Kto nie pragnie mieć pięknych włosów: błyszczących, sprężystych, o głębokim odcieniu, odpornych na wypadanie i wymagających minimum pielęgnacji? Zła wiadomość jest taka, że mało kto może pochwalić się takimi włosami. Dobra - przy odpowiedniej, świadomej pielęgnacji, w wielu przypadkach wygląd i kondycję włosów można znacznie poprawić. Podstawą jest określenie ich rodzaju, a co za tym idzie - potrzeb. Popularnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest olejowanie włosów. Nadaje się on do każdego rodzaju włosów, jednak aby przyniósł oczekiwane rezultaty, trzeba użyć oleju odpowiedniego do porowatości kosmyków. Nie bez znaczenia pozostaje również sposób, w jaki zabieg zostanie przeprowadzony. Jak rozpoznać włosy wysokoporowate? Jakiej pielęgnacji potrzebują? Jaki olej wybrać do olejowania i jaką metodą najlepiej przeprowadzać zabieg? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!
Spis treści
Porowatość włosów a ich kondycja
Każdy z nas ma inne włosy – a co za tym idzie, różne są ich potrzeby. Najczęściej rodzaj włosów określamy wedle tego, co widzimy i mówimy o włosach suchych, plączących się, trudnych do rozczesania, z tendencją do elektryzowania się czy falowania. To jak włosy zachowują się pod wpływem różnych czynników, pozwala określić stopień ich porowatości.
Każdy pojedynczy włos zbudowany jest z łusek. Łuski to ściśle przylegające i zachodzące na siebie komórki, zbudowane z białka – keratyny, które mają ochronić korę łodygi włosa. Można porównać je do łusek, pokrywających ciało ryby. Im mniej owe łuski są odchylone od łodygi włosa, tym mniejsza jest ich porowatość. Analogicznie: mocno odchylone łuski świadczą o dużej porowatości włosów. Możemy wyróżnić również włosy o średniej porowatości – to te, które łączą cechy włosów nisko- i wysokoporowatych.
Im mniejsza porowatość, tym lepsza kondycja włosów. Łuski dobrze przylegające do włosa zatrzymują w nich nawilżenie i sprawiają, że włosy są dociążone, gładkie i mają zdrowy wygląd. Im większa porowatość, tym gorsza kondycja i wygląd włosów.
Włosy wysokoporowate - jak je rozpoznać?
Włosy wysokoporowate są suche, szorstkie, matowe, mają tendencję do plątania się i elektryzowania, są również łamliwe, mało podatne na układanie, pozbawione blasku. Włosy o wysokiej porowatości schną bardzo szybko, a w warunkach dużej wilgotności powietrza puszą się i wyraźnie widoczne są pojedyncze włoski, odstające na długości na różne strony.
Włosy wysokoporowate to włosy osłabione, kruche, bardzo podatne zresztą na postępowanie zniszczeń. Dlatego wymagają szczególnej troski i pielęgnacji, ukierunkowanej na dogłębne nawilżenie i regenerację. Pomocna może okazać się tu warstwa chroniąc włos: zatrzymując nawilżenie i składniki odżywcze, a przy tym stanowiąca barierę ochronną przed działaniem czynników zewnętrznych.
Jakiej pielęgnacji potrzebują włosy wysokoporowate?
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych powinna być łagodna, ale przy tym skuteczna. Wybieraj więc łagodne szampony, najlepiej z dodatkiem składników nawilżających, zmiękczających, otulających, regenerujących i odżywczych. Dzięki temu w pierwszej kolejności zabezpieczysz pasma przed postępowaniem zniszczeń, a następnie stopniowo będziesz poprawiać ich kondycję.
Szeroką ofertę kosmetyków do pielęgnacji włosów znajdziesz w naszym sklepie internetowym.
Dobra wiadomość jest taka, że nawet bardzo osłabione włosy, o wysokiej porowatości można doprowadzić do dobrej kondycji: najpierw do średniej, a następnie nawet do niskiej porowatości! Pielęgnacja powinna być ukierunkowana tak, by je wygładzić i zmniejszyć stopień rozchylenia łusek.
W niektórych przypadkach, gdy włosy są bardzo zniszczone: końcówki są rozdwojone, a włosy wykruszają się ku górze, konieczne może być ścięcie najbardziej zniszczonych pasm. Nie ma jednak tego złego: zniszczenia pną się w górę, dlatego ścinając je, zahamujesz ten proces i dasz włosom szansę na to, by odrastały mocniejsze i zdrowsze.
Podstawą pielęgnacji włosów wysokoporowatych jest łagodne oczyszczanie, nawilżanie, odżywianie i zabezpieczanie ich przed wpływem chociażby wysokiej temperatury. Po każdym myciu stosuj więc odżywkę lub/i maskę (w zależności od potrzeb), przeznaczoną do pielęgnacji włosów zniszczonych i osłabionych. Po myciu zabezpieczaj także końcówki – najlepiej za pomocą olejku do włosów, odżywki bez spłukiwania lub specjalnego kremu do włosów.
Jak dbać o włosy wysokoporowate?
Włosy wysokoporowate wymagają kompleksowego podejścia. Z jednej strony więc trzeba je nawilżać i odżywiać, z drugiej pamiętać o tym, by domknąć pielęgnację. Chodzi o to, by na koniec rytuału pielęgnacyjnego zastosować produkt emolientowy, który stworzy warstwę okluzyjną. Ta działa jak tarcza ochronna: ogranicza uciekanie wilgoci z włosów, a także chroni je przed wpływem czynników zewnętrznych. Zwiększa również ich elastyczność, dzięki czemu są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.
Dowiedz się więcej o pielęgnacji włosów wysokoporowatych.
