Jeśli chcesz zadbać o kondycję włosów, zacznij od odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy. Pierwszym krokiem jest złuszczanie martwego naskórka i zanieczyszczeń ze skalpu. Dzięki takiemu zabiegowi włosy odwdzięczą się pięknym wyglądem, staną się lśniące, sypkie i odbite od nasady. Jakie są rodzaje peelingu do skóry głowy? Jak prawidłowo wykonać złuszczanie warstwy rogowej naskórka?
Spis treści
Czym się kierować wybierając peeling do skóry głowy?
Peelingowanie skóry głowy jest zabiegiem, który warto wykonywać raz w tygodniu. Co możesz zyskać? Oczyszczenie skalpu z zanieczyszczeń, resztek kosmetyków do stylizacji i nadmiaru sebum. Systematycznie powtarzany peeling pomoże Ci pozbyć się martwych komórek naskórka, wspierając tworzenie nowych komórek. Twoje włosy zachowają świeży wygląd na dłużej. Masaż wykonywany przy okazji peelingu pobudzi mikrokrążenie i spotęguje wchłanianie dobroczynnych substancji z innych kosmetyków pielęgnacyjnych np. wcierek czy olejków.
SPRAWDŹ TEŻ: Wcierki na wypadanie włosów. Jak działają i jak je stosować?
Jeśli borykasz się ze wzmożoną pracą gruczołów łojowych, możesz samodzielnie wykonać peeling z zawartością glinki, który pomoże wyregulować produkcję sebum i ograniczy przetłuszczanie się włosów. We własnej łazience zrobisz także peeling cukrowy, który odświeży i nawilży skalp.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Zdrowa skóra głowy. Pielęgnacja skalpu krok po kroku
Rynek kosmetyczny oferuje peelingi enzymatyczne i mechaniczne.
Peeling enzymatyczny wykorzystuje działanie kwasów (np. kwas mlekowy, kwas salicylowy) i enzymów (np. bromelaina), które rozpuszczają zalegające na skalpie martwe komórki. Taki rodzaj peelingu doskonale sprawdza się przy tendencji do nawracającego łupieżu i problemach ze zbyt intensywnym przetłuszczaniem się włosów. Nie zawiera drobinek w składzie, dlatego polecany jest również dla skóry wrażliwej i podrażnionej. Łagodzi zaczerwieniania skalpu i uczucie swędzenia. Peeling wystarczy zaaplikować na skórę, wykonać masaż skalpu i pozostawić kosmetyk na czas zalecany przez producenta.
Peeling mechaniczny zawiera drobinki ścierne, więc nie może być stosowany przez posiadaczki wrażliwej skóry, łatwo ulegającej podrażnieniom. W roli drobinek złuszczających może wystąpić cukier, sól morska, zmielona kawa. Ten rodzaj peelingu mocniej intensyfikuje mikrokrążenie, ale jest też bardziej inwazyjny i trudniej zmyć go z włosów.
ZOBACZ TEŻ: Zdrowa skóra głowy. Pielęgnacja krok po kroku
Jak stosować peeling do skóry głowy?
Stosowanie peelingu to sama przyjemność. Zabieg jest szybki i prosty. Wystarczy, że zaaplikujesz preparat na skórę głowy przed umyciem włosów. Nakładaj kosmetyk, uprzednio oddzielając pukle pasmo po paśmie, aby nie pominąć żadnego kawałka skalpu. Staraj się delikatnie masować skórę głowy opuszkami palców, aby ją dotlenić i odżywić mieszki włosowe. Preparat zostaw na skórze tyle czasu, ile zaleca producent. Następnie spłucz peeling letnią wodą i oczyść skalp łagodnym szamponem.
PORADA EKSPERTA:
Glinki to preparaty całkowicie naturalne, stanowiące bogactwo minerałów, którymi można nasycić skalp, by go zregenerować i pobudzić porost włosów. Dobrym sposobem jest wykorzystanie olejku rycynowego i połączenie go z innym olejem np. lnianym oraz z glinką w proporcji 1:1:1. Taką miksturę nałóż na mokrą skórę głowy na 15 min.
SPRAWDŹ TEŻ: Peeling skóry głowy. Wszystko, co musisz wiedzieć
Top 5 peelingów do włosów
Wydajny kosmetyk o strukturze żelu, który łatwo można zaaplikować na skalp przy użyciu cienkiej, wydłużonej końcówki. Efekty działania peelingu są zauważalne po pierwszym użyciu. Skóra jest fantastycznie oczyszczona, świąd skalpu ulega złagodzeniu. Produkt nie wywołuje pieczenia, idealne sprawdza się przy skórze podrażnionej, przesuszonej. A jak propozycja od Seboradin wpływa na stan włosów? Kosmyki ulegają odbiciu od nasady i zyskują na objętości.
Radical, Trychologiczny peeling do skóry głowy
Produkt, który stosowany regularnie ogranicza przetłuszczanie się włosów i powoduje ich odbicie od nasady, co jest ważne zwłaszcza dla posiadaczek niskoporowatych włosów. Peeling genialnie spisuje się przy suchej i swędzącej skórze głowy. Dobrze oczyszcza skalp z resztek środków do stylizacji i pozostałości suchych szamponów. Zgodnie z zaleceniami producenta produkt wystarczy używać raz w tygodniu, by zauważyć rezultaty jego działania.
Tołpa, Dermo Hair Enzymatyczny peeling do skóry głowy
Peeling umieszczony jest w plastikowej buteleczce z dozownikiem, co pomaga kontrolować ilość produktu nakładanego na skalp. Kosmetyk zapewnia uczucie czystości skóry, reguluje pracę gruczołów łojowych, oczyszcza ujścia mieszków włosowych przez co włosy dłużej zachowują świeży wygląd. Skóra głowy po użyciu produktu jest ukojona, a włosy sypkie i odbite u nasady. Peeling stanowi idealne trio wraz z szamponem Tołpa do wypadających włosów oraz z serum z tej serii.
Element, Basil, Peeling trychologiczny
Kosmetyk ma żelową formułę. Zamknięto go w miękkiej tubce z przyjemnym do nakładania aplikatorem. W jego składzie odnajdziemy bazylię i kwasy AHA. Peeling oczyszcza skalp z wszelkich zanieczyszczeń, skutecznie złuszcza i odświeża, nie powodując przesuszenia skóry głowy i uczucia swędzenia. Delikatnie unosi włosy od nasady, nadając im objętość. Plusem jest możliwość łatwego spłukania produktu i domycia skóry głowy przy pomocy delikatnego szamponu.
Regenerum, Regeneracyjny peeling trychologiczny do skóry głowy
Kosmetyk sprawdza się idealnie przy tendencji do przetłuszczania się włosów, pozostawia kosmyki odbite od nasady i świeże przez dłuższy czas niż zazwyczaj. Dobrze sprawdza się przy problemach z łupieżem ze względu na zawartość kwasu salicylowego.
Sucha skóra głowy. Przyczyny i pielęgnacja.