Czarne złoto – węgiel. Zwykle kojarzy nam się z ciężką pracą górników i śląskimi kopalniami. Tymczasem nie tylko energetyka korzysta z mocy tego pierwiastka. Żeby chronić środowisko, powinniśmy zrezygnować z palenia węglem w piecach i przerzucić go na nasze łazienkowe półki! A to dlatego, że wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym węgiel aktywny jest doskonałym składnikiem upiększającym. Sam jest zupełnie pozbawiony toksyn, które z kolei świetnie pochłania z otoczenia, stając się swoistą gąbką na zanieczyszczenia. I ta jego funkcja może bardzo przysłużyć się naszej urodzie.
Spis treści
Co to jest węgiel aktywny?
Czas poznać odpowiedź na pytanie, co to jest węgiel aktywny i do czego wykorzystuje się go w kosmetyce. Jest to węgiel w najczystszej postaci. Występuje pod postacią sadzy oraz drobinek grafitu i ma niebywałą zdolność do absorbowania toksyn z otoczenia. Już Hipokrates i jego uczniowie znali moc węgla, który – w sproszkowanej formie – nakładali na rany, co przyspieszało ich gojenie. Do dziś węgiel stosowany jest przez niektóre plemiona. Za jego pomocą „wyciąga” się jad z ran po ukąszeniach lub leczy reakcje alergiczne. Jak widać, cały świat ma swoje metody na korzystanie z niezwykłych właściwości tego surowca.
W Polsce najpopularniejszym zastosowaniem pierwiastka jest leczenie biegunek. A to właśnie przez jego zdolność do tworzenia wiązań z innymi substancjami. Dzięki temu preparaty węglowe absorbują bakterie i toksyny, po czym wydalają je z organizmu. Ta zdolność węgla, jak się okazuje, może być wykorzystana również przy produkcji kosmetyków. Nie bez przyczyny w ciągu ostatnich lat ogromną popularność zdobywają produkty pielęgnacyjne stworzone na bazie czarnego złota.
Na co jest węgiel aktywny?
Stosowanie węgla aktywnego w kosmetykach jest coraz powszechniejsze. Po składnik ten jako pierwsze sięgnęły małe, rodzinne firmy tworzące produkty ekologiczne, naturalne. Ale na tej porywającej fali popularności również duże korporacje kosmetyczne zaczęły czerpać z jego mocy. A na co jest węgiel aktywny? Świetnie sprawdza się w łagodzeniu objawów trądziku, w walce z zaskórnikami i nadmiernym błyszczeniem skóry. Jego zdolność do głębokiego oczyszczania na pewno przypadnie do gustu osobom zmagającym się ze stanami zapalnymi, wypryskami. Węgiel stosuje się także w produktach do mycia włosów i skóry głowy. Walczy z łupieżem, zapobiega przetłuszczaniu się włosów i odświeża.
Węgiel aktywny – zastosowanie w kosmetykach
Wiele osób zastanawia się, jak stosować węgiel aktywny w kosmetykach. Odpowiedź brzmi tak samo, jak w przypadku innych produktów pielęgnacyjnych – z głową. Nie musimy od razu kupować całej palety artykułów do wszystkich części ciała. Zacznijmy od jednego, dwóch preparatów i sprawdźmy, jak się u nas sprawdzają. Najlepiej stawiać na kosmetyki naturalne, w których składzie nie znajdziemy sztucznych dodatków zapachowych, substancji koloryzujących czy parabenów.
Węgiel aktywny – jak stosować?
Produkty na bazie aktywnego węgla będą idealne dla osób, które walczą z trądzikiem, dla posiadaczy tłustej cery i zmagających się z zaskórnikami. Świetnie będą również wspomagać rozjaśnianie przebarwień. Pierwiastek ten ma silne działanie oczyszczające, więc najczęściej dodaje się go do kosmetyków przeznaczonych właśnie do mycia. Peelingi, żele myjące, szampony – wszystkie one sprawdzą się doskonale.
• Pate Grise Gelee Nettoyante
Żel oczyszczający z mikrogranulkami, w którego składzie znajdziemy węgiel roślinny, wyciąg z liści mięty i cynk. Wszystkie one są świetne w walce z trądzikiem i zaskórnikami. Idealnie zdadzą egzamin u osób zmagających się z tłustą cerą i błyszczeniem skóry twarzy. Żel nie zatyka porów, pozostawia skórę oczyszczoną, miękką i świeżą.
• Szampon do włosów Dermofuture Precision
Szampon z węglem aktywnym i naturalnymi ekstraktami z aloesu i białej herbaty. Skuteczny w oczyszczaniu skóry głowy z nadmiaru sebum. Dodaje włosom świeżości, zapobiega przetłuszczaniu i rewitalizuje. Po myciu włosy są lśniące i miękkie w dotyku.
• Mydlarnia Cztery Szpaki Węgiel
Węglowe mydło od Mydlarni Cztery Szpaki jest idealne do pielęgnowania problemowej cery. Oczyszcza pory, rozjaśnia, wyrównuje koloryt cery i odświeża. Mydło zda egzamin przy cerze trądzikowej, łojotokowej, z przebarwieniami. Ciekawostka – można go używać także do mycia zębów!
• Czysta Glinka od L’Oréal Paris
Maska detoksykująco-rozjaśniająca ma w swoim składzie trzy mineralne glinki i węgiel aktywny. Wszystkie te ingrediencje łączą się w zestaw doskonały dla skóry wymagającej głębokiego oczyszczenia i rewitalizacji. Maskę pokochają osoby o cerze trądzikowej i tłustej. Powstrzyma łojotok, zapobiegnie błyszczeniu się skóry i będzie walczyć z niedoskonałościami. Jak stosować węgiel aktywny? Tylko w dobrych kosmetykach.