Szampon piwny to jeden z najbardziej znanych kosmetyków wchodzących w skład piwnej pielęgnacji. Stosowanie go do mycia włosów osłabionych: suchych, matowych i łamliwych to dobry sposób na to, by na co dzień łagodnie je oczyszczać, a przy tym wspierać ich odbudowę i wzmacniać ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Doskonałym uzupełnieniem działania szamponu z piwem są odżywki z dodatkiem tego samego składnika. Jak działają te kosmetyki? Jakich efektów (i kiedy) można się po nich spodziewać? Po jakie produkty warto sięgnąć? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!
Spis treści
- Jakich efektów można spodziewać się po szamponie z piwa?
- Co daje używanie odżywki do włosów z piwa?
- Jakie kosmetyki piwne do włosów wybrać?
- Barwa Naturalna – szampon piwny
- Bania Agafii – szampon piwny dla mężczyzn
- Fitomed – odżywka do włosów suchych i łamliwych skrzyp i chmiel
- Biały Jeleń For Men – szampon do włosów przeciwłupieżowy z chmielem
- Farmona Herbal Care – szampon do włosów chmiel
- Pielęgnacja włosów piwem – podsumowanie
Jakich efektów można spodziewać się po szamponie z piwa?
Choć szampony do włosów nie mają tak silnego wpływu na włosy, jak odżywki czy maski, ze względu na to, że to kosmetyki mające krótki kontakt z włosami, to jednak zawsze warto wybierać produkt odpowiedni do potrzeb włosów, a przede wszystkim skóry głowy.
O ile może szampon nie zapewni spektakularnych efektów pielęgnacyjnych, jak maska czy odżywka, to jednak ma duży wpływ przede wszystkim na komfort skóry głowy. Używanie „rypaczy”, czyli szamponów silnie oczyszczających w przypadku, gdy skóra głowy jest sucha i podatna na podrażnienia, a włosom również brakuje nawilżenia, może spowodować swędzenie głowy i plątanie się włosów, a tym samym: trudności z rozczesaniem ich. To pierwszy krok do tego, by pogłębić zniszczenia.
Jeśli więc Twoja skóra głowy jest sucha lub ma tendencje do przesuszania się i swędzenia, a także tworzenia się krostek czy stanów zapalnych, do mycia wybieraj łagodny szampon o właściwościach nawilżających, kojących i regeneracyjnych. Oczyści skórę głowy i włosy tak samo dobrze, jak inne szampony, a przy tym zadba o komfort skóry głowy.
Sprawdź również:
W takim przypadku szampon piwny jak najbardziej będzie trafnym wyborem. Naturalne ekstrakty piwne zawarte w takich produktach wykazują działanie nawilżające, ochronne, rewitalizujące, a także nabłyszczające. W piwie znajduje się bowiem sporo witamin z grupy B (które wykazują między innymi działanie łagodzące podrażnienia), a także aminokwasy (a białko to przecież jeden z podstawowych budulców włosa!) i minerały (między innymi magnez, potas, fosfor, wapń i sód).
Szampony piwne są dodatkowo zwykle wzbogacane dodatkowymi składnikami odżywczymi i ochronnymi, jak witaminy. Piwne szampony mają również z reguły łagodne składy, dzięki czemu włosy są oczyszczane łagodnie, ale dokładnie, a przy tym są chronione przed przesuszeniem i są zmiękczone, dzięki czemu rozczesanie ich jest łatwiejsze. Użycie odżywki piwnej (z tej samej serii lub innego producenta) spotęguje efekt. Ten zaś jest satysfakcjonujący, bo włosy stają się sypkie, błyszczące, odbite od nasady, a także miękkie.
Systematyczne stosowanie szamponu piwnego pomoże również przywrócić komfort przetłuszczającej się skórze głowy, a także zmniejszyć problem łupieżu. Składniki zawarte w piwie wykazują bowiem również działanie normalizujące.
Co daje używanie odżywki do włosów z piwa?
Odżywka z piwa na włosy doskonale uzupełnia działanie szamponu piwnego, ale także każdego innego, o właściwościach, które najbardziej odpowiadają Twoim włosom. W piwnej odżywce, podobnie jak w szamponie, znajdują się substancje nawilżające, odżywcze, ochronne i nabłyszczające, pozyskiwane ze składników wchodzących w skład piwa. Im mniej chemicznych dodatków w produktach pielęgnacyjnych, tym większe prawdopodobieństwo tego, że efekt, jaki obserwujesz po zastosowaniu produktu, jest faktyczny (a nie tylko chwilowy, kosmetyczny). W przypadku kosmetyków naturalnych na efekty pielęgnacji zwykle trzeba poczekać nieco dłużej w porównaniu z klasycznymi kosmetykami, jednak cierpliwość w tym przypadku bardzo popłaca: bo są one trwalsze.
Odżywka do włosów z piwa doskonale zmiękcza i wygładza włosy na całej długości, a także ułatwia ich rozczesywanie. Pokrywa również włosy niewidocznym, lekkim filmem ochronnym, dzięki czemu są one dobrze izolowane od wpływu czynników zewnętrznych.
