DBAJ O ZDROWIE
03.02.2024

Witamina K – na co wpływa w organizmie i gdzie występuje?

Witamina K – na co wpływa w organizmie i gdzie występuje?

Witamina K jest jedną z substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witaminę K, podobnie jak pozostałe witaminy, należy dostarczać z zewnątrz. Ludzki organizm nie wytwarza tych związków. Bez nich zaś prawidłowy przebieg różnych procesów metabolicznych byłby niemożliwy. Przybliżamy, czym jest witamina K – na co wpływa, kto powinien ją przyjmować i gdzie ją znaleźć? Poznaj najważniejsze informacje na jej temat!

Witamina K – czym jest?

Witamina K jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach (obok witamin A, D i E). Stanowi mieszankę kilku substancji o podobnych właściwościach. Na witaminę K składają się: filochinon (witamina K1) i menachinon (witamina K2). Istnieje również witamina K3 (menadion), która w odróżnieniu od tych dwóch form jest rozpuszczalna w wodzie.1


Można uzyskać również czwartą postać witaminy K – dioctan menadionu (witamina K4), która powstaje w wyniku redukcji menadionu.

Dowiedz się więcej:

Witamina K w kosmetykach i suplementach

Witamina K – na co wpływa? Działanie i właściwości

Ludzki organizm potrzebuje witaminy K do prawidłowego funkcjonowania. Jest ona istotna dla kilku bardzo ważnych procesów: przede wszystkim krzepnięcia krwi, a także rozwoju tkanki kostnej. Zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na tę witaminę jest równie ważne na każdym etapie życia. Jakie jeszcze działanie wykazuje witamina K? Ma właściwości antybakteryjne, antygrzybicze, a także przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Witamina K na krzepliwość krwi

Witamina K jest niezbędna dla prawidłowego krzepnięcia krwi. Jej niedobory powodują problem z krzepnięciem – a tym samym mogą skutkować krwotokami. Witamina K jest również niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, działając nie tylko przeciwkrwotocznie, ale także wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych.

Dowiedz się więcej:

Witamina K na stawy i kości

Za co jeszcze odpowiada witamina K? Jest niezbędna dla utrzymania gospodarki wapniowej w równowadze. Przyczynia się więc do prawidłowego formowania tkanki kostnej poprzez wychwytywanie wapnia przez układ szkieletowy.

Witamina K na mózg

Ta witamina wpływa również na mózg, wykazując działanie antyoksydacyjne. Tym samym chroni mózg przed stresem oksydacyjnym.

Dowiedz się więcej:

Witamina K na skórę

Witamina K jest bardzo doceniania w zastosowaniu zewnętrznym – przede wszystkim w pielęgnacji problematycznej skóry. Dzięki temu, że wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, jest przydatna w pielęgnacji cery naczynkowej i z tendencją do zaczerwienień. Nie tylko zmniejsza widoczność popękanych naczynek (tzw. pajączków), ale także zapobiega tworzeniu się nowych. 


Czym jeszcze wyróżnia się witamina K? Wpływa korzystnie na koloryt cery: wyrównuje go i nadaje skórze zdrowego wyglądu. Ponadto wykazuje działanie rozjaśniające przebarwienia. W kosmetykach jest też lubiana ze względu na swoje właściwości rozjaśniające cienie pod oczami. 


Z kolei za sprawą tego, że witamina K ma działanie antybakteryjne, antygrzybicze i przeciwzapalne – wspiera procesy regeneracyjne skóry, między innymi przyspieszając jej gojenie się. Jest doceniana również jako jedna z substancji mających właściwości zmniejszające widoczność rozstępów i blizn.

Dowiedz się więcej:

Witamina K – gdzie występuje w pożywieniu?

Sporą zawartość witaminy K mają zielone warzywa, zawierające dużo chlorofilu. Wśród nich znajdują się jarmuż, szpinak, brokuł, różne rodzaje sałat, a także kapusta włoska i szparagi. Oprócz tego źródłem witaminy K są również cukinia, awokado i ogórki.


