Świece zapachowe to jeden z popularnych sposobów na wprowadzenie wyjątkowej atmosfery do wnętrz. Już sam ciepły, spokojnie i wręcz bezszelestnie kołyszący się płomień świecy zapewnia ciepło i przytulność. Jeśli do tego świeca jest zapachowa, to pomieszczenie zostaje wypełnione dodatkowo wspaniałym aromatem. Świeca zapachowa wspaniale urozmaici wiele okazji i podkreśli ich wyjątkowy charakter. Jednak nadaje się również doskonale do ocieplenia atmosfery na co dzień, dla własnego komfortu. O czym warto pamiętać i na co szczególnie zwracać uwagę, wybierając świece zapachowe? Podpowiadamy!
Spis treści
Z czego wynika popularność świec zapachowych?
Nie od dziś wiadomo, że zapachy mają ogromną moc. Te przyjemne, kojarzące się pozytywnie, poprawiają nastrój i dodają energii do działania. Mogą również uspokajać i relaksować. Ten wpływ zapachów na zmysły i samopoczucie jest wykorzystywany między innymi w aromaterapii, czyli w terapii zapachami, znanej i powszechnie stosowanej już w starożytności.
Kąpiel z dodatkiem wybranych olejków eterycznych, czy zastosowanie ich w specjalnym kominku, by zapach wypełnił całe pomieszczenie, to naturalny, przyjemny i skuteczny sposób na głęboki relaks, pobudzenie do działania lub wyciszenie myśli. Dla osiągnięcia wybranego efektu wystarczy wybrać odpowiedni olejek. Choć trudno uznać aromaterapię za remedium na wszelkie dolegliwości, to jednak zdecydowanie warto docenić jej moc, bo zapachy mają ogromny wpływ na samopoczucie.
Jednak aromaterapia to nie tylko olejki eteryczne i kąpiele zapachowe. To także zapachy uwalniane w inny sposób – jak na przykład ze świecy zapachowej. Dziś trudno wyobrazić sobie gabinet SPA, w którym prócz klimatycznego oświetlenia, zabrakłoby właśnie aromatycznej, ozdobnej świecy zapachowej, wypełniającej pomieszczenie
Jaki zapach świecy wybrać?
Świece zapachowe to doskonały sposób na to, by uprzyjemnić różne chwile. Już nawet jedna, niewielka i zupełnie zwykła świeczka postawiona na stole, czy na parapecie wprowadzi niepowtarzalną atmosferę do pomieszczenia – dzięki ciepłemu światłu płomyka.
Jeśli wybierzesz zapachową świecę, to atmosfera w pomieszczeniu będzie jeszcze bardziej wyjątkowa.
Świece i woski zapachowe są dostępne w różnych wariantach: zarówno jeśli chodzi o rozmiar, jak i wygląd, a także o zapach. Do najpopularniejszych aromatów należą te kwiatowo-owocowe, odświeżające pomieszczenia i wprowadzające do nich lekkość. Jednak wybór w tej kwestii jest o wiele większy, dzięki czemu bez problemu znajdziesz nawet bardzo nieoczywiste połączenia nut zapachowych.
Wybór zapachu i rozmiaru świecy warto uzależnić przede wszystkim od rodzaju i wielkości pomieszczenia, w jakim ma się znaleźć, a także od atmosfery, jaką ma wprowadzić. W sypialni, łazience, czy w gabinecie SPA zwykle królują niewielkie, ozdobne świeczki zapachowe, uwalniające ciepłe, często orientalne, kojące aromaty, które wprawiają w dobry nastrój i sprzyjają relaksowi.
W biurach bądź budynkach firmowych, na większej przestrzeni, często wykorzystuje się aromaty lekkie i świeże, które mają orzeźwić umysł i pobudzić do działania. To zwykle subtelne zapachy kwiatowe lub cytrusowe.
Świece zapachowe – jakie wybrać?
Jak wybrać świecę zapachową? Kieruj się przede wszystkim swoimi upodobaniami – w końcu wybrany zapach będzie towarzyszyć Ci przez długi czas jak perfumy. Dlatego musi idealnie wpasować się w Twój gust. W przeciwnym wypadku zapach może drażnić Cię na dłuższą metę, a więc osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego.
Dopasuj również wielkość świecy do przestrzeni, w jakiej będzie używana. Im większa, tym więcej zapachu będzie wydzielać, będzie on także intensywny. Po dłuższej chwili duża świeca w małym pomieszczeniu może więc męczyć, a nawet nieco dusić. To może skończyć się nie tylko rozdrażnieniem, ale nawet bólem głowy.
