Częstym problem pań po ciąży i karmieniu piersią jest brak jędrności biustu. Na co narzekamy? Na to, że piersi są wyciągnięte, nie mają w sobie sprężystości, wyglądają jak dwa placki, czy wiszący kawałek skóry. Jeśli wydaje Ci się, że nie ma dla Ciebie już żadnej pomocy poza skalpelem chirurgicznym, zdziwisz się! Zanim zdecydujesz się na tak radykalny krok, wypróbuj metody, które w naturalny sposób pomogą Twoim piersiom wrócić do dawnego kształtu.
Spis treści
Obwisłe piersi – jakie są możliwe przyczyny?
Obwisłe piersi to zmora wielu pań, będącą dla nich przyczyną kompleksów i spadku pewności siebie. Za pogorszenie wyglądu piersi może odpowiadać kilka czynników. Na niektóre z nich mamy wpływ, na inne nie. Łączy je jednak jedno: domową pielęgnacją można poprawić ich jędrność i wygląd.
Do najczęstszych przyczyn utraty jędrności piersi należą:
- Upływ czasu – z biegiem czasu skóra całego ciała traci jędrność i odporność. Dotyczy to również skóry piersi. Spada produkcja kolagenu i elastyny, przez co skóra traci swoje „rusztowanie”. Dodatkowo działa grawitacja, wskutek czego skóra piersi może się rozciągać, a w efekcie stają się one obwisłe.
- Zmiany hormonalne – to właśnie przez nie w czasie ciąży i karmienia piersią wygląd biustu może się zmieniać. W tym okresie skóra może stawać się bardziej sucha niż dotychczas, a to jeden z najistotniejszych czynników wpływających na utratę jędrności.
- Szybka redukcja wagi – szybkie chudnięcie nie jest korzystne dla organizmu – także dla skóry. W dużej mierze piersi składają się z tkanki tłuszczowej. Szybka redukcja więc może prowadzić do znacznego zmniejszenia ich objętości, a rozciągnięta skóra dodatkowo może potęgować efekt obwisłości biustu.
- Używki – takie jak nadmierne spożywanie alkoholu czy palenie papierosów. Mają one niekorzystny wpływ na skórę, zmniejszając jej elastyczność.
- Predyspozycje genetyczne – geny nie pozostają bez znaczenia w tym przypadku. Jeśli Twoja mama czy babcia miały słabą skórę, o małej gęstości, to możliwe jest, że i Twoje piersi z czasem utracą jędrność – tak po prostu.
- Rozmiar piersi – im większy biust, tym jest cięższy – a tym samym „ciągnie” w dół. Obfity biust powinien być utrzymywany w dobrze dopasowanym biustonoszu. Dzięki temu nie będzie zwisał, co z czasem mogłoby skutkować rozciągnięciem skóry.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Ujędrnianie biustu po karmieniu – domowe sposoby
Ćwiczenia na biust, zimne prysznice, kosmetyki ujędrniające, a także masaże – które z tych metod mogą pomóc na obwisłe piersi? Podpowiadamy, które metody warto wykorzystać i dlaczego!
Zimny prysznic – czy to sposób na ujędrnianie piersi?
Czy biorąc zimny prysznic, będziesz mieć jędrne piersi? Choć nie ma co spodziewać się efektów jak po ingerencji chirurga plastycznego, to jednak nie można powiedzieć również, że ten sposób nie działa. Niska temperatura obkurcza naczynia krwionośne, dzięki czemu poprawia się również krążenie krwi. Tym samym skóra prezentuje się lepiej: jest lepiej ukrwiona i dotleniona, a także mocniej napięta.
Zimne prysznice warto jednak wspierać innymi metodami ujędrniającymi – zwłaszcza jeśli masz spory biust lub jest już mocno obwisły.
Biust po ciąży – kosmetyki ujędrniające
Piersi po ciąży i karmieniu mogą prezentować się mało zadowalająco. Nie musisz jednak godzić się na rozciągniętą, zmęczoną skórę. Jak zadbać o biust po karmieniu? Warto łączyć kilka metod, a więc noszenie podtrzymującego biustonosza, zimne prysznice, masaże i odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji biustu.
Niektóre produkty możesz stosować już w okresie ciąży – to przede wszystkim te ujędrniające, o działaniu mającym zapobiec powstawaniu rozstępów. Warto szukać ich przede wszystkim w seriach dla mam i przyszłych mam. Takie kosmetyki są bezpieczne do stosowania w ciąży i podczas karmienia piersią. Obwisłe piersi po ciąży nie muszą pozostać z Tobą już na zawsze. Pamiętaj jednak, że aby efekty były trwałe i satysfakcjonujące, trzeba czasu, systematyczności w pielęgnacji, a także cierpliwości!
Porada experta:
W ujędrnianiu biustu (i skóry na pozostałych obszarach ciała) najważniejsza jest regularność i cierpliwość – czasem też ponadto, czego używasz do pielęgnacji.
awet zwykły, prosty krem nawilżający przyniesie efekty, jeśli będziesz go stosować sumiennie i systematycznie. Z kolei nawet najdroższy krem, czy balsam o bardzo bogatej formule i świetnych składnikach aktywnych nie przyniesie rezultatu, jeśli będziesz sięgać po niego od przypadku. Aby kosmetyki ujędrniające (i wszelkie inne zresztą) mogły wykazać swój potencjał, warto wykonywać cierpliwie delikatny masaż skóry po aplikacji ich. Dzięki temu składniki odżywcze lepiej wchłoną się w skórę.
Dobrze dobrany biustonosz
To absolutna podstawa. Dlatego, jeśli nigdy nie byłaś u brafitterki, najwyższy czas się do niej wybrać. Jeśli znasz swój rozmiar sprzed karmienia, kończąc przygodę z laktacją, koniecznie wybierz się do salonu i skonsultuj ze specjalistką swój obecny rozmiar. Piersi zmieniają kształt, zmieniają się też potrzeby Twojego ciała. A w okresie po karmieniu i wracania biustu do formy, idealnie dobrany biustonosz będzie na pewno wielką pomocą.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Nie rezygnuj z biustonosza na noc
Brzmi strasznie? Wcale tak nie jest! Na noc zaopatrz się w biustonosz sportowy, który nie będzie Cię uciskał, a jednocześnie utrzyma piersi na swoim miejscu. Niestety to podczas snu nasz biust najbardziej wypada z formy. Piersi są zgniatane, wędrują pod pachę, opadają itp. W staniku przez całą noc będą na właściwej pozycji, dzięki czemu skóra nie będzie się wyciągać.
Wykonaj masaż piersi
Masaż biustu można wykonać z zastosowaniem dedykowanych kosmetyków. Jednym z nich jest balsam ujędrniający. Jaki wybrać? To wszystko zależy od naszych preferencji i potrzeb skóry. Jednym z rekomendowanych kosmetyków jest balsam ujędrniający Nacomi. Ma właściwości nawilżające i odżywcze. Jest mieszanką olejków oraz masła shea. Dodając do niego kilka kropel witaminy C, uzyskamy kosmetyk na miarę potrzeb zmęczonego biustu.
Masaż możemy wykonywać również prysznicem, kierując na piersi od dołu, naprzemiennie strumień ciepłej i zimnej wody. Pobudzamy w ten sposób krążenie i przyspieszamy procesy regeneracyjne. Warto pamiętać, aby unikać kierowania mocnego strumienia na brodawkę, która jest delikatniejsza oraz pierś pionowo od góry – wówczas osiągamy efekt odwrotny, ściągania biustu ku dołowi.
Co jeszcze? Dobrze pobudza krążenie peeling cukrowy. Nie będziemy stosować go codziennie, ale raz na jakiś czas, aby nie ścierać nadmiernie naskórka. Warto jednak od czasu do czasu, np. raz w tygodniu wykonać masaż peelingiem.
Ćwiczenia na biust
Nic tak nie poprawia kondycji naszego ciała, jak odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń. Trening z uwzględnieniem mięśni klatki piersiowej może naprawdę zdziałać cuda. Wystarczy około 10-20 minut dziennie, aby znacząco poprawić kondycję skóry, wzmocnić mięśnie biustu i uczynić go bardziej jędrnym. Jak ćwiczyć? Jednym z najbardziej popularnych treningów są ćwiczenia z hantlami.
Te możemy wykonywać w domu z pomocą filmów instruktażowych, które bez problemu znajdziemy na YouTube. Jeśli mamy możliwość wybrania się na siłownię, znajdziemy tam przyrządy pomocne w pracowaniu nad mięśniami klatki piersiowej. Będąc na siłowni, warto skonsultować się z trenerem, aby dobrać właściwy zestaw ćwiczeń do naszych potrzeb.