ZADBANA SKÓRA
11.04.2023

Trądzik różowaty u mężczyzn – co trzeba wiedzieć?

Trądzik różowaty u mężczyzn – co trzeba wiedzieć?

Trądzik różowaty to przewlekłe schorzenie skóry, przebiegające ze stanami zapalnymi. Można wyróżnić trzy fazy przebiegu tej choroby – w każdej z nich nasilenie objawów jest inne. W ostatniej, najostrzejszej fazie, dochodzi do zmian przerostowych tkanki łącznej. U mężczyzn trądzik różowaty często przybiera formę tzw. kalafiorowatego nosa, a więc zmian przerostowych właśnie na nim. Szacuje się, że trądzik różowaty może dotyczyć nawet 10 procent populacji dorosłych, jest to więc często występująca choroba. Choć zauważa się, że częściej chorują kobiety, to jednak wśród mężczyzn choroba ma gwałtowniejszy przebieg, a jej objawy są bardziej nasilone. Jak wygląda trądzik różowaty u mężczyzn? Jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy!

Skąd się bierze trądzik różowaty? Nie lekceważ objawów!

Trudno wskazać jednoznaczną genezę tej choroby. Jak dotąd przyczyny powstawania trądziku różowatego nie zostały potwierdzone w pełni, choć przyjmuje się, że z bardzo dużym prawdopodobieństwem odpowiadają za to zaburzenia funkcjonowania układu autoimmunologicznego, zaburzenia naczyniowe, predyspozycje genetyczne, a także zachwianie równowagi gospodarki hormonalnej. 

Choroba występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn i dotyka osób dorosłych – choć wskazuje się na to, że pierwsze objawy mogą być widoczne już w okresie dojrzewania. Jednak ze względu na to, że w okresie dorastania pojawiają się różne problemy skórne, spowodowane przede wszystkim niestabilnością hormonów, pierwsze objawy są często bagatelizowane. Trądzik różowaty przebiega w trzech stadiach.

  1. Pierwsza faza to napadowy rumień pojawiający się w różnych sytuacjach, przede wszystkim jako reakcja na niekorzystne dla skóry bodźce. Jednak po jakimś czasie, zwykle niedługim, rumień zanika. Sytuacja staje się jednak powtarzalna i skóra często reaguje zaczerwienieniem na różne czynniki. 
  2. Druga faza to ta, w której rumień zaczyna się utrzymywać coraz dłużej, aż do sytuacji, w której nie zanika. Odpowiedzialne są za to popękane naczynka, które tworzą tzw. sieć pajączków. Na tym etapie rumieniowi mogą towarzyszyć również pojawiające się czerwone grudki i krostki na skórze. 
  3. Trzecia faza to najbardziej zaostrzona postać trądziku różowatego. Rumieniowi i popękanym naczynkom towarzyszą zmiany naciekowo-przerostowe. Pojawiają się one wskutek zwłóknienia gruczołów łojowych.

Już przy pojawieniu się pierwszych objawów warto skonsultować się z dermatologiem i do codziennej pielęgnacji cery włączyć kosmetyki i dermokosmetyki, które pomogą wyciszyć skórę. Na tym etapie możesz wzmocnić naczynka krwionośne i tym samym zapobiec pękaniu ich w przyszłości, co jest bardzo istotne dla zachowania komfortu i estetyki skóry. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

mężczyzna z ręcznikiem na karku przegląda się w lustrze

Co zaostrza trądzik różowaty?

Oprócz pielęgnacji i unikania czynników drażniących (słońce i solarium, chlorowana woda, kosmetyki zawierające alkohol etc.), istotne jest również uważanie na inne czynniki, które mogą zaostrzać objawy trądziku różowatego. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

To między innymi:

  • nadmierny wysiłek fizyczny
  • bardzo wysokie temperatury 
  • silny stres
  • alkohol
  • spożywanie gorących i ostrych potraw. 

Warto wiedzieć również o tym, że na zaostrzenie objawów trądziku różowatego wpływać mogą również niektóre grupy leków i substancji. 

Wiola Heller

Wiola Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Jeśli nie chcesz stosować wielu kosmetyków pielęgnacyjnych ani dobierać ich metodą na chybił-trafił, udaj się do dermatologa.

Z pewnością razem ustalicie taki plan działania, który przyniesie skórze korzyści, a jednocześnie nie będzie wymagał skomplikowanych procedur i poświęconego czasu.

Trądzik różowaty u mężczyzn – leczenie, objawy, przyczyny

Wskazuje się na to, że na trądzik różowaty częściej narażone są również osoby o jasnej karnacji. Choć mężczyźni rzadziej chorują na trądzik różowaty, to obserwuje się, że jego przebieg jest w ich przypadku cięższy. Może to poniekąd wynikać z faktu, że panowie mniej chętnie oddają się codziennym zabiegom pielęgnacyjnym w domowym zaciszu w porównaniu do pań, a także stosują mniej kosmetyków. Tymczasem to właśnie sumienna pielęgnacja przy użyciu dobrze dobranych kosmetyków jest jedną z najważniejszych kwestii.

Czy przebieg trądziku różowatego jest inny u kobiet i u mężczyzn? Można zaobserwować takie tendencje, wynikające między innymi ze wspomnianego już minimalizmu pielęgnacyjnego. Przyczyną cięższego przebiegu u panów może być również to, że bagatelizują pierwsze objawy choroby i na leczenie decydują się wówczas, gdy ma ona już zaawansowaną postać. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Ciekawostką może być to, że zmiany naciekowe i przerostowe obserwuje się w zasadzie tylko u mężczyzn. U panów często pojawiają się również charakterystyczne zmiany na nosie, zwane rhinophyma: to przerostowe guzki. 

Jak radzić sobie z objawami trądziku różowatego u mężczyzn? Zasady są takie same, jak w przypadku pań. To przede wszystkim unikanie drażniących czynników, sumienna pielęgnacja skóry odpowiednio dobranymi kosmetykami i dermokosmetykami, a w razie zaostrzenia objawów – także leczenie dermatologiczne. W łagodzeniu przebiegu trądziku różowatego istotna jest również odpowiednia dieta – bogata w kwasy tłuszczowe i antyoksydanty, które niewątpliwie mają ogromny wpływ na kondycję, zdrowie i – co za tym idzie – estetyczny i promienny wygląd skóry.

mężczyzna trzyma w ręku tubkę z kremem

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

pixel