Kolejna kwestia to rodzaj świecy. Do wyboru są te z parafiny lub naturalne: świece sojowe bądź z wosku pszczelego.
Porada experta:
Naturalne, zapachowe świece sojowe możesz wykonać samodzielne – to całkiem proste zadanie, a świeca DIY nie jest kosztowna.
Co więcej: olejki eteryczne, których użyjesz do aromatyzowania takiej świecy, możesz wykorzystać później na wiele innych sposobów. Nic się więc nie zmarnuje!
Czym są naturalne świece zapachowe?
Ekskluzywne świece zapachowe to must have w eleganckim salonie kosmetycznym, SPA, czy masażu. Zwykle są to ozdobne świece zapachowe w szkle, designem i kolorystyką dopasowane do stylu wnętrza, w jakim się znajdują.
Częstym problemem związanym z używaniem świec zapachowych jest to, że po zdmuchnięciu płomienia, piękny aromat wypełniający wnętrze zamienia się w nieprzyjemny swąd dymu. W takim przypadku używanie świecy zapachowej może wydawać się pozbawione sensu, bo po co wypełniać wnętrze zapachem, skoro po zdmuchnięciu świecy zapach robi się zwyczajnie drażniący, duszący i nieprzyjemny. Warto pamiętać o prostym sposobie, aby tego uniknąć.
Świecę zgaś nie poprzez zdmuchnięcie płomienia, a przykrywając ją jakimś naczyniem, np. szklanką. Dzięki temu „zdusisz” dym i nie będzie tak drażnił, jak przy zdmuchnięciu. Świecę możesz również zdmuchnąć, ale wówczas nie rób tego w pomieszczeniu, a wystaw ją np. za okno – wtedy zapach dymu również nie wypełni wnętrza.
Klasyczne świece parafinowe mają poważnego konkurenta w postaci świec sojowych i z wosku pszczelego.
Dziś życie w duchu eko jest coraz bardziej powszechne. Przede wszystkim ze względu na rosnącą świadomość w kwestii zagrożeń płynących z używania produktów uwalniających toksyczne substancje – a za takie uważa się formaldehyd, czy toluen wydzielane przez niektóre świece parafinowe. Zresztą: parafina to produkt uboczny ropy naftowej, smoły lub torfu, można pozyskać ją również syntetycznie – wszystko to samo w sobie zdaje się odpowiadać na pytanie o to, czy takie świece są zdrowe.
Skoro mamy wybór, to oczywiste wydaje się to, że chętniej sięgniemy po wariant naturalny, który jakościowo niczym nie odbiega od znanego pierwowzoru, a dodatkowo ma sporo zalet.
Świece sojowe zapachowe
Świece sojowe to stosunkowo nowa propozycja na rynku. Jednak z każdym rokiem zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Naturalne świece zapachowe są wykonane z nietoksycznych materiałów. Dlatego chętnie sięgają po nie świadomi konsumenci, którym zależy na zdrowiu, a także na ratowaniu środowiska naturalnego.
Sojowe świeczki są nietoksyczne – ponieważ są tworzone z naturalnego surowca, jakim jest wosk sojowy. Jeśli więc zastanawiasz się, czy świece sojowe są zdrowe, odpowiedź brzmi: tak! Wosk sojowy tworzy się z ziaren soi, a podczas spalania nie uwalniają się toksyczne substancje, bo zwyczajnie nie ma ich w takiej świecy.
Jakie jeszcze zalety mają świece sojowe zapachowe? To przede wszystkim:
- Biodegradowalność – w odróżnieniu od syntetycznych substancji te naturalnego pochodzenia są w pełni biodegradowalne, co ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla miłośników ekologicznego stylu życia.
- Długi czas palenia – to kolejna zaleta świec sojowych i przewaga nad tymi parafinowymi, gdyż zwyczajnie taka świeca wystarczy na dłużej!
- Nietoksyczność – spalanie naturalnego surowca, jakim jest wosk sojowy, nie powoduje wydzielania toksycznych lub alergizujących substancji. Świece sojowe są więc uważane za bezpieczne do używania przez każdego.
- Ładny zapach – świece sojowe mogą mieć dwie formy: klasyczną lub zapachową. Wosk sojowy świetnie nadaje się do produkcji świec zapachowych, bo doskonale łączy się z naturalnymi olejkami eterycznymi. Palenie sojowej świecy zapachowej zapewnia więc przyjemny, naturalny i głęboki aromat przez cały czas palenia.
Jeszcze jedną kwestią, o której zdecydowanie warto wspomnieć, jest to, że świece sojowe wydzielają mniej dwutlenku węgla w porównaniu ze świecami parafinowymi.
Świece zapachowe z wosku pszczelego
Świece z wosku pszczelego są równie chętnie wybierane co sojowe świece. Podobnie jak świece sojowe zapachowe, te z wosku pszczelego również są produktem naturalnym, a co za tym idzie: nietoksycznym i biodegradowalnym.
W pszczelim wosku znajduje się również wiele korzystnych dla zdrowia substancji – to między innymi chryzyna, beta-karoten, flawonoidy, estry, skwalen, a także różne kwasy. Takie świece naturalne (zapachowe i klasyczne) z wosku pszczelego nie są uważane za szkodliwe.
Czy świece zapachowe są zdrowe?
Wydaje się więc, że na pytania o to, czy świece sojowe są szkodliwe, śmiało i zdecydowanie można odpowiadać: nie, nie są. Warunkiem do tego, by tak było, jest jednak wybór produktu wysokiej jakości – wówczas masz pewność co do tego, że nie znajdują się w nim inne, dodatkowe substancje, które niekoniecznie okazują się naturalne i zdrowe.
Duże świece zapachowe w szkle i intensywne świece zapachowe powinny być jednak zawsze stosowane z rozwagą – w myśl zasady, że co za dużo, to niezdrowo! Nawet przyjemny i początkowo kojący zapach może okazać się drażniący i męczący na dłuższą metę, jeśli będzie wydzielany w zbyt dużych ilościach – zwłaszcza w niewielkim i słabo wentylowanym pomieszczeniu.
Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo używania świec zapachowych zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Wybór parafinowych świec z dodatkiem syntetycznych kompozycji zapachowych nie jest oczywiście karygodnym przewinieniem. Jednak trzeba wiedzieć, że lepiej sprawdzą się one do sporadycznego i raczej krótkotrwałego użytku, niż do codziennego i wielogodzinnego palenia.
Do codziennego używania lepiej nadają się naturalne świece, czyli sojowe lub z wosku pszczelego, które zawierają naturalne olejki zapachowe.
Jak palić świece zapachowe?
Zarówno parafinowe, jak i sojowe świece zapachowe, czy te z wosku pszczelego mogą być albo pachnącą przyjemnością, albo… drażniącym elementem. To, czym się okażą, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób ich używasz.
Podstawą jest wybór wielkości świecy i zapachu, które będą adekwatne do wielkości i rodzaju pomieszczenia, w jakim będą użytkowane.
Druga istotna kwestia to umiejscowienie świecy. Powinna znajdować się tam, gdzie nie grozi jej potrącenie, czy przypadkowe zrzucenie. Musi przy tym znajdować się również z dala od zasięgu dzieci i zwierząt domowych.
Kolejna sprawa to częstotliwość i długość palenia świecy. Jeśli pomieszczenie chcesz wypełnić subtelnym aromatem, wystarczy nawet kilka lub kilkanaście minut palenia, by uzyskać pożądany efekt.
Nawet jeśli wybierasz naturalne świece, miej na uwadze to, by używać ich w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Warto również po zgaszeniu świecy przewietrzyć pomieszczenie. Nagromadzone aromaty – zwłaszcza jeśli się ze sobą mieszają, po jakimś czasie wskutek używania różnych zapachów, mogą stać się drażniące i nieprzyjemne.
Trzeba również pamiętać o tym, by odpowiednio gasić świecę – tak, by nie dymiła, bo ten zapach w ciągu kilku chwil zagłuszy przyjemny aromat. Najlepiej świecę gasić przez szybkie przykrycie jej naczyniem.
Mała i duża świeca w szkle będzie ozdobą przez długi czas, jeśli przed pierwszym zapaleniem jej skrócisz knot – wówczas nie będzie on opalał szkła od środka. Rekomendowana długość knota to 3-5 mm.
Świece zapachowe – jakie wybrać?
Jeśli świece zapachowe mają być Twoim codziennym lub przynajmniej częstym towarzyszem, wybieraj zdrowe świece naturalne. Oddychanie powietrzem wypełnionym naturalnymi olejkami eterycznymi i woskiem sojowym lub pszczelim będzie zdrowsze niż częste wdychanie efektów spalania parafinowej świecy z syntetycznymi substancjami zapachowymi, a nawet może przynieść korzyści w postaci udrożnienia dróg oddechowych (takie właściwości ma między innymi drzewo herbaciane, eukaliptus i lawenda).
W ofercie drogerii eZebra znajdziesz mnóstwo świec zapachowych różnego rodzaju: klasyczne i naturalne, duże i małe, proste i dekoracyjne. Wybierz tę, która najlepiej będzie pasować do wybranego pomieszczenia!