Nasze włosy zazwyczaj najlepiej wyglądają tuż po farbowaniu. Niestety efekt glamour znika już po kilku pierwszych myciach. Jak go przywrócić? Postaw na tonowanie włosów. Co to oznacza i jak je przeprowadzić? Podpowiadamy!
Spis treści
- Tonowanie włosów. Co to jest i na czym polega?
- Co to jest tonowanie włosów?
- Na czym polega tonowanie włosów?
- Jak często tonować włosy?
- Tonery do włosów. Rodzaje
- Tonowanie włosów rozjaśnionych i blond. Efekty i zalety
- Czy tonowanie niszczy włosy?
- Włosy rude, brązowe i czarne. Czy warto je tonować?
- Tonowanie siwych włosów
- Tonowanie włosów – czy można je wykonać w domu?
Tonowanie włosów. Co to jest i na czym polega?
Od jakiegoś czasu Internet aż huczy od porad dotyczących tonowania włosów. Czym charakteryzuje się ten popularny zabieg?
Co to jest tonowanie włosów?
Tonowanie włosów to bezpieczny sposób przywracania czuprynie blasku i koloru bez konieczności niszczenia jej farbą. Do jego wykonywania zazwyczaj stosowane są profesjonalne tonery, ale często wykorzystuje się również różnego rodzaju maski, np. maska do koloru blond, szampony oraz specjalne płukanki. W składzie tego typu kosmetyków znajdują się witaminy, minerały oraz inne składniki, które oprócz wzmacniania koloru naszych włosów, dodatkowo je odżywiają. Tonowanie to świetne rozwiązanie dla osób, których czupryna traci połysk między farbowaniami i które w tym okresie chcą poprawić jej wygląd, ale wolałyby nadmiernie jej nie obciążać.
Na czym polega tonowanie włosów?
W przeciwieństwie do większości farb tonery nie zawierają amoniaku i nie wnikają w głębokie warstwy włosa, tylko pozostają na jego powierzchni, przywierając doń z zewnątrz – w ten sposób wydobywają piękny kolor naszych pasm, jednocześnie ich nie niszcząc.
Jak często tonować włosy?
Tonowanie włosów jest na tyle bezpieczne, że można stosować je bez ograniczeń – inaczej, niż w przypadku farb do włosów. Toner wypłukuje się podczas mycia czupryny i dlatego częstotliwość zabiegu zależy od tego, jak często traktujemy włosy szamponem.
SPRAWDŹ TEŻ:
Tonery do włosów. Rodzaje
Istnieje wiele rodzajów tonerów do włosów, jednak do najpopularniejszych należą:
- Profesjonalne tonery
Profesjonalne tonery występują w formach żelu, kremu albo proszku. Tego rodzaju preparaty są bezpieczne dla włosów, a uzyskany dzięki nim kolor utrzymuje się nawet do 8 tygodniu. Ich stosowanie przypomina nakładanie tradycyjnej farby. Tonery najlepiej sprawdzają się na włosach rozjaśnionych, ale stosować je mogą również naturalne blondynki. Pamiętajmy, że kosmetyki te nie zmieniają odcienia włosów, a jedynie delikatnie go poprawiają i wyrównują.
- Maski koloryzujące
Maski nie tylko wzmacniają kolor włosów, ale również znacząco poprawiają ich ogólną kondycję – zawarte w nich witaminy i minerały sprawiają, że pasma stają się mocniejsze, gładsze i bardziej sprężyste. Aby uzyskać najbardziej satysfakcjonujące efekty, nakładajmy maskę, np. maskę do włosów blond, na wilgotne pasma i pozostawmy na nich na kilka minut. Po tym czasie spłuczmy kosmetyk letnią wodą.
- Szampony z pigmentem
Szampony z pigmentem najlepiej stosować na włosy farbowane na jasne odcienie blondu. Tego rodzaju preparaty rozświetlają je i niwelują pojawiające się na nich żółte przebarwienia. Jak używać szamponu z pigmentem? Wystarczy umyć nim włosy, a wytworzoną pianę pozostawić na nich na 2 minuty. Następnie należy dokładnie spłukać głowę wodą.
Tonowanie włosów rozjaśnionych i blond. Efekty i zalety
Tonowanie to delikatny zabieg, którego efekty najbardziej widoczne są na włosach rozjaśnianych oraz farbowanych na blond. Czego możemy spodziewać się przy jego regularnym wykonywaniu?
- Tonując włosy, wzmocnimy ich kolor i nie będziemy musiały tak często poddawać się klasycznemu farbowaniu.
- Ochłodzimy ich barwę i pozbędziemy się nieestetycznej żółtej poświaty oraz innych niepożądanych odcieni.
- Wyrównamy koloryt naszej czupryny, która zawsze będzie wyglądać tak, jak tuż po wyjściu od fryzjera.
- Wzmocnimy włosy i sprawimy, że staną się miękkie, gładkie i naprawdę sprężyste bez konieczności stosowania odżywki.
