ZADBANA SKÓRA
28.12.2023

Peeling kawitacyjny – co to jest i jakie daje efekty?

Peeling kawitacyjny – co to jest i jakie daje efekty?

Peeling kawitacyjny to popularny zabieg złuszczający martwy naskórek. Doskonale radzi sobie również z redukcją zaskórników, a przy okazji odświeża skórę i poprawia jej mikrokrążenie. Peeling kawitacyjny jest bezpieczny i może być wykonywany na praktycznie każdym rodzaju skóry. Do tego jest skuteczny, ponieważ zadowalające efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu. Dowiedz się, czym dokładnie jest peeling kawitacyjny i jakich efektów możesz się po nim spodziewać!

Co to jest peeling kawitacyjny?

Peeling kawitacyjny – co to jest? Peeling kawitacyjny to zabieg złuszczania martwego naskórka i tym samym odświeżania skóry. Jest nieinwazyjny (tj. nie przerywa ciągłości tkanek), bezbolesny i nadaje się także do wykonania na skórze wrażliwej. 

Zabieg wykonuje się na zwilżonej skórze, a do jej oczyszczania wykorzystywane są ultradźwięki. Tworzą one pęcherzyki gazu, które gwałtownie pękają – i właśnie w ten sposób rozbijają martwe komórki naskórka. Peeling kawitacyjny doskonale usuwa nie tylko martwe komórki naskórka, zrogowacenia i bakterie, ale również głęboko oczyszcza pory. 

Co więcej – peeling kawitacyjny dociera w głębsze warstwy skóry niż klasyczny peeling do twarzy chemiczny lub ziarnisty. Dzięki temu efekty są wyraźniejsze i dla wielu osób o wiele bardziej zadowalające niż w przypadku innych metod złuszczania naskórka. 

Po zabiegu skóra jest wyraźnie odświeżona, ma lepszy koloryt, a jej struktura jest wyrównana. Jest również lepiej przygotowana do przyjęcia składników pielęgnacyjnych z kosmetyków. 

Zabieg można wykonać w salonie kosmetycznym lub w domowych warunkach. Na rynku dostępne są różne urządzenia do domowego peelingu kawitacyjnego, dzięki którym w ciągu kilku minut oczyścisz skórę i poprawisz jej ogólną kondycję

Peeling kawitacyjny - wskazania i przeciwskazania

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

LUMENE NORDIC HYDRA [LÄHDE] OXYGEN RECOVERY 72H WEGAŃSKA ŻELOWA NAWILŻAJĄCA MASKA DO TWARZY

LUMENE NORDIC HYDRA [LÄHDE] OXYGEN RECOVERY 72H WEGAŃSKA ŻELOWA NAWILŻAJĄCA MASKA DO TWARZY

CERAVE ŻEL MYJĄCY DO TWARZY PRZECIW NIEDOSKONAŁOŚCIOM

CERAVE ŻEL MYJĄCY DO TWARZY PRZECIW NIEDOSKONAŁOŚCIOM

NACOMI ROSE FACE MASK MASKA RÓŻANA ŁAGODZĄCO-USPOKAJAJĄCA

NACOMI ROSE FACE MASK MASKA RÓŻANA ŁAGODZĄCO-USPOKAJAJĄCA

MIYA COSMETICS MORE GLOW PEELING MASKA ENZYMATYCZNA Z WITAMINĄ C

MIYA COSMETICS MORE GLOW PEELING MASKA ENZYMATYCZNA Z WITAMINĄ C

Peeling kawitacyjny jak działa?

Do zabiegu peelingu kawitacyjnego wykorzystuje się specjalne urządzenie, które wytwarza ultradźwięki. Jest ono zakończone specjalną metalową szpatułką, którą przesuwa się po skórze i w ten sposób usuwa martwy naskórek i zanieczyszczenia. 

To urządzenie wykorzystuje zjawisko kawitacji – czyli zamiany fazy ciekłej w gazową, co następuje wskutek zmniejszenia ciśnienia. To właśnie dlatego nieodłącznym elementem tego zabiegu jest ciągłe nawilżanie skóry. Dodatkowo urządzenie do peelingu kawitacyjnego wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które przekształcają ciecz w maleńkie pęcherzyki, które odrywają martwy naskórek. 

Co daje peeling kawitacyjny? Efekty peelingu kawitacyjnego są widoczne od razu po zabiegu: skóra jest gładsza, odświeżona, zyskuje soczysty koloryt, a także jest miękka i przyjemna w dotyku. Tuż po zabiegu może pojawić się lekkie zaczerwienienie skóry (zwłaszcza wówczas, gdy jest ona sucha, cienka i wrażliwa), jednak jest to zupełnie normalne zjawisko i zwykle ustępuje w ciągu kilku-kilkunastu minut od zakończenia zabiegu. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Nakładanie kosmetyków podczas zabiegu peelingu kawitacyjnego

Jak wygląda zabieg peelingu kawitacyjnego?

Zabieg peelingu kawitacyjnego można wykonać albo w gabinecie kosmetycznym, albo w domu. Sposób przeprowadzenia go w obu przypadkach jest podobny, tak samo, jak efekty. W obu przypadkach podstawą jest dokładne oczyszczenie skóry przed przystąpieniem do jej złuszczania. W pierwszej kolejności usuwa się makijaż, a następnie oczyszcza się skórę: pianką lub żelem do mycia twarzy. 

Kolejnym krokiem jest już przystąpienie do złuszczania. Zabieg przeprowadza się partiami, tj. np. najpierw czoło, w następnej kolejności jeden policzek, potem drugi, a na końcu nos i broda. Złuszczanie kawitacyjne można jednak wykonywać nie tylko na twarzy. Popularnymi miejscami są również plecy, dekolt i ręce. 

Przeprowadzanie zabiegu partiami jest istotne przede wszystkim ze względu na utrzymanie nawilżenia skóry. Najczęściej robi się to w ten sposób, że obszar, który aktualnie jest oczyszczany, przeciera się zwilżonym wacikiem tuż przed przyłożeniem urządzenia kawitacyjnego. 

Zabieg można zakończyć żelową maseczką łagodzącą lub odżywczą bądź kremem regenerującym. Są to ogólne zasady wykonywania tego zabiegu. Każda kosmetyczka może jednak mieć na to swoje sposoby, uwzględniające różne typy skóry i ich potrzeby, a także indywidualne preferencje klientek.

Kobieta leżąca z maseczką chłodzącą na twarzy po peelingu kawitacyjnym.

Peeling kawitacyjny ile trwa?

Ile czasu trwa peeling kawitacyjny? Długość zabiegu jest uzależniona od kilku kwestii – przede wszystkim od procedury przed użyciem urządzenia kawitacyjnego i po. Samo złuszczanie naskórka nie trwa długo: bo zwykle to 5-15 minut. Czas może różnić się jednak w zależności od tego, jaki obszar skóry jest poddawany zabiegowi, a także jak głębokiego oczyszczenia potrzebuje. Im większy obszar skóry i im bardziej jest zanieczyszczony, tym naturalnie dłużej będzie trwało oczyszczanie. 

Demakijaż i oczyszczanie skóry, a także pielęgnacja zakańczająca peeling kawitacyjny również mogą mieć różną długość, w zależności od indywidualnych decyzji kosmetyczki i preferencji klientki. 

Można jednak przyjąć, że średni czas trwania pełnego zabiegu (wszystkich etapów) to od 30 do 60 minut. 

INFACE PEELING KAWITACYJNY CZARNY

Peeling kawitacyjny – efekty

Pierwsze efekty peelingu kawitacyjnego mogą nie być zachwycające – bo tuż po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, a jeśli jest bardzo sucha i delikatna, może być nawet trochę podrażniona. Są to jednak naturalne reakcje i nie stanowią efektu niepożądanego. Ustępują również w ciągu najbliższych minut po zabiegu, by odkryć odświeżoną, rozpromienioną, wyraźnie odżywioną (dzięki stymulującemu masażowi, który pobudza mikrokrążenie skóry) i wygładzoną skórę. 

Masz zaskórniki? Efekty peelingu kawitacyjnego pozytywnie Cię zaskoczą. Dzięki temu, że ultradźwięki doskonale rozbijają martwe komórki skóry, a także oczyszczają pory, problem zaskórników zostaje rozwiązany szybko i sprawnie. 

Dodatkowo, dzięki głębokiemu oczyszczaniu skóry, usuwane są również bakterie gromadzące się w niej. To z kolei doskonale rozwiązuje problem tworzenia się zmian trądzikowych. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Przeprowadzanie peelingu kawitacyjnego w salonie kosmetycznym

Peeling kawitacyjny – efekty uboczne

Peeling kawitacyjny jest zabiegiem nieinwazyjnym, co oznacza, że nie narusza ciągłości naskórka. Do przeprowadzenia zabiegu nie wykorzystuje się również kosmetyków o silnym działaniu. Jest więc z założenia bezpieczną procedurą. Jednak jak w każdym innym przypadku, indywidualna reakcja skóry na różne czynniki jest nieprzewidywalna. 

Choć skutki uboczne peelingu kawitacyjnego nie są częstym zjawiskiem, to jednak w niektórych przypadkach może pojawić się tymczasowe zaczerwienienie lub podrażnienie skóry. Te efekty ustępują jednak zwykle w ciągu kilku minut, w skrajnych przypadkach może trwać to do kilkudziesięciu minut. 

Wioletta Heller

Wioletta Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Skóra po zabiegu peelingu kawitacyjnego jest doskonale odświeżona i o wiele lepiej przyjmuje składniki aktywne z produktów pielęgnacyjnych.

Wykorzystaj to, wykonując tuż po nim zabieg sonoforezy – czyli masażu ultradźwiękowego. Po zakończeniu zabiegu kawitacji na skórę nanieś serum lub ampułkę z wybranymi substancjami odżywczymi, rozprowadź kosmetyk na skórze, a następnie… po prostu odwróć urządzenie do kawitacji i przyłóż jego końcówkę do skóry odwrotną stroną i przesuwaj po skórze. Dzięki temu wtłoczysz substancje aktywne w głąb skóry.

Jak często robić peeling kawitacyjny?

Częstotliwość wykonywania peelingu kawitacyjnego jest indywidualną kwestią, uzależnioną od różnych czynników. Jak często można robić peeling kawitacyjny? W przypadku zabiegów przeprowadzanych w domowych warunkach, po urządzenie do kawitacji można sięgać tak często, jak czujesz, że jest to potrzebne. W przypadku mocno zanieczyszczonej skóry może to być nawet raz w tygodniu, aż do uzyskania satysfakcjonujących efektów. Następnie częstotliwość zabiegów peelingu kawitacyjnego można ograniczyć do nawet jednego w miesiącu. 

W przypadku wizyt u kosmetyczki peeling wykonuje się rzadziej. Jak często peeling kawitacyjny wykonuje się w gabinecie? W większości przypadków zalecana częstotliwość to 3-4 tygodnie. 

Proces peelingu kawitacyjnego

Ile kosztuje peeling kawitacyjny?

Na pytanie o to, ile kosztuje peeling kawitacyjny, można odpowiedzieć: to zależy. Zmiennych wpływających na cenę jest sporo, dlatego przybliżona wycena jest trudna. 

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę to, czy zabieg chcesz wykonywać w seriach u kosmetyczki, czy preferujesz zaopatrzenie się we własne urządzenie do domowego użytku. W tym drugim przypadku sprawa jest o wiele łatwiejsza: bo koszty zabiegu ograniczają się w zasadzie do zakupu urządzenia do kawitacji, a także do ceny kosmetyków używanych do oczyszczania skóry przed zabiegiem, nawilżania jej w czasie zabiegu, a także odżywiania po złuszczaniu. Podstawowe urządzenia do peelingu kawitacyjnego kupisz już za nieco ponad 100 złotych. Bardziej zaawansowane modele, często również z dodatkowymi funkcjami, to koszt nawet kilkuset złotych. Jest to jednak jednorazowy wydatek. 

W przypadku zdecydowania się na zabieg u kosmetyczki cena zależy przede wszystkim od obszaru skóry, który będzie mu poddany, a także od renomy gabinetu, który wybierzesz. Zwykle koszt pojedynczego zabiegu obejmującego obszar twarzy to koszt około 100 zł. Z koeli podczas rozszerzania obszaru o dekolt, cena może wzrosnąć, czasem nawet dwukrotnie. 

Jak przygotować się do zabiegu peelingu kawitacyjnego?

