ZADBANA SKÓRADBAJ O ZDROWIE
31.10.2022

Wiotka skóra pod oczami. Najlepsze sposoby na ujędrnienie

Wiotka skóra pod oczami. Najlepsze sposoby na ujędrnienie

Zwykle zaczyna się po dwudziestce — pierwsze drobne linie i mniejsza jędrność, które czasem zauważamy tylko my same. Nie ma się czego bać; to tylko znak, że nasze komórki wkraczają w kolejny etap dojrzałości. Czasem jednak wiotka skóra i zmarszczki pojawiają się szybciej z powodu braku lub nieodpowiedniej pielęgnacji.

Przyczyny wiotkiej skóry pod oczami

Wiotka skóra może być naturalnym elementem procesu starzenia. Wraz z wiekiem skóra, także ta pod oczami, wytwarza mniej sebum i staje się bardziej sucha. Bariera lipidowa, która chroni skórę i pomaga zatrzymać wilgoć, działa coraz mniej skutecznie. Utrata nawilżenia sprzyja powstawaniu nowych zmarszczek i pogłębianiu się już istniejących linii. 

Bywa, że luźna skóra, pojawiająca się w młodym wieku, również spowodowana jest nadmierną suchością lub zbyt dużym ścieńczeniem naskórka. Wiotka, cienka jak papier skóra jest pod wieloma względami podobna do zwykłych zmarszczek pod oczami. Delikatna i bardzo cienka skóra zwiększa szanse na obwisanie i widoczność zmarszczek. 

Najczęstszą przyczyną wiotkości, związanej z wiekiem, są uszkodzenia skóry, powstałe w wyniku ekspozycji słonecznej. Światło ultrafioletowe powoduje utratę kolagenu i elastyny w skórze.

Czasem powodem pojawienia się wiotkości skóry pod oczami jest nagła, znaczna utrata wagi. Wynika to z faktu, że skóra nie miała czasu dostosować się do nowych warunków i jest jej po prostu za dużo.

jak ujędrnić skórę pod oczami

Sposoby na napiętą, jędrną skórę

Dobra rutynowa pielęgnacja skóry pod oczami może sprawić, że nawet najbardziej wiotka pomarszczona skóra będzie wyglądać lepiej. Warto przyjrzeć się kosmetykom i zabiegom, dzięki, którym możemy poprawić napięcie, elastyczność i ogólny wygląd skóry okolic oczu. Domowe sposoby na wiotką skórę pozwolą dłużej zachować ogólny dobry wygląd obszaru pod oczami i mogą odsunąć myśl o konieczności zabiegu w gabinecie medycyny estetycznej.

kosmetyki z retinolem

Retinol i inne pochodne witaminy A

Jednym z najskuteczniejszych składników przeciwzmarszczkowych jest retinol. Jego działanie jest obecnie poparte wiedzą naukową i badaniami. Udowodniono, że retinol może stymulować metabolizm komórek skóry, w tym produkcję kolagenu. Kolagen to włókno elastyczne, które sprawia, że ​​skóra wygląda na napiętą i gładką. Im mniej kolagenu, tym więcej bruzd i zmarszczek. Retinoidy pobudzają też złuszczanie i przyspieszają wymianę komórek. Minusem ich stosowania jest to, że mogą wysuszać, zwłaszcza delikatną skórkę pod oczami, dlatego zawsze powinny być używane z odpowiednimi produktami nawilżającymi.  

Co więcej, retinol jest przeciwutleniaczem, który chroni komórki przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Stosowanie serum z retinolem może poprawić jędrność i pogrubić cienką skórę pod oczami. Włączenie do swojej rutyny produktu bogatego w retinol, powinno zawsze iść w parze z pielęgnacją nawilżającą. 

