Na pewno wiesz, że jak ważna jest pielęgnacja włosów, ale czy pamiętasz o pielęgnacji skóry głowy? Skóra, z której wyrastają włosy odgrywa kluczową rolę w ich wyglądzie. Utrzymanie zdrowego skalpu, wolnego od nagromadzonych produktów do stylizacji, kurzu i zanieczyszczeń sprawi, że Twoje kosmyki będą wyglądać lepiej. Jak zrobić peeling skóry głowy? Jaki peeling do skóry głowy wybrać? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.
Spis treści
Co daje peeling skóry głowy?
Podobnie jak peelingi do ciała i twarzy, peelingi do skóry głowy usuwają nadmiar sebum, martwe komórki naskórka, resztki środków do stylizacji, które odkładają się na skalpie. Kosmetyk ten reguluje pracę gruczołów łojowych co sprawia, że włosy przetłuszczają się mniej intensywnie i dłużej pozostają świeże.
Systematyczne wykonywanie złuszczania skóry głowy wspomaga walkę z łupieżem, usprawnia mikrokrążenie krwi, a więc przyczynia się do dotlenienia cebulek włosowych i pobudza wzrost pukli. Peeling zwiększa także przyswajalność wartościowych związków zawartych w produktach do pielęgnacji skóry głowy (wcierki, oleje). Stosowanie wielu kosmetyków do stylizacji włosów może być przyczyną swędzenia oraz podrażnienia skóry głowy, bowiem produkty te utrudniają zachowanie naturalnego pH skalpu i nie sprzyjają jego regeneracji. Kosmyki są matowe, nadmiernie obciążone przez co zbytnio przylegają do skóry głowy, sprawiając wrażenie tłustych. Skalp głowy oczyszczony za pomocą peelingu jest w lepszej kondycji, co przekłada się także na atrakcyjniejszy wygląd włosów np. poprzez odbicie ich od nasady.
Co więcej, jeśli nie będziesz regularnie pozbywać się warstwy martwych komórek oraz związków oblepiających skórę głowy np. silikonów pochodzących z szamponów, wzrost kosmyków może być spowolniony lub może dojść do nadmiernego ich wypadania. Martwy naskórek jest pokarmem dla bakterii i roztoczy, dlatego warto go usuwać, by nie dopuścić do namnażania się drobnoustrojów na skórze głowy, czy na poduszce.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Zdrowa skóra głowy. Pielęgnacja skalpu krok po kroku
Jak stosować peeling do skóry głowy?
Masz do wyboru peelingi zawierające drobinki ścierne oraz peelingi enzymatyczne, które rozpuszczają martwe komórki skóry. Jak używać peelingu do skóry głowy? Złuszczanie skóry głowy wykonuj po jej zmoczeniu wodą. Nakładaj preparat miejsce przy miejscu i wykonuj delikatny masaż ruchami okrężnymi przez kilka minut. Niektóre peelingi enzymatyczne wymagają pozostawienia ich na skórze głowy przez 10 minut, by mogły w pełni zadziałać.
Po skończonym peelingowaniu umyj głowę szamponem, a następnie nałóż na włosy odżywkę lub maskę. Jeśli po użyciu peelingu mechanicznego odczujesz podrażnienie skalpu, wypróbuj preparat enzymatyczny podczas kolejnego złuszczania. Być może masz wrażliwą skórę głowy i kosmetyki z drobinkami ściernymi nie są odpowiednie dla Ciebie.
SPRAWDŹ TEŻ: Peeling do skóry głowy. Ranking produktów
Na rynku kosmetycznym dostępne są specjalne szczotki do złuszczania skóry głowy. Używa się ich na mokry skalp np. pod prysznicem. Wypróbuj szczotkę Tangle Teezer The Scalp Exfoliator and Massager, która może być używana zarówno na sucho, jak i na mokro. Dobrym wyborem będzie także szczotka do mycia włosów i masażu głowy marki Mohani, która posiada silikonowe wypustki bezpieczne dla skalpu.
Nie wykonuj złuszczania, zwłaszcza mechanicznego, jeśli z różnych przyczyn borykasz się z wypryskami, krostkami, strupkami na skórze głowy. Peeling w takim przypadku może doprowadzić do intensyfikacji i rozprzestrzenienia stanu zapalnego na cały skalp. Najpierw udaj się do dermatologa lub trychologa i wylecz skórę głowy, by móc ją złuszczać.
Peeling skóry głowy - jak często?
Zazwyczaj wykonuje się peeling skóry głowy raz na tydzień. Jeśli Twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają lub borykasz się z nawracającym łupieżem możesz spróbować wykonywać enzymatyczne złuszczanie skalpu co 2-3 mycie głowy. W przypadku skóry wrażliwej i łatwo ulegającej podrażnieniom wystarczy, że zrobisz peeling raz na 2 tygodnie. Dla osiągnięcia jak najlepszych efektów wykonuj złuszczanie systematycznie.
Jak zrobić peeling do skóry głowy?
Zastanawiasz się, jak wykonać peeling skóry głowy samodzielnie? Nic prostszego. Wystarczy, że masz w domu cukier i szampon. Pamiętaj, że cukier szybko się rozpuszcza, więc używaj do wykonania tego peelingu chłodniejszej wody. Zamiast szamponu możesz wykorzystać olej, np. lniany. Do 2 łyżek wybranego oleju dodaj 1,5-2 łyżki cukru i masuj delikatnie skórę głowy. Jeśli zmagasz się z łupieżem, cukier w peelingu nie jest dla Ciebie, bo stanowi pożywkę dla grzybów bytujących w nadmiarze na skórze.
PORADA EKSPERTA:
Jeśli zastanawiasz się, co będzie lepszym wyborem do peelingu: kawa, sól, czy cukier, polecam skorzystać z tego ostatniego. Sól może być przyczyną podrażnień, fusy z kawy ciężko wypłukać. Cukier najlepiej połączyć z wybranym olejem, taki peeling jest stosunkowo delikatny.
ZOBACZ TEŻ: Zdrowa skóra głowy. Pielęgnacja krok po kroku
Zamiast cukru możesz wykorzystać sól morską, która wpływa odkażająco i ściągająco na skalp. Zrezygnuj z wykorzystania soli, jeśli posiadasz strupki bądź wypryski na skórze głowy.
Do wykonania peelingu możesz użyć sypkiej glinki, która nieznacznie wysusza i detoksykuje skalp, więc idealnie nadaje się do pielęgnacji łojotokowej skóry głowy. Wystarczy, że do 3 łyżek mikstury z użyciem cukru lub soli dodasz 3 łyżki wybranej glinki. Taki peeling stosowany regularnie pozwoli na większe odstępy w myciu głowy, bowiem zauważalnie zredukuje produkcję sebum.
Przy włosach nadmiernie przetłuszczających się świetnym rozwiązaniem będzie systematyczne stosowanie peelingu z sody oczyszczonej z dodatkiem olejku eterycznego np. herbacianego. Użyj 1 łyżki sody oczyszczonej, 3 łyżek delikatnego szamponu i kilku kropli olejku. Tak mikstura nie jest polecana dla posiadaczek wrażliwej skóry głowy, bo zbyt mocno działa i może wywołać podrażnienia.