Borykając się z problemem przetłuszczającej się cery, często stajemy do nierównego boju z zaskórniakami. Nieestetyczne czarne kropki – zazwyczaj pojawiające się w okolicy nosa – nie tylko negatywnie wpływają na nasz wygląd i poczucie własnej wartości, ale również przyczyniają się do powstawania wyprysków oraz stanów zapalnych skóry. Jeżeli więc zależy nam na świetlistej i zdrowej cerze, koniecznie zadbajmy o jej właściwą pielęgnację. Jak pozbyć się wągrów? Oto kilka propozycji.
Spis treści
Wągry i zaskórniaki – co to takiego?
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak usunąć wągry, postarajmy się zrozumieć, czym tak naprawdę są te czarne kropki na naszej twarzy – odpowiednia wiedza ułatwi nam tę niesprawiedliwą walkę.
Wągrami nazywamy połączenie łoju i martwego naskórka, które wypełniają i jednocześnie zatykają pory, tworząc tym samym doskonałe środowisko dla ropnych wyprysków i trądziku. Niestety ilość wydzielanego przez naszą skórę sebum wynika głównie z uwarunkowań genetycznych, w związku z czym nie mamy na ten proces specjalnego wypływu. Na szczęście istnieją metody pozwalające dogłębnie oczyścić i odżywić cerę, tym samym sprawiając, że ilość odkładającego się łoju znacznie się zmniejszy, a nasza twarz stanie się mniej podatna na powstawanie zaskórników i innych niedoskonałości.
Jak pozbyć się wągrów na nosie – domowe sposoby
Przed pierwszą wizytą w salonie kosmetycznym lub gabinecie lekarskim, zafundujmy sobie kilka naturalnych zabiegów, które bez wysiłku i małym kosztem samodzielnie wykonamy w domowym zaciszu. O jakich zabiegach mowa?
Przede wszystkim postawmy na maseczki oczyszczające. Najprostszą z nich jest ta z ziemniaka – wystarczy zetrzeć surowe warzywo, nałożyć na twarz, pozostawić na piętnaście minut i spłukać letnią wodą. Inną, cieszącą się dużą popularnością jest maska aspirynowa, która nie tylko doskonale uwolni cerę od nieczystości, ale również złagodzi powstałe na niej stany zapalne. Wystarczy rozpuścić trzy tabletki leku w niewielkiej ilości jogurtu, posmarować miksturą twarz i spłukać ją po kwadransie.
Zdarza się jednak, że nie mamy ani czasu, ani ochoty na własnoręczne przyrządzanie kosmetyków. W takim wypadku możemy sięgnąć po kilka szeroko dostępnych produktów przeznaczonych do walki z zaskórniakami. Renomą w tym zakresie cieszy się maska firmy Avon Clearskin, która dzięki aktywnemu węglowi skutecznie usuwa martwy naskórek i wągry. Produktem doskonale zwężającym pory jest także maska oczyszczająca Pilaten. Innym popularnym sposobem radzenia sobie z nieestetycznymi kropkami jest stosowanie plastrów magnetycznych.
Jak usunąć wągry? Z wizytą u kosmetyczki
Choć nauczyłyśmy się już jak usunąć wągry domowymi sposobami, to każda z nas wie, że nie zawsze okazują się one wystarczające. Często zdarza się więc, że decydujemy się również na wizytę w salonie kosmetycznym, licząc na to, że profesjonalne zabiegi lepiej wpłyną na kondycje naszej skóry i szybciej będziemy mogły cieszyć się zdrowym wyglądem. Pamiętajmy jednak, że przy cerze tłustej ze skłonnościami do powstawania zaskórników i wyprysków musimy z uwagą podejść do wyboru odpowiedniej terapii – nie wszystkie z tych proponowanych przez gabinety kosmetyczne będą właściwe dla naszego typu skóry. Na co powinnyśmy się więc zdecydować?
Przy problemach z zaskórnikami, doskonale sprawdzają się peelingi chemiczne, do których używa się różnego rodzaju kwasów. W naszym wypadku świetnie zadziałają kwasy glikolowy oraz pirogronowy, które docierają do głębokich warstw skóry i skutecznie ją oczyszczają. Oprócz peelingu chemicznego możemy zafundować sobie również mikrodermabrazję polegającą na usuwaniu z twarzy martwego naskórka przy pomocy diamentowych kryształków. Zabieg ten jest wyjątkowo łagodny, w związku z czym możemy powtarzać go regularnie bez szkody dla zdrowia. Nie zapominajmy jednak, że choć wizyty u kosmetyczki bywają konieczne, to najważniejsza jest codzienna pielęgnacja skóry.
Sprawdź ofertę produktów do codziennego oczyszczania twarzy:
Jak pozbyć się wągrów? Dermatolog na ratunek!
Jeżeli wypróbowałyśmy już wszystkie domowe sposoby i stałyśmy się regularnymi bywalczyniami salonów kosmetycznych, a mimo to wciąż nie pozbyłyśmy się uciążliwego problemu z wągrami, powinnyśmy zastanowić się nad wizytą u dermatologa. Po badaniu lekarz będzie w stanie stwierdzić czy nasza skóra wymaga leczenia farmakologicznego i w razie konieczności przypisze odpowiednie maści lub leki doustne. Zanim jednak wykupimy polecone medykamenty, upewnijmy się, że zapytałyśmy doktora o sposób ich przyjmowania (zwłaszcza z jedzeniem, piciem i alkoholem) oraz o wszelkie możliwe skutki uboczne, których możemy się spodziewać.
Pamiętajmy, że tego typu środki często zaburzają gospodarkę hormonalną, co może wpłynąć na nasz nastrój, wagę oraz poczucie zmęczenia. Nie zapominajmy również, że każda z nas inaczej reaguje na leki i dlatego nigdy nie powinnyśmy opierać się na relacjach koleżanek lub użytkowniczek forów internetowych. Postawmy raczej na fachową wiedzę, którą może podzielić się z nami lekarz. Zdrowie jest dla nas najważniejsze, więc nie bójmy się o nie pytać!