SEKRETY MAKIJAŻU
26.09.2019

Jak dbać o sztuczne rzęsy?

Jak dbać o sztuczne rzęsy?

Sztuczne rzęsy to bardzo wygodne rozwiązanie. Zagęszcza naturalną linię rzęs. Może też niwelować konieczność codziennego tuszowania naturalnych włosków. Aby jednak sztuczne rzęsy cieszyły trwałością i estetycznym wyglądem, trzeba właściwie o nie dbać. Wystarczy przestrzeganie kilku zasad, by włoski nie wypadały i nie odginały się nawet przez kilka tygodni. Choć prawidłowe nawyki pielęgnacji sztucznych rzęs mogą wydawać się skomplikowane, to w praktyce szybko wejdą Ci w krew i nie będą problemem. Sprawdź, jak dbać o sztuczne rzęsy!

Pielęgnacja sztucznych rzęs – najważniejsze zasady

Jak dbać o sztuczne rzęsy, by cieszyły ładnym wyglądem jak najdłużej? Poniższe działania pomogą w  zachowaniu ich gęstości, sprężystości i kształtu na dłużej. Oto kilka najważniejszych zasad:


  • unikanie moczenia oczu po założeniu rzęs, aby nie uszkodzić kleju do rzęs. Nie moczyć też zdjętych sztucznych rzęs w kępkach czy na pasku w wodzie;
  • unikanie pocierania oczu, które może uszkadzać rzęsy mechanicznie;
  • unikanie malowania sztucznych rzęs. Klejowi nie służą żadne tłuste substancje, a te (np. w postaci olejków) mogą znajdować się zarówno w tuszach do rzęs, jak i w preparatach do demakijażu;
  • nieużywanie zalotki do podkręcania sztucznych rzęs – są one już uformowane, a mechaniczna ingerencja może je powyginać oraz powodować ich wypadanie; Możesz użyć zalotki na swoich naturalnych rzęsach, przed doczepieniem kępek lub rzęs na pasku;
  • przechowywanie sztucznych rzęs w oryginalnym opakowaniu lub specjalnym pudełeczku. Chroni to przed uszkodzeniem i utrzymuje je w dobrym stanie.

Dowiedz się więcej:

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Choć przyklejanie rzęs na pasku i przedłużanie ich u stylistki może wydawać się bardzo podobne, to jednak te dwa zabiegi różnią się od siebie i to znacznie.

Rzęsy na pasku i kępki przyklejane samodzielnie trzeba usuwać przed snem. Siła kleju jest dostosowana do krótkotrwałego noszenia rzęs. Kleje do profesjonalnego użytku, wykorzystywane w salonach, mają za zadanie utrzymywać rzęsy nawet przez kilka tygodni. Z tego względu nie próbuj samodzielnie ściągać rzęs przedłużonych u stylistki, bo klej jest na tyle mocny, że z dużym prawdopodobieństwem uszkodzisz swoje naturalne włoski!

Zestaw sztucznych rzęs w dedykowanym pojemniku

Jak dbać o rzęsy w kępkach?

Pielęgnacja sztucznych rzęs w postaci kępek zależy od tego, czy są to przyklejane rzęsy jednorazowe, czy wielokrotnego użytku. Rzęsy na kleju zawsze trzeba zdejmować na koniec dnia – tak samo, jak codziennie trzeba zmywać makijaż. Jeśli jednak używasz magnetycznych kępek rzęs lub na kleju, ale wielokrotnego użytku, zadbaj przede wszystkim o to, by zachować je w czystości. Przyda Ci się do tego aplikator nasączony płynem micelarnym. Możesz też skorzystać z płynu do demakijażu i wetrzeć go w rzęsy delikatnie palcami.


Dbaj również o to, by nie uszkodzić kępek mechanicznie. Łap i mocuj je ostrożnie (najlepiej pęsetą o nieostrych końcach), a także przechowuj w bezpiecznym dla nich, suchym opakowaniu.

Rzęsy w kępkach- zestaw

Jak dbać o rzęsy na pasku?

Zasady dbania o sztuczne rzęsy na pasku są analogiczne do tych dotyczących pielęgnacji rzęs w kępkach. W tym przypadku jednak dodatkową kwestią jest konieczność rozczesywania rzęs co jakiś czas, by uniknąć wyginania się włosków i ich splątywania się ze sobą. Rób to jednak bardzo delikatnie, by ich nie uszkodzić. W tym celu możesz wykorzystać starą oczyszczoną z produktu szczoteczkę od maskary lub szczoteczkę do stylizacji brwi i rzęs.


