PAZNOKCIOWE VADEMECUM
25.06.2024

Onycholiza po hybrydzie – czym jest i jak ją zwalczyć?

Onycholiza po hybrydzie – czym jest i jak ją zwalczyć?

Onycholiza po hybrydzie to stosunkowo częsta przypadłość. Wygląda mało estetycznie, a do tego może utrzymywać się długo, więc wiele osób zastanawia się nad tym, czy na paznokciach dotkniętych tym problemem można wykonać stylizację hybrydową lub żelową, by ukryć objawy. Wyjaśniamy, czym jest onycholiza po hybrydzie, jak sobie z nią poradzić, a także, czy w czasie leczenia można wykonywać stylizacje.

Czym jest onycholiza po hybrydzie?

Manicure hybrydowy jest coraz popularniejszy, a dzięki temu, że produkty i akcesoria potrzebne do wykonania go są powszechnie dostępne, coraz więcej pań decyduje się na samodzielne wykonywanie stylizacji hybrydowej. Warto jednak mieć na uwadze to, że choć hybrydowe stylizacje niewątpliwie mają sporo zalet, to jednak mogą kryć również kilka zagrożeń. To przede wszystkim możliwe uczulenie na lakiery hybrydowe, a także mechaniczne uszkodzenie paznokci przez nadmierny nacisk. Jedną z konsekwencji może być onycholiza po hybrydzie. 


Onycholizą nazywa się stan, w którym płytka paznokcia odkleja się od łożyska. Czasem łatwo pomylić ją z grzybicą lub łuszczycą paznokci, jednak w praktyce są to zupełnie różne problemy. Jedną z przyczyn powstawania onycholizy są urazy mechaniczne, które powodują, że paznokieć traci łączność z łożyskiem. Choć samo w sobie nie jest to groźne, to jednak nie można bagatelizować pierwszych objawów, bo zaniedbana onycholiza może być przyczyną grzybicy i zakażeń.

Dowiedz się więcej:

Wycinanie skórek przy hybrydzie

Jak powstaje grzybica paznokci onycholiza po hybrydzie?

Onycholiza może mieć kilka przyczyn i z tego względu można wyróżnić jej trzy rodzaje. To onycholiza:


  • Pierwotna – w tym przypadku przyczyną odklejania się płytki paznokcia od łożyska są błędy w stylizacji paznokci. Dotyczą one zarówno zbyt mocnego nacisku na płytkę przy usuwaniu starej stylizacji, jak i zbyt silnego dłubania pilniczkiem pod paznokciem w celu oczyszczenia tej przestrzeni. Onycholiza pierwotna może być również wynikiem częstego stosowania różnych produktów stylizacyjnych do paznokci, które mają dość silne działanie. W konsekwencji osłabiają płytkę, przez co ta staje się bardziej podatna na uszkodzenia, w tym odklejanie się od łożyska.
  • Wtórna – onycholiza może być również pokłosiem różnych chorób, przede wszystkim przy schorzeniach tarczycy, ale także przy cukrzycy.
  • Polekowa – jak sama nazwa wskazuje, przyczyną osłabienia i odklejania się paznokci jest przyjmowanie niektórych leków. 


Jak zapobiegać powstawaniu onycholizy? Przede wszystkim akcesoria do paznokci stosuj ostrożnie. Często na płytkę wywieramy o wiele większy nacisk, niż jest to potrzebne i bezpieczne – zwłaszcza w czasie usuwania starej stylizacji frezarką lub pilnikiem. Uważaj szczególnie w okolicach macierzy paznokci, bo raz uszkodzona może powodować deformacje płytki już na stałe. 


Urządzenia do manicure i pedicure, przede wszystkim frezarka do paznokci, muszą być używane umiejętnie i z pewną, przynajmniej podstawową wiedzą dotyczącą prawidłowych technik stosowania ich. W przeciwnym wypadku możesz narobić sobie kłopotów o wiele większych, niż myślisz!


Nie bagatelizuj nigdy pierwszych objawów onycholizy. To wyraźnie bielsza część paznokcia o wiele wyżej niż jego wolny brzeg. Łatwo sprawdzisz, czy to tylko efekt wizualny, czy faktyczny problem, wkładając pod to miejsce drewniany patyczek lub inny niewielki przedmiot. Jeśli swobodnie wchodzi, to znaczy, że w tym miejscu paznokieć odkleił się od łożyska. Nie zaniedbaj tego! Odklejony paznokieć nie chroni przed przedostaniem się do organizmu bakterii i innych drobnoustrojów. Z drugiej strony wolna przestrzeń między paznokciem a łożyskiem, z ograniczonym dostępem powietrza oraz zbieraniem się wilgoci, tworzy świetne środowisko do rozwoju grzybów. Stąd do grzybicy paznokci już blisko!

