ZADBANA SKÓRA
01.02.2023

Pielęgnacja skóry niemowlaka zimą – jakich kosmetyków używać?

Pielęgnacja skóry niemowlaka zimą – jakich kosmetyków używać?

Pielęgnacja skóry niemowlaka zimą jest wymagająca. Skóra dziecka jest cieńsza niż u osoby dorosłej i nie działa jeszcze w pełni efektywnie, ponieważ nie ma wykształconych wszystkich funkcji. Dla utrzymania jej w dobrej kondycji istotne jest nie tylko przestrzeganie codziennych zasad w wykonywanych zabiegach higienicznych. Aby nie dopuścić do podrażnień przez wiatr, mróz, promieniowanie słoneczne i suche powietrze – konieczne jest też stosowanie preparatów ochronnych na twarz i usta niemowlęcia. Dzięki temu skóra nie będzie nadmiernie tracić wilgoci, a płaszcz hydrolipidowy nie zostanie uszkodzony.

Czym charakteryzuje się skóra niemowlęcia?

Skóra niemowlęcia znacząco różni się od skóry osoby dorosłej. Wynika to z faktu, że wciąż znajduje się w stadium dynamicznego rozwoju. Choć posiada wszystkie elementy skóry (w tym trzy jej warstwy: naskórek, skórę właściwą i warstwę podskórną), to mimo wszystko nie jest w stanie efektywnie spełniać wielu swoich funkcji (w tym termoregulacji i barierowej). 

Skóra niemowlęcia jest mocno nawodniona, ale jednocześnie naskórek jest wyjątkowo cienki. Jego warstwę rogową budują spłaszczone komórki, pomiędzy którymi pozostają duże przerwy. W efekcie więc skóra bardzo szybko traci wilgoć, a jednocześnie jej płaszcz hydrolipidowy bardzo wolno się odbudowuje. Natomiast niska zawartość melaniny w skórze czyni tkankę mocno wrażliwą na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego. Wszystkie te niedoskonałości skóry niemowlęcia sprawiają, że szybciej przenikają do głębszych jej warstw substancje drażniące i jednocześnie tkanka nadmiernie traci wilgoć, jeśli nie zostanie właściwie zabezpieczona.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Skóra dziecięca upodobana się do dorosłej dopiero między 3. a 4. rokiem życia. Do tego czasu wymaga szczególnej pielęgnacji już od pierwszych dni życia. W przeciwnym wypadku może zacząć się czerwienić i łuszczyć po ekspozycji na drażniące działanie czynników mechanicznych, chemicznych oraz biologicznych. Biorąc pod uwagę wciąż dojrzewający układ immunologiczny – nietrudno o rozwój dermatoz, zwłaszcza jeśli skóra nie jest właściwie pielęgnowana.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

szczęśliwe dziecko na rękach matki

Dlaczego pielęgnacja skóry niemowlaka zimą jest taka ważna?

Potrzeby związane z pielęgnacją skóry niemowlaka zimą wynikają z jej niedojrzałości. Szybko traci wilgoć, a jednocześnie nie jest w stanie sprawne odbudowywać płaszcza hydrolipidowego, gdy ten zostanie naruszony przez działanie wiatru czy mrozu. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków nawilżających i ochronnych do kąpieli oraz smarowanie skóry preparatami zabezpieczającymi przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Wspomniana niska zawartość melaniny w skórze zwiększa ryzyko poparzeń po ekspozycji na działanie promieniowania słonecznego. Wiele osób błędnie sądzi, że fale UVA i UVB stanowią zagrożenie wyłącznie latem. Nic bardziej mylnego! W czasie zimy promieniowanie również działa destrukcyjnie na skórę. Gdy spadnie śnieg, odbija się dodatkowo od jego powierzchni, zwiększając swoje niekorzystne oddziaływanie. Właśnie dlatego należy zapewnić niemowlęciu właściwą ochronę przeciwsłoneczną, stosując kosmetyki z wysokim faktorem SPF.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji skóry niemowlaka zimą?

Pielęgnacja skóry w czasie kapryśnej surowej zimy, zwłaszcza skóry niemowlaka, stanowi nie lada wyzwanie. Z jednej strony konieczne jest regularne mycie, aby nie doprowadzić do rozwoju dermatoz o podłożu bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym. Z drugiej jednak należy zachować rozwagę w codziennej pielęgnacji, aby zbyt częstymi zabiegami nie naruszyć i tak już wyjątkowo delikatnego płaszcza hydrolipidowego.

