ZADBANA SKÓRA
01.02.2023

Pielęgnacja skóry suchej zimą

Pielęgnacja skóry suchej zimą

Z suchą skórą zmaga się 15-20% populacji. Są to przede wszystkim osoby w wieku dojrzałym, co ma związek z osłabiającą się wraz z wiekiem pracą gruczołów łojowych. Ten typ skóry jest wyjątkowo wrażliwy na drażniący wpływ czynników atmosferycznych (w tym  wiatru, mrozu i promieniowania słonecznego). Bez właściwej pielęgnacji i regularnego stosowania kremów ochronnych pojawia się pieczenie, świąd, napięcie, zaczerwienienie oraz łuszczenie. Jest to wówczas nie tylko problem natury estetycznej, ale również źródło dyskomfortu, a nawet bólu.

Czym charakteryzuje się skóra sucha

Sucha skóra to wynik zaburzonych funkcji barierowych, co ma związek z niesprawną pracą gruczołów łojowych i nadmierną utratą wody przez skórę. Może być to następstwem choroby (np. atopowego zapalenia skóry), uwarunkowań genetycznych czy naturalnego procesu starzenia organizmu.

Najczęściej sucha skóra ma charakterystyczny jasnoróżowy albo żółtawy odcień. Jest cienka, a przez to skłonna do podrażnień, którym towarzyszy świąd, pieczenie, powstawanie rumienia (zwłaszcza przy cerze naczynkowej), a napięcia i uczucie szorstkości, spowodowane nadmiernym łuszczeniem się warstwy rogowej. Co ciekawe, z przesuszeniem może zmagać się także skóra tłusta, z czego mało kto zdaje sobie sprawę. Problem suchej skóry nasila jej alkalizacja, czyli zaburzenie kwaśnego odczynu na skutek stosowania do mycia mydła zasadowego. Wówczas tkanka mniej efektywnie się odbudowuje.

W wyniku nadmiernej utraty wilgoci, w ciasnej strukturze warstwy rogowej, tworzonej przez korneocyty, cement międzykomórkowy i NMF (naturalny czynnik nawilżający) – pojawiają się przerwy, przez które nie tylko wydobywa się wilgoć, ale również przenikają związki alergizujące i drażniące.

W prawidłowo funkcjonującej skórze równolegle do procesu rogowacenia (przesuwania keratynocytów z warstwy podstawnej do warstwy rogowej), przebiega proces wytwarzania NMF i bariery hydrolipidowej. W przypadku suchej skóry mechanizm ten jest zaburzony, co ma związek z niedoborem lipidów i naturalnego czynnika nawilżającego. W efekcie więc skóra bardzo szybko traci wilgoć. Przy stałej ekspozycji na działanie wiatru, mrozu czy promieniowania słonecznego objawy charakterystyczne dla tego typu skóry są wyjątkowo mocno odczuwane.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Dlaczego pielęgnacja skóry suchej zimą jest taka ważna?

Na powierzchni prawidłowo funkcjonującej skóry utrzymuje się warstwa hydrolipidowa, która zapobiega nadmiernej utracie wilgoci, ale również chroni tkanki położone głębiej przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Jednak przesuszona skóra nie jest w stanie spełniać efektywnie swoich funkcji: ochronnej, termoregulacji, przewodzenia bodźców, metabolicznej, wydalniczej i wydzielniczej.kobieta w czapce nakłada krem na twarz

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Przy niewłaściwej pielęgnacji i ochronie suchość szczególnie wzmagają:

  • niska temperatura,
  • wiatr,
  • promieniowanie słoneczne (UVA i UVB),
  • suche powietrze (np. w ogrzewanym pomieszczeniu),
  • nieprawidłowo zbilansowana dieta (w tym zbyt niska podaż witaminy A,
    niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych),
  • ekspozycja na działanie alergenów i drażniących substancji chemicznych.

Aż cztery z wymienionych czynników dają się szczególnie we znaki osobom z suchym typem cery w okresie zimy. Dlatego pielęgnacja w tym czasie powinna mieć na uwadze stosowanie preparatów zapobiegających przeznaskórkowej utracie wody i powstawaniu uszkodzeń w płaszczu hydrolipidowym. Tylko wówczas skóra zacznie efektywnie funkcjonować, a także wyglądać zdrowo i promiennie.

Na co zwrócić uwagę przy pielęgnacji skóry suchej zimą?

W pielęgnacji suchej skóry warto mieć na uwadze, aby nawet zabiegi codziennego oczyszczania i tonizowania sprzyjały poprawie jej nawilżenia i odbudowie płaszcza hydrolipidowego.

Podstawowymi składnikami, wspierającymi funkcjonowanie suchej skóry, których nie może zbraknąć w kosmetykach do cery suchej na zimę, są:

  • substancje okluzyjne (zapobiegające przeznaskórkowej utracie wody), czyli m.in. oleje mineralne i silikonowe, wazelina i wosk, naturalne oleje i masła,
  • humektanty (wiążące i zatrzymujące wodę w skórze), czyli m.in. kwas hialuronowy, gliceryna, mocznik, glikole, aminokwasy i mleczany,
  • syntetyczne i naturalne substancje uzupełniające lipidy w skórze, czyli m.in. ceramidy i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • substancje przyspieszające usuwanie korneocytów (martwych komórek warstwy rogowej skóry), czyli m.in. alfa-hydroksykwasy.

Planując zabiegi pielęgnacyjne, weź pod uwagę, aby zakończyć je, na co najmniej pół godziny przed wyjściem z domu. Jest to czas, niezbędny do odbudowy naruszonej w czasie mycia warstwy lipidowej. Ponadto do zmywania kosmetyków wykorzystaj ciepłą, a nie gorącą wodę. W przeciwnym razie usuniesz zbyt wiele lipidów i białek.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Codzienny rytuał piękna zacznij od demakijażu. Sięgnij po delikatny płyn micelarny albo mleczko (najlepiej z dodatkiem olejku), dzięki którym nie tylko usuniesz makijaż, ale też nawilżysz skórę. Możesz sięgnąć np. po płyn micelarny z olejkiem od Avon albo mleczko migdałowe od Nivea.

Po demakijażu przejdź do mycia skóry. Sięgnij po syndety albo preparaty, które zawierają alkohole tłuszczowe. Dobrym wyborem będzie Eco Nature żel od Bielenda z jaśminem i mango albo olejowy syndet od Dermedic z olejami z wiesiołka, awokado i soi. 

Po spłukaniu preparatu nie zapomni o zastosowaniu toniku lub hydrolatu, co pozwoli przywrócić skórze właściwe dla niej, kwaśne pH. Koniecznie wypróbuj wodę tonizująca od Bielenda albo tonik z olejkiem migdałowym od Nivea.

Zwieńczeniem rytuału piękna jest zaaplikowanie serum (np. serum Algorich od Sensum Mare lub serum nawadniające od Uzdrovisco), a następnie kremu nawilżającego (np. krem z witaminą E i olejem makadamia od Avon albo lekki krem łagodzący od Nivea).

Jeśli skórze suchej towarzyszą zmiany naczyniowe, wówczas sięgnij po krem, który obkurcza i uszczelnia naczynia włosowate np. z zawartością hesperydyny, escyny czy witaminy C. Dzięki temu przestaniesz czuć się niekomfortowo przez pojawiające się rumień i tzw. pajączki. Dobrym wyborem będzie krem od Uriage albo krem od Lirene.

Aby stosowane kosmetyki sprawniej wnikały w głąb skóry, a przez to intensywniej ją nawilżały – wykonuj regularnie (jeden lub dwa razy w tygodniu) zabiegi złuszczające. Najlepszym wyborem będzie peeling enzymatyczny, a jeśli skóra jest w dobrej kondycji – możesz również zastosować peeling drobnoziarnisty. Nigdy jednak nie decyduj się na peeling gruboziarnisty. Zabieg wykonany na suchej skórze przy jego pomocy może nadmiernie podrażnić ją, a nawet doprowadzić do pojawienia się drobnych wynaczynień (tzw. pajączków).

