Czysta, jędrna, promienna i dobrze nawilżona skóra nie musi pozostawać w sferze marzeń - nawet jeśli Twoja cera jest wymagająca w pielęgnacji. Sekretem do tego, by cieszyć się buzią niemal jak z pierwszych stron gazet i magazynów kosmetycznych, jest dobranie odpowiednich składników pielęgnacyjnych, dopasowanych do potrzeb skóry. W niektórych przypadkach domową pielęgnację warto uzupełnić profesjonalnymi zabiegami w gabinecie kosmetycznym. Na konsultacje z dermatologiem lub kosmetologiem warto wybrać się również wówczas, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy skomponowana przez Ciebie pielęgnacja jest właściwa. Jednym z cennych, a można nawet powiedzieć, że bezcennych składników pielęgnacyjnych i naprawczych, są kwasy AHA. Choć kojarzą się przede wszystkim ze złuszczaniem skóry (i istotnie - takie jest ich główne działanie), to wykazują również wiele innych, korzystnych dla skóry właściwości. Jednym z chętnie wybieranych kwasów owocowych jest kwas mlekowy. Jak działa i komu jest przede wszystkim polecany?
Spis treści
Co to są kwasy AHA i jak działają?
Kwasy AHA to grupa kwasów owocowych, w której skład wchodzi kilka kwasów. Najpopularniejsze to:
- kwas migdałowy;
- kwas glikolowy;
- kwas mlekowy;
- kwas cytrynowy;
- kwas winowy.
Kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy) są nazywane potocznie kwasami owocowymi – to dlatego, że w naturze występują przede wszystkim w owocach. Kwasy AHA są znane przede wszystkim ze swoich rewelacyjnych właściwości złuszczających, a tym samym oczyszczających skórę, wyrównujących jej koloryt, a także stymulujących ją do odnowy.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Z tego względu są powszechnie stosowane w kosmetykach pielęgnacyjnych do domowego użytku, są również wykorzystywane w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej do różnych zabiegów: przede wszystkim złuszczających, głęboko oczyszczających, a także regenerujących.
Kwasy AHA są nieocenione w złuszczaniu naskórka. Na tym jednak nie kończy się ich rola!
Kwas mlekowy - co to jest i jakie ma właściwości?
Kwas mlekowy cieszy się tak samo sporą popularnością jak kwas migdałowy czy glikolowy. Naturalnie występuje na przykład w kapuście czy zsiadłym mleku. Również wykazuje właściwości złuszczające.
Różnica polega jednak na tym, że kwas mlekowy ma większy rozmiar cząsteczki niż np. kwas glikolowy, przez co penetruje naskórek w nieco mniejszym stopniu. Wykorzystuje się go więc przede wszystkim do łagodnej eksfoliacji.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Kwas mlekowy pobudza keranocyty do podziałów komórkowych i powoduje szybsze złuszczanie górnych warstw naskórka. Oprócz tego kwas mlekowy, podobnie jak kwasy migdałowy i glikolowy, wykazuje działanie spłycające zmarszczki i poprawiające jędrność skóry. Stymuluje również komórki skóry właściwej, zwiększając ich liczbę (efekt odmładzający jest zauważalny po mniej więcej 3 miesiącach stosowania preparatów z 12% kwasem mlekowym). Stosowany w mniejszym stężeniu (5% roztworu kwasu mlekowego) także wykazuje korzystny wpływ na wygląd skóry, jednak jest to działanie powierzchniowe.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Kwas mlekowy - co warto wiedzieć?
Kwas mlekowy, wbrew skojarzeniom z nazwą, wcale nie jest biały jak mleko. To gęsty, ale bezbarwny płyn. Jako ciekawostkę warto dodać, że znajduje zastosowanie nie tylko w kosmetyce – jest używany również w przemyśle spożywczym. W żywności znajdziesz go pod symbolem E270, jako środek konserwujący i regulujący kwasowość produktów, takich jak napoje gazowane, wypieki czy fermentowane produkty mleczne.
Kwas mlekowy powstaje wskutek działania bakterii w produktach spożywczych. Co ciekawe – produkuje go również ludzki (i zwierzęcy) organizm. Po intensywnym wysiłku fizycznym w charakterystyczny sposób bolą Cię mięśnie? To uczucie znane jako zakwasy. Czy wiesz, że ta nazwa pochodzi właśnie od kwasu mlekowego? Zakwasy powstają wskutek tzw. długu tlenowego. Dochodzi do niego wówczas, gdy w czasie wysiłku i wzmożonej pracy mięśni jest za mało tlenu. To warunki, w których dochodzi do fermentacji mlekowej, której efektem jest wytwarzanie się kwasu mlekowego.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Kwas mlekowy wykazuje działanie antybakteryjne. Dzięki temu znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce. Sprawdza się jednak nie tylko jako eksfoliator – jest również popularnym dodatkiem do kosmetyków pielęgnacyjnych. Jednym z najbardziej znanych produktów z dodatkiem kwasu mlekowego jest płyn do higieny intymnej. Wskazuje się na to, że kwas mlekowy wspiera utrzymanie pH błony śluzowej pochwy na odpowiednim poziomie (pH 4.5), co zmniejsza ryzyko infekcji intymnych.
Kwas mlekowy - dla kogo?
Kwas mlekowy w stężeniach do 10% ma działanie przede wszystkim nawilżające – stanowi jeden z głównych składników NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego. To sprawia, że kwas mlekowy jest świetnym wyborem do pielęgnacji skóry suchej i odwodnionej – regularne stosowanie tego składnika pomoże odbudować, a także utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry.
Porada experta:
Pamiętaj, że aby zapobiec podrażnieniom i przebarwieniom w trakcie i po kuracji kwasami, codziennie stosuj filtry przeciwsłoneczne najlepiej SPF 30 lub 50.
Kwas mlekowy ma również udowodnione działanie wzmacniające barierę ochronną naskórka – sprawdzi się więc świetnie w pielęgnacji skóry osłabionej i ze skłonnością do podrażnień.
Jakie jeszcze właściwości wykazuje kwas mlekowy? To:
- działanie rozjaśniające przebarwienia;
- poprawa grubości naskórka;
- wspieranie procesów odnowy skóry z fotouszkodzeniami;
- stymulacja produkcji kolagenu i elastyny;
- poprawa jędrności i sprężystości skóry;
- oczyszczanie porów;
- wygładzanie zmarszczek.
Nadaje się również do pielęgnacji skóry z bliznami – rozjaśnia je i spłyca. To kwas o łagodnym, ale przy tym skutecznym i wszechstronnym działaniu. Dzięki temu może być z powodzeniem stosowany zarówno w warunkach domowych (dodatek do codziennych kosmetyków pielęgnacyjnych), jak i w gabinetach kosmetycznych (silniejsze działanie, pod kontrolą specjalisty).
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Przeciwwskazania do stosowania kwasu mlekowego
Choć kwas mlekowy jest uważany za substancję łagodną i dość bezpieczną, istnieje kilka przeciwwskazań do jego stosowania. To przede wszystkim stany, które są również przeciwwskazaniami do jakichkolwiek innych zabiegów kosmetycznych, a więc:
- przerwanie ciągłości naskórka w obszarze zabiegowym;
- aktywne stany zapalne w obszarze zabiegowym;
- alergie skórne;
- gorączka i infekcje;
- choroby autoimmunologiczne;
- ciąża i karmienie piersią;
- opalona skóra;
- przyjmowanie retinoidów;
- choroby bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry.