Bardzo sucha skóra głowy to nie tylko kwestia krępującego świądu i występowania białych płatków na włosach. Sucha skóra na głowie przekłada się na pogorszoną kondycję kosmyków, które stają się matowe i często wykazują tendencję do nadmiernego wypadania. Co zrobić, aby ograniczyć suchość skalpu? Jakie są przyczyny suchej skóry na głowie i w jakie preparaty należy się zaopatrzyć, aby uniknąć stanów zapalnych?
Spis treści
Sucha skóra na głowie. Przyczyny i objawy
Sucha skóra na głowie może być wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji:
- mycie głowy
Nie każdy skalp potrzebuje codziennego oczyszczania. Przesuszona zbyt częstym myciem skóra głowy pozbawiona jest warstwy ochronnej, więc w ramach mechanizmu obronnego wytwarza większe ilości sebum. Jest to rodzaj błędnego koła, dlatego myj głowę w zależności od potrzeb – nie za często!
- temperatura wody
Do spłukiwania szamponu bądź odżywki idealna jest letnia woda, ponieważ zbyt ciepła powoduje nadmierne wysuszenie skalpu, jak i wyrastających z niego kosmyków.
- wybór szamponu
Mycie głowy szamponami mocno oczyszczającymi kilka razy w tygodniu może wyrządzić więcej szkód niż pożytku, bowiem agresywne detergenty naruszają barierę hydrolipidową naskórka.
SPRAWDŹ TEŻ: Bariera hydrolipidowa skóry. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć
- akcesoria do stylizacji włosów
Codzienne używanie suszarki, lokówki, prostownicy wpływa destrukcyjnie nie tylko na strukturę włosów, ale także na skórę głowy, doprowadzając do jej przesuszenia.
- zabiegi fryzjerskie
Dokonywanie częstych zmian koloru włosów nie jest obojętne dla ich zdrowia oraz dla stanu skalpu, bowiem farby koloryzujące zawierają agresywnie działające substancje.
- promieniowanie słoneczne
Niezabezpieczanie włosów i skóry głowy przed działaniem promieniowania słonecznego predysponuje do przesuszenia skalpu.
- nakrycia głowy
Noszenie zbyt obciskających czapek zimą nie pozwala skórze głowy oddychać.
Bardzo sucha skóra głowy może być wynikiem niedożywienia, czyli braku witamin i minerałów w diecie. Szczególnie istotny jest niedobór cynku, magnezu i selenu, a także witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A i E.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Zdrowa skóra głowy. Pielęgnacja skalpu krok po kroku
Sucha skóra głowy czy łupież?
Sucha skóra na głowie nie zawsze świadczy o błędach w pielęgnacji, ale może towarzyszyć chorobom skalpu, takim jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry (AZS) czy łupież. Uporczywy świąd przy przesuszonym skalpie w przebiegu różnych dermatoz może skutkować nawet nadmierną utratą włosów na skutek mechanicznego drażnienia cebulek.
Jeśli zastanawiasz się, czy borykasz się z łupieżem, przyjrzyj się opadającym na ubranie płatkom złuszczonego naskórka. Drobne, suche płatki świadczą o przesuszonym skalpie, natomiast większe, białe skrawki martwego naskórka oraz zaczerwieniona, podrażniona skóra głowy towarzyszą łupieżowi.
Przyczyn powstawania łupieżu należy upatrywać w zaburzonym procesie odnowy komórek warstwy rogowej. Wspomniany proces ulega znacznemu skróceniu z 28 dni do nawet 7 dni. Do rozwoju łupieżu przyczynia się nadmierna kolonizacja skóry głowy grzybem Pityrosporum ovale (Malassezia furfur), co predysponuje do rozwoju stanów zapalnych skóry głowy. W komfortowych warunkach tj. przy spadku odporności, nadmiernej potliwości, zaburzeniach gospodarki hormonalnej, grzyb ten ma zdolność do namnażania się.
Do nawrotów łupieżu dochodzi jesienią i zimą, czyli na skutek spadku temperatury otoczenia, na co skóra głowy odpowiada zintensyfikowaną pracą gruczołów łojowych. Duże ilości sebum na powierzchni skalpu są pożywką dla grzybów.
SPRAWDŹ TEŻ: Zdrowa skóra głowy. Pielęgnacja skalpu krok po kroku
Wyróżniamy łupież suchy, który charakteryzują białe płatki, łatwo odrywające się od skalpu oraz łupież tłusty widoczny, jako tłuste, żółte łuski szczelnie przylegające do skóry. Postać tłusta jest niebezpieczna, bowiem nieleczona może doprowadzić do łysienia łojotokowego.
Lekką postać łupieżu można spróbować zniwelować za pomocą szamponu z dodatkiem kwasu salicylowego, piroktonu olaminy, mleczanu cynku np. szamponu keratoregulującego do włosów Uriage DS Hair. Do codziennej pielęgnacji dobrym wyborem będzie delikatny kosmetyk myjący przeznaczony dla wrażliwego i podrażnienia skalpu z uporczywie nawracającym łupieżem np. Szampon Montibello Smart Touch Detox My Hair.
SPRAWDŹ TEŻ: Swędzenie skóry głowy. Z czego wynika i jak sobie z nim radzić?
