Trądzik różowaty to wyjątkowo przykra dolegliwość, która kojarzy się z okresem dojrzewania i burzą hormonów w organizmie nastolatków. Niestety, w przeciwieństwie do zwykłego trądziku, ten może przydarzyć się osobom w każdym wieku. Skąd bierze się ta dolegliwość? Jak leczyć trądzik różowaty, by nie pogarszać stanu skóry? W przypadku tego schorzenia uzupełnieniem pielęgnacji będzie odpowiednią kuracją zaleconą przez lekarza dermatologa. Jednak samo stosowanie właściwych kosmetyków może pomóc łagodzić uciążliwe objawy.
Spis treści
Skąd się bierze trądzik różowaty?
Mimo podobnie brzmiącej nazwy, objawy trądziku różowatego są nieco inne niż dobrze znanego wszystkim trądziku towarzyszącemu dojrzewaniu. Skóra dotknięta tym schorzeniem jest mocno zaczerwieniona, widoczne są na niej popękane naczyńka. Zazwyczaj objawy występują na środku twarzy. Również wiek chorych jest nieco inny – na ogół schorzenie to występuje u osób między trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Uciążliwe objawy najłatwiej zaobserwować na jasnej, podatnej na podrażnienia karnacji.
Sama geneza choroby nie jest dokładnie znana, zauważono jednak, że istnieją pewne czynniki sprzyjające jej zaostrzeniu. Co źle wpływa na trądzik różowaty? Częste zażywanie intensywnych kąpieli słonecznych, alkohol i ciężkie jedzenie, stres, a także zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy, mogą przyczyniać się do zaostrzenia stanu naszej skóry.
Jak leczyć trądzik różowaty?
Jak skutecznie wyleczyć trądzik różowaty? Kuracja nie należy do najłatwiejszych i aby podnieść jej skuteczność, należy działać na kilku płaszczyznach. W tym przypadku samo stosowanie odpowiednich kosmetyków nie pomoże. Aby skutecznie poradzić sobie z problemem, należy przede wszystkim skontaktować się z lekarzem dermatologiem, gdyż w ostrzejszych stanach może być konieczne wdrożenie antybiotykoterapii.
Lekarz doradzi również jak leczyć trądzik różowaty przy pomocy specjalnych, często dostępnych na receptę maści i tym podobnych specyfików. Jednak aby kuracja przebiegała skutecznie, nie można zapominać również o używaniu odpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji.
Kosmetyki stosowane przy tym schorzeniu powinny być jak najbardziej delikatne. Warto zastąpić żele do mycia twarzy delikatnymi emulsjami albo olejkami – warto zwrócić uwagę zwłaszcza na produkty firmy Mizon. Dobrze jest unikać mocno perfumowanych kosmetyków, które mogłyby powodować podrażnienie. Kremy do twarzy powinny mieć lekką konsystencję i zawierać substancje zwężające naczyńka jak np. ekstrakt z oczaru wirginijskiego.
Również w kwestii makijażu należy zachować ostrożność. Nie wszystkie kosmetyki będą się nadawały do tak wrażliwej cery – warto szukać swoich ulubieńców wśród tych przeznaczonych do cery ze skłonnością do alergii.
Co na trądzik różowaty? Unikaj tych produktów!
Jak już zasygnalizowaliśmy wcześniej, skóra osoby zmagającej się z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa. Dlatego pielęgnując ją, należy zachować szczególną ostrożność. Zapomnij o peelingach i złuszczaniu przy pomocy kwasów owocowych. Mechaniczne mikrouszkodzenia mogą znacznie wpłynąć na pogorszenie jej stanu. Zrezygnuj również z używania mocno perfumowanych kosmetyków oraz takich, które zawierają duże ilości substancji czynnych – przy pielęgnacji tego typu cery warto postawić na prostotę.
Kolejną rzeczą, z której powinny zrezygnować osoby chcące skutecznie leczyć trądzik różowaty to nadmierne rozgrzewanie skóry. Solarium, ekspozycja na słońce, gorące kąpiele czy sauna – tych drobnych przyjemności należy unikać, gdyż ciepło przyspiesza mikro-krążenie krwi w żyłach, co prowadzi do zwiększenia zaczerwienienia okolic dotkniętych problemem. Zamiast tego – można stosować żelowe, chłodzące maseczki, które będą obkurczały naczynia krwionośne i pomogą nam przywrócić naturalny koloryt skóry. Produktem szczególnie godnym polecenia jest maska Marion Golden Skin Care.
Dobrym pomysłem jest zaprzyjaźnienie się z dermokosmetykami przeznaczonymi dla osób cierpiących na rozmaite alergie skórne. Są one pozbawione wszelkiego rodzaju substancji, które mogą wpływać drażniąco na skórę i zawierają łagodne, naturalne składniki. Ich stosowanie nie niesie ze sobą ryzyka pogorszenia stanu cery.