Trądzik dorosłych według szacunków dotyka nawet 41-54% kobiet i 34-40% mężczyzn. Schorzenie skóry przyczynia się do spadku poczucia własnej wartości i przekłada się na negatywny odbiór własnej osoby. To problem, który po 30-tym roku życia może być naprawdę trudnym doświadczeniem. Jak dbać o cerę, gdy dotyka nas trądzik dorosłych? Jakie kosmetyki stosować? Dowiedz się, jak można poradzić sobie z wypryskami u dorosłych.
Spis treści
Trądzik dorosłych – co to jest?
W przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego ten u dorosłych nie jest chwilowy i nie wynika z niewłaściwej pracy gruczołów. Pojawia się po okresie dojrzewania i burzy hormonalnej z nim związanej. Krosty również są inne oraz inaczej umiejscowione. Są duże i głębokie lub przybierają formę zaczerwienionych guzków. Występują wokół ust oraz szczęki, na dole policzków, a także na szyi i dekolcie. Rzadziej spotykane są drobne formy, tak popularne u nastolatków.
Trądzik u dorosłych jest schorzeniem mocno problematycznym, związanym z nadmierną produkcją łoju, wzmożonym rogowaceniem naskórka w obrębie ujść gruczołów łojowych, a także z nadprodukcją substancji prozapalnych, co często towarzyszy permanentnemu odczuwaniu stresu. Krosty utrzymują się bardzo długo (nawet kilka miesięcy) i często pozostawiają po sobie wyraźne przebarwienia. Zdarza się, że wykwity pojawiają się ponownie w tych samych miejscach.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Trądzik grudkowy. Jak wygląda i jak się go pozbyć?
Trądzik u dorosłych - przyczyny
Jakie czynniki wpływają na pojawienie się trądziku dorosłych? Przede wszystkim wspomniany już stres, czyli coś, co jest powodem wielu innych chorób cywilizacyjnych. Nasila on wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu pobudzającego pracę gruczołów łojowych, a więc i produkcję sebum, które wytwarzane w nadmiarze zatyka pory, doprowadzając do rozwoju stanu zapalnego. Stres osłabia właściwości ochronne bariery hydrolipidowej naskórka co powoduje, że skóra jest narażona na wnikanie szkodliwych bakterii.
Oczywiście, jest także wiele innych czynników – szczególnie u kobiet. Duże znaczenie ma przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej oraz nieodpowiedni dobór kosmetyków (jak ciężkie, mocno kryjące podkłady). Ponadto – dla obu płci – niekorzystnie wpływa palenie tytoniu, otyłość, insulinooporność, zaburzenia hormonalne oraz bardziej przyziemne rzeczy, na które mamy wpływ, czyli zmęczenie i nieodpowiednia ilość snu. Czasami dochodzą też czynniki genetyczne jak zbyt duża produkcja androgenów.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Trądzik hormonalny. Objawy, nasilenie, leczenie
Na wygląd skóry ma wpływ również stan mikrobioty jelitowej. Na skutek zaburzeń równowagi flory bakteryjnej jelit dochodzi do wzmożonej przepuszczalności ich ścian dla takich związków jak toksyny czy grzyby. Skóra reaguje na taki stan zmianami trądzikowymi i alergicznymi.
SPRAWDŹ TEŻ: Trądzik grzybiczy – przyczyny, objawy, leczenie
Mało racjonalna dieta, z niską zawartością błonnika oraz cennych witamin i minerałów, to krótka droga do pogorszenia wyglądu cery. Osoby zapracowane , które nie mają zbyt wiele czasu na przygotowanie zdrowych posiłków, konsumują „w biegu” żywność typu fast food oraz dania instant i przekąski zawierające tłuszcze nasycone oraz tłuszcze trans. Takie produkty nie mają prawie żadnej wartości odżywczej.
Produkty o wysokim indeksie glikemicznym, czyli słodycze, słodzone napoje, jasne pieczywo, biały makaron i ryż prowadzą do szybkich wzrostów poziomu glukozy we krwi i wyrzutu dużych ilości insuliny. Insulina intensyfikuje produkcję androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Androgeny wzmagają aktywność gruczołów łojowych, powodując powstanie wykwitów, grudek i zaskórników.
Sposoby na trądzik u dorosłych
Odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy to pierwszy krok do zapobiegania oraz wspomagania leczenia trądziku po 30-ce, ale nie tylko. W każdym wieku jest to bardzo istotna kwestia.
- Oczyszczanie
Postaw na dokładne, ale jednocześnie łagodne oczyszczanie. Zrezygnuj z kosmetyków zawierających mocne detergenty jak np. SLS, czyli popularny i często występujący w żelach do mycia związek. Takie produkty prowadzą do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego oraz przesuszenia skóry, która w ramach obrony zaczyna wytwarzać większe ilości sebum. Pamiętaj, że procesy regeneracyjne w przesuszonym naskórku przebiegają wolniej, więc blizny i przebarwienia po ustąpieniu wyprysków są dłużej widoczne.