Warto zadbać również o odżywienie i ochronę skóry głowy. W tym przypadku lepiej wybrać naturalną maskę, którą możesz zastosować również na skórę. Odżywki i maski z silikonami przeważnie nie nadają się do stosowania na skórę głowy ze względu na to, że mogą obciążać włosy u nasady, a tym samym skracać ich świeżość. W niektórych przypadkach może dojść również do zatkania mieszków włosowych, co może skutkować nawet wzmożonym wypadaniem włosów.
Bezpiecznym pod tym względem rozwiązaniem do zastosowania na skórę głowy jest maska piwna domowej roboty. Dokładne informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Jak zrobić maseczkę z piwem na włosy? Przepis (link zostanie dodany po publikacji tekstu). W skrócie: wystarczy wymieszać przegotowane piwo z surowym jajkiem oraz wybranym olejem i równomiernie wmasować mieszankę we włosy od nasady po same końce, a następnie pozostawić na około 20-30 minut i zmyć letnią wodą oraz łagodnym szamponem (opcjonalnie). Możesz również dodać piwo do swojej ulubionej maski, która nadaje się do stosowania na skórę głowy.
Chmiel i drożdże zawarte w piwie mają korzystny wpływ na cebulki włosów: stymulują wzrost włosów. Dodatkowo witaminy z grupy B, a także aminokwasy i minerały zawarte w piwie zadbają o włosy na długości.
Porada experta:
Aby piwna maska do włosów zadziałała jak najlepiej i przyniosła satysfakcjonujące efekty, użyj oleju, z którym Twoje włosy „lubią się” najbardziej.
Skład maseczki piwnej możesz również wzbogacić o składniki, które służą Twoim włosom. Popularne dodatki to między innymi miód i sok z aloesu.
Jakie kosmetyki piwne do włosów wybrać?
Wybór gotowych kosmetyków piwnych jest całkiem spory: to szampony i odżywki piwne oraz chmielowe. Jedną z ciekawych propozycji jest na przykład ekstrakt z drożdży piwnych opracowany z myślą o wzmocnieniu i zapobieganiu wypadaniu włosów. W drogerii eZebra znajdziesz kilka produktów piwnych i chmielowych, które pomogą przywrócić włosom krótkim i długim lekkość, sypkość, miękkość i blask!
Barwa Naturalna – szampon piwny
Piwny szampon Barwa Naturalna to produkt stworzony z myślą o pielęgnacji włosów cienkich i matowych. Neutralne pH produktu nie zaburza równowagi skóry głowy, nadaje się do codziennego stosowania. Formuła szamponu została wzbogacona o ekstrakt z drożdży piwnych, dzięki czemu włosy są odżywione: miękkie, lśniące i łatwe do rozczesania. Drożdże piwne wykazują również właściwości łagodzące podrażnienia skóry, dzięki czemu szampon pomoże zadbać o komfort skóry głowy.
Bingospa – ekstrakt z drożdży piwnych
Wspomniany już ekstrakt z drożdży piwnych to kosmetyk bazujący na naturalnych składnikach znanych jednocześnie ze swojej łagodności i skuteczności. W drożdżach piwnych zawarte są drogocenne składniki, które doskonale pielęgnują włosy. To witaminy: B2, B6, B7, B8, B9, kwas para-aminobenzoesowy i magnez.
Fitomed – odżywka do włosów suchych i łamliwych skrzyp i chmiel
Odżywka do włosów suchych i łamliwych Fitomed to produkt rekomendowany przede wszystkim do pielęgnacji osłabionych włosów, które potrzebują odżywienia i wzmocnienia. Formuła wzbogacona o skrzyp i chmiel wzmacnia i uelastycznia włosy, dzięki czemu są mniej podatne na łamanie. Roślinna formuła została uzupełniona witaminą E, która dodatkowo nawilża i odżywia włosy.
Biały Jeleń For Men – szampon do włosów przeciwłupieżowy z chmielem
Przeciwłupieżowy szampon Biały Jeleń to kolejna propozycja męskiej pielęgnacji wzmacniającej włosy, a przy tym wspomagającej walkę z łupieżem. Skład produktu został opracowany z myślą o wyjątkowych potrzebach skóry delikatnej i podatnej na uczulenia. Ekstrakt z chmielu wykazuje działanie normalizujące, przeciwłojotokowe, a także wzmacniające.
Farmona Herbal Care – szampon do włosów chmiel
Chmielowy szampon Farmona Herbal Care to kosmetyk składający się w 95% z naturalnych składników. Szampon łagodnie, a przy tym dokładnie oczyszcza skórę głowy i włosy, pozostawiając je zmiękczone, nabłyszczone i wygładzone. Roślinne ekstrakty wchodzące w skład szamponu wzmacniają włosy, pogrubiają ich strukturę, a także dodają im objętości.
Zobacz też:
Pielęgnacja włosów piwem – podsumowanie
Szampon piwny i odżywka z piwa na włosy to niepozorny duet, który jednak każdego dnia dba o włosy, dostarczając im niezbędnych składników odżywczych, a także chroni je przed działaniem czynników zewnętrznych. Wypróbuj szampon lub/i odżywkę bądź maskę piwną i przekonaj się, że pierwsze pozytywne efekty zauważysz już nawet po pierwszym użyciu!
W naszej drogerii znajdziesz kilka propozycji piwnych i chmielowych produktów pielęgnacyjnych do włosów, a także wiele innych produktów pielęgnacyjnych, między innymi właśnie do suchych włosów. Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz kosmetyki, które posłużą Ci najlepiej!