Czym charakteryzuje się tłusta cera? Jak o nią zadbać i na jaki makijaż postawić? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Spis treści
Cera tłusta. Charakterystyka
Zanim zabierzemy się za pielęgnację naszej buzi oraz poszukamy najlepszego kremu do cery tłustej, najpierw sprawdźmy, jak możemy upewnić się, że jesteśmy jej posiadaczkami. Jakie są cechy charakterystyczne tego rodzaju skóry?
• Wzmożona praca gruczołów łojowych, której rezultatem jest nadmierna produkcja sebum czasami przeradzająca się w silny łojotok. Lepki film często nie znika mimo stosowania dobrej jakości kosmetyków przeznaczonych specjalnie do cery tłustej.
• Gruba i lepka w dotyku skóra, na której często pojawiają się na bardzo widoczne ujścia mieszków włosowych oraz zaskórniki.
• Świecenie i nieestetyczny połysk – zwłaszcza w okolicach czoła, nosa i pod dolną wargą.
• Mocno rozszerzone pory.
• Kolor karnacji oscylujący w granicach ziemisto-szarożółtych.
• Często nawracające problemy z trądzikiem, wypryskami oraz infekcjami grzybiczymi.
• Dobra reakcja na wiatr, słońce i mróz.
• Spowolniony proces powstawania zmarszczek.
Skąd bierze się cera tłusta? Kłopoty z nadmierną produkcją łoju zazwyczaj pojawiają się w okresach zaburzeń gospodarki hormonalnej, czyli w trakcie dojrzewania, w czasie ciąży i podczas przekwitania. Nierzadko przyczyna tego rodzaju problemów tkwi także w genach.
Dieta, czyli jak dbać o tłustą cerę
Zdrowa i zbilansowana dieta może znacząco poprawić ogólną kondycję naszej cery, a także wpłynąć na spowolnienie pracy znajdujących się w niej gruczołów łojowych. Co warto nakładać na talerz, by cieszyć się piękną buzią?
• Tłuste ryby morskie (łosoś, halibut, makrela, śledź) dostarczą naszemu organizmowi kwasów omega oraz jodu.
• Rośliny strączkowe (fasola, groch, soczewica) są bogate w cynk, białko i nienasycone kwasy tłuszczowe.
• Mięso czerwone (wołowina, cielęcina) i zielone warzywa (natka pietruszki, brokuły, jarmuż) są doskonałymi źródłami żelaza.
• Orzechy i pestki (dyni, słonecznika) dostarczą nam cennych minerałów i zdrowych tłuszczów nienasyconych.
• Produkty pełnoziarniste (kasze, ryż, pieczywo, płatki) są bogate w witaminy z grupy B.
Dodatkowo nasze codzienne menu możemy wzbogacić także dobrej jakości suplementami diety.
Jakich produktów powinniśmy unikać, jeśli zmagamy się z problemami cery tłustej?
• Żywności wysoko przetworzonej
• Nadmiernej ilości soli, cukrów prostych, słodyczy i napojów gazowanych
• Fast foodu
• Ostrych potraw
• Alkoholu
• Kawy
• Mocnej czarnej herbaty
• Produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, takie jak margaryny, wyroby cukiernicze z kremem, chipsy i niskiej jakości masła orzechowe.
Jak pielęgnować tłustą cerę?
Pielęgnacja cery tłustej oparta jest na kilku prostych krokach:
Krok 1: Oczyszczanie
Najważniejszą zasadą przy oczyszczaniu twarzy z tendencją do błyszczenia jest sięganie wyłącznie po delikatne produkty, w których składzie nie znajdziemy alkoholu i detergentów. Najlepszymi kosmetykami do mycia tego rodzaju cery są specjalnie przeznaczone do niej żele lub pianki, którymi należy oczyszczać buzię maksymalnie dwa razy dziennie. Do demakijażu doskonale nadają się natomiast płyny micelarne o beztłuszczowym i bezalkoholowym składzie.
Krok 2: Tonizowanie
Po usunięciu resztek makijażu i przemyciu twarzy żelem lub pianką nadchodzi czas na tonizowanie, dzięki któremu przywrócimy skórze prawidłowe pH i pozbędziemy się z niej chemikaliów zawartych w wodzie z kranu. Oprócz tego traktowanie cery tonikiem wzmocni również działanie kremów, serów oraz innych kosmetyków, które będziemy nakładać później. Przy problemach z nadmiarem sebum zazwyczaj poleca się stosowanie specjalnych toników do skóry tłustej.
Krok 3: Nawilżanie
Nawilżanie to niezwykle istotny etap w procesie pielęgnacji cery tłustej i dlatego nigdy nie powinnyśmy z niego rezygnować. Do jego wykonania najlepiej sprawdzają się żele o lekkiej konsystencji, które szybko się wchłaniają i nie obciążają skóry.
Makijaż przy cerze tłustej
Jakie reguły makijażowe sprawdzą się przy cerze tłustej?
Reguła 1: Pamiętaj o bazie
Aby mieć pewność, że makijaż będzie wyglądał świeżo i pięknie przez cały dzień, jego nakładanie zacznijmy od bazy w postaci dobrego kremu matującego. Tego rodzaju kosmetyk znacząco złagodzi objawy świecenia się skóry, wyrówna jej koloryt oraz zmniejszy widoczność porów, jednocześnie ich nie zatykając.
Reguła 2: Postaw na lekki podkład
Podkład do cery tłustej powinien być zastygający, mieć lekką konsystencję oraz dawać matowe wykończenie. Produkty przeznaczone do tego rodzaju skóry mają za zadanie optycznie ją wygładzać, regulować wydzielanie sebum i sprawiać, że twarz będzie wolna od połysku.
Reguła 3: Nie zapomnij o matowieniu
Makijaż zakończmy cienką warstwą pudru transparentnego, który z jednej strony zredukuje świecenie, a z drugiej skutecznie utrwali nasz make-up.
Top 5, czyli ranking kosmetyków do cery tłustej
1. Tonik do cery tłustej Fitomed z szałwią i nagietkiem to świetny sposób na oczyszczenie skóry oraz zamknięcie porów. Kosmetyk ma działanie antybakteryjnie.
2. Żel Cerave delikatnie myje cerę, jednocześnie skutecznie usuwając z niej nadmiar sebum.
3. Serum na noc od Le Cafe De Beaute doskonale nawilża i regeneruję skórę. Wykazuje również działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Zwęża pory.
4. Krem matujący Jadwiga reguluje pracę gruczołów łojowych, sprawiając, że skóra pozostaje świeża i sucha przez cały dzień.
5. Sypki puder ryżowy od Paese skutecznie pochłania nadmiar sebum i zapewnia matowy efekt.
Pokaż więcej wpisów z
Lipiec 2021