PIĘKNO Z NATURY
16.03.2024

Peptydy miedziowe – jak działają na skórę i jakie wybrać?

Peptydy miedziowe – jak działają na skórę i jakie wybrać?

Osobom świadomie pielęgnującym swoją skórę peptydy bez wątpienia są składnikiem doskonale znanym. Są wręcz uwielbiane przede wszystkim przez posiadaczy skóry dojrzałej i starzejącej się, a także osłabionej i podrażnionej. Peptydy mają bowiem doskonałe właściwości przeciwstarzeniowe oraz wzmacniające. W pielęgnacji ani-aging warto przyjrzeć się przede wszystkim jednej grupie: to peptydy miedziowe. Przybliżamy, czym jest ten składnik, jakie wykazuje działanie i po które kosmetyki zawierające go warto sięgnąć!

Czym są peptydy miedziowe?

Peptydy to naturalne związki chemiczne produkowane przez nasze organizmy. Są zbudowane z krótkich łańcuchów aminokwasów. Kiedy zaś łączą się ze sobą dłuższe łańcuchy aminokwasów, stają się białkami, które są budulcem organizmu. Peptydy i aminokwasy są więc bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na siłę i zdrowy oraz młody wygląd skóry. Wraz z wiekiem (już po 20. roku życia) produkcja peptydów przez organizm spada, dlatego warto uzupełniać je z zewnątrz, czyli z kosmetyków pielęgnacyjnych.


Można wyróżnić trzy grupy peptydów: to transportujące, sygnałowe i neuropeptydy. Peptydy miedziowe są krótkimi łańcuchami aminokwasów zawierającymi jony miedzi. Zalicza się je do grupy peptydów transportujących, których zadaniem jest ułatwienie przenikania substancji aktywnych w głębsze warstwy skóry. Cząsteczka miedzi, która jest do nich dołączona, wykazuje istotną funkcję pielęgnacyjną. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Peptydy miedziowe są więc bardzo cennym składnikiem aktywnym chętnie wybieranym do pielęgnacji skóry starzejącej się i dojrzałej, bo czynnie wspierają kondycję skóry. 


Jak wybrać dobry krem czy serum? Peptydy miedziowe są oznaczane w składach INCI jako:


  • Copper Tripeptide,
  • Dipeptide-2,
  • GHK-Cu,
  • GHK,
  • Copper Lysinate/Prolinate (kompleks miedziowy),
  • Copper Tripeptide-1 (tripeptyd miedziowy).

Dowiedz się więcej:

peptydy miedziowe pod mikroskopem

Peptydy miedziowe – działanie i właściwości

Serum lub krem z peptydami miedzi to cenne (a wręcz bezcenne!) wsparcie skóry każdego rodzaju, która wymaga wsparcia ujędrniającego, napinającego, wygładzającego i odmładzającego. Peptydy miedziowe wykazują wszechstronne działanie przeciwstarzeniowe. 


Peptydy miedziowe pobudzają komórki do produkcji kolagenu i elastyny. Stanowią one wręcz rusztowanie skóry. Gdy zaczyna ich brakować w skórze, szybko traci ona napięcie i owal. Dlatego stymulowanie procesu syntezy tych dwóch białek jest podstawą działania anti-aging. Kolagen i elastyna są tak samo ważne dla kondycji skóry, bo razem doskonale wpływają na jej napięcie, elastyczność i sprężystość. Peptydy miedziowe pomagają zwiększyć ich produkcję przez fibroblasty – czyli komórki produkujące te dwa białka. Dlatego po peptydy miedziowe sięgnij zawsze wtedy, gdy zależy Ci na poprawie tych parametrów skóry. 


Kolejną cenną właściwością peptydów miedziowych jest to, że mają działanie zmniejszające stany zapalne skóry. Dzięki temu poprawiają jej wygląd, kondycję i odporność w różnych sytuacjach. Każdy stan zapalny osłabia zdolności obronne skóry, pogarszając jej wygląd. Tym samym jest ona bardziej narażona między innymi na powstawanie zmarszczek. Jednocześnie peptydy miedziowe mają także właściwości wspierające regenerację skóry.


Bardzo ważną cechą peptydów miedziowych jest również ich działanie antyoksydacyjne. Dobrze radzą sobie z łagodzeniem stresu oksydacyjnego, czyli sytuacji, w której wolnych rodników jest więcej niż przeciwutleniaczy neutralizujących ich działanie. Aktywność wolnych rodników jest szkodliwa nie tylko dla dobrego wyglądu skóry, ale także dla zdrowia. Wolne rodniki to cząsteczki, które posiadają niesparowany elektron (lub niesparowane elektrony). 

„Poszukują” one elektronu do pary, podbierając go komórkom. W ten sposób je uszkadzają, przyczyniając się do szybszego starzenia się skóry, a także do występowania różnych chorób. 


Co więcej, tym peptydom przypisuje się również właściwości poprawiające koloryt skóry, a nawet zmniejszające widoczność blizn. Peptydy miedziowe są więc wręcz niezbędnym „pokarmem” dla skóry, którą chcesz wzmocnić i odmłodzić. Można pokusić się o stwierdzenie, że są wręcz boosterem dla osłabionej skóry!

Dowiedz się więcej:

Kobieta nakładająca peptydy miedziowe na twarz

Dowiedz się więcej:

Peptydy miedziowe – kuracja przeciwstarzeniowa

Peptydy miedziowe w serum czy kremie przeciwstarzeniowym są więc wręcz kluczowym składnikiem, jeśli zależy Ci na kompleksowej pielęgnacji anti-aging. Pamiętaj jednak o tym, że aby uzyskać oczekiwane efekty, kosmetyki z peptydami muszą być stosowane systematycznie. Użycie nawet najlepszego kosmetyku (skoncentrowanego i o bogatej formule), ale tylko sporadyczne, nie zapewni właściwie żadnych rezultatów. Regularne dostarczanie skórze potrzebnych składników aktywnych da jej możliwość nasycenia się nimi i tylko wówczas wzmocnienie i odbudowa będą możliwe. 


Pamiętaj o jeszcze jednej, istotnej kwestii. Chodzi o trzymanie się najważniejszych kroków rutyny pielęgnacyjnej, a więc demakijaż/oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie/odżywianie. Podstawą do tego, by skóra lepiej wchłonęła substancje aktywne z kosmetyków, jest dobre przygotowanie jej, a więc oczyszczenie i stonizowanie.


Czujesz się zachęcona działaniem i właściwościami peptydów miedziowych, jednak zastanawiasz się nad tym, czy sprawdzą się przy Twojej wrażliwej skórze? Musisz więc wiedzieć, że są one dobrze tolerowane przez każdy rodzaj skóry, również wrażliwą i ze skłonnością do podrażnień.

Dowiedz się więcej:

Peptydy miedziowe – jak stosować?

Choć peptydy miedziowe są uznawane za substancję łagodną i dobrze tolerowaną przez skórę, pamiętaj o tym, że tolerancja na różne składniki jest kwestią absolutnie indywidualną. Dlatego przed włączeniem nowej substancji do rutyny pielęgnacyjnej zawsze wykonaj test tolerancji. Wybrany kosmetyk nanieś na niewidoczny, niewielki obszar skóry (np. za uchem) i obserwuj reakcje przez kolejne 48 godzin. Jeśli w tym czasie nie pojawi się podrażnienie lub uczulenie, możesz uznać produkt za bezpieczny do zastosowania na większym obszarze skóry. 


Jak stosować peptydy miedziowe? Kosmetyki, w których znajdziesz je najczęściej, to serum pielęgnacyjne i kremy. Wystarczy więc, że będziesz stosować te produkty zgodnie z rekomendacją producenta. Peptydy miedziowe nie są światłouczulające. Dlatego nie musisz obawiać się stosowania ich na dzień. Zawsze jednak warto pamiętać o stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej, aby chronić skórę przed fotostarzeniem. 


Krem z peptydami miedziowymi czy serum z tą substancją możesz więc stosować zarówno na dzień (również pod makijaż), jak i na noc. Dla jeszcze lepszego wsparcia nocnej regeneracji skóry możesz wybrać krem przeznaczony do wieczornej pielęgnacji. Takie kosmetyki mają przeważnie bogatsze formuły.

Kobieta z promienną cerą i złotymi naklejkami

Peptydy miedziowe i niacynamid

Zastanawiasz się nad tym, czy peptydy możesz łączyć z innymi popularnymi składnikami aktywnymi? W przypadku niacynamidu jest to nawet wskazane. Podobnie, jak peptydy miedziowe, wykazuje on właściwości stymulujące syntezę kolagenu. Łączenie peptydów z niacynamidem wesprze więc ten proces jeszcze bardziej.

Peptydy miedziowe a retinol

Czy łączenie peptydów miedziowych z retinolem to dobry pomysł? To zależy od tego, jak Twoja skóra reaguje na retinol. Ma on dość silne działanie, więc niekoniecznie dobrze sprawdza się w pielęgnacji cer wrażliwych – w odróżnieniu od peptydów miedziowych. Jeśli jednak retinol masz już sprawdzony i dobrze Ci służy, to możesz łączyć go z peptydami miedziowymi, jednak niekoniecznie w jednej rutynie. Retinol powinno się stosować na noc. Dlatego po kosmetyk z peptydami sięgnij po prostu w porannej pielęgnacji.

Dowiedz się więcej:

Peptydy miedziowe a wit C

Pewnym wyjątkiem jest jednak witamina C. Choć sama wykazuje doskonałe działanie na skórę i to na wielu polach, to jednak łączenie jej z peptydami (a raczej peptydów z nią) nie jest wskazane. Chodzi o to, że peptydy mogą stracić część swoich właściwości w kwaśnym środowisku – a więc ich skuteczność może zostać zmniejszona przez witaminę C.

Ręka trzymająca fiolkę z peptydem miedziowym

Peptydy miedziowe – efekty

Efekty regularnego (to słowo-klucz!) stosowania kosmetyków z peptydami mogą być zauważalne w różnym czasie. Wiele zależy od wyjściowego stanu skóry, a także od tego, z iloma (i jakimi) problemami się boryka. Im bardziej osłabiona, przesuszona, zwiotczała, czy podrażniona skóra, tym dłużej może być konieczne czekanie na efekty. Warto jednak spokojnie poczekać na efekty, codziennie stosując pielęgnację z peptydami miedziowymi.

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

W pielęgnacji skóry trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Efekty nigdy nie są widoczne od razu i nie ma co liczyć na nie już po paru użyciach produktu. Kosmetyki z peptydami miedziowymi stosuj więc codziennie w odpowiednich ilościach. Z czasem skóra nasyci się potrzebnymi jej składnikami i wtedy rezultaty zaczną być widoczne. Nie przerywaj jednak kuracji. Kontynuowanie pielęgnacji będzie konieczne dla podtrzymania efektów. Możesz oczywiście sięgnąć po inne składniki aktywne po zakończeniu kuracji peptydami. Jednak najważniejsze jest to, by po prostu nie zaniechać rutyny pielęgnacyjnej.

Peptydy miedziowe – z czym nie łączyć?

Peptydów (nie tylko miedziowych, ale ogólnie) nie powinno się łączyć z kwasami AHA i BHA. Mają one bowiem niskie pH, które szkodzi aktywności peptydów. Kwasy mogą więc obniżać skuteczność działania peptydów, a nawet całkowicie je dezaktywować. 


Peptydów nie powinno się również łączyć ze wspomnianą już witaminą C – kwaśne środowisko im nie służy.

Peptydy miedziowe – kosmetyki, na które warto zwrócić uwagę

Oferta produktów z peptydami jest szeroka, dlatego warto zawęzić swoje poszukiwania do tych zawierających najlepsze składy. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, dzięki którym kompleksowo zadbasz o potrzeby skóry i włosów każdego rodzaju.


  • Odmładzający eliksir do twarzy Apis Platinum Gloss – bogata receptura w połączeniu z lekką i przyjemną formułą to prosty i satysfakcjonujący sposób na codzienną, wzmacniającą pielęgnację skóry. Eliksir zawiera peptyd miedziowy, który stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Platyna koloidalna wykazuje działanie między innymi regenerujące i przeciwzapalne. Hydrolat konopny wspiera naturalną barierę ochronną skóry, a niacynamid wspiera nawilżenie skóry. Odżywczo-odmładzająco-ochronny koktajl doskonale zadba o Twoją cerę na co dzień!
  • Ujędrniające serum  Basic Lab Esteticus – BasicLab peptydy miedziowe serum to hit wśród naszych klientek. Nic dziwnego – bo to prawdziwa bomba odżywcza. Peptydy miedziowe 0,5% w połączeniu z kompleksem peptydów biomimetycznych to skuteczna ochrona przed oznakami starzenia się skóry. Formuła produktu została wzbogacona między innymi o hydrolizowany kwas hialuronowy, który wnika głęboko w skórę, zapewniając jej rewelacyjne, dogłębne nawilżenie.
  • Przeciwzmarszczkowy krem pod oczy Lirene Diamentowy Lifting 3D – moc peptydów miedziowych warto wykorzystać również w codziennej pielęgnacji delikatnego obszaru okolicy oczu. Połączenie peptydów miedziowych, 24K złota, kofeiny, a także masła shea, oleju sojowego i oleju awokado zapewnia doskonałe efekty pielęgnacyjne.


Przejrzyj naszą bogatą ofertę kosmetyków pielęgnacyjnych i znajdź te produkty, które Twoja skóra pokocha od pierwszego użycia. Z nami codzienna pielęgnacja skóry, ciała i włosów staje się pachnącą i przyjemną przygodą, do której chętnie wrócisz!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

pixel