Wypadające włosy to zmartwienie wielu osób – szczególnie tych, które lubią długie kosmyki. Dobra wiadomość jest taka, że codzienna utrata nawet około 100 włosów jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, wynikającym z cyklu życia włosów. Te w końcowej fazie wypadają i robią miejsce nowym. Jeśli jednak tracisz ich zauważalnie więcej i skutkuje to widocznym przerzedzeniem się kosmyków, może to świadczyć o problemie. Przyczyn nadmiernego wypadania włosów może być kilka. Najczęściej jednak odpowiadają za to błędy pielęgnacyjne oraz niedobory witamin i minerałów. Co na wypadanie włosów jest najskuteczniejsze? Podpowiadamy, po jakie witaminy na włosy warto sięgnąć, by wzmocnić je od samych korzeni, a tym samym zmniejszyć ich utratę.
Spis treści
- Dlaczego włosy się niszczą i wypadają?
- Witaminy i ich wpływ na wzmocnienie włosów
- Jakie witaminy na wypadanie włosów przyjmować?
- Witamina A a zdrowie włosów
- Witaminy z grupy B a wypadanie włosów
- Witamina D a wypadanie włosów
- Witamina E a zdrowe włosy
- Witamina H a wypadanie włosów
- Suplementy na wzmocnienie włosów
- Noble Health Biotyna i krzem
- Kolagen w proszku Noble Hair
- Biocell hair
- Skrzypovita
- Co na wypadające włosy? Skuteczne zioła i inne sposoby na wzmocnienie włosów
- Co na wypadanie włosów – podsumowanie
Dlaczego włosy się niszczą i wypadają?
Możliwych przyczyn pogorszenia się kondycji włosów oraz ich wzmożonego wypadania jest wiele: począwszy od tych niegroźnych i łatwych do wyeliminowania, aż po poważne, związane ze stanem zdrowia. Naturalnie nie ma potrzeby panikowania, gdy zaobserwujesz, że na szczotce, czy w umywalce zostaje więcej włosów niż dotąd. W pierwszej kolejności zweryfikuj, czy nie popełniasz jednego (lub kilku) z częstych błędów pielęgnacyjnych, a także przyjrzyj się swojej diecie – przede wszystkim pod kątem jej różnorodności, a co za tym idzie: czy zaspokaja potrzeby organizmu na witaminy i minerały.
Warto pamiętać również o tym, że jedną z przyczyn przerzedzania się włosów może być genetyka. Inna kwestia to aktualnie przyjmowane leki – niektóre mogą osłabiać kondycję organizmu, w tym włosów.
Zanim sięgniesz po witaminy na wypadanie włosów, zrób rachunek sumienia w kwestii ich pielęgnacji. Czy używasz szamponów dopasowanych do rodzaju i potrzeb skóry głowy? Jak często stylizujesz fryzurę na gorąco i czy sumiennie używasz wówczas kosmetyków termoochronnych? To dwie najczęstsze pielęgnacyjne przyczyny pogorszenia kondycji włosów. Przyjrzyj się również temu, czy zapewniasz kosmykom dostateczne nawilżenie i odżywienie maskami i odżywkami do włosów. Zwróć również uwagę na to, czy zwyczajnie nie wyrywasz ich i nie łamiesz w czasie rozczesywania.
Jeśli jednak pomimo odpowiedniej pielęgnacji stan włosów Cię nie zadowala, przejdź do punktu drugiego: czyli zweryfikowania tego, na ile dostarczasz swojemu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów z pożywienia. Stan włosów, skóry i paznokci dość szybko zdradza ich braki w organizmie. Niewiele trzeba zresztą do tego, by doprowadzić do niedoborów. Jeżeli w Twojej codziennej diecie dominuje żywność przetworzona, jak „gotowce”, czy fast foody, pijesz dużo kolorowych, czy gazowanych napojów, a mało wody, a także spożywasz niewiele owoców, warzyw lub orzechów – całkiem prawdopodobne jest to, że za wypadanie włosów odpowiadają właśnie niedobory cennych witamin i minerałów.
To właśnie urozmaicona dieta jest kluczowa dla naszej urody i oczywiście zdrowia. Organizm nie potrafi wytwarzać witamin, więc jedynym źródłem jest to z zewnątrz, czyli z jedzenia lub z suplementów diety. Składniki odżywcze z pożywienia są najbardziej wartościowe, jednak czasem zaspokojenie zapotrzebowania na witaminy i minerały wyłącznie z jedzenia nie jest możliwe – np. ze względu na wykluczenie jakiegoś składnika z diety czy schorzenia zaburzające prawidłowe wchłanianie. Codzienną dietę można więc wspomóc suplementami diety, które zawierają różne witaminy i minerały, w różnych dawkach.
Witaminy i ich wpływ na wzmocnienie włosów
Witaminy, oprócz tego, że hamują wypadanie włosów, mogą także spowalniać procesy siwienia, nadawać włosom połysk oraz stymulować do odrastania. Z kolei ich brak bardzo szybko widoczny jest w kondycji włosa. Należy jednak pamiętać, że nie tylko dieta będzie miała znaczenie przy problemach z wypadaniem. Dodatkowo włosy osłabiać mogą wspomniane już:
• częste zabiegi stylizacyjne i koloryzacja,
• stres,
• zmiany hormonalne,
• przewlekłe choroby.
Włosy wypadają i nie jest to nic niepokojącego, dopóki nie zauważymy zbyt dużej ich utraty. Jeśli w rękach, na szczotce, czy gumce pozostają całe ich pęki, warto zastanowić się nad przyczyną i postarać się ją wyeliminować. Można wybrać się na wizytę do trychologa, który zbada włosy w powiększeniu. Jednak punktem wyjścia do wzmocnienia włosów jest dobrze zbilansowana dieta. O które witaminy należy zadbać, aby poprawić stan włosów i zmniejszyć ich utratę? Jak witaminy wpływają na włosy?
Witaminy i minerały przede wszystkim odżywiają cebulki włosów, dzięki czemu kosmyki są lepiej zakotwiczone. Tym samym zmniejsza się ich wypadanie, a dodatkowo poprawia się również ich kondycja na długości. Analogicznie więc niedobory witamin i minerałów powodują osłabienie włosów już od korzeni, przez co kosmyki są bardziej podatne na wypadanie.
Jakie witaminy na wypadanie włosów przyjmować?
Podstawą zachowania zdrowia i, co za tym idzie, pięknej skóry, włosów i paznokci, jest pożywna, bogata w witaminy i minerały dieta. Na co dzień jedz świeże warzywa i owoce. To naturalne (i w dodatku bardzo zdrowe oraz smaczne) źródło wielu cennych witamin i minerałów.
Warzyw możesz spożywać właściwie nieograniczone ilości. Nie zawierają tyle cukru co owoce, a tym samym mają niewiele kalorii – za to dają mnóstwo korzyści w postaci cennych składników odżywczych. Zalecane jest spożywanie pięciu porcji warzyw i owoców dziennie. Znajdziesz w nich sporo witamin, minerałów i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. A jakie witaminy na wypadające włosy najbardziej się przydadzą? Przede wszystkim te z grupy B. Znajdziesz je głównie w:
- nabiale,
- rybach,
- jajach,
- szpinaku,
- orzechach,
- wątróbce.
Ryboflawina, czyli witamina B2, poprawia stan skóry i włosów oraz paznokci. Kwas pantotenowy z kolei zapobiega łysieniu i siwieniu. Dla włosów i stanu cery niezwykle istotna jest również biotyna. Witamina ta niweluje wypryski skórne, zapobiega wypadaniu włosów, wpływa na poprawę jakości fryzury, jej sprężystość i elastyczność. Dodaje blasku i pomaga we wzroście kosmyków.
Dla uzupełnienia codziennej diety w witaminy i minerały niezbędne dla dobrej kondycji włosów, a także skóry i paznokci, warto wybrać dobre jakościowo suplementy diety dedykowane właśnie skórze, włosom i paznokciom.
Rada experta:
Za wzmożone wypadanie włosów może odpowiadać także stan zdrowia – np. zaburzona praca tarczycy.
Jeżeli więc pomimo urozmaicenia diety, zmiany rutyny pielęgnacyjnej, a także przyjmowania suplementów diety, po kilku tygodniach stan włosów nie poprawia się, wybierz się do lekarza. Warto zresztą zacząć od wykonania choćby podstawowych badań krwi, które szybko pozwolą odpowiedzieć na pytanie o to, czy wypadanie włosów nie ma podłoża zdrowotnego.
Witamina A a zdrowie włosów
Niedobór witaminy A sprawia, że włosy stają się suche i łamliwe. Jest ona odpowiedzialna za procesy rogowacenia komórek macierzy włosa. Jeśli zależy nam, by wzmocnić nasze pukle, powinniśmy przyjmować witaminę A zarówno w postaci retinolu, jak i beta-karotenu. Ten drugi sprawi, że włosy będą mocniejsze, pełne blasku i bardziej sprężyste. Wówczas problem łamliwości powinien ustąpić.
Witaminy z grupy B a wypadanie włosów
Witaminy z grupy B nie tylko przeciwdziałają wypadaniu włosów, ale także wpływają na ich ogólną kondycję. Witamina B5 pomaga w regeneracji i pozytywnie oddziałuje na pigmentację. Podobnie w hamowaniu procesów siwienia będzie działać witamina B9 i B10. Niekwestionowanym sojusznikiem w walce z wypadaniem włosów są witaminy B2 i B6.
Witamina D a wypadanie włosów
Powinna być szczególnie pożądana przez panów, ponieważ udowodniono, że może hamować procesy łysienia. Witamina D ma podobno wpływ na geny stymulujące wzrost włosa – potrafi skutecznie uaktywnić te, które odpowiadają za wzrost włosów i spowolnić odpowiedzialne za wypadanie!