Oprócz retinolu mamy do wyboru jego łagodniejsze pochodne takie jak roślinny bakuchiol.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: RETINOL I JEGO WPŁYW NA SKÓRĘ – CO TRZEBA WIEDZIEĆ?

kobieta przed i po usunięciu podkrążonych oczu

Ochrona przeciwsłoneczna

Krem z filtrem nakładany każdego ranka przed wyjściem do domu to podstawa profilaktyki przeciwzmarszczkowej. Pomaga w zapobieganiu przebarwieniom, ciemnym plamom, zwiotczałej skórze pod oczami – i innym niechcianym skutkom uszkodzeń słonecznych, w tym utracie kolagenu.

ochrona przed słońcem

Serum i krem nawilżający

Utrzymywanie dobrego poziomu nawilżenia delikatnej skóry pod oczami jest absolutną podstawą dla zmniejszenia podatności tego obszaru na powstawanie zmarszczek. Z drugiej strony, nawilżona okolica oczu wygląda też po prostu bardziej świeżo. 

W przypadku wiotkiej skóry warto codziennie sięgać po serum lub krem, zawierający substancje nawilżające — tak zwane humektanty. Na ich czele stoi kwas hialuronowy znany z ponadprzeciętnych właściwości higroskopijnych. Ten znany składnik może wiązać wodę w ilości nawet 1000-krotnie przekraczającej jego masę cząsteczkową. 

Inne składniki, które pomogą zwiększyć nawilżenie to gliceryna, aloes, skwalan, panthenol czy ektoina

SPRAWDŹ TEŻ: DELIKATNA SKÓRA POD OCZAMI. JAK O NIĄ DBAĆ?

delikatne traktowanie

Rada eksperta:

W przypadku dużej suchości i towarzyszącej jej wiotkości możemy dodatkowo zastosować metodę sluggingu. Polega ona na uszczelnianiu nawilżenia za pomocą tłustego kremu, oleju lub wazeliny. Ta metoda zapobiega odparowywaniu wody, zatrzymując wilgoć w naskórku. Slugging stosuje się zazwyczaj na noc, dzięki czemu budzimy się z nawilżoną i miękką skórą pod oczami.

kobieta leży na łóżku z maseczką pod oczami

Witamina C

Kiedy poziom kolagenu z wiekiem zaczyna spadać, skóra pod oczami może zacząć wiotczeć. Potwierdzono badaniami, że stosowanie kremu lub serum z witaminą C może zwiększyć produkcję kolagenu, powodując ogólny efekt napięcia. 

Witamina C będzie najbardziej przydatna przy zwiotczeniu spowodowanym naturalnym procesem starzenia się, uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki lub ekstremalną utratą wagi. 

Oznacza to, że może pomóc zmniejszyć widoczność zwiotczałej skóry, dzięki czemu Twoja skóra będzie wyglądać na jędrniejszą i bardziej stonowaną.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak witamina C działa na skórę, włosy i paznokcie?

serum

Peptydy

Peptydy, zwane również polipeptydami, to składniki naturalnie występujące w skórze. Są również zawarte w wielu produktach do pielęgnacji skóry pod oczami ze względu na działanie, które może stymulować skórę do produkcji kolagenu. Włączenie peptydów do rutynowej pielęgnacji ma wiele zalet dla skóry. Peptydy pomagają wzmacniać barierę hydrolipidową i przyczyniać się do zwiększenia elastyczności skóry pod oczami.

SPRAWDŹ TEŻ: Ceramidy i peptydy – dlaczego warto zwrócić uwagę na te dwa składniki?

Łagodne masaże okolic oczu

Osobom z niewielkimi problemami z elastycznością i pierwszymi zmarszczkami pomóc mogą ćwiczenia i masaże mięśni twarzy. Powtarzające się łagodne ruchy i ucisk, pobudzają krążenie krwi pod oczami oraz zmniejszają zastoje limfatyczne i powodowane przez nie obrzęki. Możemy wykorzystać na przykład techniki liftingującego masażu Kobido lub drenażu limfatycznego. Masaż możemy wykonać z niewielką ilością kremu pod oczy np. Sesderma Hidraderm Hyal nawilżający krem pod oczy. Produkt nakładamy  na palec serdeczny i zaczynamy przesuwać jednostajnym ruchem od wewnętrznego do zewnętrznego kącika pod okiem. Pomocne będą też chłodzące kamienne akcesoria do masażu takie jak Gua Sha. Pod koniec masażu możemy delikatnie wklepać krem ​​w skórę. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: MASAŻ KOBIDO. KOMPENDIUM WIEDZY O JAPOŃSKIM MASAŻU TWARZY

peptydy

Maseczka od czasu do czasu

Maski pod oczy mają na celu odżywianie, łagodzenie i regenerację skóry — wszystko to przydaje się w zapobieganiu pojawiania się zmarszczek i wiotkości skóry pod oczami. Nie muszą, a nawet nie powinny być elementem codziennej rutyny, ale mogą  pomóc szybko poradzić sobie z przesuszeniem okolic oczu lub być stosowane jako szybki, liftingujący ,,zabieg bankietowy”. 

