ZADBANA SKÓRA
25.07.2022

Szczotkowanie brzucha na sucho. Efekty i zalecenia

Szczotkowanie brzucha na sucho. Efekty i zalecenia

Szczotkowanie brzucha na sucho pokochały kobiety na całym świecie. Dzięki regularnie wykonywanemu automasażowi wiotka skóra odzyskuje elastyczność, a cellulit i świeże rozstępy zostają zredukowane. To świetne wsparcie dla świeżo upieczonych mam po okresie ciąży i kobiet, które bardzo szybko schudły. Jeśli będziesz wykonywać zabiegi poprawnie i regularnie, twój brzuch już po dwóch tygodniach może wyglądać znacznie lepiej!

Na czym polega szczotkowanie na sucho?

Dalekowschodnie ajurwedyjskie praktyki lecznicze o tradycji sprzed pięciu tysięcy lat zyskują na popularności we współczesnym świecie. Zgodnie z założeniami ajurwedy osiągnięcie zdrowia i jego utrzymanie jest możliwe tylko wówczas, gdy zachowana zostanie równowaga zarówno w fizjologii organizmu, jak i psychice. Służą temu m.in. masaże. Wyjątkowo skuteczne, a przez to i popularne, jest szczotkowanie na sucho. Jest to automasaż wykonywany na całym ciele. Jednak największą uwagę należy skupić na tych partiach, które są najbardziej problematyczne. Jak pewnie się domyślasz – najwięcej wyzwań w pielęgnacji stwarza brzuch. To na nim pojawia się cellulit i rozstępy. Po szybkiej redukcji masy skóra traci jędrność, a po okresie ciąży niekiedy przypomina pomarszczony materiał.

Zabieg szczotkowania brzucha na sucho wykonywany jest, co sugeruje nazwa, na suchej skórze, a więc przed kąpielą i bez konieczności aplikowania tłustych lub żelowych substancji. Wykorzystując szczotkę ze zwierzęcymi lub roślinnymi włóknami, wykonuj ruchy okrężne lub pionowe (skierowane w stronę najbliższych węzłów chłonnych i serca, a więc od bioder do mostka). W ten sposób już po kilkunastu dniach możesz poprawić napięcie tkanki, zredukować cellulit i zmniejszyć widoczność rozstępów (jeśli te znajdują się wciąż w stanie zapalnym, czyli są czerwone lub fioletowe).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Szczotkowanie ciała na sucho. Efekty zabiegów

infografika1

Dlaczego skóra brzucha wymaga szczególnego wsparcia?

Pielęgnacja skóry brzucha to nie lada wyzwanie. W tej partii ciała gromadzi się tkanka tłuszczowa, tworząc tzw. oponkę. Nierzadko pojawia się też cellulit, a w wyniku zbyt szybkiego przybierania na wadze lub rozciągania skóry (np. w ciąży) na brzuchu rozwijają się rozstępy. Po odchudzaniu czy porodzie skóra traci natomiast jędrność i przestaje być tak elastyczna, jak była wcześniej.

Do tego nadmiar cukru w diecie, który doprowadza do podwyższenia stężenia glukozy we krwi, sprawia, że proces produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty (komórki tkanki łącznej) nie przebiega w pełni efektywnie. Przez to skóra przestaje być właściwie napięta. Niekorzystne zmiany w wyglądzie skóry nasilają się po 40 roku życia, gdy u wielu kobiet zaczyna wygasać czynność jajników i spada poziom estrogenów. Powoduje to wzmagającą się suchość i wiotkość skóry, a także zanik włókien kolagenowych i elastynowych.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak pielęgnować skórę dojrzałą

Nie zawsze prawidłowe nawodnienie, właściwie zbilansowana dieta i aktywność ruchowa wystarczą, aby uporać się z tymi problemami. Często konieczne jest sięgnięcie po profesjonalne kosmetyki oraz wykonywanie zabiegów mobilizujących skórę do regeneracji, przyspieszających krążenie krwi i limfy oraz wspomagających spalanie rozrośniętej tkanki tłuszczowej. Wszystko to możesz uzyskać dzięki szczotkowaniu brzucha na sucho. Efekty mogą przerosnąć twoje najśmielsze oczekiwania.

kobieta masuje brzuch szczotką

Szczotkowanie brzucha na sucho – efekty

Szczotkowanie brzucha na sucho przynosi pierwsze efekty już po zaledwie kilku zabiegach. Jednak na wyraźną poprawę, a więc taką, którą poza tobą zauważą także inni, będziesz musiała poczekać kilka tygodni.

Jeśli zdecydujesz się wykonywanie szczotkowania brzucha na sucho efekty, jakich możesz się spodziewać to:

  • wygładzenie skóry,
  • poprawa jędrności i elastyczności skóry,
  • zredukowanie czerwono-fioletowych rozstępów (w fazie zapalnej),
  • spłycenie białych rozstępów (w fazie zanikowej/bliznowacenia),
  • wygładzenie cellulitu.

SPRAWDŹ TEŻ: Szczotkowanie ciała na sucho. Efekty zabiegów

Jeśli uważasz, że twój brzuch stracił elastyczność, a skóra na nim stała się zwiotczałą, co jest całkowicie naturalne po ciąży i zbyt szybkim odchudzaniu, wspomóż szczotkowanie brzucha na sucho aplikacją kosmetyków takich jak: nawilżająco-odżywiający olejek, masło, emulsja balsam, preparat kondycjonujący przeciw rozstępom albo modelujący sylwetkę i redukujący cellulit.

Rada kosmetologa:

Aby zintensyfikować masaż i peeling brzucha, przed jego wykonaniem nałóż na brzuch odrobinę peelingu i na tej bazie szczotkuj brzuch. Następnie zmyj peeling wraz z martwym naskórkiem i nałóż odżywczy balsam lub mleczko.

Pamiętaj jednak, aby kosmetyk nanieść po szczotkowaniu, a nie przed zabiegiem lub w jego trakcie. Dlaczego? Jakakolwiek wilgoć sprawia, że drapanie szczotki będzie mniej intensywne, a to właśnie dzięki niemu dochodzi do pobudzenia krążenia krwi i limfy, usunięcia martwego naskórka oraz stymulacji zdolności regeneracyjnych skóry.

infografika2

Szczotkowanie na sucho brzucha – czy zawsze jest bezpieczne?

Szczotkowanie na sucho brzucha i efekty, jakie niesie za sobą zabieg, zachęca coraz więcej kobiet (ale i mężczyzn) do sięgania po tę formę automasażu. Czy jest to jednak sposób pielęgnacji, z którego może skorzystać każdy? Niestety nie! Szczotkowanie brzucha na sucho wiąże się z drapaniem skóry.  Z pewnością ten automasaż nie jest więc dla ciebie, jeśli:

Częstym przeciwwskazaniem do wykonywania szczotkowania brzucha na sucho  jest ciąża. Co prawda lekarz może zgodzić się na tę formę automasażu, jeśli ciąża przebiega fizjologicznie i nie ma ani ryzyka poronienia, ani porodu przedwczesnego, jednak podrażnianie brzucha może wywołać akcję skurczową i tym samym poród przed terminem. Jest to szczególnie ryzykowne w ostatnim trymestrze. Jeśli więc zmagasz się z rozstępami, cellulitem czy pogorszoną elastycznością skóry brzucha – możesz sięgnąć po inne metody pielęgnacyjne odpowiednie dla przyszłej mamy (np. naprzemienne zimne i ciepłe natryski) oraz stosować kosmetyki ze składem bezpiecznym dla ciężarnej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Szczotkowanie na sucho w ciąży. Wszystko, co musisz wiedzieć

kobieta szczotkuje brzuch

Szczotkowanie na sucho brzucha – efekty, które zależą od jakości szczotki

Skóra na brzuchu jest szczególnie wymagająca, a jednocześnie bardziej wrażliwa niż na udach, pośladkach czy biodrach. Dlatego też wykonując szczotkowanie na sucho po raz pierwszy, możesz odczuwać duży dyskomfort wywołany drapaniem (nawet jeśli będziesz to robić wyjątkowo delikatnie). Wraz z upływem czasu twoja skóra przyzwyczai się do nowych doznań i przestanie być to dla ciebie nieprzyjemne. Aby jednak jak najszybciej zacząć odczuwać satysfakcję z tej formy automasażu, wybierz szczotkę z delikatniejszymi włóknami, czyli tymi pochodzenia zwierzęcego, zamiast roślinnymi. Dobrym wyborem będzie szczotka z końskim włosiem, ze szczeciny dzika czy z włosiem koziny. Gdy po kilku tygodniach uznasz, że masaż jest dla ciebie już zbyt delikatny i nie przynosi oczekiwanych rezultatów – możesz zdecydować się na szczotkę z włóknami agawy, tampico, czy kokosa.

Szczotkowanie na sucho brzucha – jak wykonać je prawidłowo?

Szczotkowanie na sucho wykonuj zawsze przed kąpielą oraz zanim zaaplikujesz na skórę kosmetyki pielęgnacyjne. Zapewni to odpowiednio intensywne drapanie, dzięki czemu szybciej zauważysz efekty.

Masaż brzucha możesz wykonywać kilka razy w tygodniu. Jeśli jednak skóra jest wyraźnie zwiotczała, pokryta cellulitem i rozstępami – rozważ codzienny automasaż trwający 5–10 minut. Zacznij od krótszych sesji zabiegowych i wydłużaj je wraz ze wzrostem tolerancji skóry na drapanie. Pamiętaj przy tym, aby docisk akcesorium nie był zbyt silny. W przeciwnym razie możesz pozostawić na skórze rany. Brzuch po zabiegu powinien być zaróżowiony, ale nie intensywnie czerwony. Jeśli jest inaczej – zmień szczotkę na taką z mniej twardym włosiem i wykonuj zabieg z większym wyczuciem. Możesz też wypróbować inne akcesoria do automasażu np. kamień gua sha albo roller.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak robić masaż kamieniem gua sha

Ruchy szczotką możesz wykonywać okrężnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara albo zdecydować się na posuwiste wymiatanie w stronę serca, a więc od linii bioder do mostka, aby właściwie ukierunkować przepływ limfy (do węzłów chłonnych).

Na zakończenie zabiegu zastosuj kosmetyki pielęgnacyjne odpowiednie dla problemu, z którym zmaga się skóra na twoim brzuchu. Dzięki pobudzeniu krążenia w tkankach i usunięciu martwego naskórka – składniki aktywne kosmetyku szybciej się wchłoną i będą działać efektywniej. To oznacza szybciej zauważalne i bardziej spektakularne efekty.

kobieta trzymająca szczotkę



Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

pixel