Szczotkowanie ciała to jeden z popularnych zabiegów, który nowych zwolenników zdobywa wręcz szturmem. Jest prosty, przynosi satysfakcjonujące efekty, a do tego możesz wykonać go w domowym zaciszu. Aby wykonać taki masaż, potrzebujesz wyłącznie odpowiedniej szczotki i odrobiny cierpliwości. Jak w każdym innym przypadku, na efekty trzeba trochę poczekać, jednak zdecydowanie warto. Jak poprawnie wykonywać masaż i jaką szczotkę do tego wybrać? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz szczotkować ciało na sucho!
Spis treści
Cellulit i rozstępy – najpopularniejsze problemy skórne
Z problemem „pomarańczowej skórki” i rozstępów boryka się coraz więcej osób. Jeszcze jakiś czas temu te dolegliwości były kojarzone z osobami zmagającymi się z nadwagą i prowadzącymi siedzący tryb życia. Jednak te problemy dotykają również bardzo młodych osób, z prawidłową wagą i aktywnych fizycznie. Cellulitowe grudki to zbita tkanka tłuszczowa, która jest widoczna w postaci nierówności na skórze. Również rozstępy są kojarzone przede wszystkim z wahaniami wagi, jednak na ich powstawanie może mieć wpływ kilka innych czynników – w tym także dieta, zaburzenia hormonalne, zaburzenia mikrokrążenia a nawet predyspozycje genetyczne.
Co wspólnego mają ze sobą cellulit i rozstępy? To nie tylko uciążliwość dla osób, które zmagają się z tymi problemami. Wspólne dla nich jest również zapobieganie wystąpieniu problemu poprzez zabiegi na skórę. Zarówno w początkowej fazie występowania problemu, jak i już w bardziej zaawansowanym stadium, podstawą redukowania objawów i zapobiegania pogłębiania się problemu są zabiegi wzmacniające, ujędrniające i wygładzające skórę. Najprostszym, a zarazem dość skutecznym zabiegiem, dzięki któremu widoczność cellulitu i rozstępów będzie mniejsza, są masaże. Z powodzeniem możesz wykonywać je w domowym zaciszu, przy użyciu minimalnej ilości produktów.
Jak zadbać o gładką i jędrną skórę?
Aby skóra była mocniejsza i odporniejsza na powstawanie zmian tego typu, nie trzeba wiele. Wystarczy:
· regularne branie naprzemiennego (ciepłego i chłodnego) prysznica;
· masowanie obszarów skóry najbardziej narażonych na cellulit i rozstępy szorstką rękawicą, a nawet gąbką;
· zwiększenie aktywności fizycznej i unikanie spożywania dużych ilości żywności wysoko przetworzonej;
· regularny masaż manualny przy użyciu kremów i balsamów ujędrniających.
Te wszystkie czynności sprawiają, że skóra się dotlenia, poprawie ulega mikrokrążenie, dzięki czemu skóra wzmacnia się i uodparnia na czynniki zewnętrzne. Dodatkowo składniki nawilżające, natłuszczające i napinające skórę, zawarte w preparatach ujędrniających i wyszczuplających, również wzmacniają skórę.
Wielu osobom brakuje jednak zapału do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych skóry – zwłaszcza do masażu. Ograniczają się do wcierania kremów i balsamów – jednak to nie wystarczy.
Zastanawiasz się, jaki rodzaj masażu przyniesie najlepsze efekty? Pomyśl o szczotkowaniu ciała na sucho. To prosty i skuteczny zabieg, który (jeśli będzie powtarzany sumiennie) znacznie poprawi wygląd Twojej skóry. Co warto o nim wiedzieć?
Na czym polega szczotkowanie ciała na sucho?
Szczotkowanie ciała na sucho, jak sama nazwa wskazuje, to masaż suchej skóry przy użyciu specjalnej szczotki do masażu na sucho. Choć trend na szczotkowanie ciała pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno, to błyskawicznie zdobył rzesze zwolenniczek.
Warto wiedzieć, że szczotkowanie ciała na sucho nie jest nowością – to tradycja wywodząca się z kultury ajurwedyjskiej. Zabieg jest prosty i przyjemny (choć kilka pierwszych podejść może być specyficznych w odczuciu), a do tego przynosi mnóstwo korzyści.
Szczotkowanie ciała na sucho to prosty zabieg. Kluczowy jest wybór odpowiedniej szczotki, a także zapamiętanie kierunku masażu. Wykonuje się go zawsze od stóp w górę. Siła nacisku i kąt przyłożenia szczotki do ciała to kwestie indywidualne – zacznij delikatnie i powoli, ustawiając szczotkę pod kątem 45 stopni względem ciała i testuj, jaki nacisk i przyłożenie szczotki sprawdzą się w Twoim przypadku najlepiej. Masaż nie powinien sprawiać dyskomfortu ani powodować bólu.
Jeśli przy pierwszych zabiegach poczujesz dyskomfort, nie zrażaj się – każdy ma inną wrażliwość. Z pewnością za jakiś czas się przyzwyczaisz, nabędziesz wprawy i polubisz to uczucie. W przypadku cienkiej i wrażliwej skóry wybierz szczotkę z delikatniejszym włosiem.
Aby szczotkowanie ciała na sucho przynosiło jak najlepsze efekty, musisz pamiętać o regularności. Wystarczy 5-10 minut masażu dziennie, nawet co drugi dzień – najważniejsze, by skórę szczotkować systematycznie. Osoby z wrażliwą skórą mogą zauważać lekkie zaczerwienienie przez kilka pierwszych zabiegów, jednak ten objaw z pewnością z czasem minie.
Szczotkowanie ciała na sucho najlepiej wykonuj wieczorem, przed kąpielą czy prysznicem. Dzięki temu zmyjesz złuszczony naskórek, zabrudzenia i toksyny.
Jak prawidłowo wykonywać szczotkowanie na sucho?
Masaż szczotką powinien być spokojny i wykonywany z wyczuciem. Zaczynaj zawsze od stóp i kieruj się ku górze ruchem posuwistym. Podziel jednak ciało na partie: masuj najpierw od stóp do kolan, następnie od kolan do pośladków, brzuch, ręce etc. W partiach powyżej nóg łatwiej będzie masować ruchami okrężnymi (zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara), a nie posuwistymi.
Szczotkować możesz również delikatne partie ciała, jak szyja czy piersi. W tych obszarach zwracaj szczególną uwagę na to, by masaż był wykonywany z wyczuciem.
Pamiętaj również o tym, by masaż wykonywać zawsze od dołu ciała w górę, a także w kierunku serca. To istotne ze względu na kierunek przepływu krwi w żyłach.
Jakie efekty przynosi szczotkowanie ciała na sucho?
· oczyszczenie skóry – szorowanie suchej skóry szczotką z włosiem zadziała jak peeling! Dzięki temu pozbędziesz się martwego naskórka, a tym samym wygładzisz, rozjaśnisz, odświeżysz i dotlenisz skórę. Tak przygotowana o wiele łatwiej przyjmie składniki aktywne z preparatów pielęgnacyjnych;
· redukcja cellulitu i rozstępów – dzięki temu, że szczotkowanie pobudza i wygładza skórę, łatwiej pozbędziesz się także objawów cellulitu. Szczotkowanie na sucho przydaje się również wówczas, gdy pojawiają się świeże rozstępy (gdy są czerwone w fazie zapalnej – jesteś w stanie go wyciszyć!);
· poprawa przepływu limfy – borykasz się z opuchlizną nóg? Dzięki szczotkowaniu na sucho poprawisz przepływ limfy, a tym samym zredukujesz ten problem;
· przyspieszenie metabolizmu i usuwanie toksyn – nie od dziś wiadomo, że jedną z istotnych dróg oczyszczania ciała jest pozbywanie się toksyn przez skórę. Dzięki szczotkowaniu ciała na sucho usprawnisz oczyszczanie organizmu, a nawet przyspieszysz metabolizm. To świetny element uzupełniający kuracje odchudzające;
· zażegnanie problemu wrastających włosów – regularne złuszczanie skóry pomaga nie tylko odzyskać jej piękny, zdrowy koloryt, ale pomaga także rozwiązać problem wrastających włosów, a tym samym nawracających stanów zapalnych mieszków włosowych;
· pobudzenie krążenia – masaże skóry doskonale pobudzają mikrokrążenie, dzięki czemu skóra jest lepiej dotleniona, a także zyskuje ładny, zdrowy koloryt. Na korzyściach dla samej skóry jednak nie koniec. Regularne masaże szczotką z naturalnym włosiem wpływają również korzystnie na nastrój. Dzięki nim będziesz mieć więcej energii i zapału, a nastawienie do życia będzie znacznie lepsze.
Szczotkowanie ciała na sucho może być wykonywane przez wszystkich (z nielicznymi wyjątkami – o tym poniżej).
Doskonałym sposobem jest szczotkowanie ciała bezpośrednio przed depilacją, aby rozgrzać skórę i wykonać peeling.
Przeciwwskazania do szczotkowania ciała na sucho
· podrażnienia skóry – zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. W takim przypadku należy odczekać, aż skóra się zregeneruje i dopiero wtedy można przystąpić do masażu;
· świeże blizny – szczotkowanie świeżych, jeszcze nie do końca zasklepionych blizn może skutkować pogorszeniem ich wyglądu, a także dolegliwościami bólowymi;
· mocna opalenizna – jeśli skóra jest zaczerwieniona oraz piecze i swędzi wskutek opalania, również nie należy wykonywać masażu szczotką;
· aktywne stany zapalne – to przeciwwskazanie do jakichkolwiek zabiegów kosmetycznych.
· choroby bakteryjne skóry - to również przeciwskazanie do wszystkich zabiegów kosmetycznych, ale bardzo ważne w przypadku zapobiegania rozsiewaniu się bakterii
Przeciwwskazaniem do zabiegu szczotkowania (a także wszelkich innych zabiegów kosmetycznych) jest również łuszczyca, AZS i wykwity trądzikowe.
Szczególną ostrożność zachowaj, gdy masz dużo pieprzyków lub znamiona. Takich zmian nie należy podrażniać mechanicznie, dlatego omijaj je przy szczotkowaniu. Jeśli jednak jest ich dużo lub są rozległe, trudno zachować ostrożność w takim stopniu, by w ogóle ich nie dotykać. W takim przypadku ze względów bezpieczeństwa lepiej zrezygnuj ze szczotkowania ciała (a przynajmniej tych partii, na których znajdują się zmiany) bądź pomysł zabiegów skonsultuj z dermatologiem.