Dowiedz się więcej:

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Jedną z częstych przyczyn uszkodzenia paznokci, które w konsekwencji prowadzi do onycholizy, jest nieumiejętne używanie frezarki.

Z jednej strony chodzi o ustawianie zbyt szybkich obrotów i nadmierne dociskanie jej do płytki, co powoduje osłabienie i nawet uszkodzenie paznokci. Z drugiej strony proszeniem się o kłopoty jest czyszczenie przestrzeni pod paznokciami przy użyciu frezu. Unikaj również czyszczenia tych przestrzeni ostrymi narzędziami jak czubek metalowego pilniczka, czy metalowe radełko (zwłaszcza część z nożykiem).

Dowiedz się więcej:

Odżywianie paznokci olejkiem

Dowiedz się więcej:

Onycholiza po hybrydzie – jak leczyć?

Co zrobić, gdy pojawia się onycholiza? Choroby paznokci po hybrydzie, takie jak odklejanie się ich od łożyska, można leczyć w domu. Jednak tylko pod warunkiem, że jest to początkowe stadium i odklejaniu nie towarzyszą żadne inne objawy. Podstawą jest maksymalne skrócenie paznokci dotkniętych onycholizą – tak, by zmniejszyć ryzyko dalszych uszkodzeń mechanicznych, a także nie tworzyć środowiska dogodnego bakteriom i grzybom.


W miarę zrastania uszkodzonego w ten sposób paznokcia warto skracać go tak długo, jak długo jest odklejony. Z czasem ponownie przyklei się do łożyska. Jednak póki tak się nie stanie, trzeba szczególnie o niego dbać. 


Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie olejku z drzewa herbacianego, który ma właściwości antybakteryjne. Uważaj jednak z nadmiernym używaniem go, bo ma również właściwości wysuszające, a przesuszona skóra nie będzie sprzyjała regeneracji paznokcia i łożyska. Utrzymuj paznokieć w higienie i suchości, a raz na jakiś czas zastosuj odrobinkę olejku, by zminimalizować ryzyko grzybicy, zakażenia, czy przedostania się drobnoustrojów do organizmu przez osłabione miejsce. 


W czasie leczenia onycholizy zaleca się zrezygnowanie przede wszystkim ze stylizacji hybrydowych i żelowych, a najlepiej ze stosowania jakichkolwiek kolorowych kosmetyków do paznokci, w tym również klasycznych lakierów i odżywek.


Paznokieć dotknięty onycholizą najlepiej zostawić w spokoju, systematycznie go skracając, a także chroniąc przed rozwinięciem się zmian chorobowych pod płytką. Jeśli jednak zaobserwujesz, że stan paznokcia się pogarsza, np. brązowieje, ropieje lub boli, koniecznie udaj się do lekarza. W niektórych przypadkach niezbędne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego.

Dowiedz się więcej:

Dowiedz się więcej:

Zielona bakteria onycholiza po hybrydzie – jak jej zapobiec?

Warto wspomnieć również o jeszcze jednej, częstej przypadłości, która pojawia się jako konsekwencja robienia hybrydy. To tzw. zielona bakteria pojawiająca się w efekcie niestarannego wykonania stylizacji. Wystarczy, że bazę hybrydową nałożysz na niedokładnie oczyszczony lub wilgotny paznokieć, by stworzyć w ten sposób idealne warunki do rozwoju bakterii (ciepło, wilgoć, bez dostępu powietrza). Inną przyczyną pojawiania się zielonej bakterii jest używanie zestawów do manicure i pedicure po innych osobach, które uprzednio nie zostały zdezynfekowane i wysterylizowane. 


Winna może być również zbyt słaba lampa UV/LED, która niedostatecznie utwardza lakier hybrydowy, czego nie widać z zewnątrz. Pod twardą wierzchnią skorupką lakier może być jednak całkiem mokry, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania zielonej bakterii.

Dowiedz się więcej:

Usuwanie manicure hybrydowego w sterylnych warunkach frezarką

Onycholiza paznokci po hybrydzie – podsumowanie

Podstawą do tego, by zapobiegać onycholizie, jest subtelne obchodzenie się z paznokciami, przede wszystkim w czasie wykonywania i zdejmowania stylizacji. Trzeba jednak zwracać również uwagę na codzienne czynności, które również mogą przyczyniać się do osłabienia i odklejania się paznokci. To częste stukanie w twarde powierzchnie, czy używanie paznokci do podhaczania twardych przedmiotów lub zdrapywanie nimi naklejek, dokręcanie śrubek etc. 


Do malowania paznokci używaj sprawdzonych produktów o bezpiecznych składach. W drogerii eZebra znajdziesz mnóstwo ciekawych produktów jak bazy, lakiery i 

topy hybrydowe przyjazne delikatnym paznokciom, a także szeroki wybór akcesoriów i odżywek do paznokci. Sprawdź, co znajdziesz w naszej ofercie!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

pixel