- Jeśli zdecydujemy się na tonowanie za pomocą kosmetyków o nieco bardziej fikuśnych kolorach, to pojawiająca się na naszych włosach poświata będzie miała odcień różu, fioletu, błękitu lub innej wybranej przez nas barwy.
- Poprawimy ogólną kondycję naszej czupryny, tym samym stając się zdecydowanie pewniejsze siebie.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Porada experta:
Wybierając toner do włosów, możesz nie tylko „podciągnąć” ten, który obecnie masz na głowie, ale także dodać mu nieco refleksów.
Wszelkie zmiany będą widoczne najbardziej na jasnych włosach: blond, rozjaśnianych i siwych. Jednak jeśli np. na jasnobrązowe włosy zastosujesz czerwony lub pomarańczowy toner, zyskasz ciekawe, ciepłe refleksy. Podobnie rzecz ma się w przypadku innych kolorów jak fioletowy, czy niebieski. Tonerami możesz się nieco pobawić: bo nie są szkodliwe dla włosów, a efekt koloryzacji jest w pełni odwracalny.
Czy tonowanie niszczy włosy?
Toner do włosów nie wnika w ich strukturę, a jedynie łączy się z nimi na powierzchni. Dzięki temu można uznać, że tonowanie włosów to zabieg bezpieczny, bo nie narusza ich struktury. Dodajmy do tego fakt, że wiele tonerów ma postać maski lub odżywki do włosów – i może okazać się nawet, że tonowanie włosów będzie tym zabiegiem, który przy okazji poprawi kondycję pasm.
Niektóre tonery do włosów są dostępne również w formie skoncentrowanego pigmentu. Możesz nakładać je bezpośrednio na włosy albo rozmieszać w proporcji 2:1 z maską do włosów – w ten sposób połączysz dwa zabiegi, które przyniosą włosom wiele korzyści.
WIESZ O TYM?:
Włosy rude, brązowe i czarne. Czy warto je tonować?
Posiadaczki rudych, brązowych i czarnych włosów często zastanawiają się, czy wykonywanie zabiegu tonowania ma w ich przypadku jakikolwiek sens – zazwyczaj mówi się o nim przecież wyłącznie w kontekście czupryn o różnych odcieniach blondu.
Okazuje się jednak, że również przy ciemnych pasmach warto stosować dobrej jakości kosmetyki tonujące. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że włosy koloryzowane farbą na rudo, brązowo czy czarno mają tendencje do blaknięcia, a nałożony na nie kolor szybko się wypłukuje, sprawiając, że pasma są wypłowiałe i pozbawione blasku. Jak temu zaradzić?
Oczywiście inwestując w maskę koloryzującą do włosów w naszym odcieniu. Tego typu preparat wydobędzie z naszej czupryny prawdziwą głębię koloru, doda jej blasku i sprawi, że będzie wyglądała tak, jak tuż po farbowaniu.
Tonowanie siwych włosów
Siwe włosy pielęgnuje się podobnie jak włosy blond. W obu przypadkach trzeba dbać o to, by nie pojawiały się na nich ciepłe: żółte lub pomarańczowe tonacje. W tym celu stosuje się szampony, maski i płukanki: fioletowe lub niebieskie, które mają za zadanie niwelowanie ciepłych refleksów i ochładzanie koloru.
Siwe włosy są dość wdzięcznym materiałem do tonowania: bo tak, jak włosy blond, tak i siwe dobrze przyjmują nawet subtelny kolor. Tonowanie siwych włosów może być świetną zabawą, przede wszystkim ze względu na to, że przyjmą każdy odcień!
PRZECZYTAJ TO:
Tonowanie włosów – czy można je wykonać w domu?
Tonery do włosów do domowego użytku są bardzo łatwe do nałożenia i w zasadzie trudno zrobić sobie nimi krzywdę. Jak używać tonera do włosów? To zależy od jego rodzaju.
- Odżywka tonująca – w przypadku odżywki tonującej zastosowanie tego produktu nie różni się od nakładania klasycznej odżywki (chyba że producent danego kosmetyku rekomenduje inaczej – wówczas trzymaj się jego zaleceń).
- Czysty pigment – niektóre tonery są dostępne w postaci małego słoiczka o pojemności kilkudziesięciu mililitrów. Z założenia produkt można rozprowadzić bezpośrednio na włosach, jak farbę, ale można też (zwłaszcza, jeśli chcesz uzyskać nieco subtelniejszy efekt koloryzacji) wymieszać go z maską do włosów i w tej postaci rozprowadzić na pasmach.
- Szampony tonujące – w tym przypadku, podobnie, jak przy odżywkach, produktu używasz tak, jak każdego innego pielęgnacyjnego. Po prostu myjesz nim włosy!
Dla pełnego bezpieczeństwa i uzyskania pożądanych efektów zawsze przestrzegaj zaleceń producenta konkretnego kosmetyku.