmują się kobiety.

Stał się niezwykle popularny jako główny składnik kosmetyków do włosów, poprzez m.in. jego zdolność do utrzymania nawilżenia i hydrofobowość2. Olej arganowy, tak jak i inne olejki bogate w kwas linolowy, kwas oleinowy i kwas palmitynowy, pozostawia na włosach warstwę ochronną. Oznacza to, że nie tylko wnika we włosy, ale również na nich pozostaje i zatrzymuje w nich wodę. Wzmacnia tym samym ich strukturę, przeciwdziała suchości i łamliwości. Olej arganowy posiada wysoką zawartością tłuszczów nienasyconych, w tym tłuszczów jednonienasyconych.

Olej arganowy bogaty jest także w tokoferole (witamina E) i polifenole, czyli silne przeciwutleniacze, które doskonale chronią włosy przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych w tym promieniami UVA i UVB. Udowodniono, że 100 ml oleju pokrywa 50% dziennego zapotrzebowania na witaminę E.

Za sprawą przeciwutleniaczy i właściwości przeciwzapalnych olejek arganowy będzie dobrym rozwiązaniem do stosowania na skórę głowy. Witamina E, której olej arganowy ma pod dostatkiem, poprawia wzrost włosów według badania porównawczego z 2010r.3 Udowodniono również4, że olejek arganowy jest panaceum na wypadanie włosów także za sprawą właściwości chroniących skórę głowy przed łuszczycą i łojotokowym zapaleniem skóry. To właśnie dzięki cechom zatrzymującym nadmierne wydzielanie sebum5 olejek arganowy może przeciwdziałać także przetłuszczaniu się skóry głowy.

Silne przeciwutleniacze i odżywcze kwasy tłuszczowe zawarte w oleju arganowym pomagają utrzymać nawilżenie włosów i chronią przed uszkodzeniami podczas stylizacji. Zabezpieczają także przed zniszczeniami spowodowanymi działaniem wolnych rodników (czynników starzeniowych). To kolejny dowód na to, że olejowanie olejkiem arganowym może znacznie opóźnić proces wypadania włosów, a nawet go zatrzymać. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Technologia anti-aging - poznaj sposób na odmłodzenie

Dlaczego warto olejować włosy olejem arganowym?

Olejek arganowy najczęściej jest stosowany jako środek nawilżający włosy, głównie za sprawą wcześniej wspomnianych substancji – kwasu oleinowego i linolowego. Wykazano, że oleje te nawilżają łodygę włosa i pomagają utrzymać wysoki poziom nawodnienia.

Biorąc pod uwagę wszystkie te cechy, można wywnioskować, że olejowanie olejkiem arganowym m.in.:

zapobiega łamliwości i kruchości włosa, a co za tym idzie, pomaga zagęścić i zapuścić z powodzeniem włosy,
chroni przed promieniowaniem UVA i UVB niczym filtr przeciwsłoneczny
6,
zapewnia włosom i skórze głowy warstwę tłuszczową, która zapobiega wysuszaniu i może pomóc w zmniejszeniu puszenia się włosów7,
wygładza kosmyki i doskonale nabłyszcza, przez co włosy stają się miękkie i świetliste,
olejowanie włosów olejkiem arganowym zmniejsza powstawanie rozdwojonych końcówek, co może skutkować grubszymi i zdrowszymi włosami,
zabezpiecza włosy przed naruszeniem ich struktury podczas stylizacji na gorąco,
reguluje wydzielanie sebum, co przyczynia się do rzadszego przetłuszczania się skóry głowy,
pielęgnuje na tyle, by zminimalizować wypadanie włosów.

Dodatkowo olejowanie olejkiem arganowym chroni również włosy przed wpływem farby syntetycznej. Jak dowiodły badania8, barwniki oksydacyjne mogą uszkadzać włosy, ponieważ procesy chemiczne i fizyczne mają wpływ na zmianę ich struktury. W konsekwencji dochodzi do zniszczeń mechanicznych i powierzchniowych. Olejek może im zapobiegać.

Olej arganowy – do jakich włosów?

Wiemy już, czym charakteryzuje się olej arganowy. Teraz czas poznać odpowiedź na pytanie o to, do jakich włosów można go stosować. O ile nie ma jednoznacznych badań dotyczących dopasowania olejku do typu włosa, o tyle doświadczenie i praktyka pokazują, że najlepiej sprawdzi się on przy włosach średnioporowatych. Olej arganowy posiada wysoką zawartością tłuszczów nienasyconych, w tym tłuszczów jednonienasyconych, dlatego doskonale nadaje się do tego typu włosów. W tym miejscu warto wyjaśnić tę klasyfikację. Włosy dzielą się na trzy rodzaje porowatosci:

niskoporowate (lśniące, gładkie),
średnioporowate (z delikatną tendencją do puszenia)
wysokoporowate (puszące się, wysuszone, podatne na wilgoć).

