WSZYSTKO O PERFUMACH
22.12.2021

Woda toaletowa, perfumowana, perfumy. Różnice

Woda toaletowa, perfumowana, perfumy. Różnice

Potocznie wszystkie zapachy nazywamy perfumami. W praktyce jednak tym mianem powinno określać się te kompozycje zapachowe, które zawierają powyżej 20% olejków eterycznych. Perfumy są dość rzadko spotykane. Przede wszystkim ze względu na ich bardzo wysoką cenę. Następne miejsca w rankingu trwałości i intensywności zapachu zajmuje woda perfumowana i toaletowa. Jakie są między nimi różnice i dla kogo dobry będzie który wariant? Podpowiadamy, co warto wiedzieć na ten temat!

Perfumy, woda toaletowa, woda perfumowana – jakie są różnice?

Zwykle wybierając nowy zapach, nazywamy go perfumami. Jest to jednak potoczna nazwa, która nie zawsze jest poprawna z technicznego punktu widzenia. Określenie „perfumy” jest bowiem właściwe dla kompozycji zapachowej, która w co najmniej 20% składa się z olejków eterycznych. To właśnie one decydują o intensywności i trwałości zapachu. 


Nie wszystkie produkty mają taką zawartość olejków zapachowych – a wręcz stanowią one mniejszość. Do najpopularniejszych wyborów należą wody perfumowane oraz wody toaletowe. Jaka jest między nimi różnica? 


To przede wszystkim właśnie wspomniana zawartość olejków eterycznych. Woda perfumowana (oznakowana jako EDP) zawiera do 20% olejków eterycznych. Zwykle jest to przedział 15-20%. Z kolei woda toaletowa (EDT) zawiera ich o wiele mniej: do 10% (przedział to przeważnie 5-10%). 


Z tego naturalnie wynika kolejna różnica: czyli intensywność zapachu. Im wyższe stężenie olejków, tym zapach jest silniejszy i trwalszy. Woda perfumowana może być wyczuwalna na skórze, włosach czy ubraniach jeszcze po dobie (to zależy jednak przede wszystkim od jej jakości), zaś woda toaletowa ulatnia się szybciej i jest wyczuwalna z reguły przez kilka godzin. Te cechy przekładają się również na cenę. Woda perfumowana jest droższa niż toaletowa. 


Woda perfumowana a woda toaletowa – kiedy sięgnąć po który wariant? Jest to kwestia gustu: bo niektórzy na co dzień preferują subtelne zapachy, które towarzyszą im nieco w tle, inni zaś lubią otaczać się intensywnymi aromatami, doskonale wyczuwalnymi przez większość dnia. Niektórzy jednak wybierają wody perfumowane na chłodniejsze dni i na wieczorne wyjścia, a wody toaletowe na co dzień i na lato.

Spray kosmetyczny

Dowiedz się więcej:

Katarzyna Grzyś-Kurka

Katarzyna Grzyś-Kurka

kosmetolog

Rada experta:

Chcesz dłużej cieszyć się swoim ulubionym zapachem?

Warto znać kilka trików na przedłużenie trwałości perfum! Jednym z nich jest aplikowanie zapachu na tzw. pulsujące miejsca na ciele. To przede wszystkim wewnętrzna strona nadgarstków, obszar za uszami, a także szyja. Te miejsca są cieplejsze, dzięki czemu zapach utrzymuje się na nich dłużej i jest lekko podgrzewany, co przekłada się na podbijanie intensywności aromatów. Perfumy utrzymują się dłużej również na dobrze nawilżonej skórze. Zadbaj więc o jej odpowiednią pielęgnację! Perfumy aplikowane na włosy również pachną dłużej. Uważaj jednak z tą metodą, jeśli masz suche włosy, bo alkohol zawarty w perfumach może je miejscowo przesuszać.

Perfumy – czym się charakteryzują?

Perfumy to kompozycja zapachowa zawierająca ponad 20% olejków eterycznych, zwykle w przedziale 20-43%. Zapach jest bardzo intensywny, dlatego wystarczy zaledwie kropla perfum, by pachniały długo (są dobrze wyczuwalne nawet po 2 dobach) i mocno. Tak wysoka zawartość olejków eterycznych naturalnie podnosi cenę. Po perfumy sięgają przede wszystkim gwiazdy i celebryci. Na prywatny użytek w zupełności wystarczające są wody perfumowane i toaletowe.

Woda perfumowana – czym się charakteryzuje?

