ZADBANA SKÓRA
20.08.2019

Przyczyny suchych ust. Skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

Przyczyny suchych ust. Skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

Suche usta to zmora tysięcy ludzi. Problem najczęściej pojawia się jesienią i zimą, kiedy temperatura na zewnątrz spada, zrywa się wiatr, a w pomieszczeniach pracują kaloryfery. Suche powietrze i zmiany temperatur sprawiają, że usta reagują przesuszeniem, odwodnieniem, pieczeniem. Latem z kolei może im szkodzić nadmiar słońca. Niemal pozbawione naturalnej bariery wargi reagują ekstremalnie w trudniejszych warunkach. O ile coraz częściej smarujemy ciało kremami z filtrem, o tyle wciąż zapominamy o ochronnej pomadce do ust. A jest ona niezbędna! Ta część ciała jest właściwie całkowicie pozbawiona gruczołów łojowych odpowiedzialnych za natłuszczanie. Jak się pozbyć suchych i spierzchniętych ust? Sprawdzamy. 

Suche usta. Co robić?

Naszym obowiązkiem jest zewnętrzne dostarczenie skórze wszystkiego tego, czego nie jest w stanie sama wyprodukować. Ochrona jest istotna niezależnie od pory roku, ale to właśnie gorącym latem i lodowatą zimą najbardziej przydaje się dobry balsam i filtr przeciwsłoneczny. Warto wybierać produkty, które jednocześnie nawilżą, zapobiegną przesuszeniu i dostarczą SPF, jak np. Neutrogena Norwegian Formula Lipcare.

Suche usta – przyczyny

Wiele osób zastanawia się, jakie są przyczyny suchych ust. Nic dziwnego. Tak uciążliwy problem wymaga dogłębnego wyjaśnienia. Powodów, dla których usta pękają, może być bowiem znacznie więcej, niż tylko niekorzystne warunki atmosferyczne. Oczywiście – w większości przypadków bardzo suche usta przyczyny mają właśnie takie. Suche powietrze, chłód lub piekące słońce mogą poważnie uszkodzić tę delikatną powierzchnię. Warto jednak pamiętać, że – jeśli problem jest bardzo nasilony lub długo nie chce zniknąć – istnieją również inne powody, dla których nasze wargi mogą tak reagować.

Spierzchnięte usta? Przyczyny są różne, ale jedną z powszechniejszych jest szkodliwy nawyk, któremu tak często się poddajemy. Chodzi o oblizywanie ust, które zwykle jest próbą ukojenia pieczenia czy szybkiego nawilżenia, a w efekcie kończy się nasileniem dolegliwości. W ślinie znajdują się soki trawienne, które podrażniają i uszkadzają tę cieniutką warstwę i, ostatecznie, prowadzą do jeszcze gorszego stanu. Nawadnianie nie powinno się odbywać za pośrednictwem śliny, a dobrego balsamu lub olejku o dobrym składzie i udowodnionych właściwościach (np. Avon Lip Elixir Canabis Sativa).

Wpływ diety na usta

Przy wysuszonych ustach przyczyn można szukać także w niedoborach witaminowych. Najczęściej reagują tak na brak witaminy A, witamin z grupy B, żelaza. Witaminą A nazywa się związki organiczne z grupy retinoidów. Ich wpływ na zdrowie skóry jest niebagatelny. Niedobory mogą się objawiać wypadaniem włosów, wysypkami, suchością, kruchymi paznokciami, trądzikiem i, właśnie, spierzchniętymi wargami. Bardzo istotna jest więc odpowiednia dieta, która dostarczy organizmowi tego niezwykle cennego składnika. Znajdziemy go m.in. w maśle, mleku i produktach mleczarskich, wątróbce i podrobach, jajkach, szpinaku, dyni czy papryce. Im więcej tych wyrobów, tym lepiej dla zdrowia skóry.

Warto również zadbać o dobry poziom witamin z grupy B. Witamina B2, czyli ryboflawina odpowiada m.in. za zdrową skórę, oczy, włosy i paznokcie. Znajdziemy ją w mięsie wieprzowym i drobiowym, wątróbce, ziemniakach oraz produktach zbożowych i, co niezwykle ważne, w produktach mlecznych.

Niebagatelny wpływ na stan naszej skóry, w tym tej na ustach, ma też witamina B7, znana szerszej jako biotyna. Ma zdolność leczenia wyprysków, łagodzenia stanów zapalanych, zapobiega łysieniu i siwieniu włosów. Warto pamiętać również o uzupełnianiu żelaza i innych minerałów niezbędnych dla zdrowia.

Spierzchnięte usta. Przyczyny i leczenie

Spierzchnięte usta? Przyczyny i objawy mogą być różne – niektóre bywają wręcz niebezpieczne. Jeśli problem utrzymuje się długo i nie zwalczają go pomadki, balsamy i olejki, warto zasięgnąć porady dermatologa, który obejrzy zmiany i postawi odpowiednią diagnozę. Jeśli zauważymy u siebie głębokie pęknięcia i bolesne rany, skóra w kącikach będzie uszkodzona, a usta zmienią barwę lub pojawiają się na nich nalot, guzki czy wrzody – czas do lekarza. Takie stany zapalne ust mogą wiązać się nawet z chorobami różnych narządów oraz infekcjami. Często pojawia się np. w przebiegu choroby Leśniawskiego-Crohna, a nawet przy chorobach zębów. Wykluczmy więc najpierw te poważne dolegliwości, później zaś przejdźmy do domowej terapii. Suche usta? Przyczyny przede wszystkim.

Nawilżeniu ust sprzyjają mieszanki ziołowe na bazie rumianku, balsamy z lanoliną i ekstraktami roślinnymi i filtry przeciwsłoneczne. Warto stawiać na przebadane dermatologicznie formuły i sprawdzone receptury, np. superolejek z chia od Farmony. Opracowano go tak, by nawadniał i łagodził podrażnienia. A wszystko to za sprawą sprawdzonych ingrediencji roślinnych znanych ze swoich zbawiennych dla zdrowia właściwości.


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019

Polecane

pixel