WŁOSOWE LOVE
08.08.2022

Wcierki na wypadanie włosów. Jak działają i jak je stosować?

Wcierki na wypadanie włosów. Jak działają i jak je stosować?

  Wypadające włosy to zmora wielu kobiet. Gęsta jak dotąd czupryna zaczyna się przerzedzać w wyniku zmian hormonalnych w czasie ciąży, przez nieprawidłowo zbilansowaną dietę, a nawet na skutek przewlekłego stresu i nadmiernej ekspozycji ciała na działanie promieniowania słonecznego. Nie każde wypadanie włosów można ograniczyć domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Jeśli jednak nie jest to objaw dolegliwości ogólnoustrojowych – wcierki na wypadanie włosów mogą przywrócić twoim pasmom utraconą gęstość.

Dlaczego włosy wypadają?

Na głowie znajduje się około 100–150 tysięcy mieszków włosowych spośród około 5 mln zlokalizowanych na skórze całego ciała. Każdego dnia wypada około 50–100 włosów i jest to zjawisko całkowicie naturalne. Jednak gdy tracisz ich więcej, a fryzura wyraźnie zmniejsza swoją gęstość szczególnie zakolach lub czubku głowy – skonsultuj się z trychologiem lub dermatologiem, by znaleźć przyczynę tej nieprawidłowości.

Przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być

  • nadmiar hormonów androgenowych (hiperandrogenizm),
  • zmiany hormonalne po okresie ciąży,
  • nieracjonalne odchudzanie się prowadzące do niedoboru składników odżywczych,
  • niedobory witamin i minerałów,
  • nieprawidłowo zbilansowana dieta,
  • nietolerancje pokarmowe,
  • operacja pod narkozą,
  • stosowanie niektórych leków,
  • stres,
  • radioterapia i chemioterapia,
  • zatrucia metalami ciężkimi,
  • zbyt ciasne upinanie włosów,
  • obfite miesiączki prowadzące do anemii z niedoboru żelaza,
  • wiek powyżej 60 lat,
  • zaburzenia natury psychicznej,
  • nadmierna ekspozycja na działanie promieniowania UV,
  • choroby skóry głowy,
  • choroby ogólnoustrojowe,
  • choroby tarczycy,
  • nadużywanie alkoholu i tytoniu,
  • niedostatki snu (sen poniżej pięciu godzin na dobę),
  • niewłaściwie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne.

Nie każde wypadanie włosów da się ograniczyć, wykonując zabiegi pielęgnacyjne. W przypadku chorób ogólnoustrojowych, zmian hormonalnych czy niedoborów witamin i minerałów podstawą dobrej kondycji pasm i skóry głowy jest wyleczenie schorzenia pierwotnego oraz prawidłowe zbilansowanie diety wspartej suplementacją. Przy łysieniu spowodowanym chorobami skóry, nieprawidłowymi zabiegami pielęgnacyjnymi czy nadmierną ekspozycją na słońce – cennym wsparciem w zapobieganiu wypadaniu włosów mogą być wcierki. 

SPRAWDŹ TEŻ: Naturalne wcierki do włosów. Remedium na problemy z fryzurą

kobieta z mokrymi włosami

Czym są wcierki do włosów?

Wcierki do włosów były bardzo popularne jeszcze za czasów naszych babek. To zrozumiałe – brak dostępu do gotowych kosmetyków drogeryjnych rodził konieczność samodzielnego wykonywania preparatów do pielęgnacji urody. Obecnie coraz wyraźniejszy staje się trend powrotu do kosmetyków z naturalnymi i bezpiecznymi składnikami. Modne jest także samodzielne przygotowywanie preparatów pielęgnacyjnych na podstawie tradycyjnych receptur. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Naturalne wcierki do włosów. Remedium na problemy z fryzurą

Właśnie dlatego coraz popularniejsze stają się domowe wcierki do włosów i skóry głowy. Mają one postać toniku, hydrolatu czy olejku, a nawet serum. Nakłada się je bezpośrednio na skórę oraz włosy i delikatnie wmasowuje. To pobudza krążenie w naczyniach krwionośnych zlokalizowanych w skalpie, dotlenia oraz odżywia mieszki włosowe. Dzięki temu składniki aktywne zawarte we wcierce sprawniej przenikają w jego głąb i intensywnie odżywiają. W efekcie regularnie wykonywanych zabiegów poprawia się więc zarówno kondycja skóry głowy, jak i włosów.

Wcierki, które mają wzmacniać włosy i zapobiegać ich wypadaniu zwykle komponowane są z wyciągów m.in. z: lawendy, rozmarynu, tymianku, cynamonu, drzewa herbacianego, łopianu, brzozy, żeń-szenia, kozieradki, czarnej rzepy czy skrzypu polnego. Niekiedy możesz też spotkać w składzie składniki syntetyczne, których korzystny wpływ na kondycję pasm został udowodniony. W preparatach przeznaczonych do zwalczania intensywnego wypadania włosów i łysienia androgenowego wykorzystywany jest minoxidil. Ma on zdolność do stymulowania mieszków włosowych i podziałów komórkowych oraz zwiększa przepływ krwi. Natomiast FGF (czynnik wzrostu fibroblastów) wydłuża cykl życia włosów, poprzez stymulowanie podziałów komórkowych.

kobieta wyjmuje włosy ze szczotki

Na czym polega działanie wcierek do włosów?