Rada experta:
Wysokoporowate włosy wymagają szczególnej troski: bo są odwodnione i osłabione, szybko tracą również składniki odżywcze.
Wszystko przez to, że ich łuski są mocno odchylone i wszystko ucieka przez nie dosłownie jak przez otwarte okno. Można powiedzieć, że olejowanie jest wręcz stworzone dla włosów o wysokiej porowatości: bo to zabieg, który jednocześnie je nawilży, odżywi i pomoże zatrzymać w nich składniki odżywcze poprzez domknięcie łusek. Włosy wysokoporowate bardzo lubią się z olejami, dlatego warto włączyć je do codziennej pielęgnacji, przede wszystkim w postaci szamponów i odżywek z dodatkiem olejków. Warto również stosować ochronne olejki pielęgnacyjne w ciągu dnia: przede wszystkim na końcówki włosów, ale również na ich długości.
Olejowanie włosów wysokoporowatych - jakie oleje sprawdzą się najlepiej?
Olejowanie włosów to popularny zabieg, przeprowadzany w warunkach domowych. Regularne wykonywanie go przynosi włosom wiele korzyści: są nawilżone, uelastycznione, wzmocnione, wygładzone, dociążone i odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych.
SPRAWDŹ: Olejowanie włosów. Wszystko, co musisz wiedzieć
Choć oleje same w sobie nie nawilżają, to pomagają zachować nawilżenie, a także tworzą na włosach swego rodzaju ochronną powłoczkę, która je uelastycznia. Włosy wysokoporowate potrzebują więc olejowania jak żadne inne! W przypadku włosów zniszczonych, o wysokiej porowatości, na spektakularne efekty trzeba poczekać – potrzebują czasu na odbudowę. Jednak pierwsze rezultaty widać już po jednym olejowaniu. Jeśli efekt Ci się nie podoba, tj. włosy wyglądają gorzej niż przed zabiegiem, przyczyną może być źle dobrany olej!
Kwestia wyboru oleju jest tutaj kluczowa. Jeśli efekty olejowania Cię nie zadowoliły, następnym razem wybierz inny olej. Możesz testować to, co lubią Twoje włosy i metodą prób i błędów wybrać oleje idealne. O wiele prościej jednak jest zasięgnąć wiedzy o tym, jakie oleje sprawdzą się na włosach o konkretnej porowatości.
W przypadku włosów wysokoporowatych doskonale sprawdzają się oleje o dużych cząsteczkach, a także te zawierające cenne kwasy wielonienasycone. Olejowanie wysokoporowatych włosów najlepiej wykonywać przy użyciu oleju:
- lnianego – to dość uniwersalny olej o szerokim zastosowaniu w pielęgnacji ciała i włosów. Doskonale dociąża i wygładza włosy, a także zmiękcza je i nabłyszcza. Sprawdzi się zarówno w pielęgnacji włosów wysokoporowatych, jak i pozostałych typów. To także dobry wybór dla początkujących w temacie olejowania, którzy nie są pewni tego, czy dobrze określili porowatość swoich włosów;
- kukurydzianego – olej kukurydziany nie jest pierwszym wyborem kosmetycznym, a szkoda! Wykazuje bowiem doskonałe właściwości regenerujące i wygładzające. Stosowany na końcówki redukuje ich puszenie się, przesuszenie i chroni je przed rozdwajaniem się;
- słonecznikowego – jest bogaty w wiele cennych składników odżywczych, dzięki czemu wygładza, odżywia i chroni pasma. Olej słonecznikowy zawiera kilka witamin, między innymi A, D, E i F. Na początku możesz sięgnąć po olej, który znajdziesz w swojej kuchni!
- ze słodkich migdałów – jest bogaty w kwas oleinowy i kwas linolowy. Nienasycone kwasy tłuszczowe sprawiają, że olej ze słodkich migdałów jest doskonałym emolientem;
- arganowego – olejek arganowy, podobnie jak lniany, jest dobrym wyborem do każdego rodzaju włosów. Wpływa korzystnie na skórę głowy, wzmacniając cebulki włosów, a przy tym spaja rozdwojone końcówki i doskonale wygładza, a także dodaje im naturalnego blasku;
- konopnego – olejek konopny jest znany ze swoich właściwości regenerujących, uelastyczniających i łagodzących podrażnienia. Świetnie sprawdzi się więc w pielęgnacji włosów osłabionych, przesuszonych i puszących się!
Każdemu może odpowiadać coś innego, dlatego zarówno olejki, jak i inne kosmetyki warto przetestować samemu i zaobserwować rezultaty. To, co sprawdzi się u jednej osoby, niekoniecznie da taki sam efekt u innej, nawet jeżeli będzie to ten sam rodzaj porowatości włosów.
Poznaj różne sposoby olejowania włosów – przeczytaj nasz tekst na ten temat.
Metody olejowania włosów wysokoporowatych
Jaka metoda olejowania sprawdzi się lepiej w przypadku włosów wysokoporowatych? Olejowanie na sucho to najpopularniejsza metoda. Tworzy warstwę okluzyjną, która pomaga zachować nawilżenie i elastyczność włosów, zmiękczając je i dodając im blasku. Przetestuj ją i zaobserwuj efekty: jeśli będą znikome, spróbuj olejowania na mokro: na podkład nawilżający, odżywkę, w misce lub na samą wodę.
Olejowanie na mokro przez wiele osób praktykujących tę metodę, jest uważane za skuteczniejsze niż na sucho – bowiem w tym przypadku emolient (olejek) zatrzyma wilgoć, która już jest na włosach!
Więcej informacji na temat olejowania na sucho i na mokro znajdziesz w naszym tekście.