Roślina gotu kola od tysięcy lat była stosowana w celach medycznych i do pielęgnacji urody. Obecnie coraz popularniejsze są kosmetyki z wąkrotką azjatycką na włosy. Zawarte w roślinie związki łagodzą stany zapalne skalpu, likwidują bytujące na nim drobnoustroje oraz pobudzają mikrokrążenie. Dzięki temu do cebulek docierają składniki odżywcze. W efekcie włosy stają się zdrowsze, mocniejsze i przestają intensywnie wypadać.
Spis treści
- Czym jest wąkrotka azjatycka?
- Działanie wąkrotki azjatyckiej na włosy
- Wąkrotka azjatycka na włosy i skalp z ŁZS (łojotokowe zapalenie skóry)
- Wąkrotka azjatycka na włosy z łupieżem
- Wąkrotka azjatycka na nadmiernie przesuszone skalp i włosy
- Wąkrotka azjatycka na wypadanie włosów w czasie jesieni życia
- Gotu kola na włosy – po jakie kosmetyki warto sięgnąć?
- Ajurwedyjska terapia do włosów od Orientana
- Szampon przeciw wypadaniu włosów La Roche Posay Kerium
- Seria kosmetyków Cica Farm od FarmStay
- Gotu kola na włosy – czy każdy może stosować?
Czym jest wąkrotka azjatycka?
Wąkrotka azjatycka zwana jest też wąkrotą azjatycką, gotu kola, cica i centella asiatica. W Azji, skąd pochodzi, ma też odmienne nazewnictwo w zależności od miejsca uprawy. Nie nazwa jednak jest istotna, ale właściwości tej rośliny zwanej środkiem odmładzającym.
Jej korzystny wpływ na zdrowie i urodę doceniany był już przed trzema tysiącami lat. Wówczas roślina wykorzystywana była w ajurwedzie, czyli dalekowschodniej metodzie leczenia. Wykorzystywano ją wówczas (i wykorzystuje się nadal) w leczeniu zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, pokarmowego, a także chorób skóry.
Cica uprawiana jest na terenach położnych nie wyżej niż 600 m n.p.m. Tworzy zwarte skupiska i każdego roku wydaje obfite liście, przez co pokrywa obszary wegetacji niczym zielony dywan. Ma bardzo subtelny zapach (niemal niewyczuwalny) i delikatnie korzenny smak. Jej skład chemiczny jest bardzo zbliżony do występującej w Europie wąkroty zwyczajnej. Różni się jednak od niej nieco wyglądem.
Wąkrotka azjatycka we współczesnej kosmetologii i dermatologii doceniana jest za korzystny wpływ na kondycję skóry i włosów. Roślina wspomaga regenerację nawet trudno gojących się ran. Przyspiesza leczenie owrzodzeń, egzemy czy łuszczycy. Korzystne działanie gotu kola to zasługa zawartych w roślinie substancji, w tym przede wszystkim:
- triterpenoidów o działaniu regeneracyjnym, przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym,
- flawonoidów o działaniu antyoksydacyjnym,
- kwasów fenolowych o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym,
- olejków eterycznych o działaniu przeciwdrobnoustrojowym i przeciwzapalnym,
- karotenoidów o działaniu antyoksydacyjnym.
Dowiedz się więcej: Cica, centella asiatica, gotu kola – wszystko, co musisz wiedzieć o kosmetykach z dodatkiem tego składnika.
Działanie wąkrotki azjatyckiej na włosy
Na głowie każdego zdrowego człowieka znajduje się około 100–150 tys. włosów. Rosną one z różną prędkością, która jest uwarunkowana wieloma czynnikami, w tym przede wszystkim płcią, wiekiem oraz porą roku. Średnio jednak każdego miesiąca pasma są dłuższe o około 1 cm.
Wypadanie włosów jest naturalnym procesem. Każdego dnia możesz tracić ich nawet 100. Jeśli jednak spada ich z twojej głowy więcej, może to wskazywać na nieprawidłowości w diecie, nadmiar stresu, zachwiania hormonalne (po ciąży i w okresie menopauzy) czy choroby takie jak choćby zaburzenia pracy tarczycy.
