Stylizacja paznokci lakierami hybrydowymi cieszy się ogromną popularnością. Nic dziwnego – lakier hybrydowy utrzymuje się na płytce nawet do 3 tygodni, bez pęknięć i odprysków. Wiele osób zachwyca się efektami, jakie można osiągnąć dzięki hybrydzie. Jednak częstym problemem po usunięciu lakieru jest stan płytki paznokci. Nierzadko są miękkie i łamliwe oraz wrażliwe na wysokie i niskie temperatury. Płytka może mieć również nierówny kolor: miejscami bardziej czerwony lub różowy niż w pozostałych miejscach. Jak wzmocnić cienkie paznokcie po hybrydzie? Podpowiadamy!
Spis treści
- Paznokcie po hybrydzie – dlaczego są zniszczone?
- Zniszczone paznokcie po hybrydzie – co może być przyczyną?
- Błędy podczas aplikacji hybrydy
- Nieodpowiednie usuwanie
- Dobór lakierów niskiej jakości
- Paznokcie po zdjęciu hybrydy – najczęstsze błędy przy jej usuwaniu
- Uszkodzenia paznokci spowodowane frezem lub pilnikiem
- Osłabienie paznokci poprzez rozpuszczanie hybrydy acetonem
- Odrywanie lakieru na siłę
- Czy paznokcie muszą odpocząć od hybrydy?
- Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie?
- Olejek rycynowy
- Odżywki do paznokci na wzmocnienie paznokci po hybrydzie
- Manicure japoński na wzmocnienie paznokci po hybrydzie
- Bardzo zniszczone paznokcie po hybrydzie – co możesz zrobić?
- Nadbudowa bazą regeneracyjną
- Skrócenie paznokci i wcieranie olejków
- Rekonstrukcja u specjalisty
- Co na paznokcie po hybrydzie – jak przyspieszyć ich regenerację?
- Pielęgnacja paznokci
- Ochrona paznokci
- Suplementacja na wzmocnienie paznokci po hybrydzie
- Paznokcie po hybrydzie – jak je wzmocnić? Podsumowanie
Paznokcie po hybrydzie – dlaczego są zniszczone?
Manicure hybrydowy ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Jedni uważają, że pod hybrydą można zapuścić zdrowe i mocne, naturalne paznokcie. Inni skarżą się na to, że paznokcie po hybrydzie są kruche i łamliwe, a także wyginają się w każdą stronę jak papier.
Wskazują również na to, że po hybrydzie płytka wygląda nieestetycznie: pojawiają się miejscowe zaczerwienienia, a w dodatku te miejsca są nadwrażliwe na dotyk oraz wysokie i niskie temperatury (np. podczas mycia rąk). Zdarza się również, że pomalowanie paznokci odżywką lub bazą pod lakier nie jest możliwe bez uczucia pieczenia. Tak samo dzieje się wówczas, gdy w lampie chce się utwardzić nową stylizację hybrydową lub żelową.
Można więc wnioskować, że hybryda faktycznie niszczy paznokcie. Rzeczywistość jest jednak inna. Płytkę niszczy nie malowanie paznokci hybrydą, a jej ściąganie. A ściślej: nieprawidłowe usuwanie stylizacji.
Rozważania na temat tego, co można zrobić, by wzmocnić paznokcie po hybrydzie, należałoby w zasadzie zacząć od tego, by zapobiegać niszczeniu płytki. Wbrew całkiem powszechnemu przekonaniu o tym, że hybryda osłabia, a wręcz niszczy paznokcie, jest dokładnie odwrotnie!
Zacznijmy od początku. Lakiery hybrydowe to połączenie klasycznego lakieru do paznokci z żelem. Dzięki temu płytkę maluje się tak samo, jak lakierem (czyli pędzelkiem), ale stylizacja jest o wiele trwalsza dzięki temu, że lakier hybrydowy utwardza się pod lampą UV/LED.