Witaminę K znajdziesz również w owocach, takich jak brzoskwinie i truskawki. Zawierają ją też daktyle i orzechy. W mniejszych ilościach jest obecna także w jajkach i mleku.

Dowiedz się więcej:

Ile wynosi dzienne zapotrzebowanie na witaminę K?

To, ile witaminy K należy przyjmować każdego dnia, zależy przede wszystkim od płci, wieku i stanu zdrowia. W przypadku zdrowych osób niedobory witaminy K są dość rzadkim problemem – zwłaszcza że znajduje się ona w wielu popularnych produktach spożywczych. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę K wynosi 55 μg dla dorosłych kobiet i 65 μg u dorosłych mężczyzn.

Dowiedz się więcej:

Kobieta uzupełniająca niedobory witaminy K

Niedobór witaminy K – objawy i skutki

Niedobór witaminy K objawia się przede wszystkim zaburzeniem krzepliwości krwi. Pierwszymi symptomami, które o tym świadczą, mogą być: większa niż zwykle podatność na zranienia skóry, a także dłuższy czas gojenia się skaleczeń i ran. Jak jeszcze objawia się niedobór tej witaminy? To między innymi:


  • zaburzenia pracy jelit,
  • nieprawidłowa praca wątroby, 
  • zwiększona tendencja do biegunek, 
  • miesiączki bardziej obfite niż dotąd,
  • zwiększona podatność na tworzenie się siniaków,
  • niewyjaśnione krwawienia, między innymi z nosa.



Jeśli zaobserwujesz u siebie podobne objawy, warto wykonać badanie na zawartość witaminy K – potwierdzi ewentualne przypuszczenia co do jej niedoborów. Jeśli jednak wynik będzie prawidłowy, oznacza to konieczność znalezienia innej przyczyny pojawiających się objawów.

Dowiedz się więcej:

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Wiele osób uważa, że suplementy diety to remedium na wszystko i sięga po nie dosłownie jak po cukierki.

Pamiętaj jednak o tym, że naturalne witaminy, dostarczone organizmowi z pożywienia, są cenniejsze niż te pozyskane syntetycznie. Poza tym żaden suplement nie zastąpi zróżnicowanej diety. Niektóre witaminy łatwo przedawkować, a konsekwencje tego mogą być przykre. Dlatego, zanim sięgniesz po kolejny suplement wyłącznie na podstawie domysłów co do tego, co jest Ci potrzebne, zastanów się nad tym, czy nie bierzesz ich za dużo.

Dowiedz się więcej:

Suplementacja witaminy K – kiedy ją stosować?

Ogólnodostępne i popularne produkty zawierające witaminę K są raczej obecne w wielu posiłkach, dlatego jej niedobory i konieczność suplementacji zdarzają się rzadko. Są jednak takie przypadki, w których suplementacja witaminy K jest niezbędna. Przede wszystkim w przypadku stwierdzenia niedoborów. Suplementy z witaminą K mogą okazać się niezbędne między innymi u osób borykających się z zaburzeniami wchłaniania (na przykład w przebiegu chorób nowotworowych, celiakii, mukowiscydozy, czy zapalenia trzustki).

Dowiedz się więcej:

Kobieta z witaminową maseczka na twarzy

Nadmiar witaminy K – objawy i skutki

Witaminę K, jak każdą inną, również można przedawkować i spowoduje to różne dolegliwości. Do najważniejszych konsekwencji i objawów nadmiaru witaminy K należą:


  • uczucie gorąca i nadmierna potliwość,
  • zaburzenia pracy serca – odczuwalne bóle mięśnia sercowego,
  • nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby, 
  • niedokrwistość,
  • żółtaczka u noworodków. 


Wprawdzie ciężko jest przedawkować suplement diety, jednak może się to zdarzyć podczas zażywania kilku różnych z podobnym składem. Pamiętaj więc, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co połączenia wszystkich substancji, które przyjmujesz, skonsultuj to ze swoim lekarzem lub z farmaceutą.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

pixel