Podstawą skutecznego działania wcierek jest przeprowadzenie delikatnego masażu skalpu. Można wykonywać go palcami, choć rodzi to ryzyko zbyt intensywnego docisku, co może skutkować nadmiernym pobudzeniem gruczołów łojowych i zwiększonym wydzielaniem sebum. Lepszym wyborem będzie specjalny masażer. Dzięki delikatnym wibracjom pobudza on krążenie w naczyniach krwionośnych i poprawia ukrwienie tkanek. To usprawnia również transport tlenu i substancji odżywczych do cebulek włosów.

Rada kosmetologa:


Jeżeli zauważasz, że w niektórych miejscach na skórze głowy wyłysienia są szczególnie mocne – koncentruj się głównie na tych okolicach. Masuj skalp starannie, ale delikatnie, aby pobudzić krążenie krwi i dotlenić cebulki włosów. Samej wcierki natomiast nie nakładaj znacznie więcej w te miejsca, ponieważ możesz niepotrzebnie przesuszyć skórę głowy.

Ich kondycja jest kluczowa dla wyglądu i stanu kosmyków. Masaż usprawnia również przepływ chłonki, co stanowi formę drenażu limfatycznego. Delikatne ruchy palców dłoni lub masażera po skórze głowy, pozwalają także usunąć zrogowaciały naskórek, dzięki czemu odblokowane zostają mieszki włosowe, z których mogą wyrosnąć nowe, zdrowe i mocne włosy.

SPRAWDŹ TEŻ: Czy wcierki do włosów działają? Sprawdzamy efekty

modelka z długimi pięknymi włosami

Jakie wybrać wcierki do wypadających włosów?

Dostępne w drogeriach wcierki do włosów rzadko mają jednokierunkowe działanie. Zwykle poza tym, że zapobiegają wypadaniu, przyspieszają także wzrost pasm. Nie znaczy to, że każdy produkt, po który sięgniesz, będzie w pełni odpowiedni dla potrzeb twojej skóry. Jeśli poza problemem z przerzedzania się pasm, zmagasz się też z łupieżem lub łojotokiem oraz podrażnieniami, musisz zwracać szczególną uwagę na skład wcierek. Wiele składników przyspieszających porost ma działanie drażniące (np. imbir, kofeina, cynamon, chili, a także mięta), co może zaognić istniejące stany zapalne, poza tym wcierki bardzo często są robione na bazie alkoholu, co może wysuszać wrażliwą skórę głowy. Zanim więc zaaplikujesz wcierkę na skalp – wylecz stany zapalne przy pomocy wcierek na podrażnienia, a dopiero potem zadbaj o wzmocnienie kosmyków preparatami o silniejszym działaniu.

W zależności od kondycji skalpu możesz zmniejszyć intensywność wypadania włosów, stosując:

Warto również wybierać produkty, zawierające niacynamid, FGF i minoxidil, ponieważ mają one również właściwości zapobiegające wypadaniu włosów.

SPRAWDŹ TEŻ: TOP wcierki do włosów dla wymagających. Ranking

Jeśli preferujesz kosmetyki samodzielnie wykonywane – możesz sporządzić domową wcierkę do włosów wypadających. Wymaga to więcej wprawy i znajomości receptur.

Więcej na temat wcierek do włosów DIY przeczytasz w artykule na naszym blogu.

Jak stosować wcierki do włosów na wypadanie?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na zakup gotowych wcierek drogeryjnych, czy wykonasz je samodzielnie – sposób ich stosowania będzie analogiczny. Zacznij od umycia włosów stosowanym na co dzień szamponem. Zanim zaczniesz aplikować na skalp i pasma wcierkę – zawiń włosy na około piętnaście minut w ręcznik lub turban, aby wchłonął nadmiar wody. Włosy powinny być wilgotne, ale nie ociekające wodą. W przeciwnym razie wcierka (zwłaszcza w formie hydrolatu lub toniku, a nie oleju) spłynie z kosmyków.

Podziel włosy na sekcje i zepnij je klamrami. Ułatwi ci to spryskiwanie lub nakładanie wcierki bezpośrednio na skalp i pasma. Na całą głowę nie powinnaś zużyć więcej niż 5 ml substancji (mniej więcej łyżeczka). Wmasuj kosmetyk delikatnie w skórę głowy i kosmyki. Masaż możesz wykonać palcami dłoni albo wykorzystać do tego specjalny masażer. Gdy skończysz, nie spłukuj wcierki. Pozostaw ją na włosach, by zawarte w niej substancje aktywne mogły wnikać w skalp i pasma. Wyjątek stanowią wcierki z drażniącymi składnikami (np. chili, imbir), które musisz spłukać po zabiegu, by nie doprowadzić do podrażnień. Umyć głowę warto także po zastosowaniu wcierki z kozieradki. Zioło to ma nieprzyjemny zapach. Aby się go pozbyć – zastosuj szampon – samo spłukanie wodą może być nieskuteczne.

Wcierkę możesz stosować codziennie lub co kilka dni, w zależności od twoich preferencji. Aby jednak szybko wzmocnić włosy i zapobiec ich nadmiernemu wypadaniu – wykonuj zabiegi regularnie, najlepiej przy okazji każdego mycia głowy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak używać wcierki do włosów? Poradnik



Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

pixel