Dowiedz się więcej: Przyczyny i metody leczenia wypadania włosów
Podstawą poprawy kondycji włosów w sytuacji, gdy nadmiernie one wypadają – jest konsultacja z lekarzem. Ma to na celu wykluczenie zaburzeń ogólnoustrojowych, które wywołują niekorzystne zmiany. Bardzo często jednak to nie poważne choroby czy czynniki genetyczne powodują łysienie i pogorszenie kondycji pasm, ale defekty skóry. Mowa tu przede wszystkim o łupieżu, ŁZS (łojotokowym zapaleniu skóry) i przesuszeniu skalpu. Z każdym z tych problemów poradzą sobie kosmetyki z wąkrotką azjatycką.
Wąkrotka azjatycka na włosy i skalp z ŁZS (łojotokowe zapalenie skóry)
ŁZS, czyli łojotokowe zapalenie skóry głowy objawia się nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe oraz pokryciem skalpu przez łuszczące się stany zapalne, które pozostawiają po sobie podrażnienia, a niekiedy i rany. Taka kondycja skóry wymaga szczególnego wsparcia, np. w postaci kosmetyków z gotu kola.
Roślina ta zawiera frakcje triterpenowe. Mowa tu o azjatykozydzie i madekasozydzie. Liczne testy potwierdziły, że związki te mają działanie przeciwzapalne, co sprzyja leczeniu ran, powstających na skutek drapania skóry czy łuszczenia się jej. Ta właściwość jest kluczowa dla kondycji pasm, ponieważ to mikropodrażnienia i rany skóry głowy przyspieszają tempo wypadania włosów. Wszak nie bez powodu mawia się, że zdrowa skóra to zdrowe włosy.
Warto również wspomnieć o działaniu przeciwdrobnoustrojowym wąkrotki azjatyckiej. Wyciągi roślinne zwalczają ponad dwadzieścia szczepów bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich. To szczególnie cenne, gdy skalp pokryje się bolesnymi ranami i stanami zapalnymi, o co nietrudno przy ŁZS.
Dowiedz się więcej: Wąkrotka azjatycka w kosmetyce. Jak cica wpływa na skórę?
Wąkrotka azjatycka na włosy z łupieżem
Łupież najczęściej powstaje na skutek źle dobranego szamponu, nieprawidłowego jego stosowania, nadmiernego przesuszenia skóry, a także infekcji drożdżakami, które naturalnie zasiedlają skalp.
Stosując preparaty z wąkrotką azjatycką, złagodzisz stany zapalne i podrażnienia, powstałe na skutek drapania, a dodatkowo zlikwidujesz wywołujące je drobnoustroje.
Sprawdź też: Najlepszy szampon przeciwłupieżowy. Ranking kosmetyków
Wąkrotka azjatycka na nadmiernie przesuszone skalp i włosy
Przesuszona skóra może mieć związek z występowaniem dwóch wcześniejszych zaburzeń (łupieżu lub ŁZS) albo wynikać z niewłaściwie wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych.
W celu wyrównania gospodarki wodnej sięgnij po kosmetyki nawilżająco-odżywiające z wyciągiem z wąkrotki azjatyckiej. Zawarte w roślinie frakcje triterpenowe poprawiają także mikrokrążenie. Dzięki temu do cebulek włosów sprawnej transportowane są substancje odżywcze, co wpływa na wzmocnienie pasm.
Dowiedz się więcej: Sucha skóra głowy. Przyczyny i pielęgnacja
Wąkrotka azjatycka na wypadanie włosów
Wąkrotka azjatycka jest silnym antyoksydantem i przez to zapobiega rozwojowi stresu oksydacyjnego, który nie pozostaje obojętny dla kondycji pasm. Zaburzona równowaga między wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami osłabia mieszki włosowe, skutkiem czego kosmyki zaczynają intensywnie wypadać. Stosując wąkrotkę azjatycką na włosy, nie tylko zapobiegniesz nadmiernemu przerzedzaniu się włosów, ale też zabezpieczysz skalp przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Mowa tu przede wszystkim o promieniowaniu UV i drażniących substancjach, znajdujących się w kosmetykach do stylizacji i mycia włosów.
