DBAJ O ZDROWIE
28.01.2024

Picie wody – dlaczego jest ważne i jak wpływa na skórę?

Picie wody – dlaczego jest ważne i jak wpływa na skórę?

Dietetyk, trener, lekarz i mama – każdy mówi o tym, by pić wodę, że nawodnienie organizmu jest bardzo ważne, a także, że najlepiej sięgać właśnie po czystą wodę zamiast kolorowych napojów. Jak to jest z piciem wody: warto, czy nie warto? A jeśli warto, to dlaczego? Rozwiewamy wątpliwości i odpowiadamy na pytanie o to, co daje picie wody. Podpowiadamy również, jakie skutki przynosi picie dużych ilości wody i jaki wpływ ma ona na zdrowie oraz urodę!

Co daje picie wody?

Ludzki organizm w większości składa się właśnie z wody. Dlatego codzienne nawadnianie organizmu jest nie tylko korzystne, ale konieczne. Jeśli nie będziesz pić wody, zaburzysz prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dlaczego picie wody jest ważne? Wpływa ona na wiele kluczowych procesów w ciele. Odpowiada między innymi za utrzymanie prawidłowej gęstości oraz ciśnienia krwi. To bardzo ważne głównie ze względu na zmniejszenie ryzyka schorzeń układu sercowo-naczyniowego, przede wszystkim udaru i zawału. 


Woda jest również istotnym składnikiem tkanek ciała i płynów ustrojowych. Te zaś transportują substancje niezbędne do utrzymania równowagi organizmu, między innymi tlen oraz substancje odżywcze. Woda jest także bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na możliwość utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Bierze również spory udział w procesach trawienia oraz oczyszczania organizmu.1


Woda każdego dnia jest wydalana z organizmu. Między innymi wraz z potem oraz ze zbędnymi produktami przemiany materii (np. z moczem). Jest także wydalana przez płuca i nerki. Również procesy trawienne zużywają zasoby wody z organizmu. Na przetrawienie 1000 kcal potrzebny jest aż 1 litr wody. Im więcej jesz, tym więcej musisz pić. 


Dlatego każdego dnia trzeba dbać o to, by na bieżąco dostarczać ją organizmowi. Bez niej prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest utrudnione, a w skrajnych przypadkach wręcz niemożliwe. To właśnie dlatego odwodnienie jest tak groźne.

Dowiedz się więcej:

Kobieta pijąca wodę w kuchni

Dowiedz się więcej:

Jak prawidłowo pić wodę, żeby się nawodnić?

Pytanie o to, jak pić wodę, może wydawać się banalne – bo co skomplikowanego może być przecież w tak prostej czynności? Okazuje się jednak, że to, kiedy i w jakich ilościach pijemy wodę, może mieć dla organizmu o wiele większe znaczenie, niż się wydaje.


Ile pić wody na kg masy ciała? Zalecane jest 1,5-2 litrów wody dziennie i jest to ilość dla dorosłego człowieka. Naturalnie jednak różnimy się od siebie pod wieloma względami: płcią, wiekiem, wzrostem, masą ciała, aktywnością fizyczną i dietą. Dlatego takie uśrednienie co do ilości wypijanej codziennie wody może nie być optymalne dla każdego. Można więc przyjąć przelicznik: 0,02 litra wody na kilogram masy ciała. Jest to jednak wartość dla optymalnych, codziennych warunków. W czasie upałów czy zwiększonego wysiłku fizycznego (np. wśród sportowców) ilości potrzebnej wody mogą być znacznie większe i sięgać nawet 4-5 litrów dziennie.


Warto pamiętać również o tym, by nie pić dużych ilości wody naraz, a optymalną dobową ilość rozłożyć w czasie. Lepiej popijać wodę przez cały dzień małymi łykami, niż wypić dużo naraz. Dzięki temu woda „rozejdzie” się po komórkach ciała, a nie zostanie od razu wydalona z moczem. 


Kolejna kwestia to ta, kiedy pić wodę. Wiele osób nie wyobraża sobie spożywania posiłków bez popijania ich. Warto jednak wiedzieć, że picie w czasie jedzenia może wpłynąć negatywnie na wchłanianie się składników odżywczych przez to, że woda (i ogólnie napoje) rozcieńcza soki trawienne.

Dowiedz się więcej:

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Jeśli do tej pory piłaś niewiele wody, to wdrożenie tego dobrego nawyku z dnia na dzień może wcale nie być łatwe.

Zmiany w przyzwyczajeniach nie przychodzą z dnia na dzień, dlatego warto wdrażać je małymi krokami. W pilnowaniu regularnego picia wody każdego dnia mogą pomóc Ci różne aplikacje na smartfona, które będą wysyłać przypomnienia. Do częstszego picia wody możesz również zmobilizować się poprzez nalanie rekomendowanej dziennej ilości do kilku szklanek lub butelki i postawienie ich na biurku, czy stoliku, przy którym siedzisz najczęściej. Gdy będziesz mieć wodę na oku, łatwiej będzie Ci wziąć spontanicznie kilka łyków, a w efekcie wypijać założoną ilość w ciągu dnia.

Kobieta nalewająca wodę do szklanki

Jak picie wody wpływa na organizm?

