ZADBANA SKÓRA
20.03.2023

Rozstępy u nastolatków – jak sobie z nimi radzić?

Rozstępy u nastolatków – jak sobie z nimi radzić?

Okres dojrzewania to czas wielkich zmian — również fizycznych. Pojawianie się rozstępów może być jego częścią i wcale nie jest to rzadkość. Paski na ciele bywają trudne do zaakceptowania, na szczęście można ich się pozbyć. Jeśli odpowiednio wcześnie zareagujesz możliwe, że rozstępy będą niezauważalne. Jakie są sposoby pozbycie się rozstępów u nastolatka?

Rozstępy u nastolatków — jakie są przyczyny?

Do niedawna rozstępy kojarzyło się głównie z kobietami w ciąży. Obecnie jednak obserwuje się, że u nastolatków są prawie tak powszechne, jak u osób dorosłych. Rozstępy są normalną częścią okresu dojrzewania, a ich pojawianie się wcale nie musi oznaczać problemów zdrowotnych. Jeśli widzimy rozstępy u nastolatków, przyczyny ich powstawania leżą przede wszystkim w zwiększonej produkcji hormonów, która rozpoczyna się około 11 lub 12 roku życia (czasem wcześniej lub później). Zmianom ulegają wtedy różne części ciała, w tym skóra. Chłopcy będą mieli pierwszy zarost na twarzy, a nawet około 90% wszystkich nastolatków będzie na pewnym etapie miało zmiany trądzikowe. Co ważniejsze, zarówno estrogen, jak i testosteron stymulują też wzrost i przyrost masy ciała. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Rozstępy a szybki wzrost

Pojawianie się rozstępów następuje zazwyczaj, gdy nastolatek doświadcza znacznego przyspieszenia wzrostu (tzw. skoku wzrostowego). Trudno się temu dziwić, bo roczny przyrost centymetrów w okresie najbardziej intensywnego wzrostu może wahać się od 9 cm u dziewcząt, do 12 cm u chłopców. Kiedy wzrastanie zachodzi równomiernie i powoli, skóra ma czas na rozciąganie się wraz z ciałem, ale przy przechodzeniu przez okres szybkiego wzrostu, jak to jest u nastolatków, skóra nie może znieść nagłego rozciągnięcia. 

grupa dziewczynek leży na trawie

Pod wpływem dużych sił wywieranych na tkankę łączną wiązania kolagenu zostają zerwane i pojawiają  się fioletowo-czerwone smugi-pęknięcia. W ciągu następnych kilku miesięcy (do roku) ślady blakną i mogą nabrać perłowego odcienia. Młodzi ludzie często nie wiedzą, czym są te zmiany i czy powinni z nimi coś zrobić. Chociaż rozstępy są normalne i powszechne mogą powodować, że nastolatki czują się zakłopotane lub skrępowanie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Rozstępy u nastolatków - czynniki ryzyka

Szybki wzrost jest najważniejszym, choć nie jedynym powodem, dla którego pojawiają się rozstępy u nastolatków. Przyczyny mogą być bardziej złożone i nie zawsze oczywiste. Niektóre nastolatki są bardziej predysponowane do pojawiania się rozstępów niż inne. 

Czynniki ryzyka obejmują:

  • uwarunkowania genetyczne i rodzinną historię rozstępów,
  • nadwagę lub otyłość,
  • miejscowe lub doustne steroidy, takie jak prednizon,
  • intensywne ćwiczenia. 

Jeśli jeden lub więcej czynników dotyczą danej młodej osoby, rozstępy mogą pojawić się również poza okresami szybkiego wzrostu. Rozstępy u nastolatków na brzuchu często rozwijają się jako następstwo szybkiego przyrostu wagi. Trzeba jednak pamiętać, że szczupli młodzi ludzie także mogą mieć rozstępy, a ich pojawianie się niekoniecznie oznacza, że dana osoba ma nadwagę.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Częstość występowania rozstępów różni się także między płciami — problem dotyczy częściej dziewczynek niż chłopców. Wyjaśniają to postępujące w czasie dorastania zmiany w budowie ciała. Rozstępy u nastolatek na piersiach bardzo często mogą pojawiać się jako efekt rozwoju gruczołów piersiowych. Natomiast efektem szybkiego wydłużania się ciała są często rozstępy u nastolatków na plecach.

