Przeprowadzanie peelingu to jeden z podstawowych etapów pielęgnacji. Wykonuje się go po to, by złuszczyć martwy naskórek, pozbyć się zanieczyszczeń i odblokować pory. Najpopularniejsze peelingi mechaniczne nie są jednak odpowiednie dla wszystkich typów cery. Inaczej sprawa się ma z peelingami enzymatycznymi, które są niezwykle uniwersalne. Mogą je stosować nawet osoby z wrażliwą, reaktywną cerą. Dla kogo jeszcze nadaje się peeling enzymatyczny, jak go stosować i do czego się przydaje? Sprawdzamy.
Spis treści
Rodzaje peelingów
Na rynku kosmetycznym można znaleźć różne rodzaje peelingów. Mechaniczne dzielimy na grubo- i drobnoziarniste. Są jeszcze peelingi chemiczne tzw. kwasy oraz te najdelikatniejsze – peelingi enzymatyczne. Te ostatnie mogą stosować właściwie wszyscy, bez względu na typ cery. Doskonale sprawdzą się m.in. przy skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień, która nie znosi peelingów mechanicznych czy kwasowych5.
Peeling enzymatyczny zaliczany jest do kategorii peelingów chemicznych. Zawarte w nich enzymy nie tylko przyczyniają się do złuszczenia naskórka, ale również przyspieszają procesy odnowy w skórze. Działają na zasadzie rozpuszczania warstwy rogowej naskórka6.
Peeling enzymatyczny wyróżnia się swoją delikatną formułą, która skutecznie złuszcza naskórek, nie wywołując jednocześnie podrażnień. Sprawdzi się u osób w każdym wieku – śmiało mogą sięgać po niego zarówno nastolatki, jak i osoby dojrzałe. Jest doskonały również w przypadku cery trądzikowej, której nie należy traktować peelingami mechanicznymi. Podobnie w przypadku skór skłonnych do zaczerwienień np. naczynkowych- peeling enzymatyczny nie spowoduje rozgrzania skóry, a tym samym nię będzie się ona czerwienić. Można je stosować bezpiecznie przez cały rok7.
Peelingi enzymatyczne – składniki aktywne
· Bromelaina – pozyskiwana z ananasa
· Papaina – pozyskiwana z owoców papai
· Keratolina – stworzona przy użyciu biotechnologii
· Aktynidyna – pozyskiwana z kiwi
· Ficyna – pozyskiwana z fig
Wszystkie te substancje działają złuszczająco, dodatkowo rozjaśniają przebarwienia. Ich siła koncentruje się na zewnętrznej warstwie skóry, dzięki czemu są zdecydowanie delikatniejsze niż peelingi innego typu8. Cechą enzymów jest to, że ‘’zjadają’’ martwe komórki naskórka tzw. keratynocyty, aby naskórek mógł się odnowić i abyśmy mogli cieszyć się znowu proimenną i świeżą cerą.
Jak stosować peelingi enzymatyczne?
Niektórzy zalecają zmywanie peelingu zimną wodą. W ten sposób dodatkowo zamykamy pory skóry. Taki zabieg jednak nie nadaje się dla osób z wrażliwymi zatokami i tych podatnych na działanie niskiej temperatury.
Przed zaaplikowaniem peelingu na skórę trzeba pamiętać o dokładnym oczyszczeniu twarzy. Na początek zmywamy makijaż – najlepiej płynem micelarnym, mleczkiem lub dostosowanym do typu cery olejkiem. Potem oczyszczamy całość kosmetykiem na bazie wody. Dopiero na tak przygotowaną skórę nakładamy wybrany peeling enzymatyczny. Po zmyciu preparatu czas serum i krem z ochroną przeciwsłoneczną. Dzięki delikatnemu działaniu, peelingi enzymatyczne można stosować częściej niż mechaniczne. Kosmetyków tego typu używamy raz, dwa razy w tygodniu.
Zalety stosowania peelingów enzymatycznych
· Usunięcie martwego naskórka
· Poprawa kolorytu cery
· Zmniejszenie liczby zaskórników
· Mniejsza widoczność porów skóry
· Odświeżenie skóry
· Przygotowanie cery do zaaplikowania kolejnych kosmetyków
Kosmetyki tego typu nadają się do stosowania przez cały rok. Są bezpieczne, nie reagują z promieniami UV. Oczywiście przez cały rok należy używać kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, ale peeling enzymatyczny nie zwiększa ryzyka wystąpienia podrażnień posłonecznych9.
