ZADBANA SKÓRA
11.07.2019

Trądzik. Skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Trądzik. Skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Jak wygląda trądzik, wie każdy. Jest to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości skórnych. Nie tylko skutecznie potrafi uprzykrzyć życie, ale w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do zaburzeń natury emocjonalnej, wycofywania się z życia społecznego, a nawet depresji. Wbrew pozorom trądzik po 25 roku życia zdarza się często. Nic dziwnego, że zastanawiamy się nad jego genezą i analizujemy, skąd się biorą niedoskonałości na naszej twarzy, dekolcie czy plecach. Co ciekawe, jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa. Przyczyn może być wiele i to od ich wyeliminowania zależy powodzenie ewentualnego leczenia.

Trądzik pospolity – skąd się bierze?

Trądzik można podzielić na kilka grup. Jeśli trądzik ma związek z problemami hormonalnymi okresu dorastania mówimy o tzw. trądziku młodzieńczym. Wiąże się on z intensywniejszą produkcją androgenów, które stymulują wytwarzanie sebum i wpływają na powiększenie gruczołów łojowych. Dodając do tego nieprawidłowy skład łoju, otrzymujemy idealny przepis na skórę usłaną pryszczami.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Trądzik hormonalny. Objawy, nasilenie, leczenie

U osób dotkniętych dolegliwością poziom składnika sebum – kwasu linolowego, czyli kwasu z rodziny omega-6 zaliczanego do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, ulega obniżeniu, czego efektem jest nadmierne rogowacenie ujść mieszków. Łój ma problem, żeby wydostać się z gruczołu i zaczyna się gromadzić. Wymieszany z kreatyną stanowi doskonałe środowisko do powstawania zaskórników. Kluczową rolę w tworzeniu się zmian zapalnych odgrywa też beztlenowa bakteria Propinobacterium acnes, która w zaskórnikach ma najlepsze warunki do namnażania.

A skąd się bierze trądzik u dorosłych? Tutaj mamy do czynienia z kompilacją czynników takich jak: stres, mało zbilansowana dieta, nieodpowiednio dobrane kosmetyki, problemy hormonalne.

SPRAWDŹ TEŻ: Kaszka na czole. Przyczyny, objawy, leczenie

młoda brunetka z trądzikiem na twarzy

Jak pokonać trądzik?

Biorąc pod uwagę, że z problemami skórnymi zmaga się dzisiaj spora część społeczeństwa, nie dziwi często powtarzane pytanie: co jest skuteczne trądzik? I tutaj też nie ma jednak odpowiedzi. Metod jest wiele – dopasowanych do stopnia zaawansowania zmian, ich rodzaju i umiejscowienia. Trądzik lekki można próbować zniwelować za pomocą odpowiedniej pielęgnacji, zmiany stylu życia, unikania stresu. Ostry, aktywny trądzik nie obejdzie się bez wizyty u dermatologa.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Trądzik dorosłych – plaga XXI wieku. Jak z nim walczyć?

Jakie kosmetyki na trądzik? Właściwa pielęgnacja

Zasady pielęgnacji pielęgnacji cery trądzikowej

  • oczyszczanie

To właśnie niedokładne usuwanie zanieczyszczeń może być jedną z odpowiedzi na pytanie, skąd się bierze trądzik.

SPRAWDŹ TEŻ: Bariera hydrolipidowa skóry. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Używaj delikatnych pianek i żeli, a do osuszania skóry wykorzystaj papierowe ręczniki. Jeśli korzystasz z ręczników bawełnianych, często je wymieniaj, by nie stały się siedliskiem bakterii, co doprowadzi do ponownego nanoszenia mikroorganizmów na oczyszczoną skórę.

  • oczyszczający żel do mycia twarzy Nacomi Next Level Dermo – łagodny preparat myjący zawierający niacynamid, czyli związek hamujący rozwój stanów zapalnych, dzięki ograniczeniu namnażania się bakterii wywołujących trądzik. Dodatek pantenolu wpływa na kojące właściwości żelu;
  • żel myjący sebo-kontrol przeciw niedoskonałościom z serii Program Oczyszczający Ziaja Pro – kosmetyk ma w składzie ekstrakt z szałwii lekarskiej oraz d-panthenol, a więc redukuje nadmiar sebum, odblokowuje pory, nie naruszając warstwy hydrolipidowej skóry.