Jak więc powinna wyglądać pielęgnacja skóry niemowlaka zimą? Przede wszystkim do codziennego mycia nie stosuj mydła, które może sprawić, że skóra stanie się sucha, a przez to bardziej podatną na oddziaływanie czynników drażniących. Wybieraj łagodne, delikatne formuły emulsji myjących, mleczek do kąpieli, syndetów.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Jakie kosmetyki wybrać do zimowej pielęgnacji skóry niemowlaka? Unikaj stosowanie do kąpieli preparatów natłuszczających. W okresie niemowlęcym gruczoły łojowe zaczynają intensywnie produkować sebum (skóra jest tłusta), co wynika z oddziaływania androgenów matki. Stan ten utrzymuje się aż do 1. roku życia. Nakładanie na skórę dziecka tym czasie tłustych kosmetyków może zablokować ujścia gruczołów łojowych, doprowadzając do rozwoju stanów zapalnych. Zamiast środków natłuszczających wybierz syndety, czyli preparaty myjące o neutralnym dla skóry pH. Możesz wybrać np. wodę oczyszczająca od Mustela, emulsję do kąpieli od Oilatum albo preparat myjący od La Roche Posay.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Po kąpieli osusz skórę niemowlęcia, zwracając szczególną uwagę na zgięcia. Zgromadzona tam woda może doprowadzić do odparzeń czy rozwoju innych stanów zapalnych. Jeśli skóra dziecka jest w dobrej kondycji – nie wymaga stosowania dodatkowych preparatów nawilżających. W okresie jesienno-zimowym u większości niemowląt można jednak zaobserwować, że skóra staje się wyraźnie przesuszona. Na skutek oddziaływania mrozu, wiatru, promieniowania słonecznego oraz suchego powietrza zaczyna się łuszczyć. Wówczas sięgnij po preparaty zawierające nawilżające emolienty, aby poprawić kondycję skóry dziecka. Możesz wybrać np. oliwkę Dermocare od Emolium, emolient przeciw drapaniu od A-Derma albo emulsję od Nacomi. Dzięki ich zastosowaniu skóra nie tylko zostanie nawilżona, ale również ograniczona zostanie przeznaskórkowa utrata wody.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Jeśli maluch zmaga się ze zmianami atopowymi, niezbędne jest stosowanie preparatów, które nie tylko wspierają odbudowę płaszcza hydrolipidowego, ale również działają ochronnie. Warto wówczas sięgnąć po emolienty (dermokosmetyki) takie ja np. emulsja Dermocare od Emolium odpowiedni od pierwszego dnia życia albo płyn do kąpieli od Linomag dla dzieci od 7. miesiąca życia. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

śpiący noworodek w czapce

W jaki sposób zapewnić ochronę niemowlęcej skórze zimą?

W czasie zimy na działanie mrozu, wiatru i promieniowania słonecznego szczególnie narażona jest twarz dziecka. To na jej ochronie przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych należy się skupić.

Anna Dembińska

Anna Dembińska

Kosmetolog

Porada experta:

W czasie zimy zmodyfikujmy pielęgnację naszych dzieci.

Ich skóra również wysusza się po kontakcie z mrozem i wiatrem. Kosmetyki polecane do pielęgnacji to przede wszystkim te pozbawione zapachu, barwników i hipoalergiczne. Przed każdym spacerem, posmaruj buzię dziecka kremem, zwracając szczególną uwagę na nosek oraz policzki. Zimą, w pielęgnacji dziecięcej, stawiajmy na kosmetyki bogate w lipidy, substancje odżywcze i chroniące cienką, wrażliwą skórę. Miejsca szczególnie przesuszone należy smarować kilka razy dziennie.

W czasie mroźnych i wietrznych dni najlepszym wyborem będzie krem o gęstej, bardziej bogatej konsystencji, aby ochronić buzię przed niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi. Jeśli temperatura jest dodatnia – możesz sięgnąć po lżejszą formułę kosmetyku. Są to tzw. preparaty na każdą pogodę. Możesz wybrać np. krem od Novaclear, krem od Mustela albo krem od Flos-Lek.

Niewiele preparatów do pielęgnacji skóry niemowlaka zimą zawiera faktor SPF, który zapewniałby właściwą ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Tymczasem fale UVA i UVB wpływają niekorzystnie na skórę w każdej porze roku. Warto więc pod krem ochronny przeciw mrozowi i wiatrowi zaaplikować kosmetyk chroniący przed oddziaływaniem słońca. Najlepszym wyborem będzie preparat z faktorem SPF50. Zapewnia on zabezpieczenie skórze przez czas pięćdziesiąt razy dłuższy niż bez zastosowania filtra. Nie zapomnij o ochronie dziecięcych ust! Podczas spaceru będzie osadzać się na nich wilgoć (z oddechu i powietrza), doprowadzając do pierzchnięcia i pękania warg. Aby tego uniknąć – nałóż na nie cienką warstwę wazeliny. Dzięki temu niestraszny podczas spaceru będzie niemowlęciu wiatr i mróz.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

pixel