PAZNOKCIOWE VADEMECUM
17.08.2023

Regeneracja paznokci po hybrydzie – co warto stosować?

Regeneracja paznokci po hybrydzie – co warto stosować?

Stylizacja hybrydowa to jeden z najmodniejszych rodzajów manicure. Lakiery hybrydowe wyglądają estetycznie nawet po 2-3 tygodniach, a dodatkowo chronią płytkę paznokci przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki temu można przeczekać czas potrzebny na zrośnięcie uszkodzonej płytki, ciesząc się przy tym estetycznie wystylizowanymi paznokciami. Jednak często po usunięciu hybrydy paznokcie są osłabione: miękkie, łamliwe, rozdwajające się, a czasem także miejscowo uszkodzone. Co na paznokcie po hybrydzie sprawdzi się najlepiej? Jak zregenerować płytkę po usunięciu stylizacji hybrydowej? Podpowiadamy!

Jak uniknąć uszkodzeń paznokci przy hybrydzie?

Co na paznokcie po hybrydzie? Poznaj sprawdzone metody!

Rozważania na temat tego, co można zrobić, by wzmocnić paznokcie po hybrydzie, należałoby w zasadzie zacząć od tego, by zapobiegać niszczeniu płytki. Wbrew całkiem powszechnemu przekonaniu o tym, że hybryda osłabia, a wręcz niszczy paznokcie, jest dokładnie odwrotnie!

Zacznijmy od początku. Lakiery hybrydowe to połączenie klasycznego lakieru do paznokci z żelem. Dzięki temu płytkę maluje się tak samo, jak lakierem (czyli pędzelkiem), ale stylizacja jest o wiele trwalsza dzięki temu, że lakier hybrydowy utwardza się pod lampą UV/LED. 

Mitem jest to, że pod hybrydą paznokcie się duszą. Płytka jest martwą strukturą, dlatego do niczego nie potrzebuje powietrza. Nie jest prawdą również to, że hybryda niszczy paznokcie. Może się tak wydawać, bo często po usunięciu stylizacji stan paznokci może pozostawiać wiele do życzenia. Jednak warto uściślić, z czego to wynika. To nie hybryda niszczy paznokcie, a niewłaściwy sposób jej usuwania.

Do pogorszenia stanu paznokci może przyczynić się również nieprawidłowe wykonanie stylizacji. Chodzi przede wszystkim o przenoszoną stylizację, która nie przylega ściśle do paznokci. W takim przypadku pomiędzy lakier a płytkę może dostawać się wilgoć, co w połączeniu z ograniczonym dostępem powietrza może powodować powstanie tzw. zielonej bakterii, a nawet rozwój grzybów. 

Przy ściąganiu hybrydy najczęściej popełniamy trzy błędy. To:

  • zrywanie lakieru zębami lub odrywanie go na siłę,
  • przepiłowanie płytki poprzez zbyt intensywne spiłowywanie masy pilnikiem,
  • uszkodzenie płytki zbyt dużym naciskiem frezu z frezarki. 

Odstający najczęściej na bokach lakier oczywiście kusi do tego, by go zwyczajnie zerwać z paznokcia. Jednak pamiętaj o tym, że baza mocno przylega do płytki, a więc zrywając stylizację, naruszasz również płytkę! To jeden z powodów, przez które paznokcie stają się cienkie, słabe i łamliwe – bo są po prostu mechanicznie uszkodzone i osłabione. 

Intensywne piłowanie masy pilnikiem również może uszkodzić wierzchnią warstwę paznokci. Lepiej nie piłować bazy do gołego paznokcia, a jej pozostałości usunąć delikatnie bloczkiem matującym lub zmyć removerem. 

Również używanie frezarki może osłabić paznokcie: poprzez przepiłowanie jej, albo miejscowe uszkodzenie spowodowanie zbyt mocnym dociśnięciem frezu. W ten sposób można nawet trwale uszkodzić macierz paznokcia!

Częste i długotrwałe moczenie paznokci w acetonie może również wysuszyć płytkę. Jeśli więc chcesz uniknąć uszkodzeń paznokci przy ściąganiu hybrydy, różne metody usuwania stylizacji warto stosować naprzemiennie, a także zgodnie ze sztuką i rozważnie!

Najpopularniejszym sposobem na wzmocnienie paznokci po hybrydzie są odżywki do paznokci. Najlepiej wybieraj te, które są przeznaczone do regeneracji paznokci właśnie po hybrydzie. Ich skład jest bowiem dostosowany do aktualnych potrzeb osłabionej, często uszkodzonej płytki. Jak jeszcze możesz zregenerować paznokcie po hybrydzie?

Specjalista oczyszcza paznokcie po hybrydzie

Nadbudowa bazą regenerującą

Regeneracja po hybrydzie w największym stopniu jest uzależniona od tego, jak bardzo paznokcie zostały zniszczone. Jeśli są po prostu miękkie, to wzmocnienie ich odżywką po hybrydzie powinno rozwiązać problem. Jeśli jednak paznokcie stały się płaskie (patrząc na nie z boku), to są również bardzo osłabione, a tym samym podatne na uszkodzenia – nawet poważne. W takim przypadku warto nadbudować je bazą hybrydową o właściwościach regeneracyjnych, jak baza proteinowa czy kauczukowa. Wybierz produkty, które mają właściwości samopoziomujące, dzięki czemu nadbudowa płytki będzie łatwym zadaniem. 

Sprawdź!

Skrócenie paznokci i wcieranie olejków

Jeśli płytka została mocno uszkodzona, tj. jest wyraźnie miejscowo zaczerwieniona, a także mocno reaguje na dotyk lub ciepłą/zimną wodę, oznacza to, że prawdopodobnie została mocno przepiłowana. W takim przypadku nakładanie produktów hybrydowych lub chemicznych odżywek może nie tylko sprawiać ból (utwardzanie w lampie może być po prostu bolesne), ale także pogłębić uszkodzenie paznokci. Efektem może być nawet poparzenie chemiczne, a także uczulenie i onycholiza. W przypadku uszkodzenia paznokci nie stosuj na nie żadnych chemicznych produktów. Opiłuj je maksymalnie krótko, a także wcieraj w nie (oraz w skórki) naturalne olejki. Nawilżą paznokcie i skórki, a także stworzą na nich warstwę ochronną. W takim przypadku trzeba poczekać, aż paznokcie po prostu odrosną. 

Kobieta aplikująca olejek na paznokcie po hybrydzie

Rekonstrukcja u specjalisty

Przy ściąganiu hybrydy uszkodziłaś paznokcie tak mocno, że są w nich widoczne ubytki? Nie popadaj w rozpacz, ale też nie działaj na własną rękę. W wielu przypadkach takie paznokcie także da się naprawić, jednak trzeba pozostawić to specjaliście. Udaj się najpierw do lekarza, który oceni stan uszkodzeń i zaproponuje rozwiązanie. Często mocno uszkodzone paznokcie można naprawić poprzez ich specjalistyczną rekonstrukcję odpowiednimi produktami – do użytku wyłącznie przez profesjonalistów. 

Wiola Heller

Wiola Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Osłabionych paznokci (ale nie tylko takich) lepiej nie obcinać.

Jeśli są suche i łamliwe, to w ten sposób można niefortunnie spowodować ich jeszcze głębsze pęknięcia. Poza tym obcinanie może sprzyjać rozwarstwianiu się wolnego brzegu paznokcia (to ta biała część). Bezpieczniej jest delikatnie piłować paznokcie, najlepiej papierowym pilnikiem o niewielkiej gradacji, unikając piłowania w różne strony. Wykonuj subtelne, spokojne ruchu w jednym kierunku. To zapobiegnie rozdwajaniu paznokci.

Co na wzmocnienie paznokci po hybrydzie? Regeneracja paznokci po hybrydzie

O stan skóry, włosów i paznokci warto dbać na co dzień, by były mocne i odporne na uszkodzenia. Tę troskę można (i czasem wręcz należy) zwiększyć wówczas, gdy ich stan ulegnie pogorszeniu. 

Masz zniszczone paznokcie po hybrydzie? Co robić? Na pewno nie panikować! Musisz uzbroić się w cierpliwość. Prawdopodobnie czeka Cię kilka tygodni bez malowania paznokci, jednak da się to przecież wytrzymać. W tym czasie:

  • Piłuj paznokcie na krótko – im krótsze będą, tym mniejsze prawdopodobieństwo kolejnych uszkodzeń, powodowanych np. uderzeniami o twardą powierzchnię lub haczenia nimi np. o ubrania.
  • Używaj rękawiczek ochronnych – do prac domowych, nawet takich, jak zmywanie naczyń. Chroń paznokcie przed kontaktem z silnie działającymi środkami, które mogą je wysuszać i podrażniać!
  • Zabezpieczaj płytkę odżywką do paznokci – oczywiście jeśli stan paznokci na to pozwala. Na miękkich i wyginających się paznokciach lakier się nie utrzyma, bo będzie pękał nawet tego samego dnia po nałożeniu, jednak transparentna odżywka będzie dobrym wyborem. Nieco utwardzi paznokcie i będzie stanowić tarczę ochronną przed działaniem czynników zewnętrznych. 

Unikaj również wykonywania prac fizycznych bez zabezpieczania dłoni rękawiczkami ochronnymi. Musisz również uważać na to, by nie pogłębiać mechanicznych uszkodzeń paznokci. Nie używaj ich więc do zdrapywania naklejek czy do podważania różnych przedmiotów. W przypadku mocno osłabionych paznokci nawet zwykły płyn do naczyń może okazać się drażniącym środkiem. 

Aby wesprzeć procesy regeneracyjne paznokci, a przy okazji wzmocnić skórę i włosy, możesz sięgnąć po suplementy diety na skórę, włosy i paznokcie,  zawierające niezbędne składniki odżywcze. Ważniejsza od nich jest jednak zróżnicowana dieta, która powinna zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały. Najważniejsza jest biotyna i kolagen. 

Pamiętaj również o tym, że regeneracja paznokci (zarówno po hybrydzie, jak i żelu, ale także innych przyczynach ich uszkodzenia lub osłabienia) jest procesem długotrwałym. Trzeba bowiem poczekać na to, aż paznokcie zrosną i uszkodzone fragmenty będzie można spiłować lub obciąć. U każdego tempo wzrostu paznokci może być inne, jednak zwykle trwa to nawet kilka tygodni. Niestety nie masz innego wyjścia niż tylko uzbroić się w cierpliwość i dbać o skracanie, nawilżanie i zabezpieczanie płytki w tym czasie. 

Zobacz również:

Kobieta nakładająca olejek na paznokcie po hybrydzie

Regeneracja po hybrydzie – podsumowanie

Regeneracja płytki paznokcia po hybrydzie to niestety żmudny i rozłożony w czasie proces, którego raczej nie przyspieszysz. Na co dzień dbaj o nawilżanie i zabezpieczanie paznokci i skórek olejkiem (np. jojoba, z awokado czy oliwą z oliwek), skracaj je i unikaj narażania ich na działanie szkodliwych czynników. 

W naszej drogerii znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do regeneracji i wzmocnienia paznokci po hybrydzie. To odżywki, ale także hybrydowe bazy budujące i olejki pielęgnacyjne. Wybierz produkt, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania! 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

pixel