ZADBANA SKÓRA
21.07.2023

Swędząca skóra pod pachami. Skąd się bierze i co z nią zrobić?

Swędząca skóra pod pachami. Skąd się bierze i co z nią zrobić?

Jeśli ostatnio coraz częściej doświadczasz uciążliwego swędzenia skóry pod pachami, doskonale rozumiemy Twoje niezadowolenie. Tego rodzaju dyskomfort dotyka wielu z nas i może wpływać zarówno na codzienne samopoczucie, jak i na pewność siebie. Czy to wina alergii, nieodpowiedniego sposobu depilacji, czy też być konsekwencja stosowania niewłaściwych kosmetyków? Poznanie przyczyny pozwoli Ci dobrać odpowiednie produkty pielęgnacyjne, które skutecznie zredukują nieprzyjemne odczucia, jednocześnie sprawiając, że pielęgnacja stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza.

Kiedy swędzi skóra pod pachami? Przyczyny

Swędzenie skóry pod pachami to nieprzyjemny objaw, który potrafi zepsuć nam nastrój. Aby skutecznie z nim walczyć, warto najpierw zidentyfikować jego przyczynę. Alergie to jeden z najczęstszych powodów, dla których nasza skóra pod pachami może swędzieć. Reakcja alergiczna może wynikać z uczulenia na składniki kosmetyków, takie jak parabeny, sztuczne barwniki, substancje zapachowe, czy konserwanty. 

Wrażliwość skóry na konkretne substancje może objawiać się różnie: swędzeniem, zaczerwienieniem, a nawet wysypką. Jeżeli podejrzewasz, że to właśnie alergia jest przyczyną Twojego problemu, najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z alergologiem lub dermatologiem i wykonanie testów.

Kolejnym powodem swędzenia skóry pod pachami może być nieodpowiednia depilacja. Zarówno golenie, jak i depilacja woskiem czy laserem mogą prowadzić do podrażnień skóry. Szczególnie narażone na to są osoby o wrażliwej skórze. 

Tępe ostrza i zbyt agresywne metody depilacji czasem skutkują mikrouszkodzeniami naskórka. To właśnie gojące się ranki i podrażnienia po zabiegach pielęgnacyjnych często powodują, że pojawia się czerwona swędząca skóra pod pachami. Jeśli mimo dobrej techniki i ostrej maszynki często doświadczasz dyskomfortu pod depilacji, pamiętaj o łagodzeniu skóry specjalnym balsamem.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Na swędzenie skóry pod pachami mogą wpływać również kosmetyki, które na co dzień stosujemy. Dezodoranty, antyperspiranty, a nawet żele pod prysznic mogą zawierać substancje drażniące skórę. Szczególnie narażone na to są osoby o skórze wrażliwej, ale problem może dotknąć każdego z nas.

Warto pamiętać, że swędzenie skóry pod pachami (zwłaszcza jeżeli jest ono długotrwałe i towarzyszą mu inne objawy, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, czy wysypka) może świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. W takiej sytuacji zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Swędząca skóra pod pachami – jakie kosmetyki wybierać?

Wybór odpowiednich kosmetyków jest kluczowy, kiedy mamy do czynienia ze swędzeniem skóry pod pachami. Jakie zmiany w naszej kosmetyczce pomogą złagodzić problem?

Pierwszym krokiem powinno być zastąpienie swojego obecnego dezodorantu lub antyperspirantu na produkt przeznaczony dla skóry wrażliwej. Takie produkty zwykle nie zawierają alkoholu, który może wysuszać i drażnić skórę. Istnieje wiele marek, które oferują dezodoranty dla skóry wrażliwej, takie jak La Roche-Posay, Uriage czy SVR.

Swędząca skóra pod pachami może być wynikiem drażniącego działania dezodorantu

Jeżeli podejrzewasz, że Twoje swędzenie pod pachami może być spowodowane alergią na składniki kosmetyków, warto zainwestować w produkty hipoalergiczne. Są one wolne od najczęściej uczulających substancji, takich jak parabeny czy sztuczne barwniki. Warto zwrócić uwagę na produkty m.in. Clinique, Dermedic czy Pharmaceris, które są znane z produkcji kosmetyków hipoalergicznych.

Innym rozwiązaniem może być użycie dezodorantu naturalnego. Takie produkty zwykle nie zawierają aluminium i sztucznych dodatków. Są za to wytwarzane na bazie absorbujących składników pochodzenia naturalnego jak skrobia ziemniaczana, tapioka czy kaolin. Dużą część z nich stanowią coraz popularniejsze dezodoranty w kremie z dodatkami pielęgnujących skórę olejków. Marki oferujące naturalne dezodoranty to między innymi Mydlarnie Cztery Szpaki

Zaleca się także, aby po depilacji stosować kremy lub balsamy łagodzące, które pomogą ukoić podrażnienia i nawilżyć suchą skórę pod pachami. Idealne będą te zawierające składniki o działaniu przeciwzapalnym, takie jak aloes, rumianek, czy alantoina.