Najlepsze peelingi enzymatyczne
Polecane produkty:
· Tołpa Dermo Face Sebio – bardzo popularny peeling enzymatyczny i zdecydowany hit ! Nadaje się do skóry wrażliwej, alergicznej, trądzikowej i tłustej. Świetnie usuwa zrogowacenia i oczyszcza pory. Złuszcza naskórek, przygotowując cerę do nałożenia kolejnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Sprawdzi się w pielęgnacji skóry problematycznej – będzie redukować produkcję sebum i zmatowi cerę.
· Ziaja Ulga – peeling enzymatyczny przeznaczony do skóry wrażliwej. Zostawia skórę odżywioną, wygładzoną i miękką. Świetnie nawilża, dzięki czemu redukuje widoczność suchych skórek.
· Apis Żurawinowa Witalność – nadaje się do każdego typu cery, skutecznie usuwając martwy naskórek. Rozjaśnia przebarwienia, nadaje świeży kolory i dodaje blasku.
· BielendaFreshJuice – peeling enzymatyczny o działaniu rozświetlającym. Dzięki zawartości kwasu laktobionowego, kwasów z ananasa i bioaktywnej wody cytrusowej dodaje blasku skórze, nadaje jej zdrowy koloryt i niweluje przebarwienia.
· EvelineGlycolTherapy – olejkowy peeling dla wymagających. Dwuprocentowe stężenie kwasu glikolowego oraz kwasy AHA sprawiają, że skóra staje się odżywiona, rozświetlona i optycznie odmłodzona.
· BiolavenOrganic – peeling enzymatyczny o delikatnej formule przeznaczony dla skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Wyrównuje koloryt skóry, wygładza i dodaje blasku.
Domowe peelingi enzymatyczne
Do domowego peelingu enzymatycznego można użyć kiwi, ananasa, papai, figi lub jabłek. Świetnie sprawdzą się również octy owocowe, np. ocet jabłkowy. Domowe peelingi są bezpieczne – o ile nie jesteśmy uczuleni na któryś z ich składników. Ten na bazie kiwi sprawdzi się szczególnie u osób ze skórą trądzikową i tłustą. Dzięki papainie, aktynidynie i całemu zestawowi witamin i minerałów delikatnie rozjaśnia przebarwienia oraz działa ściągająco. Peeling ananasowy docenią osoby zmagające się z cerą naczynkową, a jabłkowy – ci, którzy chcą się pozbyć przebarwień i zmniejszyć widoczność blizn potrądzikowych.
Warto pamiętać, by do samodzielnego tworzenia kosmetyków używać wyłącznie produktów ze sprawdzonego źródła. Wszystkie owoce należy dokładnie umyć, sparzyć wrzątkiem i przygotować, blendując na gładką masę. Przed nałożeniem mieszanki na twarz warto najpierw zrobić test alergiczny, aplikując peeling np. na nadgarstek lub fragment szyi. Po kilkunastu minutach zmywamy i odczekujemy godzinę, by ocenić, czy nie pojawiła się reakcja alergiczna. Jeśli nie – śmiało możemy aplikować preparat na twarz.
Peeling enzymatyczny – uniwersalny kosmetyk dla każdego
Dzięki dodatkowi wysokiej jakości składników aktywnych produkty te można wykorzystywać w pielęgnacji różnych typów cery. Odpowiedni peeling enzymatyczny znajdą zarówno osoby ze skórą suchą, jak i posiadacze cery tłustej czy trądzikowej. Warto jednak pamiętać, by stosować je regularnie, ale też z umiarem. Dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Do tego krem i olejek pielęgnacyjny z wysoką zawartością składników aktywnych, by przywrócić skórze utracony blask i jędrność.
Rada:
Jeżeli chcesz, aby Twoja cera lepiej przyjęła składniki aktywne z ulubionej maseczki do twarzy- przed jej aplikacją nałóż peeling enzymatyczny, odczekaj 15 min i zmyj wodą. W ten sposób delikatnie złuszczona cera lepiej wchłonie i wykorzysta wszystkie składniki odżywcze maski.
5 https://www.academia.edu/36096044/Whats_the_Difference_between_an_Enzyme_Peel_and_a_Chemical_Peel
6 https://www.researchgate.net/publication/283704009_Recent_Progress_in_Technologies_for_Enzymatic_Peeling_of_Fruit/
7 https://biotechnologia.pl/kosmetologia/peeling-enzymatyczny,12727
8 https://biotechnologia.pl/kosmetologia/peeling-enzymatyczny,12727
9 https://www.byrdie.com/enzyme-peels-5101236