Witamina E a zdrowe włosy
Witamina E jest naturalną ochroną przed wolnymi rodnikami. Wspomaga również prawidłowe krążenie, które z kolei pełni niezwykle istotną funkcję podczas odbudowy włosów.
Witamina H a wypadanie włosów
Niedobór biotyny jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów. Możemy suplementować ją, przyjmując np. tabletki z biotyną, a także urozmaicając dietę o orzechy, nasiona słonecznika, migdały, ciemne pieczywo, czy wątróbkę. Oprócz wzmocnienia włosów i zapobiegania ich wypadaniu witamina H pomaga także w walce z innymi problemami, takimi jak:
- łupież,
- łojotok,
- matowienie włosów.
Suplementy na wzmocnienie włosów
Nie wszystkie suplementy diety na skórę, włosy i paznokcie będą faktycznie wpływały na zahamowanie wypadania lub pobudzenie odrostu włosa. Jeśli w składzie są wyżej wymienione witaminy, możemy liczyć na to, że faktycznie tak będzie. Najważniejsze jest jednak mimo wszystko znalezienie przyczyny wypadania. Jeśli zbilansujesz dietę i dostarczysz włosom składników odżywczych, a problem będzie leżał gdzie indziej, niewiele wskórasz.
Po jakie suplementy na włosy warto sięgnąć? W naszej ofercie znajdziesz kilka ciekawych propozycji, jak:
Noble Health biotyna i krzem
Noble Health biotyna i krzem to suplement, w którym połączono kilka wartościowych składników. Znajdziesz tu biotynę, ekstrakt z pędów bambusa, ekstrakt z ziela skrzypu polnego, krzem, selen i miedź. Do tego mangan i cynk oraz niacyna. Wszystkie one odpowiadają za utrzymanie kosmyków w dobrej kondycji. Miedź dodatkowo wspiera prawidłową pigmentację, przyczyniając się do zachowania świetnego, lśniącego koloru;
Kolagen w proszku Noble Hair
Kolagen w proszku Noble Hair zawiera z kolei witaminę C, keratynę i cynk. Najważniejszym jednak składnikiem jest tutaj kolagen o budowie zbliżonej do kolagenu ludzkiego. Wystarczy jedna tabletka dziennie, by uzupełniać niedobory oraz zadbać o doskonały wygląd i zdrowie naszych włosów
Biocell Hair
Biocell Hair to suplement diety wspierający dobrą kondycję włosów. Stymuluje ich porost, a także chroni komórki organizmu przed stresem oksydacyjnym. W składzie znajdują się między innymi witaminy A i E, a także miedź. Dodatkowo formuła suplementu jest wzbogacona o palmę sabałową oraz wiesiołek dwuletni – składniki wpływające korzystnie na kondycję skóry głowy i włosów
Skrzypovita
Skrzypovita to kolejny produkt warty uwagi. Witaminy i ziołowe ekstrakty zamknięte w łatwej do połknięcia tabletce wspierają kondycję i zdrowy wygląd włosów, ale także skóry i paznokci. W składzie znajduje się między innymi kompleks witamin: A, B1, B2, B5, B6 i C oraz cynk. Skrzypovita kompleksowo wzmacnia więc włosy, skórę i paznokcie.
Co na wypadające włosy? Skuteczne zioła i inne sposoby na wzmocnienie włosów
Wartościowym sposobem na wzmocnienie włosów są również zioła. Zarówno w postaci naparów do spożywania, jak i w formie wcierek, czy płukanek, a także jako dodatek do kosmetyków pielęgnacyjnych. W okresie wzmożonej utraty włosów warto wybierać produkty pielęgnacyjne o składach ukierunkowanych właśnie na rozwiązywanie tego problemu. Po jakie zioła warto sięgnąć? To przede wszystkim pokrzywa, łopian i skrzyp polny.
Pokrzywa to prawdziwe bogactwo witamin, minerałów i aminokwasów, a także kwasów organicznych. Zawiera witaminę B, C, E, K oraz B11, a także magnez, wapń, potas, sód i krzem. W codziennej pielęgnacji warto więc stosować szampony, odżywki i wcierki z pokrzywą.
Skrzyp nie bez powodu stanowi jeden z głównych składników w szamponach czy odżywkach wzmacniających włosy. To zioło zawiera związki mineralne, a także kwasy organiczne i flawonoidy.
Łopian często jest dodawany do szamponów i odżywek do włosów – zwłaszcza tych z tendencją do przetłuszczania się i z łupieżem. Ma on właściwości wzmacniające włosy, a także regulujące wydzielanie sebum.
Co na wypadanie włosów – podsumowanie
Podsumowując, czynników odpowiadających za wypadanie włosów jest kilka. Warto zweryfikować, które w największym stopniu mogą być odpowiedzialne za problem w Twoim przypadku. Do wzmacniania wypadających włosów warto podejść kompleksowo – witamina na włosy, odpowiednie kosmetyki, a także zbilansowana dieta to podstawa!