Sucha skóra głowy – domowe sposoby na zmniejszenie przesuszenia skalpu
Choć przy problemach z nadmiernie przesuszającą się skórą głowy zawsze należy zasięgnąć porady lekarza, to przepisaną przez niego kurację możemy wspomóc kilkoma domowymi sposobami. Które z nich warto wypróbować?
Dieta
Walkę z przesuszonym skalpem należy rozpocząć od wypijania około 2 litrów wody dziennie. Dodatkowo w naszej diecie powinny znaleźć się produkty bogate w cynk (pomidory, natka pietruszka, otręby pszenne), magnez (awokado, soczewica, banany) i selen (orzechy, ryby, jaja).
Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy z jednej strony poprawia wygląd i kondycję włosów, a z drugiej łagodzi podrażnienia skóry głowy. Dodatkowo kwas octowy skutecznie zabija bakterie i grzyby, które mogą być przyczyną przesuszania się skalpu. Jak go stosować? Ocet wystarczy zmieszać z wodą w proporcji 1:1, spryskać nim włosy i zostawić na nich na kilka minut. Po tym czasie należy umyć głowę delikatnym szamponem ziołowym.
Aloes
Aloes to substancja silnie nawilżająca i dlatego żele produkowane na jego bazie świetnie sprawdzają się w pielęgnacji przesuszonego skalpu. Jego stosowanie najczęściej poleca się w przypadku podrażnionej skóry, która wymaga intensywnego natłuszczenia oraz regeneracji. Oprócz tego aloes skutecznie łagodzi również swędzenie i zmniejsza zaczerwienienia skóry.
ZOBACZ TEŻ: Zdrowa skóra głowy. Pielęgnacja krok po kroku
Sucha skóra na głowie. Prawidłowa pielęgnacja
Stosowanie domowych sposobów na przesuszoną skórę głowy nie zawsze przynosi wymarzone rezultaty i dlatego naturalną kurację warto wesprzeć odpowiednią higieną i kosmetykami.
SPRAWDŹ TEŻ: Swędzenie skóry głowy. Z czego wynika i jak sobie z nim radzić?
PORADA EKSPERTA:
Wybierz żel aloesowy o stężeniu minimum 90% aloesu, a najlepiej taki, który ma 100% substancji aktywnej w składzie. Aloes dobrze sprawdzi się przy problemach z łupieżem ze względu na działanie grzybobójcze. Wcieraj żel w skalp na godzinę przez myciem.
Podstawy prawidłowej pielęgnacji suchej skóry głowy
- nigdy nie traktujmy włosów gorącą wodą – myjmy je tylko w letniej temperaturze;
- starajmy się nie korzystać z suszarki, prostownicy, lokówki oraz innych urządzeń tego typu – ich regularne stosowanie może wywoływać poważne problemy skórne;
- przerwa pomiędzy kolejnymi zabiegami farbowania włosów powinna wynosić co najmniej 6 do 8 tygodni;
- przez sięgnięciem po suszarkę bądź prostownicę użyjmy sprayu termoochronnego np. Alcina Spray do ochrony włosów przed wysoką temperaturą, który zapewnia długotrwałą ochronę termiczną do 230°C;
- zawsze ilekroć przebywamy w miejscach nasłonecznionych nakładajmy nakrycie głowy oraz stosujmy mgiełki ochronne np. Sun Protect od Dermeny – kosmetyk zawierający ekstrakty z czerwonych wodorostów Furcellaria Lumbricalis, kiełków pszenicy i kiełków owsa oraz sok z aloesu;
- kosmetyki stosowane do mycia głowy powinny być jak najbardziej naturalne i łagodne;
- mokrej czupryny nigdy nie pocierajmy szorstkim ręcznikiem;
- pamiętajmy o diecie bogatej w witaminy oraz o odpowiednim nawodnieniu organizmu.
Jakich kosmetyków używać przy przesuszającej się skórze głowy?
- szampon: borykając się z przesuszeniem skóry, postawmy na dobrej jakości szampon nawilżający. Tego typu preparat w swoim składzie powinien zawierać pantenol, keratynę, aloes i prowitaminę B6;
- wcierka: jej zadaniem jest nawilżenie, regeneracja i poprawienie pracy gruczołów łojowych; Chillowa ziołowa wcierka firmy DLA nawilża skórę głowy i poprawia kondycję włosów;
- peeling: pobudza mikrokrążenie w skórze i przyśpiesza proces wchłaniania przez nią substancji aktywnych zawartych w innych kosmetykach. Zobacz peeling Vianek, który skutecznie poprawia ukrwienie skalpu, jednocześnie dotleniając skórę i stymulując cebulki włosów.
SPRAWDŹ TEŻ: Naturalne wcierki do włosów. Remedium na problemy z fryzurą
Sucha skóra głowy – preparaty, które warto wypróbować
Do systematycznego mycia głowy wybieraj szampony o łagodnym składzie, które nie podrażnią wysuszonego skalpu. Dokładniejsze oczyszczanie skóry głowy szamponami z mocnymi detergentami przeprowadzaj nie częściej niż raz na 1 lub 2 tygodnie.
Wypróbuj:
- delikatny szampon La Roche-Posay Kerium do wrażliwej skóry głowy;
- szampon nawilżający Biovax Prebiotic Shampoo to produkt nawilżający przeznaczony do codziennego oczyszczania włosów;
- szampon Bioderma NODÉ FLUIDE nie zawiera substancji drażniących, może być stosowany przez dzieci.