Mitem jest to, że pod hybrydą paznokcie się duszą. Płytka jest martwą strukturą, dlatego do niczego nie potrzebuje powietrza. Nie jest prawdą również to, że hybryda niszczy paznokcie. Może się tak wydawać, bo często po usunięciu stylizacji stan paznokci może pozostawiać wiele do życzenia. Jednak warto uściślić, z czego to wynika.
Zniszczone paznokcie po hybrydzie – co może być przyczyną?
Jak już zostało wspomniane, to nie hybryda niszczy paznokcie, a niewłaściwy sposób jej usuwania. Do pogorszenia stanu paznokci może przyczynić się również nieprawidłowe wykonanie stylizacji. Chodzi przede wszystkim o przenoszoną stylizację, która nie przylega ściśle do paznokci. W takim przypadku pomiędzy lakier a płytkę może dostawać się wilgoć, co w połączeniu z ograniczonym dostępem powietrza może powodować powstanie tzw. zielonej bakterii, a nawet rozwój grzybów.
Przy ściąganiu hybrydy najczęściej popełniamy trzy błędy to:
- zrywanie lakieru zębami lub odrywanie go na siłę,
- przepiłowanie płytki poprzez zbyt intensywne spiłowywanie masy pilnikiem,
- uszkodzenie płytki zbyt dużym naciskiem frezu z frezarki.
Błędy podczas aplikacji hybrydy
Płytkę paznokci możesz uszkodzić już na etapie nakładania hybrydy. Wydaje się mało prawdopodobne? Jeśli zauważasz, że:
• Paznokcie stały się pofalowane i są w nich wgłębienia – to najprawdopodobniej zostały uszkodzone mechaniczne przy macierzy. Najczęściej dochodzi do tego na etapie przygotowywania paznokci do nałożenia hybrydy: zbyt mocno dociskasz drewniany patyczek, metalowe kopytko do skórek, czy frez, którym opracowujesz skórki.
• Po aplikacji hybrydy czujesz pieczenie wokół paznokcia – to znaczy, że produkt dostał się na skórę. To pierwszy krok do tego, by wystąpiło uczulenie. To zaś niestety skutkuje długotrwałymi i uciążliwymi problemami z paznokciami i wałami okołopaznokciowymi.
Bądź więc ostrożna już na tym etapie!
Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że paznokcie po hybrydach mogą być osłabione również poprzez pozornie niewinną czynność, jaką jest matowienie ich bloczkiem polerskim. Ten krok jest co prawda niezbędny do tego, by stylizacja hybrydowa dobrze trzymała się na paznokciach. Jednak musisz wiedzieć o tym, że matowienie paznokcia polega na ścieraniu jego wierzchniej warstwy. Pamiętaj więc o tym, by płytkę matowić delikatnie i tylko odrobinkę, tyle, co niezbędne. W przeciwnym wypadku możesz mechanicznie uszkadzać paznokcie przy wykonywaniu każdej kolejnej stylizacji, systematycznie osłabiać ich kondycję i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy!
Nieodpowiednie usuwanie
Najwięcej uszkodzeń powstaje przy usuwaniu lakieru z płytki. Przepiłowywanie paznokci frezem lub pilniczkiem to nic innego, jak naruszenie struktury paznokcia, przez co staje się on wrażliwy na czynniki zewnętrzne, a także podatny na uszkodzenia. Aceton z kolei wysusza płytkę, przez co staje się ona krucha i łamliwa.
Słowo-klucz dla dobrej kondycji paznokci po hybrydach to: wyczucie. Zdecydowanie lepiej pozostawić cienką warstwę bazy na paznokciu (zawsze możesz ją potem usunąć za pomocą bloczka matującego) niż usuwać ją zbyt intensywnie i w konsekwencji uszkodzić płytkę.
Reasumując: paznokci nie niszczy hybryda (a przynajmniej nie bardziej niż zwykłe lakiery), a jej niewłaściwe usuwanie. Zaczerwienienia i nadwrażliwość paznokci na dotyk, czy temperatury, a także ich łamliwość, kruchość i giętkość to efekt nieostrożnego i nieprawidłowego usuwania stylizacji. Wyrobienie sobie właściwych nawyków to podstawa, by nie uszkadzać paznokci. Prawidłowe usuwanie hybrydy zapobiega osłabieniu płytki, a tym samym pod hybrydą zapuścisz zdrowe i silne naturalne pazurki!
