Wydaje Ci się, że w kosmetyce testowałaś już wszystko? Jeśli myślisz, że nic z pielęgnacyjnych nowości nie jest w stanie Cię zaskoczyć, to bardzo się mylisz! Czy wiesz, że wybuch wulkanu może pośrednio brać udział w Twoich codziennych rytuałach pielęgnacyjnych? Jak to możliwe? Wszystko za sprawą pyłu wulkanicznego, którego drogocenne składniki są coraz częściej wykorzystywane jako baza lub dodatek w popularnych kosmetykach. Poznaj ranking najlepszych produktów!
Spis treści
Jak powstaje pył wulkaniczny?
Pył wulkaniczny został ponownie wprowadzony do branży kosmetycznej niedawno, jednak, co ciekawe, stosowano go już w starożytności. Grecy tworzyli z niego między innymi mydło! Na fali kosmetyków pochodzenia naturalnego trudno nie docenić drogocennych substancji, które pył wulkaniczny oferuje naszej cerze.
Pył wulkaniczny jest składnikiem popiołów wulkanicznych. Powstaje z kryształków mineralnych, które są zawarte w lawie wyrzucanej podczas wybuchu. We wnętrzu kryształków ukryte są najbogatsze, drogocenne minerały pochodzące prosto z jądra ziemi. Sam pył jest niezwykle lekki oraz drobny. Średnica przeciętnego ziarenka wynosi zaledwie 0,05 mm. Nic więc dziwnego, że pył często unosi się w powietrzu bardzo długo. To właśnie dlatego bywa uważany za szkodliwy. Pod jego wpływem powstają silne opady sproszkowanych skał, krzemianów oraz szkła, co stanowi ogromne zagrożenie dla latających samolotów. Krążący w powietrzu pył może być też szkodliwy dla zdrowia, chociaż naukowcy nie udokumentowali jeszcze takiego działania. Po wejściu w interakcję z wodą może powodować kaszel, a nawet duszności. Kiedy pył opada, znowu staje się zupełnie nieszkodliwy dla otoczenia. Co więcej, można korzystać wtedy z jego właściwości pielęgnacyjnych.
Pył wulkaniczny. Właściwości
SIARKĘ – jest antybakteryjna oraz przeciwwirusowa, dzięki czemu doskonale pomaga zwalczać niedoskonałości. Ponadto chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, agresorów środowiskowych, takich jak zanieczyszczenia powietrza i smog. Usuwa również zrogowaciały naskórek oraz hamuje łojotok.
KRZEM – oczyszcza cerę. Usuwa nie tylko brud, ale przede wszystkim toksyny. Ujędrnia skórę, przyspiesza gojenie ran, co sprawia, że doskonale działa na cerę trądzikową oraz problematyczną. Ponadto wyrównuje koloryt skóry, dotlenia ją, łagodzi podrażnienia, a także wchłania nadmiar sebum, które powoduje powstawanie stanów zapalnych.
CHLOR I SÓD – poprawiają ukrwienie skóry, eliminują toksyny. Odpowiadają także za nawodnienie skóry na odpowiednim poziomie, a także działają antybakteryjnie.
POTAS – przede wszystkim pomaga w likwidacji zalegającej w gruczołach łojowych wydzieliny. Świetnie sprawdza się w walce z zaskórnikami, krostkami, przebarwieniami. Ponadto wzmacnia skórę poprzez jej lepsze ukrwienie, hamuje procesy starzenia i wspomaga elastyczność naskórka. Uczestniczy w odbudowie płaszcza hydrolipidowego skóry, co przywraca jej nawilżenie.
ŻELAZO – bierze udział w przenoszeniu tlenu do wszystkich komórek ciała. Uczestniczy w detoksykacji skóry, a także procesach regeneracji skóry właściwej.
WAPŃ – utrzymuje odpowiednie napięcie skóry i nawilża ją. Działa przeciwzapalnie.
MAGNEZ – regeneruje skórę, chroni ją przed wolnymi rodnikami. Dostarcza energii komórkom, regenerując cerę. Dociera do głębszych warstw skóry, hamując działanie impulsów nerwowych. Ogranicza tworzenie się zmarszczek mimicznych.
Kto powinien sięgnąć po pył wulkaniczny?
Kosmetyki z pyłem wulkanicznym. Top 3