Zaczerwienie twarzy (inaczej zwane rumieniem) to problem, z którym boryka się wielu z nas. Czym się objawia i jakie są jego rodzaje? W jaki sposób możemy się z nim uporać? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Spis treści
Zaczerwienienie skóry. Rodzaje i objawy
Choć rumień to jedna z najczęstszych zmian skórnych, to większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że występuje nie w jednej, a w wielu odmianach. Jakich?
Zaczerwieniona skóra. Najczęstsze przyczyny
• Uwarunkowania genetyczne;
• Zaburzenia gospodarki hormonalnej – zwłaszcza podwyższony poziom estrogenów, które działając rozkurczająco na naczynka krwionośne, powodują ich pękanie. Zaczerwienienie może pojawiać się również w czasie ciąży, menopauzy i innych okresów, podczas których zmienia się poziom hormonów w naszej krwi. W takich wypadkach warto stosować kremy wzmacniające naczynka;
• Czynniki zewnętrzne, takie jak bardzo niska lub bardzo wysoka temperatura, mocne słońce, wiatr, częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach itp.;
• Niewłaściwa dieta bogata w wysoko przetworzoną żywność, ostre i gorące potrawy, alkohol, kawę i cukry proste;
• Nieodpowiednia pielęgnacja polegająca na stosowaniu kosmetyków zawierających alkohol, mentol lub kamforę;
• Stres;
• Brak ruchu lub nadmierny wysiłek fizyczny;
• Palenie papierosów;
• Niektóre leki – na przykład środki antykoncepcyjne i leki hipotensyjne.
Czerwona skóra. Domowe sposoby na rumień
• Okład z zielonej herbaty: wykazuje silne właściwości przeciwzapalne oraz działa kojąco na podrażnioną skórę. Jak go wykonać? Wystarczy zaparzyć torebkę dobrej jakości zielonej herbaty w filiżance i w tak przygotowanym naparze namoczyć ręcznik lub kawałek bawełnianej szmatki. Okład należy położyć na skórę i pozostawić na niej przez 10 min;
• Maseczka z płatków owsianych: wzmacnia, nawilża i regeneruje skórę, sprawiając, że popękane naczynka stają się zdecydowanie mniej widoczne. Aby ją przyrządzić, należy zmielić szklankę płatków owsianych, dodać do nich 3 łyżki ciepłej wody, dobrze wymieszać i odstawić do czasu uzyskania gęstej papki. Mieszaninę należy nałożyć na buzię na około 15 minut, a po tym czasie dokładnie spłukać letnią wodą
Jak prawidłowo pielęgnować skórę skłonną do zaczerwienień?
Lista Top 5, czyli najlepsze kosmetyki na zaczerwienioną skórę
- Krem do cery naczynkowej Uriage Eau Thermale to hipoalergiczny kosmetyk, który koi i chroni cerę, slutecznie redukując zaczerwieniania. Doskonale sprawdza się jako baza pod makijaż.
- Maska algowa do cery naczynkowej APIS zawiera dziką różę i witaminę C. Wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, zabezpieczając je przed pękaniem. Ponadto świetnie nawilża i uelastycznia skórę.
- Dermedic Redness krem koncentrat na chroniczne zaczerwienienia to dermokosmetyk przeznaczony do codziennej pielęgnacji cery naczynkowej, wrażliwej, zaczerwienionej i z tendencją do trądziku różowatego. Łagodzi powstałe podrażnienia i zapobiega pękaniu naczyń krwionośnych.
- Krem Bielenda cera naczynkowa to najlepszy sposób na redukcję widoczności zaczerwienień na twarzy. Jego nawilżająca formuła świetnie radzi sobie z przesuszoną i napięta skórą.
- Esent Hydrolat z krwawnika pospolitego idealnie sprawdzi się w dbaniu o cerę problematyczną, naczynkową, skłonną do podrażnień, wrażliwą i trądzikową. Może zastąpić tonik lub stanowić dodatek do innych kosmetyków takich jak maseczki, płyny do demakijażu, kremy, płyny micelarne czy mgiełki. Wzmacnia, uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne i działa przeciwzapalnie. Redukuje zaczerwienienia, wypryski i pomaga w niwelowaniu pajączków. Jest kosmetykiem w 100% naturalnym, przyjaznym weganom.