SPRAWDŹ TEŻ: Pokonać trądzik na plecach. Sprawdzone sposoby

  • tonizowanie

Po oczyszczaniu warto przywrócić skórze naturalne lekko kwaśne pH. Zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej na skutek używania środków myjących o charakterze zasadowych np. mydeł w kostce Barwa Siarkowa, może skutkować spotęgowanym wydzielaniem sebum, co jest zjawiskiem niepożądanym przy trądziku. Na rynku kosmetycznym istnieje wiele preparatów tonizujących zawierających kwasy, które wspierają redukowanie przebarwień i blizn.

  • tonik do twarzy z serii Solverx Acne Skin – w składzie kosmetyku odnaleźć można kwas pirogronowy, kwas szikimowy, ekstrakt z rumianku oraz wyciąg z kory dębu, czyli substancje o właściwościach antybakteryjnych i złuszczających oraz niwelujących stany zapalne;
  • przeciwtrądzikowy tonik do twarzy Nacomi Next Level – preparat doskonale wspomaga gojenie zmian zapalnych i zwęża pory dzięki zawartości esktraktu z prawoślazu, wyciągu z zielonej herbaty, wyciągu z żeń-szenia. Ekstrakt z owsa nadaje tonikowi właściwości zmiękczających oraz nawilżających.

 

  • złuszczanie

Dwa razy w tygodniu stosuj peelingi enzymatyczne, by usunąć zrogowaciały naskórek i spowodować szybsze i efektywniejsze wnikanie dobroczynnych substancji z kosmetyków pielęgnacyjnych w głąb skóry. Zrezygnuj z peelingów ziarnistych, by nie podrażnić krost i nie zaburzyć funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego.

  • pianka enzymatyczna z serii Apis Ideal Balance – pianka zawiera między innymi kwas salicylowy, który zapobiega tworzeniu wyprysków i pantenol, czyli substancję kojącą podrażnienia;
  • peeling z 5% kwasem migdałowym z linii Iwostin Estetic – kosmetyk zawiera także kwas laktobionowy 3%, α- i β-hydroksykwasy 2% oraz cynk co powoduje, że oczyszcza pory, redukuje tendencję do powstawania wykwitów i reguluje produkcję sebum.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Pokonać pryszcze na pośladkach, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o trądziku na pupie

 

  • nawilżanie

Cera trądzikowa nie lubi przesuszania, które może doprowadzić do jeszcze intensywniejszej produkcji łoju. Warto wybierać te kosmetyki, które jednocześnie nawilżą, ukoją i będą matowić tłustą cerę. Oprócz kremów nawilżających dobrym wyborem będzie też woda termalna, którą można spryskać twarz nawet po wykonaniu makijażu w celu orzeźwienia skóry, złagodzenia podrażnienia i zaczerwienienia.

  • krem na dzień Veoli Botanica Oil-free Sebum Control Moisturizer – krem wzbogacony o ekstrakt z zielonej herbaty i z czarnej herbaty Kombuchka oraz ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, dzięki czemu posiada właściwości kojące, antybakteryjne, nawilżające, a także matujące;
  • ultranawilżający krem do twarzy Fitomed Uczep Trójlistny – kosmetyk łączący działanie antybakteryjnie, oczyszczające (wyciąg z liści uczepu trójlistnego, bratka i nagietka) z głębokim nawilżeniem związanym z obecnością kwasu hialuronowego i witaminy B3;
  • mgiełka do twarzy Apis Ideal Balance by Deynn – preparat ma w składzie hydrolat z zielonej herbaty działający antyoksydacyjnie oraz sok z miąższu liści aloesu mocno nawilżający skórę. Dodano także przeciwzapalny ekstrakt z pigwy oraz z liści mirtu cytrynowego, który redukuje produkcję sebum.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Trądzik w ciąży. Skąd się bierze i jak go bezpiecznie leczyć?

 

  • wygładzenie i ukojenie

Dwa razy w tygodniu skorzystaj z dobrodziejstw maseczek. Użyj jednej z naturalnych glinek, które absorbują zanieczyszczenia i nadmiar sebum.

 

  • makijaż

Makijaż może pielęgnować! To dobra wiadomość dla wszystkich kobiet, które przez problemy z cery nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez podkładu i pudru. Nie ma potrzeby, żeby z nich rezygnować. Wybierz lekki i nietłusty podkład matujący lub krem BB, który będzie regulował pracę gruczołów łojowych.

  • Iwostin Solecrin Purritin – fluid dający suche, matowe wykończenie, a dodatkowo zapewniający utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry;
  • Dermacol Acnecover Make-up with Corrector – podkład z zawartością olejku herbacianego o właściwościach antybakteryjnych oraz cynku, który reguluje i absorbuje nadmiar sebum wytwarzanego przez gruczoły łojowe;
  • Bell HYPOAllergenic Detoxing – żelowy fluid nawilżający o lekkiej konsystencji, posiada 98% składników pochodzenia naturalnego.