O tym, że regularne picie wody przynosi korzystne efekty w wielu wymiarach, najlepiej świadczą różne testy typu „picie wody – efekty po miesiącu”. Wnikliwa obserwacja swojego ciała i jego reakcji na zwiększone ilości wypijanej codziennie wody bywa zaskakująca. 


Wiele osób wskazuje, że czuje się po prostu lepiej, między innymi dzięki temu, że poprawiło się trawienie i metabolizm. Osoby pijące codziennie wodę w zalecanych ilościach wskazują również na poprawę wydajności intelektualnej, a także więcej energii do codziennego działania.


Wśród pozostałych korzyści wynikających z codziennego picia wody warto wymienić również:


  • oczyszczenie skóry i jej lepszy, zdrowszy wygląd,
  • zredukowanie uczucia ciężkości i wzdęć po posiłkach,
  • lepszą termoregulację organizmu,
  • mniejsze tendencje do odkładania się tkanki tłuszczowej.

Dowiedz się więcej:

Picie wody a odchudzanie

Chcesz schudnąć? Pij wodę! Chodzi nie tylko o to, że woda wypełnia żołądek, przez co daje uczucie sytości, a tym samym zjesz trochę mniej. Szklanka wody wypijana rano pobudza układ trawienny do pracy, dzięki czemu lepiej strawisz posiłki. Oprócz tego woda wpływa korzystnie na procesy metaboliczne. Między innymi zapobiega zaparciom. Dodatkowo, pijąc więcej wody, będziesz mieć więcej energii, a tym samym więcej chęci do działania, w tym do aktywności fizycznej.

Dowiedz się więcej:

Picie wody a trawienie

Korzystne efekty picia wody są widoczne również w przypadku trawienia. Woda jest zawarta zarówno w ślinie, jak i w sokach trawiennych. Dzięki temu łatwiej przeżuwać pokarm, bo jest zwilżony i łatwiej go formować. Ułatwione jest również transportowanie go w takiej postaci przez układ pokarmowy. Warto wspomnieć również o tym, że optymalna ilość wody w organizmie odpowiada także za rozprowadzanie substancji odżywczych z jedzenia do komórek organizmu.

Picie wody a skóra

Marzysz o gładkiej, jędrnej skórze, która będzie dodatkowo cieszyć blaskiem i zdrowym kolorytem? Pij wodę! Możesz stosować nawet najdroższe produkty pielęgnacyjne do twarzy, jednak jeśli nie nawodnisz skóry od wewnątrz, nie osiągniesz zamierzonych efektów. 


Wszystko dlatego, że nawet do 30% wody w organizmie znajduje się właśnie w skórze. Nawadniaj ją więc od środka, by stała się bardziej jędrna i elastyczna, a także bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Woda stanowi również jeden z istotnych składników naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry, który nie tylko zmniejsza utratę wody i składników odżywczych, ale również chroni skórę przed czynnikami środowiskowymi. Jeśli więc nie zadbasz o nawodnienie jej w ten sposób, samą pielęgnacją niewiele zdziałasz. 

Dowiedz się więcej:

Mężczyzna pijący wodę ze szklanki

Picie wody a włosy

Podobnie rzecz ma się w przypadku włosów. Gdy stają się suche, matowe i łamliwe, może to świadczyć o ich odwodnieniu. Nawilżaj je więc z zewnątrz (kosmetykami pielęgnacyjnymi do włosów) i od środka – pijąc wodę! Pamiętaj przy tym również o tym, że woda ułatwia transport składników odżywczych do różnych komórek organizmu. To istotne również dla dobrej kondycji włosów.

Picie wody a próchnica

Korzyści z picia wody są zauważalne również dla zdrowia zębów. Chodzi przede wszystkim o to, że picie wody po posiłkach pomoże spłukać część jedzenia, które się na nich osadziło. To istotne szczególnie wówczas, gdy posiłek zawierał dużo cukru. Choć picie wody oczywiście nie zastąpi regularnego mycia zębów odpowiednią pastą, to wypicie szklanki wody po posiłku, a nawet tylko przepłukanie jamy ustnej, zmyje część osadu, dzięki czemu może pomóc zapobiegać próchnicy zębów.

Dowiedz się więcej:

Picie wody a nerki

Jak jeszcze picie wody wpływa na organizm? Optymalne nawodnienie organizmu sprzyja prawidłowej pracy nerek. Jeśli wody jest za mało, nerki są bardziej obciążone koniecznością odfiltrowania substancji do wydalenia. Jeśli więc pijesz za mało wody, narażasz się na zaburzenie pracy nerek!

Picie wody a cholesterol

Do zalet picia wody można dodać również to, że może przyczynić się do utrzymania cholesterolu na dobrym poziomie. Wynika to przede wszystkim z tego, że woda poprawia trawienie i przemianę materii, dlatego tendencja do odkładania się cholesterolu w organizmie będzie zmniejszona.

Kobieta pijąca wodę ze szklanki

Picie wody – podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy picie wody jest zdrowe, mamy nadzieję, że zaspokoiliśmy Twoją ciekawość. Woda to istotny składnik naszego organizmu, który warunkuje jego prawidłowe funkcjonowanie. Rozpocznij poranek szklanką wody, a także popijaj ją w ciągu dnia. To prosty i skuteczny sposób na poprawę zdrowia, wyglądu i samopoczucia!

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

pixel