WSZYSTKO O PERFUMACH
03.11.2020

Test trwałości perfum. Które pachną najdłużej?

Test trwałości perfum. Które pachną najdłużej?

Trwałość perfum w dużej mierze zależy przede wszystkim od ich jakości – a więc między innymi od oryginalności. Ale to nie wszystko, bo wybierając nową kompozycję, trzeba też mieć na uwadze to, jaki jest to rodzaj zapachu. Wszystkie kompozycje zwykliśmy określać mianem perfum. Jednak warto wiedzieć, że jest to duże uproszczenie, przez które powstają różne nieporozumienia. Oprócz perfum na rynku mamy również wody toaletowe, kolońskie i mgiełki zapachowe, znane również jako wody odświeżające. Czym te rodzaje się od siebie różnią i jakie te różnice mają znaczenie dla trwałości zapachu? Odpowiadamy!

Trwałość perfum – od czego zależy?

Wybierając nowe perfumy, chcemy, żeby zapach rozpieszczał zmysły i utrzymywał się na skórze lub ubraniach przez wiele godzin. W dużej mierze zależy to od jego jakości – chodzi przede wszystkim o to, czy kompozycja jest oryginalna, czy jest podróbką. Jednak nie jest to jedyne kryterium trwałości zapachu. 


Aromatyczna kompozycja to zasługa starannie dobranych olejków eterycznych. Tworzą harmonię trzech nut:


  • Nuty głowy, która jest bardzo ulotna i służy przede wszystkim odświeżeniu (stanowi 20–25% kompozycji).
  • Nuty serca, która utrzymuje się przez kilka godzin (stanowi 20–25% kompozycji).
  • Nuty bazowej, która jest najtrwalsza i utrzymuje się nawet do dwóch dób (stanowi 50–55% kompozycji).


Właśnie dlatego do skomponowania nuty głowy wykorzystuje się ulotne olejki cytrusowe, nuty serca – akcenty kwiatowe, a także korzenne, owocowe oraz drzewiaste, natomiast nutę bazy tworzą przeważnie słodkie i ciężkie: drzewo sandałowe, wanilia, piżmo, cedr i ambra.

Jednak same olejki eteryczne nie wystarczą, by perfumy były wystarczająco trwałe. Dlatego też konieczne jest zastosowanie utrwalaczy. Są to oleiste, ale i rozpuszczalne w wodzie oraz etanolu substancje zwierzęce lub roślinne. Utrwalaczem mogą być: żywice, balsam tolu, piżmo, ambra, cybet, mech dębowy, masło irysowe, ekstrakt labdanum, a także związki syntetyczne.


Intensywność i trwałość zapachu zależy również od tego, w jakiej ilości olejki eteryczne zostaną dodane do danej kompozycji. Im więcej – tym naturalnie intensywniejszy i trwalszy jest zapach. Rozpoznaniu tego, jaki rodzaj zapachu wybierasz, służą specjalne oznaczenia: EDP, EDT, EDC i EDS. Co oznaczają?

Kobieta wącha wrzosy

Trwałość perfum – jak odczytywać oznaczenia?

Potocznie perfumami nazywasz zapewne każdy zapach kupiony w drogerii, którym spryskujesz skórę, włosy lub ubranie. Tymczasem ich rozróżnienie jest kluczowe dla uzyskania oczekiwanej trwałości zapachu.

EDP (eau de parfume)

Najtrwalsze są wody perfumowane. Zawartość olejków eterycznych to aż 10-19%. Dzięki takiemu nasyceniu wody perfumowane pachną bardzo długo i intensywnie. W niektórych przypadkach zapach może utrzymywać się nawet 2 dni – zwłaszcza na włosach i ubraniach. Zdarza się, że nawet po wzięciu prysznica czy kąpieli, subtelny zapach wciąż utrzymuje się na skórze. 


Wybór wersji EDP jest więc najlepszy dla tych, którzy lubią zapachy intensywne, głębokie i utrzymujące się przez długi czas.

EDT (eau de toilette)

Następna w rankingu trwałości i intensywności jest woda toaletowa. Zawiera 5- 10% olejków eterycznych, co przekłada się na całkiem długą trwałość: bo nawet do kilkunastu godzin. Zapach jest jednak nieco subtelniejszy niż w przypadku wody perfumowanej. 


To dobry wybór dla tych, którzy lubią, gdy zapach subtelnie im towarzyszy przez cały dzień, ale nie jest nachalny.

Dowiedz się więcej:

EDC (eau de cologne)

Woda kolońska to kompozycja zawierająca 3-5% olejków eterycznych – jest to stosunkowo niewiele, dlatego zapach utrzymuje się dość krótko i nie jest bardzo intensywny. Trwałość wody kolońskiej to z reguły kilka godzin, najczęściej około 2-3.