Włosy średnioporowate ma większość kobiet w naszym regionie, dlatego olejek arganowy będzie dobrym wyborem. Ze względu na właściwości wygładzające oraz przeciwdziałające elektryzowaniu się, olejek arganowy to idealne rozwiązanie do tego rodzaju włosów. Poza tym włosy średnioporowate mają większą tendencję do przesuszania się - nawilżający olej arganowy może w tej kwestii wiele zdziałać, przywracając puklom odpowiedni poziom nawodnienia. Olej arganowy nadaje się więc do olejowania włosów i skóry głowy - szczególnie tych z tendencją do przesuszania się. Natomiast jeśli chodzi o samo zabezpieczanie końcówek olejkiem arganowym można to robić przy każdym rodzaju włosa, bez względu na jego tendencję.

W jaki sposób olejować włosy olejem arganowym?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, olej arganowy różni się od innych olejów tym, że można go wykorzystywać na wiele sposobów – na sucho, na mokro i bez spłukiwania. Oto kilka naszych sposobów na olejowanie włosów:

1. Tradycyjna metoda – zwilż włosy wodą lub hydrolatem (np. ze wzmacniającym skrzypem polnym). Następnie wmasuj od 8 do 10 kropli olejku arganowego we włosy i skórę głowy. Dostosuj ilość olejku do długości i gęstości włosów. Przeczesz je grzebieniem, a następnie kontynuuj masowanie włosów i skóry głowy przez ok. 10 minut, upewniając się, że są one pokryte od nasady aż po same końce. Zawiń włosy w bawełniany materiał (np. koszulkę) i pozostaw na godzinę, dwie, a nawet całą noc. Po upływie tego czasu zemulguj włosy odżywką i umyj dokładnie szamponem.

2. Wmasuj olejek arganowy lub jego mieszankę z innym olejem roślinnym. Zaaplikuj go na skórę głowy oraz wetrzyj suche włosy na całej ich długości. Zabezpiecz poprzez owinięcie ręcznikiem, materiałem bawełnianym lub za pomocą specjalnego czepka. Następnie postępuj jak w metodzie nr 1.

3. Użyj oleju arganowego jako dodatku do kąpieli, w której zmoczysz także włosy. Możesz to zrobić poprzez wlanie 2 łyżek olejku lub jego mieszanki do wody. Zadziała pozytywnie i na ciało, i na włosy9.

4. Stwórz okład na włosy – zmieszaj olej arganowy z olejem z czarnuszki i pozostaw na chwilę na włosach – nie dłużej niż dwie, trzy godziny. Oczywiście nie zapomnij o emulgacji, co dokładniej opiszemy poniżej.

Najważniejsze jest to, by po zabiegu olejowania olejkiem arganowym dobrze zemulgować olej. Czym jest emulgowanie? To skuteczne zmywanie oleju za pomocą substancji chemicznych - tak, by doszło do powstania emulsji zmywalnej przez wodę10.

Możesz też nałożyć olejek arganowy na końcówki. Wcześniej rozetrzyj substancję w dłoniach a następnie wgniataj ją w końce włosów. Pozostaw bez spłukiwania jako zabezpieczenie i warstwę scalającą końcówki.

Jakiego rodzaju olejek arganowy wybrać do olejowania włosów?

Dobrej jakości, czysty olejek arganowy jest kluczem do sukcesu podczas olejowania skóry głowy i włosów.

Kupując najlepszy olejek arganowy do włosów, upewnij się, że jest to:

100-procentowy, czysty organiczny olejek arganowy bez żadnych dodatków,
oznaczony jako produkt do użytku kosmetycznego,
sprzedawany w ciemnej szklanej butelce, by nie docierały do niego promienie słoneczne.

Najlepszy olejek arganowy do przeznaczenia kosmetycznego (użytku zewnętrznego) nie powinien mieć żadnego zapachu. Natomiast spożywczy olejek arganowy pachnie orzechami. Za to przeterminowany olej arganowy może mieć silny, zjełczały zapach. Olejek arganowy powinien być kupiony w renomowanej, sprawdzonej drogerii. Ważne, by pochodził ze zweryfikowanego źródła.

Podsumowując, olejowanie olejkiem arganowym nawilża i odżywia włosy i skórę głowy oraz chroni je przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych takich jak temperatura, słońce, stylizacja, a nawet farbowanie. Zmniejszając łamliwość i rozdwajanie końcówek oraz utrzymując zdrową skórę głowy, olejek arganowy może zapobiegać wypadaniu włosów oraz zapewniać grubsze, bardziej błyszczące i piękniejsze kosmyki.


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

pixel