EdP, czyli eau de parfum to nic innego jak woda perfumowana. Stężenie olejków eterycznych wynosi w niej od 10% do nawet 20%. To sprawia, że jest bardzo trwała i intensywna. Zwykle utrzymują się na skórze przez kilkanaście godzin, choć wody perfumowane o bardzo wysokim stężeniu olejków eterycznych mogą być wyczuwalne nawet po upływie doby czy dwóch!

Woda toaletowa – czym się charakteryzuje?

EdT, czyli eau de toilette to popularna woda toaletowa. Stężenie olejków eterycznych wynosi w niej zwykle od 5% do 10%. Ma subtelny zapach i jest znacznie mniej trwała niż woda perfumowana. Przez to utrzymuje się na skórze zaledwie przez kilka godzin. Planując wielkie wyjście, warto więc zabrać flakon wody toaletowej ze sobą, aby w razie potrzeby móc odświeżyć zapach.

Dowiedz się więcej:

Woda toaletowa, perfumowana czy perfumy – co jest ważne przy wyborze?

Stoisz przed wyborem nowego zapachu? Kwestia gustu jest w tym przypadku oczywiście najważniejsza – bo zapach będzie towarzyszyć Ci przez wiele godzin, więc musi idealnie z Tobą współgrać. Pozostałe, równie istotne warianty wyboru, to:


  • Jakość i cena – pomiędzy perfumami z bazarku a tymi z perfumerii jest zasadnicza różnica w jakości. Niska cena perfum zwykle bezpośrednio wiąże się z ich jakością, przede wszystkim zaś z jakością olejków eterycznych oraz z ich zawartością. Jeśli więc poszukujesz zapachu trwałego, który pięknie się rozwinie i każda z nut zapachowych będzie cieszyć tak samo (i nie będzie czuć gumowego, chemicznego zapachu), zawsze stawiaj na oryginalne produkty. Choć wysoka cena nie zawsze jest gwarantem jakości (chodzi przede wszystkim o podróbki markowych zapachów – są tańsze niż oryginały, ale wcale nie należą przy tym do najtańszych produktów!), to jednak bardzo niska cena musi znaleźć odzwierciedlenie w składnikach równie niskiej jakości.
  • Indywidualne preferencje – wszystkie nuty zapachowe, które składają się na kompozycję, muszą odpowiadać Ci w pełni. Jeśli nawet jedna z nich będzie Cię drażnić lub nie do końca będzie z Tobą współgrać, prawdopodobnie szybko przestaniesz sięgać po flakonik!
  • Oryginalność produktu – nabywając zapach z zaufanego źródła, masz pewność co do tego, że kupujesz oryginalny produkt.

Nuty zapachowe

Pamiętaj o tym, że każda kompozycja składa się z trzech nut zapachowych: głowy, serca i bazy. Każdą z nich tworzą nieco inne aromaty. Nuta głowy to ta, która otwiera zapach i jest wyczuwalna tuż po aplikacji perfum. Szybko ustępuje miejsca nutom serca. Jest wyczuwalna nieco dłużej niż otwierająca nuta głowy, jednak i ona po jakimś czasie ustępuje ostatniej nucie – czyli bazy. To właśnie docelowy zapach, który będzie towarzyszyć Ci przez najbliższe godziny. Jeżeli nuty zapachowe nie będą idealnie wpasowywać się w Twój gust, zapach szybko zacznie Cię męczyć i nie będziesz chciała go używać.

Trwałość zapachu

Nie każdemu przeszkadza to, że zapach ulatnia się po kilku godzinach – bo, przykładowo, lubią bardzo subtelne aromaty, które towarzyszą im w tle przez cały dzień. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by zapach, którym otulisz się rano, był wyczuwalny jeszcze wieczorem, koniecznie zwracaj uwagę na trwałość kompozycji.

Dowiedz się więcej:

Pora dnia odpowiednia dla danego zapachu

Dopasowywanie intensywności zapachu do pory dnia nie jest żelazną regułą. Jednak wiele osób stosuje się do tej zasady, wybierając lżejsze i orzeźwiające kompozycje na dzień, a cięższe, intensywniejsze i bardziej wciągające – na wieczór i na specjalne okazje. 

Okazja, by użyć danego zapachu

Dopasowanie zapachu odpowiedniego do okazji to także niemałe wyzwanie. Inne aromaty pasują bowiem na uroczystą kolację, randkę czy wesele, inne zaś na wypoczynek na plaży czy wyjście na siłownię. