Piwo to bez wątpienia jeden z ulubionych napojów. Niektórzy sięgają po nie jednak nie z zamiarem spożycia, a… do pielęgnacji włosów. Nabłyszczające właściwości piwa po zastosowaniu go na włosy w formie płukanki są znane nie od dziś. Jednak piękny, zdrowy połysk włosów to niejedyne, co uzyskasz, jeśli zastosujesz piwo na włosy. Możesz oczywiście sięgnąć zarówno po samo piwo, jak i po kosmetyki, które zawierają ekstrakty z niego. W jednym i drugim przypadku efekty mogą Cię zaskoczyć!
Spis treści
Piwo na włosy: co daje?
Okazuje się, że kufel piwa to o wiele więcej, niż orzeźwienie i rozluźnienie. Piwo zawiera mnóstwo cennych składników odżywczych, jak witaminy z grupy B, aminokwasy, przeciwutleniacze oraz minerały (między innymi magnez, krzem, potas czy wapń). Dzięki temu przynosi wiele korzyści zarówno skórze, jak i włosom. Ekstrakty piwne zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych wykazują działanie:
- nawilżające,
- zmiękczające,
- poprawiające koloryt skóry,
- regenerujące,
- łagodzące,
- wzmacniające.
Warto więc wykorzystać potencjał piwa w codziennej pielęgnacji! W drogeriach znajdziesz różne propozycje kosmetyków piwnych: to przede wszystkim szampony do włosów, a także odżywki i maski do włosów oraz produkty do pielęgnacji skóry twarzy.
Jakie efekty daje piwo na włosy? Analizując to, jakie składniki zawiera, śmiało można wysnuć tezę, że stosowanie piwa na włosy, a także używanie kosmetyków, które je zawierają, przyniesie sporo korzyści. Od nawilżenia, przez wzmocnienie, po piękne, naturalne nabłyszczenie pasm.
Efekty wizualne to jednak nie wszystko – warto wiedzieć również, że piwo doskonale poprawia ogólną kondycję włosów i skóry głowy. Witaminy z grupy B wzmacniają zarówno skórę głowy, jak i same włosy, dodatkowo białko chmielu i słodu wykazuje działanie hamujące ich nadmierne wypadanie.
Mało? To oczywiście jeszcze nie wszystko! Piwo wykazuje bowiem właściwości normalizujące wydzielanie sebum. Tym samym samo piwo (np. w postaci płukanki do włosów) doskonale sprawdzi się w codziennej pielęgnacji włosów przetłuszczających się, a także z tendencją do łupieżu.
Piwo jest więc nie tylko smacznym, orzeźwiającym napojem, ale może być lubiane również innego powodu – doskonale wspiera kondycję skóry i włosów! Jak możesz wykorzystać piwo do włosów? Możesz użyć go na kilka sposobów, wykorzystując albo samo piwo, albo sięgając po kosmetyki z dodatkiem ekstraktów piwnych.
Sprawdź to!
Wiele osób waha się przed wykorzystaniem piwa na włosy w obawie przed tym, że pozostawi ono na nich charakterystyczny, piwny zapach. Nie musisz się jednak tym martwić. Choć chmielowy aromat może być nieco wyczuwalny na włosach, to jednak większość zapachu odparowuje z włosów w stosunkowo niedługim czasie. Piwna płukanka, czy spryskiwanie włosów piwem nie będzie więc wiązało się z uciążliwym zapachem.
Płukanie włosów piwem
Jednym z najpopularniejszych sposobów użycia piwa na włosy jest płukanka piwna. Dla uzyskania korzystnych efektów nie ma większego znaczenia to, czy przepłuczesz włosy piwem, czy spryskasz je nimi. W obu przypadkach ten napój zadziała podobnie: nawilży włosy i nada im blasku. Jeśli zdecydujesz się na pozostawienie piwa na włosach, miej świadomość tego, że całkiem możliwe jest to, że nieco usztywniono pasma. To jednak dobra wiadomość dla posiadaczy bardzo miękkich i śliskich włosów, które nie chcą trzymać się w upięciach. Włosy spryskane lub przepłukane piwem będzie łatwiej ułożyć, a przy tym będą ładnie błyszczeć. Nie bez znaczenia pozostaje jednak wybór piwa. Najlepiej, by było to piwo pszeniczne, niepasteryzowane. Kolorowe, smakowe piwa nie nadają się do piwnej pielęgnacji – to w zasadzie napoje piwne pełne cukru, a nie piwo.