Zabieg peelingu kawitacyjnego można wykonać w zasadzie w dowolnym momencie i nie wymaga to specjalnych przygotowań. Jeśli jednak planujesz złuszczanie skóry w ten sposób, to na co najmniej tydzień przed zabiegiem lepiej zrezygnuj z innych zabiegów złuszczających, szczególnie tych o intensywnym działaniu (jak eksfoliacja kwasami), ponieważ możesz podrażnić skórę. 

Peelingu kawitacyjnego, tak, jak innych zabiegów złuszczających, nie powinno się również wykonywać na mocno opalonej skórze. Na tydzień-dwa przed planowanym peelingiem kawitacyjnym zrezygnuj więc z opalania. 

Peelingu kawitacyjnego nie powinno się wykonywać u ciężarnych kobiet, u osób z chorobami nowotworowymi, a także w czasie infekcji przebiegającej z gorączką. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także aktywna opryszczka. 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy śmiało możesz poddać się kawitacyjnemu zabiegowi złuszczania skóry, skonsultuj się z kosmetyczką lub kosmetologiem – szczególnie jeśli do zabiegu będziesz przystępować po raz pierwszy. 

Przemywanie twarzy po peelingu kawitacyjnym

Peeling kawitacyjny – zalecenia po zabiegu

Zalecenia po zabiegu peelingu kawitacyjnego nie są skomplikowane – bo i sam zabieg do takich nie należy. Mając na uwadze to, że skóra po złuszczaniu ultradźwiękami może być podrażniona, a nawet czasowo nadwrażliwa, warto:

  • Unikać wykonywania makijażu i demakijażu przez około dobę po zabiegu. 
  • Unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne i chlorowaną wodę.
  • Zrezygnować z sesji w saunie.

Jeżeli zabieg peelingu kawitacyjnego wykonujesz w seriach, to pomiędzy nimi unikaj również innych zabiegów złuszczających, bo możesz podrażnić skórę. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Peeling kawitacyjny – skutki uboczne

Peeling kawitacyjny jest bezpiecznym i nieinwazyjnym zabiegiem, dlatego raczej nie występują po nim niepożądane skutki. Najczęściej pojawia się czasowe zaczerwienienie lub lekkie podrażnienie skóry – jednak objawy te ustępują zwykle w ciągu kilkunastu, maksymalnie kilkudziesięciu minut od zakończenia zabiegu. Zwykle jednak zastosowanie maski łagodzącej i nawilżającej na zakończenie zabiegu rozwiązuje ten problem.

Jeżeli zabieg został wykonany nieprawidłowo, tj. niedelikatnie lub nie były przestrzegane zasady higieny, to w skrajnych przypadkach może dojść do stanu zapalnego skóry (jeśli np. zostanie na tyle mocno podrażniona, że zostanie przerwana jej ciągłość). Są to jednak bardzo rzadkie przypadki wynikające z rażącego zaniedbania.

Gładka skóra po peelingu kawitacyjnym

Co daje peeling kawitacyjny? Podsumowanie

Peeling kawitacyjny to zabieg głęboko oczyszczający i świetnie odświeżający skórę każdego rodzaju. Jest polecany przede wszystkim tym osobom, które mają skórę tłustą lub łojotokową, a także ze skłonnością do tworzenia się zaskórników i zmian trądzikowych. Świetnie sprawdza się również przy cerze dojrzałej, poszarzałej, o niejednolitym kolorycie. Doskonale odświeża i wygładza skórę, natychmiastowo nadając jej promienności i poprawiając jej jędrność. 

Biorąc pod uwagę to, że jest to zabieg bezbolesny (niektóre osoby mogą odczuwać delikatne łaskotanie, mrowienie lub mikrokłucie skóry), jego wykonanie jest szybkie i łatwe (można zrobić go w domowych warunkach), a przygotowanie się do niego i rekonwalescencja po nim są absolutnie zbędne, można śmiało powiedzieć, że jest to jeden z najbardziej uniwersalnych sposobów na poprawę ogólnej kondycji skóry! 

W drogerii eZebra znajdziesz różne urządzenia do kawitacji, a także kosmetyki niezbędne do przygotowania skóry do tego zabiegu oraz do pielęgnacji zakańczającej go. Sprawdź naszą aktualną ofertę i ciesz się gładką, promienną skórą – od ręki!

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023

Polecane

pixel