Każde dziecko jest dla swoich rodziców najpiękniejsze i najważniejsze na świecie. Widzą w nim tylko zalety. Niemniej, kilka dni po narodzinach może być lekko zaczerwieniona, a w przypadku dzieci, które przyszły na świat w czasie późniejszym niż przewidywany – pomarszczona. Stopy i rączki mogą mieć barwę sinawą. Niejednorodny bywa też koloryt skóry, przyczyną tego stanu jest niedojrzałość układu krążenia. Dodatkowo skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i z tego powodu jest narażona na wszystkie podrażnienie oraz infekcje. Nic więc dziwnego, że nawet najbardziej doświadczeni rodzice, szukają maści i kremów, które wspomagałyby pielęgnację skóry malucha, by stała się idealnie gładka.
Jakie kosmetyki dla noworodka od pierwszego dnia życia?
Skóra nowonarodzonego dziecka na szczęście nie wymaga wielu kosmetyków. Przeciwnie – ich nadmiar może być szkodliwy. Nie trzeba mieć oddzielnych kremów czy balsamów do wszystkich części skóry. Pielęgnacja noworodka wymaga kosmetyków z atestem, na przykład Instytutu Matki i Dziecka, hipoalergicznych i takich, które można stosować od pierwszego dnia życia. Informacja na ten temat znajduje się na opakowaniu, można też poprosić o taką informację w aptece.
Podstawowym kosmetykiem jest oliwka, najlepiej w przezroczystej butelce. Skóra niemowlęcia dostosowuje się do zmiany otoczenia. Jest sucha i może się łuszczyć. Chociaż jest to normalny stan fizjologiczny, skórę warto nawilżać właśnie oliwką. Z czasem warstwa lipoidowa zacznie normalnie pracować i można będzie zrezygnować z tłustej oliwki na rzecz balsamów z witaminą E i F.
Skóra noworodka jest często podrażniona, dlatego warto wcześniej przygotować się do tego, jakie kosmetyki dla noworodka od pierwszego dnia życia są właściwe.
Podrażnienie najlepiej zlikwidować za pomocą specjalistycznych maści lub powszechnie dostępnych kremów, które zawierają w swoim składzie pantenol ewentualnie alantoinę. W wypadku wysokiego podrażnienia skóry - lepiej skonsultować się z pediatrą, który oceni przyczynę podrażnień i wdroży odpowiednie leczenie.
Czy skład kosmetyków dla noworodków ma znaczenie?
Stojąc przed półką z kosmetykami dla dzieci, rodzice mogą poczuć się zagubieni poprzez ich nadmiar. Rodzice powinni jednak pamiętać o tym, że skóra noworodka jest niezwykle delikatna i trzeba bardzo uważać z doborem kosmetyków. Krótka rada brzmi tak: im mniej składników, tym dla dziecka lepiej. Absolutnie trzeba wykluczyć z pierwszego zestawu dla noworodka kosmetyki perfumowane, zawierające konserwanty, barwniki, detergenty i oleje mineralne. Jeśli na liście pojawiają się nazwy: sodium, parabeny, fenoksyetanol, glikol, parafina, lepiej kosmetyk odstawić na półkę, bo takie składniki nie nadają się do delikatnej skóry dziecka, a także mogą uczulać.
Rodzice powinni świadomie podejmować decyzję, jakie kosmetyki dla noworodka kupić.
Postawmy przede wszystkim na jakość i wybierajmy kosmetyki z odpowiednim składem. Dla noworodków najlepsze są kosmetyki naturalne, zawierające niewiele składników. Powinny one działać przeciwzapalne i bakteriobójczo. Polecane są na przykład kosmetyki zawierające składniki wiążące wodę i zatrzymujące ją w głębokich warstwach skóry, np. mocznik i gliceryna. Najlepiej udać się na zakupy z listą nieodpowiednich lub nawet niebezpiecznych składników i dopiero wtedy dokonywać wyborów. Warto też korzystać z porad specjalistów.
Zawsze jednak pamiętajmy złotą zasadę: im mniej, tym lepiej.
Pielęgnacja noworodka: niezbędnik kosmetyczny
Skóra noworodka jest niedojrzała. Tak naprawdę to rozwija się do trzeciego roku życia. Przez ten czas trzeba zwracać szczególną uwagę na skład używanych kosmetyków. Z drugiej strony są jednak kosmetyki, niezbędne w codziennej pielęgnacji, które pomagają utrzymać skórę noworodka w należytej kondycji.
Na podstawowe pytanie rodziców: „jak pielęgnować noworodka” nie można dać enigmatycznej odpowiedzi. Przede wszystkim trzeba ją natłuszczać i nawilżać, stosując delikatne, hipoalergiczne kosmetyki. W pierwszych tygodniach niezbędne będą chusteczki nawilżające, zasypka zapobiegająca podrażnieniom i odparzeniom, płyn do kąpieli i ewentualnie krem ochronny do buzi. Można kupić też delikatny szampon, zwłaszcza, kiedy u dziecka wystąpi ciemieniucha. Warto pamiętać, by kupować kosmetyki jednej marki, bo w razie wystąpienia reakcji alergicznej, można szybko odnaleźć jej przyczynę.
W razie jakichkolwiek problemów ze skórą dziecka, należy skonsultować się z pediatrą.