DBAJ O ZDROWIE
24.03.2021

Patyczki precz, czyli jak skutecznie i bezpiecznie czyścić uszy?

Patyczki precz, czyli jak skutecznie i bezpiecznie czyścić uszy?

Dlaczego woskowina jest tak istotna dla zdrowia naszych uszu, do czego służą patyczki i jak należy prawidłowo dbać o higienę przewodu słuchowego? Wątpliwości i pytań jest naprawdę sporo. Na wiele z nich odpowiadamy poniżej.

Woskowina. Czym jest i jakie są jej funkcje?

Zanim zapoznamy się z prawidłową techniką czyszczenia uszu, najpierw sprawdźmy, czym jest zalegająca w nich woskowina oraz jakie są jej najważniejsze funkcje.
Czym jest woskowina?
Woskowina to naturalna wydzielina pokrywająca zewnętrzne przewody słuchowe każdego z nas. W jej skład wchodzi substancja wytwarzana przez gruczoły łojowe (sebum), wydzielina gruczołów potowych, włosy oraz złuszczony naskórek. Gęstość woskowiny często wynika z predyspozycji genetycznych, ale jej konsystencja ma również związek z naszym wiekiem – im jesteśmy starsi, tym wosk pokrywający nasze przewody słuchowe staje się coraz bardziej suchy, co wynika ze stale zmniejszającej się ilości gruczołów potowych i łojowy w naszych uszach.
ANTOTALGIN

Jak uszy czyszczą się same? Zdrowe uszy mają zdolność do samoistnego oczyszczania się. Na czym polega ten mechanizm?

• Najpierw dochodzi do złuszczenia się części nabłonka wyścielającego przewód słuchowy;

• Następnie nabłonek migruje przez środek błony bębenkowej;

• Na końcu dociera on do ujścia przewodu słuchowego i często zostaje przez nas usunięty za pomocą specjalnych kropel.

 

Najważniejsze funkcje woskowiny

• Oczyszczanie ucha zewnętrznego z bakterii, grzybów i wirusów;

• Ochrona przed zanieczyszczeniami;

• Utrzymywanie odpowiedniego pH w przewodzie słuchowym.

Nadmiar woskowiny w uszach. Przyczyny

Czasami zdarza się, że nasze uszy zaczynają produkować zbyt wiele woskowiny, co zazwyczaj powoduje dyskomfort i może prowadzić do zaburzeń słuchu. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernego wytwarzania tej kleistej substancji?

Geny: uwarunkowania genetyczne wpływają zarówno na gęstość wydzielanej przez nas woskowiny, jak i na kształt kanału słuchowego, którym zostaje ona usunięta z organizmu;

Niewłaściwa pielęgnacja: nieprawidłowe korzystanie z patyczków do uszu może doprowadzić nie tylko do zatkania przewodu słuchowego, ale również do nadprodukcji wosku usznego. Jak to możliwe? Otóż jeżeli zbyt często usuwamy wydzielinę z ucha, nasz organizm uznaje, że jest jej za mało i próbuje nadrobić starty poprzez jej wzmożone wytwarzanie;

Stres: napięcie emocjonalne często przyczynia się do nadpotliwości, która z kolei zwiększa wydzielanie woskowiny w uszach;

Środowisko: częste przebywanie w zanieczyszczonych pomieszczeniach może powodować wzmożone wytwarzanie wosku usznego. Aby chronić nasze przewody słuchowe, starajmy się unikać tego typu miejsc lub osłaniajmy uszy za pomocą specjalnych słuchawek ochronnych;

Słuchawki: nadmiar woskowiny może być spowodowany także regularnym noszeniem słuchawek dokanałowych, zatyczek do uszu oraz aparatów słuchowych.

higiena

Patyczki do uszu. Czy warto ich używać?

Patyczki higieniczne od kilku lat cieszą się coraz mniejszą popularnością. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ich nieprawidłowe stosowanie może wywoływać:
• Różnego rodzaju infekcje: bakteryjne, wirusowe lub grzybicze, których powikłania mogą być bardzo groźne dla zdrowia;
• Nadmierną produkcję woskowiny, która często powoduje dyskomfort i może prowadzić do niedosłuchu;
• Zatkanie przewodu słuchowego, którego czyszczenie nierzadko bywa bolesne;
• Zapalenie ucha;
• Bóle ucha;
• Pogorszenie słuchu;
• Szumy uszne;
• Zawroty głowy;
• Uszkodzenie lub przerwanie błony bębenkowej;
• W skrajnych wypadkach nawet utratę słuchu.
Aby nie dopuścić do groźnych konsekwencji wynikających z niewłaściwego stosowania patyczków higienicznych, wystarczy używać ich zgodnie z zaleceniami lekarzy laryngologów. Pamiętajmy, że patyczkiem można czyścić wyłącznie małżowinę uszną, w której zagłębieniach często osadzają się różnego typu zanieczyszczenia. Nigdy natomiast nie wolno wprowadzać patyczka do zewnętrznego kanału słuchowego.

Higiena uszu. Podstawowe zasady

Skoro dowiedzieliśmy się już, dlaczego nasze uszy potrzebują woskowiny do prawidłowego funkcjonowania, sprawdziliśmy, co może wywoływać jej nadmierną produkcję oraz poznaliśmy prawdziwe przeznaczenie patyczków, to w końcu możemy zabrać się za kwestię higieny. Jak prawidłowo czyścić uszy?

Najbardziej podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który pozwoli nam zadbać o doskonałą kondycję naszych uszu, jest regularne przemywanie ich niewielką ilością żelu myjącego o naturalnym pH rozpuszczonym w ciepłej (ale nie gorącej) wodzie. Takim roztworem należy delikatnie czyścić małżowinę oraz zewnętrzny przewód słuchowy co najmniej raz dziennie. Pamiętajmy, że jeżeli podczas mycia płyn dostanie się do głębszej części kanału, to wystarczy lekko przechylić głowę i delikatnie nią potrząsnąć – w ten sposób, woda powinna sama wypłynąć.

Jeżeli zmagamy się z problemem nadmiernej produkcji woskowiny i jesteśmy zmuszeni raz na jakiś czas usuwać ją z naszego przewodu słuchowego, najlepiej róbmy to za pomocą specjalnych kropel lub aerozoli przeznaczonych do tego celu. Jeśli jednak tego rodzaju zabieg nie poprawia naszej kondycji, koniecznie zwróćmy się do lekarza laryngologa, który podczas wizyty określi nasz stan, oczyści uszy i zleci odpowiednią terapię.

Lista Top 3, czyli czym najlepiej czyścić uszy

1. Spray do uszu AkusTone rozpuszcza woskowinę oraz ułatwia usuwanie korków woskowinowych;
2. Krople do uszu Antotalgin Natural z nagietkiem to doskonały sposób na pozbycie się zalegającej woskowiny. Produkt może być stosowany u dorosłych i u dzieci powyżej 1. roku życia;
3. Patyczki higieniczne Cleanic świetnie sprawdzają się do czyszczenia małżowiny usznej.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

pixel