Dobór lakierów niskiej jakości
Miękkie paznokcie po hybrydzie to nie zawsze efekt błędów popełnianych w trakcie wykonywania czy usuwania stylizacji. Często winne są produkty, które wykorzystujemy do malowania paznokci – a konkretnie ich niska jakość. Wybierając tanie lakiery hybrydowe, często no name, narażasz się na kontakt z przeróżnymi substancjami chemicznymi, które w najlepszym wypadku mogą wysuszać płytkę na dłuższą metę. Z kolei w najgorszym znacznie ją osłabić i podrażnić, a nawet spowodować reakcję alergiczną.
Dla bezpieczeństwa wybieraj więc produkty pochodzące z zaufanych źródeł i od znanych producentów. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję tego, że w buteleczce nie ma żadnych szkodliwych i drażniących substancji, które mogłyby pogorszyć kondycję paznokci i narazić Twoje zdrowie.
Aby paznokcie po zdjęciu hybrydy były w dobrej kondycji, do malowania ich wybieraj produkty o formułach wzbogaconych o składniki odżywcze, jak np. proteiny jedwabiu.
Paznokcie po zdjęciu hybrydy – najczęstsze błędy przy jej usuwaniu
Regeneracja paznokci po hybrydzie to wizja, która skutecznie odstrasza Cię od wykonywania stylizacji tą metodą? Niepotrzebnie! Wystarczy usuwać stylizację w odpowiedni sposób. W pierwszej kolejności przyjrzyj się więc temu, czy nie popełniasz któregoś z trzech poniższych błędów – może okazać się, że problem cienkich paznokci po hybrydzie rozwiąże się błyskawicznie!
Uszkodzenia paznokci spowodowane frezem lub pilnikiem
Intensywne piłowanie masy pilnikiem może uszkodzić wierzchnią warstwę paznokci. Lepiej nie piłować bazy do gołego paznokcia, a jej pozostałości usunąć delikatnie bloczkiem matującym lub zmyć removerem.
Również używanie frezarki może osłabić paznokcie: poprzez przepiłowanie jej albo miejscowe uszkodzenie spowodowanie zbyt mocnym dociśnięciem frezu. W ten sposób można nawet trwale uszkodzić macierz paznokcia!
Osłabienie paznokci poprzez rozpuszczanie hybrydy acetonem
Częste i długotrwałe moczenie paznokci w acetonie może wysuszyć płytkę. Jeśli więc chcesz uniknąć uszkodzeń paznokci przy ściąganiu hybrydy, różne metody usuwania stylizacji warto stosować naprzemiennie, a także zgodnie ze sztuką i rozważnie!
Odrywanie lakieru na siłę
Odstający najczęściej na bokach lakier oczywiście kusi do tego, by go zwyczajnie zerwać z paznokcia. Jednak pamiętaj o tym, że baza mocno przylega do płytki, a więc zrywając stylizację, naruszasz również płytkę! To jeden z powodów, przez które paznokcie stają się cienkie, słabe i łamliwe – bo są po prostu mechanicznie uszkodzone i osłabione.
Czy paznokcie muszą odpocząć od hybrydy?
Jeśli stylizacja była wykonana prawidłowo, a następnie została usunięta tak, że nie osłabiła i nie zniszczyła paznokci, nie ma potrzeby robienia przerwy przed wykonaniem kolejnej.
Warto jednak raz na jakiś czas zrobić odstęp pomiędzy stylizacjami – szczególnie gdy naturalna płytka wyraźnie traci kondycję z każdą kolejną wykonaną hybrydą, a o to nietrudno. Wystarczy bowiem przesuszenie jej choć raz acetonem lub przepiłowanie frezem, czy pilniczkiem, by potrzebny był czas na wzmocnienie.
Niezależnie od tego, po 2-3 stylizacjach warto zrobić przerwę na wzmocnienie paznokci odżywkami lub olejkami albo po prostu na przeczekanie, aż osłabione fragmenty dzięki rośnięciu paznokcia przesuną się i będzie można je obciąć lub spiłować.
Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie?
Regeneracja paznokci po hybrydzie to proces długi i żmudny. Wynika to z faktu, że płytka jest martwą strukturą, która jeśli zostanie uszkodzona mechanicznie, nie zregeneruje się tak jak skóra. Aby uszkodzone paznokcie wróciły do formy, trzeba poczekać, aż płytka się zrośnie. Trwa to z reguły około 2-3 miesięcy, w zależności od indywidualnych predyspozycji.
W takim przypadku przede wszystkim należy dać paznokciom odpocząć – najlepiej właśnie przez te 2-3 miesiące. Pod żadnym pozorem nie należy zamaskowywać zniszczonych paznokci, robiąc kolejny manicure hybrydowy – to tylko pogłębi istniejące już problemy. Jeśli paznokcie są bardzo mocno uszkodzone, najlepiej po prostu piłować je na krótko i poczekać.
Olejek rycynowy
Aby przynieść sobie ulgę, możesz zastosować kilka metod. Im bardziej uszkodzone paznokcie, tym lepiej wybrać naturalne sposoby, takie jak wcieranie olejku rycynowego lub ciepłej oliwy z oliwek w płytkę i skórki. W obu przypadkach zabieg najlepiej powtarzać codziennie wieczorem, przez co najmniej 30 dni. W tym czasie lepiej nie malować niczym paznokci.
Pomocne będą również oliwki i olejki do paznokci i skórek – te przeznaczone właśnie do wzmacniania płytki po usunięciu stylizacji hybrydowej lub żelowej. Takie produkty powinny mieć łagodne, najlepiej naturalne składy. Dzięki temu nie podrażnią już i tak osłabionej płytki, a przy tym dobrze, by ich formuła miała działanie nawilżające i odżywcze.
Odżywki do paznokci na wzmocnienie paznokci po hybrydzie
Dobrą metodą na utwardzenie i wzmocnienie paznokci po hybrydzie jest stosowanie specjalnych odżywek, przeznaczonych do używania właśnie po usunięciu stylizacji hybrydowej. Zawierają one kompleks składników wzmacniających, utwardzających, nawilżających i uelastyczniających płytkę, a niekiedy także wypełniających ubytki. Dzięki temu paznokcie są zabezpieczone przed pogłębianiem się uszkodzeń mechanicznych, a także wyglądają estetyczniej, dzięki czemu oczekiwanie na to aż odrosną, jest przyjemniejsze. Pamiętaj jednak, że jeśli paznokcie są bardzo uszkodzone i po aplikacji odżywki czujesz pieczenie, szczypanie lub swędzenie, to lepiej zrezygnuj z dalszego stosowania, przynajmniej do momentu, aż najbardziej uszkodzone fragmenty płytki odrosną.
Manicure japoński na wzmocnienie paznokci po hybrydzie
Trzecia metoda to manicure japoński, który polega na wcieraniu dwóch rodzajów proszków w paznokcie. Dzięki nim płytka jest utwardzona i błyszczy się tak, jak po pomalowaniu bezbarwnym lakierem. Efekt utrzymuje się około 2 tygodni Uwaga – ten sposób również nie nadaje się do stosowania w przypadku bardzo uszkodzonych paznokci. Zestaw do manicure japońskiego możesz kupić i zastosować samodzielnie lub wykonać taki zabieg u stylistki w gabinecie. Manicure japoński sprawdzi się rewelacyjnie w przypadku osłabionych, ale nie przepiłowanych paznokci.
Bardzo zniszczone paznokcie po hybrydzie – co możesz zrobić?
Ściągnęłaś hybrydę i czeka Cię niemiła niespodzianka, ponieważ paznokcie są w opłakanym stanie? Są miękkie, kruche, łamliwe i wyginają się w każdą stronę, a dodatkowo są zaczerwienione i wrażliwe na dotyk oraz ciepłą wodę? To oznacza, że niestety zostały mocno uszkodzone. Co zrobić w takim przypadku?