Porada eksperta:

Zrezygnuj z agresywnych produktów do mycia, które zawierają takie substancje jak: SLS, SCS, SLES, ALS. Wymienione związki odpowiadają za właściwości pianotwórcze kosmetyku myjącego, ale jednocześnie podrażniają i przesuszają skórę doprowadzając do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego. Mogą się też przyczyniać do przyspieszonego przetłuszczania się skóry, zwłaszcza twarzy i głowy.

kobieta z maseczką na połowie twarzy przysłania lewe oko dłonią

Co jest skuteczne na trądzik? Racjonalna dieta

Dieta osoby z cerą trądzikową powinna opierać się na dużych ilościach warzyw i owoców zawierających witaminy antyoksydacyjne A, E, C, które usuwają reaktywne formy tlenu biorące udział w powstawaniu wykwitów skórnych. Szczególnie istotne są rośliny czerwone, pomarańczowe i ciemnozielone, które zawierają beta-karoten, czyli prowitaminę A. Nasiona chia lub sezamu, orzechy, migdały, pestki np. dyni i słonecznika oraz oleje roślinne są bogate w witaminę E. Oleje roślinne są także źródłem kwasów EPA i DHA z rodziny omega-3, które zmniejszają syntezę substancji prozapalnych. W diecie powinien być zachowany odpowiedni stosunek kwasów omega-3 do omega-6 (1:2 do 1:5), które mogą predysponować do rozwoju stanów zapalnych, jeśli dostarczane są do organizmu w nadmiarze. Kwas omega-6 nie jest związkiem szkodliwym, ale należy zachować umiar w jego spożywaniu z dietą. Gdzie można go znaleźć? Występuje głównie w olejach roślinnych takich jak: rzepakowy, słonecznikowy, sojowy, kukurydziany, sojowy, z nasion ogórecznika, z pestek winogron, z zarodków pszenicy. Pisząc o tłuszczach należy wspomnieć o margarynach i innych tłuszczach utwardzonych, które powinny być wyeliminowane z jadłospisu na rzecz olejów zimnotłoczonych, których można użyć jako dodatek do sałatek, makaronów, sosów.

SPRAWDŹ TEŻ: Trądzikowa mapa twarzy, czyli co mówią pryszcze?

Tłuste, czerwone mięso warto ograniczyć na rzecz chudego mięsa z kurczaka, indyka, królika i cielęciny. Wyroby mięsne pod postacią wędlin, pasztetów, parówek należy wykluczyć z diety ze względu na zbyt dużą zawartość tłuszczów nasyconych.

porcja świeżych warzyw, owoców oraz ryb

Duża ilość soli w diecie może zaostrzyć objawy trądziku z uwagi na swój potencjał prozapalny, dlatego wszelkie słone przekąski należy jak najszybciej odstawić. Sól dodawana jest także do produkcji serów topionych oraz podpuszczkowych dojrzewających, czyli tzw. żółtych oraz do wyrobu gotowych sosów czy warzyw w puszkach.

Badania naukowe potwierdzają, że mleko podnosi poziom insuliny, która z kolei przyczynia się do wzrostu syntezy androgenów, czyli męskich hormonów płciowych odpowiedzialnych za wzrost wytwarzania sebum. Białka mleka wykazują zdolność do podnoszenia stężenia IGF-1, czyli insulinopodobnego czynnika wzrostu 1, będącego hormonem białkowym. Hormon ten także przyczynia się do spotęgowania produkcji łoju. Białka mleka to nie tylko laktoza, dlatego nabiał bezlaktozowy nie jest rozwiązaniem w przypadku zaostrzenia objawów trądziku.

SPRAWDŹ TEŻ: Najlepsze kosmetyki na trądzik. 5 top kosmetyków do cery trądzikowej

Silny trądzik – jak leczyć?

Warto pamiętać, że czasem niezbędna będzie wizyta u dermatologa. W ciężkich odmianach trądziku kosmetyki mogą nie wystarczyć. Doświadczony specjalista przepisze odpowiednie leki i wdroży terapię, która pozwoli raz na zawsze uporać się z problemem. Mocny trądzik leczy się antybiotykami, specjalnymi maściami i tetracykliną, czyli pochodną witaminy A, którą trzeba zażywać pod ścisłą kontrolą lekarza. Jeśli zmiany skórne nie są zaawansowane, zanim udamy się do gabinetu, wypróbujmy sprawdzone i skuteczne metody domowej pielęgnacji.

SPRAWDŹ TEŻ: Czym są retinoidy?

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019

Polecane

pixel