EDS (eau de solide)

Najsubtelniejsze, a przy tym najmniej trwałe są mgiełki/wody odświeżające. Zawartość olejków eterycznych w produktach tego typu jest wręcz symboliczna, bo to kilka procent. Sprawia to, że zapach jest ulotny i wyczuwa się go w zasadzie tylko przez chwilę po aplikacji. Nieco dłużej może utrzymywać się na włosach i ubraniach, jednak z definicji jest ulotny.

Jak zwiększyć trwałość perfum? 5 pomysłów

Bez względu na wybrane perfumy lub wodę zapachową, możesz poprawić trwałość aromatu, stosując kilka sprawdzonych sposobów.

Zaaplikuj perfumy na wilgotną skórę

Zapach dłużej utrzyma się na skórze, jeśli zaaplikujesz perfumy, gdy wciąż będzie jeszcze wilgotna po kąpieli. Dzięki temu zapach nie odparuje zbyt szybko. Ulotność ograniczysz w jeszcze większym stopniu, jeśli nałożysz wcześniej na skórę balsam do ciała, mleczko albo olejek. To dlatego, że aromat dłużej utrzymuje się na tłustej skórze. Wówczas jednak zwróć uwagę, aby były to kosmetyki o neutralnym aromacie.

Kobieta psikająca perfumy w pulsujące miejsca – na nadgarstek

Miejsce aplikacji ma znaczenie

Nie na każdym fragmencie skóry zapach utrzymuje się jednakowo długo. Lepszy efekt uzyskasz, aplikując perfumy lub wodę zapachową za uszy, pod kolanami oraz na pępku niż na nadgarstku i w okolicy skroni. Warto również spryskać włosy i ubrania. Na nich zapach utrzyma się najdłużej!

Dowiedz się więcej:

Nie daj się złapać podróbkom!

Wiele dostępnych w internecie ofert perfum i wód perfumowanych obiecuje, że ich kompozycje zapachowe są identyczne, jak te w oryginałach. Niestety, takie zapewnienie bez posiadania receptury perfumeryjnej nie ma poparcia w dowodach. Jeśli zależy ci na tym, aby zapach utrzymał się na twoim ciele i ubraniach długo i był przyjemny – wybieraj oryginalne kosmetyki.

Katarzyna Grzyś-Kurka

Katarzyna Grzyś-Kurka

kosmetolog

Rada experta:

Kupowanie podróbek ze względu na niższą cenę w stosunku do oryginału wiąże się z ryzykiem krótszej trwałości i mniejszej intensywności zapachu.

Inna, równie ważna kwestia, to bezpieczeństwo używania podróbki. Nie ma właściwie możliwości zweryfikowania tego, jakie składniki dokładnie wchodzą w skład zapachu, co może wiązać się z ryzykiem podrażnienia skóry lub nawet reakcji alergicznej. Używanie takich niezweryfikowanych produktów może wiązać się na dłuższą metę nawet z problemami zdrowotnymi w przyszłości, poprzez kumulowanie się różnych substancji w organizmie. Zawsze lepiej więc dołożyć nieco więcej, ale nabyć zapach oryginalny i z legalnego źródła.

Twoje ubranie nie jest bez znaczenia

Choć może być to dla ciebie zaskoczeniem, to twoje ubranie ma wpływ na trwałość zaaplikowanych perfum. Naturalne tkaniny i dodatki ze skóry utrzymają zapach nawet przez kilka dób. Gdy z ciała aromat dawno się już ulotni – na sukience czy koszuli nadal będzie on wyczuwalny. No, chyba że preferujesz sztuczne materiały. Wówczas o długim zachowaniu się na nich zapachu perfum możesz zapomnieć.

Czerp korzyści z dużych odległości

Choć warto zaaplikować perfumy lub wodę zapachową za uszy, pod kolanami i na pępku, aby zwiększyć trwałość ich aromatu, to możesz również dodatkowo spryskać ciało z większej odległości. Dzięki temu mgiełka z olejkami eterycznymi osiądzie na większych partiach ciała, ubrań i włosów.


Jeśli natomiast w ciągu dnia lub nocy kompozycja przestanie być wyczuwalna – spryskaj ciało ponownie. W ten sposób przedłużysz trwałość aromatu tak długo, jak tego potrzebujesz.

Dowiedz się więcej:

Perfumy i tulipan

Trwałość perfum – o czym trzeba pamiętać?

Najważniejszym kryterium wyboru zapachu powinien być jego rodzaj. Oznaczenia trwałości perfum (EDP, EDT, EDC,EDS) informują o zawartości olejków eterycznych, co przekłada się na intensywność i trwałość zapachu. Nie bez znaczenia jednak pozostaje jakość kompozycji – a ta jest uzależniona przede wszystkim od producenta. Wybierając markowe perfumy dystrybuowane przez legalne, zaufane źródła, masz pewność co do tego, że sięgasz po produkty dobrej jakości!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

pixel