Nadbudowa bazą regeneracyjną
Regeneracja po hybrydzie w największym stopniu jest uzależniona od tego, jak bardzo paznokcie zostały zniszczone. Jeśli są po prostu miękkie, to wzmocnienie ich odżywką po hybrydzie powinno rozwiązać problem. Jeśli jednak paznokcie stały się płaskie (patrząc na nie z boku), to są również bardzo osłabione, a tym samym podatne na uszkodzenia – nawet poważne. W takim przypadku warto nadbudować je bazą hybrydową o właściwościach regeneracyjnych jak baza proteinowa, czy kauczukowa. Wybierz produkty, które mają właściwości samopoziomujące, dzięki czemu nadbudowa płytki będzie łatwym zadaniem.
Skrócenie paznokci i wcieranie olejków
Jeśli płytka została mocno uszkodzona, tj. jest wyraźnie miejscowo zaczerwieniona, a także mocno reaguje na dotyk lub ciepłą/zimną wodę, oznacza to, że prawdopodobnie została przepiłowana. W takim przypadku nakładanie produktów hybrydowych lub chemicznych odżywek może nie tylko sprawiać ból (utwardzanie w lampie może być bardzo bolesne), ale także pogłębić uszkodzenie paznokci. Efektem może być nawet poparzenie chemiczne, a także uczulenie i onycholiza.
W przypadku uszkodzenia paznokci nie stosuj na nie żadnych chemicznych produktów. Opiłuj je maksymalnie krótko, a także wcieraj w nie (oraz w skórki) naturalne olejki. Nawilżą paznokcie i skórki, a także stworzą na nich warstwę ochronną. W takim przypadku trzeba poczekać, aż paznokcie po prostu odrosną.
Rekonstrukcja u specjalisty
Przy ściąganiu hybrydy uszkodziłaś paznokcie tak mocno, że są w nich widoczne ubytki? Nie popadaj w rozpacz, ale też nie działaj na własną rękę. W wielu przypadkach takie paznokcie także da się naprawić, jednak trzeba pozostawić to specjaliście. Udaj się najpierw do lekarza, który oceni stan uszkodzeń i zaproponuje rozwiązanie. Często mocno uszkodzone paznokcie można naprawić poprzez ich specjalistyczną rekonstrukcję odpowiednimi produktami – do użytku wyłącznie przez profesjonalistów.
Rada experta:
Osłabionych paznokci (ale nie tylko takich) lepiej nie obcinać.
Jeśli są suche i łamliwe, to w ten sposób można niefortunnie spowodować ich jeszcze głębsze pęknięcia. Ponadto obcinanie może sprzyjać rozwarstwianiu się wolnego brzegu paznokcia (to ta biała część). Bezpieczniej jest delikatnie piłować paznokcie, najlepiej papierowym pilnikiem o niewielkiej gradacji, unikając piłowania w różne strony. Wykonuj subtelne, spokojne ruchu w jednym kierunku. To zapobiegnie rozdwajaniu paznokci.
Co na paznokcie po hybrydzie – jak przyspieszyć ich regenerację?
Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie? O stan skóry, włosów i paznokci warto dbać na co dzień, by były mocne i odporne na uszkodzenia. Tę troskę można (i czasem wręcz należy) zwiększyć wówczas, gdy ich stan ulegnie pogorszeniu.
Masz zniszczone paznokcie po hybrydzie? Co robić? Na pewno nie panikować! Uzbrój się w cierpliwość. Prawdopodobnie czeka Cię kilka tygodni bez malowania paznokci. W tym czasie piłuj paznokcie na krótko, używaj rękawiczek ochronnych do prac domowych, a także zabezpieczaj je odżywką do paznokci.
Pamiętaj również o tym, że regeneracja paznokci (zarówno po hybrydzie, jak i żelu, ale także przy innych przyczynach ich uszkodzenia lub osłabienia) jest procesem długotrwałym. Trzeba czekać na to, aż paznokcie odrosną i uszkodzone fragmenty będzie można spiłować lub obciąć. U każdego tempo wzrostu paznokci może być inne. Jednak zwykle trwa to nawet kilka tygodni.