Cennym wsparciem dla suchej skóry będą maseczki. Wykonuj je jeden lub dwa razy w tygodniu, aby zapewnić skórze należytą ochronę w czasie zimy. Dobrym wyborem będzie maseczka z CBD od Bielenda albo maseczka z kwasem hialuronowym od Bielenda Professional.

Wszystkie te zabiegi służą poprawie nawilżenia skóry i odbudowie płaszcza hydrolipidowego. To podstawa pielęgnacji skóry suchej zimą. Aby jednak mimo ich wykonywania kondycja skóry nie pogarszała się po spacerze w czasie słonecznych, mroźnych i wietrznych dni – niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednich preparatów ochronnych.

Anna Dembińska

Anna Dembińska

Kosmetolog

Porada experta:

Pamiętaj, że skóra zimą wysusza się także od suchego powietrza, które jest w naszych mieszkaniach.

Zadbajmy o prawidłową wilgotność, która przyniesie korzyści naszej skórze. Optymalna wilgotność to 40-60%. Im wyższa temperatura w pomieszczeniu, tym wilgotność niższa. Dlatego nie przegrzewajmy mieszkań zimą- wyjdzie to na dobre naszym śluzówkom i skórze. 1-2 razy w tygodniu zafunduj sobie maskę głęboko nawilżającą, także na dłonie, aby zregenerować spierzchniętą skórę.

uśmiechnięta kobieta zasłania oczy palcami

Ochronne kosmetyki do cery suchej na zimę – na jakie warto zwrócić uwagę?

Zima to nie tylko czas mrozów i chłodnego wiatru, które wzmagają utratę wilgoci przez skórę. Również promieniowanie słoneczne może działać drażniąco, o czym mało kto pamięta. Niestety fale UVA i UVB docierają do powierzchni ziemi w każdej porze roku. W przypadku śnieżnych zim – promienie słońca odbijają się od śniegu i z większą intensywnością docierają do skóry. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Jeśli masz skórę suchą, przed wyjściem na zewnątrz obowiązkowo zaaplikuj krem ochronny. W przypadku cery zmagającej się z nadmierną utratą wilgoci najlepszym wyborem będzie krem natłuszczający. Wypróbuj krem tłusty od AA albo krem natłuszczający od Novaclear. Skutecznie zabezpieczą one cerę przed szkodliwym oddziaływaniem wiatru i mrozu.

Jeśli wybrany przez ciebie preparat nie ma faktora SPF zapewniającego czasową ochronę przed promieniowaniem słonecznym – zaaplikuj wcześniej na skórę osobny kosmetyk (z SPF50, SPF30, SPF20 albo SPF15). 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Wśród kosmetyków do cery suchej na zimę nie może zabraknąć pomadki ochronnej do ust. W celu zabezpieczenia cienkiej i delikatnej skóry warg zastosuj pomadkę odżywczą i nawilżającą. Jeśli usta już zdążyły spierzchnąć i popękać – cennym wsparciem będzie natomiast pomadka regeneracyjna

Nie zapomnij o pielęgnacji skóry rąk. Aby zabezpieczyć przed każdym wyjściem na zewnątrz – zastosuj krem ochronny. Jeśli natomiast skóra zdążyła już spierzchnąć, a do tego łuszczy się i piecze – sięgnij po krem regeneracyjny lub na noc nałóż grubszą warstwę kremu nawilżającego.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Stosowanie preparatów ochronnych jest szczególnie ważne u niemowląt, u których funkcje skóry są jeszcze niewykształcone. Przed każdym spacerem nanieś krem na twarz i uszy oraz pomadkę ochronną na usta. Dzięki temu nawet po długim pobycie na zewnątrz w mroźny i wietrzny dzień – maluch nie będzie miał spierzchniętych i czerwonych policzków.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

pixel