Maski w płachcie to materiały nasączone serum, które umożliwiają głębszą penetrację. Maski kremowe będą oferowały często mniej intensywne odżywienie, ponieważ, mają tendencję do nawilżania bardziej powierzchownych warstw skóry.

kobieta leży podczas zabiegu nakładania maseczki na twarz

Delikatne traktowanie

Przy stosowaniu produktów kosmetycznych nie powinno się ciągnąć i pocierać skóry wokół oczu. Zamiast tego należy użyć palca serdecznego, aby ostrożnie wklepać produkt. Wielu osobom często zdarza się przecierać oczy, na przykład ze zmęczenia. Drapanie i dotykanie obszaru wokół oczu może powodować wiotkość i bardziej obwisłą skórę, dlatego warto zwrócić uwagę na ten nawyk.

Zadbaj o nawodnienie i dietę

Picie dużej ilości wody pomaga utrzymać nawodnienie całego organizmu w tym skóry. Odwodnienie może skutkować zapadniętym wyglądem obszaru pod oczami, suchością i mniejszą elastycznością skóry. Ponadto spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze, takich jak jagody, orzechy i ciemnozielone warzywa, pomaga zwalczać wolne rodniki i utrzymać zdrowo wyglądającą skórę. Warto też pamiętać o wzmacniających kolagen bulionach kostnych i wodorostach. Produkty te są cenioną częścią diet dla zachowania jędrnej, młodo wyglądającej skóry.

SPRAWDŹ TEŻ: SUCHA SKÓRA POD OCZAMI. SKĄD SIĘ BIERZE I JAK SOBIE Z NIĄ PORADZIĆ?

maseczka

Zabiegi profesjonalne

Przy mocno zaawansowanych zmianach lub jeśli oczekujemy zdecydowanego, szybkiego efektu, możemy rozważyć zabiegi u specjalistów medycyny estetycznej. 

Mikrodermabrazja jest częstym zabiegiem na zwiotczałą skórę pod oczami. Dobrze wykonany w profesjonalnym salonie urody, może przynieść widoczną poprawę napięcia. Poza tym dodatkowymi korzyściami jest pobudzenie produkcji kolagenu i wspomaganie penetracji korzystnych składników w głąb skóry.  Mikrodermabrazja pomaga napiąć, ujędrnić i poprawić teksturę skóry, ostatecznie zmniejszając wiotkość i widoczność zmarszczek.

kobieta podczas zabiegu mikrodermabrazji

Preparaty do wstrzykiwania to raczej ostateczność, ale mimo to są jednymi z najbardziej poszukiwanych zabiegów na wiotką skórę pod oczami. Botoks i  wypełniacze są bezpieczne, gdy są podawane przez zaufanego, wykwalifikowanego specjalistę. Botox wstrzymuje ruch mięśni, który powoduje drobne zmarszczki mimiczne. W przypadku zmarszczek spoczynkowych stosuje się kwas hialuronowy, który regeneruje, wygładza i wypełnia obszar pod oczami.

Laser frakcyjny wykorzystuje lasery do podgrzewania małych obszarów pod skórą, co zwiększa ilość kolagenu. Wspiera wiotką strukturę skóry i wygładza zmarszczki od wewnątrz. 

Skoncentrowana energia ultradźwięków w liftingu ulthera jest kolejnym sposobem na poprawę wyglądu luźnej skóry, bez okresu rekonwalescencji. Intensywne działanie rozkłada niektóre komórki i stymuluje wzrost kolagenu, aby napiąć skórę.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

pixel