Pielęgnacja paznokci
Piłuj paznokcie na krótko – im krótsze będą, tym mniejsze prawdopodobieństwo kolejnych uszkodzeń, powodowanych np. uderzeniami o twardą powierzchnię lub haczenia nimi np. o ubrania. Zabezpieczaj również płytkę odżywką do paznokci – oczywiście, jeśli stan paznokci na to pozwala. Na miękkich i wyginających się paznokciach lakier się nie utrzyma, bo będzie pękał nawet tego samego dnia po nałożeniu. Jednak transparentna odżywka będzie dobrym wyborem. Nieco utwardzi paznokcie i będzie stanowić tarczę ochronną przed działaniem czynników zewnętrznych.
Zadbaj również o to, aby kosmetyki i akcesoria do paznokci, po które sięgasz w czasie kuracji regeneracyjnej (ale nie tylko – bo warto pilnować tego również na co dzień), były dobrej jakości. Zrezygnuj lepiej z metalowych pilniczków, które mogą przyczyniać się do rozdwajania się paznokci, na rzecz papierowych, które są dla nich o wiele bardziej delikatne, a jednocześnie pozwalają na szybsze skrócenie i nadanie im kształtu.
Ochrona paznokci
Do prac domowych, nawet takich, jak zmywanie naczyń, używaj rękawiczek ochronnych. Chroń paznokcie przed kontaktem z silnie działającymi środkami, które mogą je wysuszać i podrażniać! Unikaj również wykonywania prac fizycznych bez zabezpieczania dłoni rękawiczkami. Musisz również uważać na to, by nie pogłębiać mechanicznych uszkodzeń paznokci. Nie używaj ich więc do zdrapywania naklejek, czy do podważania różnych przedmiotów. W przypadku mocno osłabionych paznokci nawet zwykły płyn do naczyń może okazać się drażniącym środkiem.
Bardzo ważne jest również to, by ostrożnie opracowywać skórki. Częstą przyczyną osłabienia paznokci poprzez mechaniczne uszkodzenie ich jest nieostrożne dłubanie przy skórkach. Twarde i suche błonki przyklejone do płytki często usuwamy na siłę, nierzadko metalowymi narzędziami. To balansowanie na krawędzi, bo wystarczy jeden nieostrożny ruch (gdy np. metalowe radełko się ześlizgnie), by uszkodzić macierz paznokcia. Takie urazy mogą skutkować nawet trwałym uszkodzeniem!
Aby tego uniknąć, skórki opracowuj na spokojnie i z wyczuciem. Pomogą Ci w tym specjalne płyny i żele do zmiękczania skórek. Wystarczy odczekanie kilku minut po nałożeniu preparatu, by skórki zostały zmiękczone na tyle, by odsunąć je drewnianym patyczkiem. Dzięki temu efekty opracowania skórek będą bardziej estetyczne, bo im lepiej zmiękczone i nawilżone, tym mniejsze ryzyko skaleczenia i pozadzierania ich.
Suplementacja na wzmocnienie paznokci po hybrydzie
Aby wesprzeć procesy regeneracyjne paznokci, a przy okazji wzmocnić skórę i włosy, możesz sięgnąć po suplementy diety na skórę, włosy i paznokcie zawierające niezbędne składniki odżywcze. Ważniejsza od nich jest jednak zróżnicowana dieta, która powinna zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały. Najważniejsza jest biotyna i kolagen.
Paznokcie po hybrydzie – jak je wzmocnić? Podsumowanie
Regeneracja płytki paznokcia po hybrydzie to niestety żmudny i rozłożony w czasie proces, którego raczej nie przyspieszysz. Na co dzień dbaj o nawilżanie i zabezpieczanie paznokci i skórek olejkiem (np. jojoba, z awokado, czy oliwą z oliwek), skracaj je i unikaj narażania ich na działanie szkodliwych czynników.
W naszej drogerii znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do regeneracji i wzmocnienia paznokci po hybrydzie. To odżywki, ale także hybrydowe bazy budujące oraz olejki pielęgnacyjne. Wybierz produkt, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania!