ZADBANA SKÓRA
01.02.2023

Pielęgnacja skóry naczynkowej zimą – po jakie kosmetyki sięgnąć?

Pielęgnacja skóry naczynkowej zimą – po jakie kosmetyki sięgnąć?

Pielęgnacja skóry naczynkowej zimą to wyzwanie. Wówczas niekorzystnie oddziałuje na nią nie tylko promieniowanie słoneczne, ale również mróz i wiatr. W tym czasie szczególnie ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja i stosowanie preparatów ochronnych przed każdym wyjściem na spacer (bez względu na warunki pogodowe). W przeciwnym razie zaczerwienienia będą się nasilać, pozostawiając po sobie trwały i nieestetyczny defekt.

Czym charakteryzuje się cera naczynkowa?

O skórze naczynkowej mówimy, gdy na twarzy, szyi i dekolcie pojawiają się teleangiektazje (rozszerzone naczynia włosowate, które wyraźnie widać przez naskórek) lub plamy naczyniowe. Mogę im towarzyszyć stany zapalne i wypryski. Nierzadko skóra naczynkowa piecze i sprawia wyraźnie napiętej.

Skóra naczynkowa często towarzyszy suchemu typowi cery (co nie znaczy, że przy cerze normalnej, tłustej i mieszanej nie występuje w ogóle). A to dlatego, że wykazuje ona zwiększoną wrażliwość na czynniki drażniące zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Ponadto teleangiektazje oraz plamy naczyniowe częściej pojawiają się na twarzy szyi i dekolcie kobiet o jasnej karnacji niż u mężczyzn. Jest to efekt niekorzystnego wpływu estrogenów, które osłabiają ściany naczyń włosowatych.

Niekiedy cera naczynkowa rozwija się na skutek niezależnych czynników i wówczas ma charakter pierwotny. Mowa tu np. o zmianach w czasie ciąży. Częściej jednak ma postać wtórną, co oznacza, że do jej powstania przyczyniła się nadmierna ekspozycja na czynniki drażniące m.in. promieniowanie słoneczne, niskie temperatury i wiatr. Zmiany są szczególnie wyraźne u tych osób, które pielęgnowały cerę naczynkową w niewłaściwy sposób lub nie pielęgnowały jej wcale.

Skóra naczynkowa a zima – dlaczego pielęgnacja jest tak ważna?

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała. Ma powierzchnię około 1,5-2 m2. Jej zadaniem jest ochrona tkanek znajdujących się głębiej, odbieranie bodźców czuciowych i termoregulacja. Pełni również funkcje: wydalniczą, wydzielniczą i metaboliczną. Jej różowe zabarwienie wynika z prześwitywania przez naskórek naczyń włosowatych. W przypadku cery naczyniowej naczynia krwionośne są nadmiernie przepuszczalne i rozszerzone, co sprawia, że zaróżowienie przybiera postać rumienia. Skóra naczynkowa jest cienka, wrażliwa i podatna na reakcje alergiczne. Podrażniona nie jest w stanie prawidłowo spełniać wszystkich funkcji. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

W czasie zimy (zwłaszcza tej mroźnej i wietrznej) cienka i wrażliwa skóra naczyniowa szybciej traci wilgoć. Ponadto, jeśli nie zostanie zabezpieczona preparatem z wysokim faktorem SPF, wówczas musi również zmagać się destrukcyjnym wpływem promieniowania słonecznego (UVA i UVB).

uśmiechnięta blondynka trzyma różowe balony

W przypadku zdrowej skóry po spacerze w zimowej aurze naczynia naprzemiennie rozszerzają się i kurczą, w zależności od zmiany temperatury otoczenia. W przypadku cery naczynkowej mechanizm ten zostaje upośledzony. Bez odpowiedniej pielęgnacji uwzględniającej preparaty o działaniu obkurczającym i uszczelniającym oraz ochronnym problem będzie się nasilał. Rumień stanie się bardziej wyraźny, co niekorzystnie wpłynie na wygląd twarzy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Pielęgnacja skóry naczynkowej zimą – na co warto zwrócić uwagę?

Podstawą pielęgnacji skóry naczynkowej jest unikanie czynników nasilających zaczerwienienie. Jeśli możesz – zrezygnuj ze spacerów w mroźne i wietrzne zimowe dni. Natomiast bez względu na pogodę stosuj  preparaty, które chronią przed zimnem i wilgocią oraz promieniowaniem słonecznym.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Przystępując do codziennej pielęgnacji, zaplanuj, by zakończyć zabiegi co najmniej 30 minut przed wyjściem. Jest to czas niezbędny, aby odbudowała się naruszona warstwa lipidowa. Nie zmywaj kosmetyków gorącą wodą, lecz delikatnie ciepłą, aby nie usunąć i cienkiej warstwy lipidów i białek.

Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry naczynkowej zimą powinny zawierać:

  • witaminę C, która wzmacnia naczynia włosowate i działania antyoksydacyjne,
  • witaminę E, która działa przeciwzapalnie,
  • witaminę K, która obkurcza i uszczelnia naczynia włosowate,
  • witaminę PP (niacynę), która uszczelnia naczynia krwionośne i łagodzi stany zapalne,
  • bisabolol, który łagodzi stany zapalne,
  • flawonoidy, które uszczelniają naczynia krwionośne, łagodzą stany zapalne oraz działają antyoksydacyjnie,
  • alantoina, która działa łagodząco i zmiękczająco,
  • pantenol, który łagodzi stany zapalne i nawilża skórę,
  • escynę, pochodzącą z kasztanowca, która wzmacnia naczynia krwionośne,
  • arnikę, która uszczelnia naczynia krwionośne.

Wartościowe dla cery naczynkowej są wyciągi roślinne. Sięgaj po kosmetyki, które zawierają wyciąg z: opuncji figowej, arniki górskiej, miłorzębu japońskiego, zielonej herbaty, oczaru wirginijskiego, kasztanowca, dziurawca i owoców cytrusowych. 

W czasie pielęgnacji skóry naczynkowej zimą zwróć uwagę nie tylko na stosowane kosmetyki. Ważna jest również kolejność ich aplikowania na cerę:

Unikaj preparatów, które zawierają alkohol, mentol i wyciągi z mięty pieprzowej. Mogą one nasilić problem nadmiernie rozszerzających się naczyń krwionośnych, a także wysuszać skórę, doprowadzając do jej pękania. Z podobnych względów zrezygnuj z kosmetyków na bazie olejku eukaliptusowego, kwasów owocowych oraz zawierających sztuczne barwniki i konserwanty. Im bardziej naturalny skład, tym korzystniejsze działanie preparatów pielęgnacyjnych na skórę w czasie szczególnie wymagającej dla cery zimy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Anna Dembińska

Anna Dembińska

Kosmetolog

Porada experta:

Jeżeli tylko to możliwe, unikaj nadmiernych zmian temperatur- jeżeli jesteś posiadaczem cery naczyniowej.

Nadmierne schłodzenie, a za chwilę silne rozgrzanie skóry może doprowadzić do nasilenia rozszerzania naczyń, a nawet do ich pękania. Przed wyjściem na zewnątrz nie zapominaj o nałożeniu kremu ochronnego, najlepiej przeznaczonego specjalnie dla osób z problemem cery naczyniowej. Zwróć uwagę, aby kremy zawierały dobroczynne dla tego typu skóry substancje: hesperydynę, escynę, witaminę C, witaminę K.

uśmiechnięta blondynka na tle fioletowej ściany

Jak chronić cerę naczynkową zimą?

Zimą cera naczynkowa narażona jest zarówno na szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego, jak i mrozu oraz wiatru. Stosowane preparaty ochronne powinny zabezpieczać cerę przed wszystkimi tymi czynnikami.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Wybieraj kosmetyki, które uszczelniają i obkurczają naczynia krwionośne. Dzięki ich wzmocnieniu nawet po ekspozycji skóry na drażniące warunki atmosferyczne – naczynia włosowate nie będą się nadmiernie się rozszerzać.

brunetka w czapce na tle różowej ściany

Sięgnij po kremy, które utworzą na skórze warstwę zabezpieczającą przed wiatrem i mrozem. Zwróć przy tym uwagę na ich faktor SPF, aby zapewnić skórze również ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB (możesz sięgnąć np. po krem uszczelniający SPF 50 od Dermedic albo krem ochronny SPF 30 od Si Si Bee). Jeśli wybrany krem nie ma takiego filtra – nałóż warstwę osobnego preparatu pod tłusty lub półtłusty krem.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Wybierając odpowiedni kosmetyk – kieruj się nie tylko potrzebami skóry naczynkowej, ale również głównego typu cery. Najczęściej rumień i teleangiektazje pojawiają się na cerze suchej, która wymaga ochrony kremem tłustym. W przypadku cery tłustej i mieszanej – wystarczający będzie preparat półtłusty.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

pixel