Rzęsy magnetyczne możesz czyścić na mokro, jednak koniecznie za każdym razem dokładnie je osusz, pozostawiając na ręczniku papierowym. Nie szoruj, nie dociskaj. Możesz w ten sposób powyginać włoski. Przechowuj rzęsy magnetyczne w przeznaczonym do tego opakowaniu.

Dowiedz się więcej:

Jak myć sztuczne rzęsy?

Wiele osób unika mycia sztucznych rzęs w obawie o to, że  włoski szybciej się zniszczą. Jest to jednak błąd i to taki, który może Cię niemało kosztować. Na rzęsach i powiekach każdego dnia gromadzi się przecież mnóstwo zanieczyszczeń. Po zdjęciu bakterie mogą się na nich rozwijać. Nie myjąc sztucznych rzęs po zdjęciu i naklejając je ponownie, narażasz się na podrażnienie i swędzenie wrażliwej skóry na powiekach, a także różne zakażenia bakteryjne i choroby skóry.


Istotne jest to, by do demakijażu i mycia rzęs wybierać profesjonalne preparaty, dedykowane właśnie sztucznym rzęsom. Ich składy są opracowane tak, że doskonale poradzą sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami, nie osłabiając przy tym struktury włosów. Z ogólnodostępnych kosmetyków do oczyszczania oczu nada się łagodny płyn micelarny.


Nie używaj żadnych kosmetyków, które zawierają oleje, silikony lub alkohol, bo te substancje to wrogowie dla trwałości sztucznych rzęs. Unikaj również używania gorącej wody na okolice oczu. Demakijaż wykonuj najlepiej pianką, by uniknąć konieczności pocierania oczu wacikiem. 


Unikaj też czyszczenia rzęs bawełnianymi wacikami do demakijaży  i patyczkami do higienicznymi. Do ich umycia używaj palców lub specjalnie do tego celu przeznaczonych aplikatorów welurowych albo wielorazowych pędzelków. Rób to delikatnie, kolistymi ruchami. Wata, płatki kosmetyczne czy patyczki do czyszczenia uszu mogą pozostawić nieestetyczne włókna na rzęsach lub zahaczyć się i w rezultacie naderwać sztuczną rzęsę. 


Kosmetyk do mycia rzęs spłukuj zawsze ciepłą (ale nie gorącą!) wodą. Rzęsy po umyciu należy delikatnie osuszyć ręcznikiem papierowym (bez silnego dociskania), a po wyschnięciu rozczesać czystą szczoteczką do rzęs. Dzięki temu kępki będą idealnie rozdzielone i puszyste.

Dowiedz się więcej:

Kobieta w trakcie demakijażu twarzy

Dowiedz się więcej:

Jak często myć sztuczne rzęsy?

Jak myć rzęsy sztuczne na pasku czy w kępkach? Najważniejsza jest systematyczność. Należy je myć po każdym noszeniu. Zdecydowanie nie warto narażać swojego zdrowia i komfortu.


Jeśli zaś mowa o rzęsach magnetycznych, najlepiej ściągaj je zawsze przed snem i oczyść płynem micelarnym. Raz na kilka dni możesz umyć je wodą i łagodnym detergentem, np. płynem do mycia oczu przeznaczonym do higieny sztucznych rzęs.

Dowiedz się więcej:

Jak czesać sztuczne rzęsy?

Regularne przeczesywanie sztucznych rzęs jest istotne dla zachowania przez nie ładnego kształtu i puszystości. Przy okazji w ten sposób również oczyszczasz je z kurzu i innych zanieczyszczeń, które osiadają na włoskach. Nie popadaj jednak w skrajność i nie czesz ich kilka razy dziennie, bo w ten sposób możesz je osłabić i doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych. Jak dbać o sztuczne rzęsy, żeby nie wypadały? Rozsądnie!


Zaopatrz się najlepiej w specjalną szczoteczkę do czesania i stylizacji rzęs i brwi. Odpowiedni profil takiego akcesorium i rozstaw ząbków zapewnią delikatne, precyzyjne rozdzielanie włosków, minimalizując ryzyko ich łamania czy wyrywania. Niektóre szczoteczki mają też wygodną, wyprofilowaną rączkę.


Pielęgnacja sztucznych rzęs  jest całkiem prosta i sprowadza się głównie do nauczenia się prawidłowych nawyków, unikania niektórych czynności i kosmetyków. Dla utrzymania jak najlepszych efektów stosuj sprawdzone, łagodne produkty – najlepiej dedykowane do pielęgnacji sztucznych rzęs. Znajdziesz je w drogerii eZebra!

Kobieta rozczesująca rzęsy szczoteczką.

Dowiedz się więcej:


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019

Polecane

pixel