Czasem za powstawanie pęknięć kolagenu odpowiedzialny jest szybki wzrost masy mięśniowej. Chłopcy lub dziewczęta, którzy ćwiczą w okresie dojrzewania, mogą chcieć szybko zbudować masę mięśniową, co w zasadzie może być całkiem zdrowe, ale niestety większe mięśnie oznaczają, że ​​skóra musi szybko rozciągać się, aby pokryć dodatkowy obszar. Wtedy łatwo mogą pojawić się rozstępy u nastolatków na pośladkach, w okolicach barków, a także wzdłuż linii ramion w okolicy bicepsa.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Jak pozbyć się rozstępów u nastolatków

Wielu nastolatków i ich rodziców chciałoby dowiedzieć się, co mogą zrobić z rozstępami. Nie wszystkie dostępne sposoby będą odpowiednie dla młodzieży w każdym wieku, dlatego do problemu trzeba podejść z rozwagą. Aby zmniejszyć widoczność rozstępów, można stosować kremy i zabiegi. Lekarze zazwyczaj nie zalecają nastolatkom wielu z możliwych zabiegów, ponieważ wciąż rosną i mogą pojawić się nowe rozstępy. 

osoba trzymająca deskorolkę

Faktem jest też, że niewielkich rozmiarów rozstępy u młodzieży mogą znikać z upływem czasu. U osób młodszych osób skóra ma lepszą zdolność do szybkiej regeneracji, dlatego czasem w ciągu kilku lat nie ma śladu po zmianach. Jeśli jednak rozstępy są bardziej rozległe albo są źródłem dużego dyskomfortu psychicznego, dobrze jest zacząć działać.

Domowe sposoby na rozstępy u nastolatków

W profilaktyce rozstępów na dobry początek warto zadbać o skórę nastolatka, stosując odpowiednią pielęgnację. Pomocne będą kremy nawilżające, które korzystnie wpłyną na kondycję skóry. Pożądanymi składnikami będą:

  • retinol — pobudzający komórki skóry właściwej do syntezy kolagenu,
  • kwas hialuronowy i dekspantenol — utrzymujące nawilżenie, 
  • związki krzemu – ważne dla regeneracji włókien kolagenowych i elastynowych,
  • witamina E — o działaniu przeciwutleniającym.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

W zapobieganiu nowym bliznowatym zmianom pomocne będzie też unikanie częstych wahań masy ciała oraz odpowiednia dieta, zapewniająca wystarczającą dawkę witamin (A, E, PP, B5) i mikroelementów (cynk, krzem) oraz protein (zawartych w mięsie i rybach). 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Jak zlikwidować rozstępy u młodzieży? Krem lub olejek może być dobrym pomysłem, kiedy rozstępy są jeszcze w fazie zapalnej – świeże i czerwone. Wtedy istnieje największa szansa, że stosowane środki zaradcze pomogą. Dobre kosmetyki mogą wygładzić skórę i zmniejszyć widoczność rozstępów. Niektóre składniki, które można stosować jako samodzielnie proste kosmetyki np.:

Skuteczne zabiegi na rozstępy u nastolatków

Sposobem na rozstępy u nastolatków są także zabiegi złuszczające. Złuszczanie, zwłaszcza z wykorzystaniem peelingów chemicznych (np. kwasu glikolowego) albo enzymatycznych, pobudza odnowę komórkową, produkcję kolagenu oraz poprawia elastyczność skóry. Możesz zapytać o zabieg złuszczania w gabinecie medycyny estetycznej.

Katarzyna Kopycińska

Katarzyna Kopycińska

Biotechnolożka

Porada experta:

Sposobem na rozstępy u nastolatków są ćwiczenia fizyczne oraz masaże z użyciem olejków (np. olejku ze słodkich migdałów) połączone z delikatnym rozciąganiem.

Dzięki nim pozytywnie wpłyniemy na zwiększenie właściwości elastycznych skóry.

Jeśli problem jest poważny lub żadne inne środki nie pomagają, po konsultacji z lekarzem lub specjalistą można rozważyć zabiegi medycyny estetycznej. Do usuwania rozstępów wykorzystuje się:

  • laser frakcyjny,
  • radiofrekwencję mikroigłową,
  • mezoterapię mikroigłową,
  • karboksyterapię.

Zabiegi są najbardziej skuteczne, kiedy rozstępy nie są jeszcze w fazie zanikowej (różowe), ale mogą również przynieść zadowalające efekty w przypadku białych, starszych rozstępów.

Trzeba jednak wcześniej przygotować młodą osobę na taki zabieg i upewnić się, że jest gotowy na poważniejsze, czasem związane z pewnym bólem procedury.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

pixel