Wypróbuj:
OnlyBio Fitosterol – żel do mycia twarzy, który posiada 99% składników pochodzenia naturalnego.
- Peelingowanie
Peeling enzymatyczny jest sprzymierzeńcem w walce o zdrową skórę pozbawioną krost, grudek, zaskórników. Peeling mechaniczny mógłby doprowadzić do rozniesienia mikroorganizmów odpowiedzialnych za rozwój wykwitów na większe partie ciała, co spowodowałoby zaostrzenie objawów trądziku. Peelingi złuszczające naskórek przy pomocy kwasów są idealnym rozwiązaniem, bo nie wymagają pocierania, a więc nie przyczyniają się do zaognienia zmian skórnych.
Wypróbuj:
Peeling kwasowy Nacomi Next Level dla wrażliwej i delikatnej skóry
Po złuszczeniu warstwy rogowej możesz nałożyć maseczkę, dzięki czemu substancje aktywne w niej zawarte efektywniej się wchłoną.
Wypróbuj:
Nacomi Express Skin Cleansing Face Mask z zieloną glinką o właściwościach oczyszczających
- Tonizowanie
Tonik pomoże wyrównać pH skóry oraz nawilżyć ją. Możesz wybrać produkt antybakteryjny, który dodatkowo oczyści i ściągnie pory np. oczyszczający tonik z zieloną herbatą Apis Acne-Stop lub kosmetyk złuszczający zawierający kwasy np. tonik FeedSKIN Acne Regulation mający w składzie kwas jabłkowy, kwas migdałowy i kwas winowy.
- Nawilżanie
Skóra z wykwitami zapalnymi wymaga dogłębnego nawilżenia, ponieważ może być podrażniona i przesuszona pod wpływem terapii przeciwtrądzikowej.
Wypróbuj:
Booster Apis Ideal Balance by Deynn – lekki krem przeznaczony dla cery tłustej lub trądzikowej.
- Makijaż
Kobiety powinny pamiętać, aby produkty do makijażu były również lekkiej konsystencji np. podkład Mat Soft Make Up, który posiada beztłuszczową formułę. Dobrze, gdy kosmetyki mają także działanie antybakteryjne np. Dermacol Acnecover Make-up with Corrector.
Trądzik dorosłych - leczenie
Jak walczyć z trądzikiem u dorosłych? Wszystko zależy od postaci, w jakiej występuje. Gdy zmiany są mało nasilone, warto wypróbować maść na trądzik dla dorosłych lub krem na bazie:
- kwasu salicylowego, czyli związku z grupy kwasów BHA o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych i złuszczających np. serum z kwasem salicylowym o stężeniu 2 % Nacomi Next Level
- kwasu azelainowego – jego działanie opiera się na złuszczaniu martwego naskórka, hamowaniu namnażania się bakterii i redukowaniu stanu zapalnego np. Bielenda Professional Supremelab Sensitive Skin
- nadtlenku benzoilu – preparaty do kupienia w aptekach, przeznaczone do miejscowej aplikacji, zwiększają wrażliwość na promieniowanie słoneczne
- retinolu, który łagodzenie stany zapalne i reguluje pracę gruczołów łojowych np. Pharmaceris T pureRetinol 0.3 krem z retinolem na noc.
SPRAWDŹ TEŻ: Kwasy AHA i BHA. Co to takiego?
Kiedy objawy trądziku zaostrzają się, należy zaczerpnąć rady dermatologa. Ten najpewniej przepisze leki na receptę – od różnego rodzaju maści po bardzo popularne środki doustne na bazie retinoidów, pochodnych witaminy A.
Porada eksperta:
Kosmetyki z retinolem aplikuje się na noc, a w ciągu dnia należy nakładać na skórę krem z wysokim filtrem SPF, aby uniknąć powstania przebarwień posłonecznych. Kurację najlepiej przeprowadzać w miesiącach jesiennych i zimowych, aby nie narażać skóry na nadmierne promieniowanie UV. Na początek warto wybrać preparat o jak najniższym stężeniu retinolu (0,2-0,5%), by przyzwyczaić skórę do działania tej aktywnej substancji. Aplikację zaczyna się z częstotliwością 2-3 razy tygodniowo. Na efekty włączenia retinolu do pielęgnacji skóry trądzikowej z reguły trzeba poczekać 3 miesiące.
Należy jednak pamiętać, że leczenie będzie zależało od naszego ogólnego stanu zdrowia. W przypadku wspomnianych retinoidów nie można mieć wysokiego poziomu cholesterolu, być w ciąży czy poddawać się inwazyjnym zabiegom kosmetologicznym.