Mycie włosów piwem
Mycie włosów piwem to mniej oczywisty sposób wykorzystania tego napoju, niż płukanie, czy pryskanie nim kosmyków, jednak wcale nie jest mniej wartościowy. W tym przypadku masz w zasadzie dwa wyjścia: to szampon piwny z drogerii lub ekstrakt z drożdży piwnych albo dodanie piwa do szamponu, którego używasz do codziennej pielęgnacji włosów.
Wzbogacenie szamponu piwem wymaga jednak chwili cierpliwości, bowiem piwo musisz najpierw… ugotować. Kiedy zredukuje swoją objętość i przestygnie, wymieszaj je z łagodnym szamponem w proporcji 1:4. Umyj włosy jak zawsze!
Rozjaśnianie włosów piwem
Wśród różnych metod zastosowania piwa na włosy często pojawia się również ta na rozjaśnianie pasm tym napojem. Oczywiście żadne domowe metody przy użyciu naturalnych składników nie zapewnią takiego efektu, jak rozjaśniacz, jednak też nie każdemu na tym zależy. Rozjaśnianie włosów piwem jest dość proste: wystarczy wmasować je w umyte i wilgotne włosy, a następnie zawinąć je w ręcznik/turban lub założyć czapkę. Po około pół godzinie umyj włosy jak zawsze – powinny zyskać nieco jaśniejszy odcień.
Piwo na wypadanie włosów
Białka zawarte w piwie nie tylko kondycjonują osłabione pasma, ale także pomagają hamować nadmierne wypadanie włosów. Dlatego stosowanie piwa w celu zahamowania wypadania włosów wydaje się uzasadnione. Możesz wykorzystać je na kilka sposobów: myjąc nim włosy, robiąc wcierkę piwną, albo wzbogacając nim maskę, którą nakładasz również na skórę głowy. W ten sam sposób możesz wykorzystać piwo na porost włosów.
Kręcenie włosów na piwo
Wykorzystanie piwa do stylizacji włosów może wydawać się dziwnym pomysłem – jednak doskonale się do tego sprawdza. Jego działanie można porównać do lakieru do włosów: delikatnie usztywnia pasma i utrwala fryzurę. Możesz więc spryskać piwem gotowe uczesanie, by przedłużyć jego trwałość, albo przepłukać nim włosy przed ułożeniem fryzury. Wystarczy, że do ostatniego płukania włosów użyjesz piwa, a po odciśnięciu nadmiaru wody i przesuszeniu włosów zakręcisz je na papiloty lub wałki i pozostawisz przez kilka godzin. Piwo do układania włosów wcale nie jest oczywistym wyborem, ale warto przetestować ten sposób!
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Regeneracja włosów piwem: piwo i jajko na włosy
Dodatek piwa do kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów to jeden z prostych i sprawdzonych sposobów na odżywienie i regenerację ich, podobnie jak wybór gotowych kosmetyków z dodatkiem piwnych ekstraktów. Piwna maseczka do włosów domowej roboty to doskonały sposób na wzmocnienie, nawilżenie i nabłyszczenie włosów. Wystarczy kilka łyżek piwa i żółtko jajka, a także wybrany olej dla wzbogacenia działania maski. Na suchych włosach równomiernie rozprowadź maskę, a następnie załóż foliowy czepek i dodatkowo zawiń głowę w ręcznik lub załóż ciepłą czapkę. Pod wpływem ciepła, jakie wytworzy się w ten sposób, składniki odżywcze z mieszanki lepiej wnikną we włosy. Po zastosowaniu takiej maski włosy umyj szamponem jak zwykle.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Piwo na włosy – opinie i wnioski
Jeśli Twoje włosy są suche, matowe i zniszczone i szukasz skutecznego sposobu na to, by przywrócić im blask i kondycję, wybór piwa jako dodatku do kosmetyków oraz kosmetyków piwnych może okazać się strzałem w dziesiątkę! Ten złocisty napój znajduje więcej zastosowań niż tylko regeneracja włosów – użyjesz go również z powodzeniem do nabłyszczania włosów czy utrwalania fryzury. W naszej drogerii znajdziesz kilka ciekawych propozycji kosmetyków do włosów z piwem, a także innych o działaniu regeneracyjnym i kondycjonującym. Sprawdź aktualną ofertę!