Szampony koloryzujące i szamponetki – jak używać, czyli wszystko o stosowaniu farb półtrwałych i zmywalnych
Nazwy szampon koloryzujący i szamponetka stosowane są często zamiennie. To błąd. Nie są to tożsame produkty. Pierwszy z wymienionych preparatów pozwala na wykonanie koloryzacji półtrwałej dzięki zawartości etanolaminy (ETA) czy monoetyloaminy (MEA). Nie ma natomiast tych związków w szamponetce. Wpływa to na jej niższą trwałość i ograniczony efekt krycia. Podpowiadamy, kiedy i po jakie preparaty do koloryzacji sięgnąć, jeśli nie chcesz trwałej zmiany.
Spis treści
- Jak działa szampon koloryzujący i szamponetka do włosów?
- Szampon koloryzujący i szamponetka – ile trzyma się na włosach?
- Jak używać szamponetkę i szampon koloryzujący?
- Jak zmyć szampon koloryzujący i szamponetkę?
- Dobierz szampon koloryzujący lub szamponetkę do potrzeb swoich włosów
- Jaki szampon koloryzujący pokryje siwe włosy?
- Jaka koloryzacja do włosów blond?
- Jaka koloryzacja do ciemnych włosów?
- Najlepsze szamponetki i szampony koloryzujące do włosów
Jak działa szampon koloryzujący i szamponetka do włosów?
Szampony koloryzujące to farby półtrwałe. Oznacza to, że nie zapewniają trwałej koloryzacji jak farby z amoniakiem czy z wysokim stężeniem związków z solami amonowymi: etanoloaminy (ETA) czy monoetyloaminy (MEA).
W tym wypadku farba wnika w głąb włosa, ale nie niszczy przy tym osłonki. To daje efekt krycia od kilkunastu do kilkudziesięciu myć. Takie działanie szamponu koloryzującego to efekt zawartych w nim ETA i MEA w niskim stężeniu.
Szamponetki to farby zmywalne. Koloryzacja jest krótkotrwała. Pigment pokrywający tylko wierzchnią warstwę włosa wypłukuje się czasami już podczas pierwszego mycia, a innym razem dopiero po kilkunastu. To efekt właściwości barwnika – przykleja się on do kosmyków dzięki zawartym w preparacie dodatkom polimerycznym.
Szamponetka nie zawiera amoniaku, utleniaczy i soli amonowych – tym samym nie uszkadza pasm. Często wręcz służy ich pielęgnacji, co jest zasługą zawartych w produkcie naturalnych wyciągów jak np. oleje roślinne.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Szampon koloryzujący i szamponetka – ile trzyma się na włosach?
Szampony koloryzujące mają zmienną trwałość. Wszystko zależy od produktu, po który zdecydujesz się sięgnąć. Zwykle jednak kolor utrzymuje się na pasmach ponad 20 myć (np. Marion Botanica pozwala cieszyć się kolorem do aż 24 myć).
Ponieważ skład szamponetek jest ograniczony (i mniej agresywny dla włosów), przez to ich trwałość jest niewielka. Zwykle barwnik utrzymuje się na pasmach mniej niż 10 myć. Zdarzają się jednak wyjątki jak np. szamponetka Joanna Fluo Color, której barwnik wypłukuje się dopiero po 15 kąpielach.
Porada experta:
Trwałość koloru zależy w dużym stopniu od kondycji pasm i ich naturalnego odcienia.
Na włosach jasnych barwnik będzie dłużej widoczny niż na ciemnych. Wypłukanie wyrazistych kolorów z pasm blond może być wyzwaniem. Natomiast z siwych pasm pigment będzie wypłukiwał się szybciej, dlatego konieczne będzie częstsze dokładanie barwnika, aby utrzymać jednolity odcień włosów.
Jak używać szamponetkę i szampon koloryzujący?
Jeśli planujesz zacząć regularnie zmieniać wygląd kosmyków przy pomocy szamponu koloryzującego – pamiętaj, aby przerwy między kolejnymi zabiegami trwały przynajmniej miesiąc. To pozwoli pasmom się zregenerować.
W przypadku gdy włosy nie są w najlepszej kondycji – rozdwajają się, są matowe i łamliwe, warto tę przerwę wydłużyć do sześciu tygodni.
Zalecenie to nie dotyczy szamponetek. Nie są to farby pótrwałe, lecz zmywalne. Taki preparat nie jest szkodliwy dla kosmyków. Możesz więc eksperymentować z koloryzacjami z użyciem szamponetki tak często, jak chcesz.
SPRAWDŹ TEŻ:
Farby do włosów bez amoniaku nakładaj zawsze zgodnie z opisem producenta na opakowaniu.
W przypadku szamponetek zwykle koloryzacja przebiega następująco:
- Umyj włosy i pozostaw je wilgotne.
- Zabezpiecz ubranie i odzież ręcznikiem.
- Włóż na dłonie rękawiczki jednorazowe.
- Rozprowadź szamponetkę równomiernie na włosach lub tylko wybranych patiach, aby stworzyć kolorowe pasemka.
- Pozostaw preparat na włosach przez wskazaną na opakowaniu liczbę minut.
- Spłucz dokładnie preparat i wysusz włosy.
A jak stosować szampon koloryzujący? Niemal identycznie jak szamponetkę, zwracając szczególną uwagę na płukanie pasm, aby nie pozostał na nich utrwalacz:
- Umyj włosy i pozostaw je wilgotne.
- Zabezpiecz ubranie i odzież ręcznikiem.
- Włóż na dłonie rękawiczki jednorazowe.
- Połącz zawartości saszetek z szamponem koloryzującym oraz utrwalaczem (niektóre szampony koloryzujące zawierają gotową do nałożenia mieszankę).
- Rozprowadź preparat równomiernie na włosach.
- Pozostaw preparat na włosach przez wskazaną na opakowaniu liczbę minut.
- Spłucz dokładnie preparat i wysusz włosy.
Jak zmyć szampon koloryzujący i szamponetkę?
Decydując się na zastosowanie szamponu koloryzującego lub szamponetki nie zawsze metamorfoza okazuje się trafiona. Czasami kolor odbiega znacząco od oczekiwań. Wówczas chcesz się jak najszybciej go pozbyć.
Wiedząc, że pigment wypłukuje się z każdym myciem, możesz przyspieszyć ten proces, częściej myjąc włosy (zwłaszcza w ciepłej wodzie, która otwiera łuski włosowe). Dodatkowym sprzymierzeńcem w tym procesie będzie zabieg olejowania, a także nakładanie maseczek i odżywek z olejami.
SPRAWDŹ TEŻ:
Warto stosować płukanki z olejem octowym. Wystarczy, że połączysz dwie łyżki octu z jednym litrem przegotowanej wody, a następnie wypłuczesz w miksturze pasma. Jeśli wolisz gotową wersję – sięgnij po szampony z octem jabłkowym.
Innymi polecanymi domowy sposobami na szybsze zmycie koloru z włosów jest:
- Nałożenie sody oczyszczonej na pasma na pół godziny.
- Nałożenie na 5 minut rozcieńczonej w wodzie pasty z sody oczyszczonej i soku z cytryny.
- Nałożenie na 10 minut szamponu przeciwłupieżowego z dodatkiem sody oczyszczonej.
- Nałożenie na 5 minut szamponu z dodatkiem soku z cytryny.
- Nałożenie na kilka godzin maseczki z miodu i proszku do pieczenia.
Dobierz szampon koloryzujący lub szamponetkę do potrzeb swoich włosów
Szampony koloryzujące dostępne są zarówno w postaci osobnych saszetek do połączenia (pigmentu i utrwalacza), jak i gotowych do nałożenia mieszanek. Niektóre preparaty utrzymują się przez kilka lub kilkanaście myć, podczas gdy inne nawet do 28!
SPRAWDŹ TEŻ:
Jaki szampon koloryzujący pokryje siwe włosy?
Farbowanie włosów z pomocą szamponów koloryzujących nie zawsze poradzi sobie z siwymi włosami. Ponadto barwnik szybciej się wówczas wypłukuje, co jest efektem niedoboru keratyny, lipidów, ceramidów i melaniny w białych kosmykach.
Jeśli zależy Ci na niezbyt długim, ale 100% efekcie krycia sięgnij po szampon koloryzujący Marion Botanical zapewniający krycie do 28 myć albo Delia Cameleo, utrzymujący się na pasmach do 6 myć.
Jaka koloryzacja do włosów blond?
Blond pasma możesz zafarbować zarówno jasnym szamponem koloryzującym lub szamponetką, jak i tymi w ciemnych tonach. Musisz jednak mieć świadomość, że im ciemniejszy pigment, tym dłużej będzie się wypłukiwał z pasm.
Może się zdarzyć i tak, że barwnik częściowo pozostanie na włosach. Wybieraj więc szampony koloryzujące i szamponetki, których kolor nie różni się o więcej niż 2–3 tony od naturalnych pasm.
Jaki szampon koloryzujący do włosów blond wybrać? Jaka szamponetka będzie odpowiednia? Doskonale sprawdzą się tu:
- szampon koloryzujący Marion Aloes&Keratyna w odcieniu platynowy blond,
- szampon koloryzujący Marion Botanical w odcieniu piaskowy blond,
- szampon koloryzujący Marion Botanical ciemny blond.
A jeśli chcesz zaszaleć – wypróbuj serię szamponetek Joanna Fluo Color w neonowych odcieniach błękitu czy różu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Jaka koloryzacja do ciemnych włosów?
Ciemnych włosów nie rozjaśnisz, jeśli zastosujesz szampon koloryzujący lub szamponetkę w odcieniach blondu. Możesz jednak nieco zmodyfikować naturalny odcień (nadać mu głębi), sięgając po dobrej jakości preparaty do koloryzacji.
Jaki szampon koloryzujący do ciemnych włosów wybrać? Jakie szamponetki warto zastosować? Doskonale sprawdzą się tu:
- szampon koloryzujący Marion Botanical w odcieniu czekoladowego brązu,
- szampon koloryzujący Marion Botanical w odcieniu intensywnej czerni,
- szampon koloryzujący Marion Aloes&Keratyna w odcieniu dzikiej śliwki,
- szampon koloryzujący Marion Aloes&Keratyna w odcieniu kawowego brązu.
Najlepsze szamponetki i szampony koloryzujące do włosów
Szampony koloryzujące i szamponetki często są ze sobą mylone. Tymczasem są to dwa różne produkty – farba półtrwała i zmywalna.
Jeśli zależy Ci na dłużej utrzymującym się kolorze i głębszym kryciu – sięgnij po szampon kaloryzujący. Jeśli wolisz krótką metamorfozę – szamponetka będzie bardziej odpowiednia.
Korzyścią stosowania obu tych produktów jest ich mniej szkodliwy wpływ na kondycję włosów niż podczas wykorzystania trwałych farb z amoniakiem.
Do tego, nawet jeśli koloryzacja okaże się nietrafiona – możesz przyspieszyć wypłukiwaniu pigmentu domowymi i drogeryjnymi sposobami.
Czy masz już na oku szampon koloryzujący lub szamponetkę, które zdecydujesz się wypróbować?
1. https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/ammonium-hydroxide/, dostęp: 21.11.2023 r. 2. A. Fischer, A. Paukszto, R. Rochel, D. Wiechuła, Toksyczne działanie wybranych ksenobiotyków, https://ppm.edu.pl/docstore/download/SUMcc6767d2008b40dd806e64c283db5095/Toksyczne+dzia%C5%82+wybr+ks-A.wcag.pdf, dostęp: 21.11.2023 r. 3. K. Makuch, K. Opasińska, Wpływ wybranych surowców kosmetycznych na właściwości kosmetyków stosowanych w kondycjonowaniu włosów, [w:] „Studenckie Zeszyty Naukowe. Kosmetologia” 2016, nr 1 (1), s. 72–97.