Gotu kola na włosy – po jakie kosmetyki warto sięgnąć?
Gotu kola znajdziesz w wielu kosmetykach do pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała. Znacznie mniej jest natomiast preparatów do skalpu i włosów. Jeśli chcesz mieć pewność, że sięgasz po kosmetyk, który wyraźnie poprawi kondycję twoich pasm – wypróbuj jeden z proponowanych przez nas produktów.
Ajurwedyjska terapia do włosów od Orientana
Ajurwedyjska terapia do włosów od Orientana to preparat, który odżywia skalp, wzmacnia cebulki włosów, a przez to sprawia również, że pasma przestają obficie wypadać. Jeśli jesteś po porodzie albo w okresie menopauzy i zmagasz się z problemem osłabionych i przerzedzających się kosmyków – sięgnij po ten olejek. Wystarczy, że będziesz regularnie wcierać go w skalp i włosy, a wkrótce pojawi się burza tzw. baby hair.
Dowiedz się więcej: Jak i czym olejować włosy. Kompleksowy poradnik.
Szampon przeciw wypadaniu włosów La Roche Posay Kerium
Szampon przeciw wypadaniu włosów La Roche Posay Kerium to szampon, który zawiera w składzie madekasozyd, czyli jeden z triterpenów znajdujących się w wąkrotce azjatyckiej. Regularne stosowanie kosmetyku zwiększa gęstość włosów, wzmacnia je i zmniejsza intensywność wypadania. Do tego sprawia, że kosmyki stają się odporniejsze na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Dzięki temu nawet stosując często lokówkę, prostownicę czy suszarkę w mniejszym stopniu zaszkodzisz swoim włosom.
Seria kosmetyków Cica Farm od FarmStay
Seria kosmetyków Cica Farm od FarmStay obejmuje szereg produktów na bazie wyciągu z wąkrotki azjatyckiej, przeznaczonych zarówno do pielęgnacji twarzy, jak i skóry głowy oraz włosów. Ta koreańska linia została zaprojektowana z myślą o osobach ze skórą wrażliwą i suchą. Jeśli więc twój skalp jest przesuszony, co objawiać się może m.in. intensywnym łupieżem – sięgnij po preparaty od FarmStay. Preparaty złagodzą miejscowe stany zapalne, zwalczą drobnoustroje i usprawnią transport substancji odżywczych do cebulek. W efekcie tego twoje pasma nie tylko przestaną wypadać, ale zaczną również intensywnie rosnąć.
SPRAWDŹ TEŻ: Olejowanie skóry głowy – kompleksowy poradnik
Gotu kola na włosy – czy każdy może stosować?
Wyciągi z wąkrotki azjatyckiej mają słabe właściwości alergizujące. Reakcje uczuleniowe po zastosowaniu szamponu czy olejku z gotu kola zdarzają się sporadycznie. Aby nie ryzykować pojawieniem się piekącej i swędzącej wysypki czy stanów zapalnych – przed zastosowaniem kosmetyku z cica, wykonaj próbę uczuleniową. W tym celu nanieś odrobinę preparatu na zgięcie łokcia lub na nadgarstek po dłoniowej jego stronie i odczekaj dobę. Jeśli po tym czasie nie pojawiają się na skórze niepokojące zmiany – możesz zastosować kosmetyk z wąkrotką azjatycką na włosy i skalp.
Porada eksperta:
Jeżeli skóra twojej głowy jest podrażniona, a na jej powierzchni zrobiły się rany – włącz do pielęgnacji kosmetyki z wąkrotką azjatycką. Wyciąg z tej rośliny przyspiesza gojenie się ran, nawet tych, które uległy zakażeniu.