Domowe sposoby na swędzenie pod pachami

Zmiana kosmetyków to nie jedyna metoda radzenia sobie ze swędzeniem skóry pod pachami. Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc złagodzić ten problem. Wystarczy wykorzystać produkty z kuchni i popularne zioła, aby w kilka minut stworzyć prosty, kojący kosmetyk.

Rumianek to naturalny składnik o cennych właściwościach łagodzących, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Aby wykorzystać go do swędzącej skóry, zaparz mocny napar z rumianku i pozostaw go do ostygnięcia. Następnie nasącz mały ręcznik lub gazę i przyłóż na kilka-kilkanaście minut do swędzącej skóry. Później skórę możesz lekko przemyć wodą i zabezpieczyć ochronnym hipoalergicznym kremem.

 W ten sam sposób możesz wykorzystać szałwię, która jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym, bakteriobójczym i przeciwgrzybiczym. Nasączone naparem z szałwii okłady i kompresy łagodzą skórę i pomagają na podrażnienie, a także wspomagają gojenie po otarciach i zadraśnięciach maszynką. Co ważne, na skórze nie może być wówczas świeżych ranek.

Dla szybkiego ukojenia pieczenia i swędzenia warto wykorzystać jedną najskuteczniejszych ekspresowych maseczek – jogurt naturalny. Najlepiej, aby był to zwykły, niesłodzony jogurt, zawierający probiotyki (kultury bakterii), które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej flory bakteryjnej skóry. Możesz wykorzystać produkt z lodówki – chłód złagodzi uciążliwe uczucie swędzenia. Nałóż jogurt bezpośrednio na skórę pod pachami, pozostaw na 10 minut, a następnie dokładnie spłucz.

SPRAWDŹ TEŻ:

Olej kokosowy z kolei jest naturalnym środkiem zapobiegającym utracie nawilżenia, który ma dodatkowe właściwości antybakteryjne. Możesz wykorzystać go 2-3 razy w tygodniu po wieczornej kąpiel zamiast kremu, delikatnie wcierając w skórę pod pachami.

Ukojenie i łagodzenie suchej swędzącej skóry pod pachami (a przy okazji odprężenie całego ciała) możesz też osiągnąć dzięki relaksującej kąpieli z płatkami owsianymi.

Potrzebujesz:

Składniki:

  1. 1-2 szklanki płatków owsianych (najlepiej koloidalnych, czyli sproszkowanych)
  2. 1 szklanka mleka w proszku (opcjonalnie)
  3. Kilka kropli olejku lawendowego (opcjonalnie)
  4. Wodę (najlepiej ciepła, ale nie gorąca)

Do kąpieli wypełnij wannę ciepłą, ale nie gorącą wodą. Zbyt wysoka temperatura może dodatkowo podrażnić skórę. W międzyczasie, jeżeli nie masz płatków koloidalnych, zmiksuj zwykłe płatki owsiane na sproszkowaną konsystencję (np. w młynku lub rozdrabniaczu). 

Dodaj mleko w proszku do wanny (jeśli używasz) i dokładnie wymieszaj, aby się rozpuściło. Wsyp do wanny sproszkowane płatki owsiane, energicznie mieszając, aby się dobrze rozprowadziły a następnie jeśli chcesz, dodaj kilka kropli olejku lawendowego dla relaksującego efektu. Kąpiel powinna trwać 15-30 minut. Po kąpieli opłucz ciało letnią wodą i delikatnie osusz skórę ręcznikiem, unikając szorowania.

Jeśli Twoja skóra jest na co dzień wrażliwa, do łagodzenia dyskomfortu możesz wykorzystać  wodę różaną, która jest znana ze swoich właściwości łagodzących i kojących. Można jej używać jako toniku po kąpieli lub prysznicu, spryskując skórę delikatnie mgiełką hydrolatu.

Wybierając produkty do pielęgnacji skóry pod pachami, warto zwrócić uwagę na ich skład i unikać tych, które mogą potencjalnie drażnić skórę. Pamiętajmy, że nasza skóra jest unikalna i to, co działa na jedną osobę, niekoniecznie musi zadziałać na inną. Zadbajmy o nasze pachy, jak o resztę ciała, bo przecież zasługują na troskę i pielęgnację.

Pamiętaj, że swędząca skóra pod pachami to sygnał od naszego ciała, który nie powinien być ignorowany. Swędzenie może być wynikiem wielu czynników – od nieodpowiedniej depilacji, poprzez reakcje alergiczne i infekcje aż po użycie niewłaściwych kosmetyków. Jeśli podrażnieniu i świądowi zaczyna towarzyszyć opuchnięcie lub objawy utrzymują się przez dłuższy czas, skonsultuj się z lekarzem. 

Swędząca skóra pod pachami bywa oznaką reakcji alergicznej

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Polecane

pixel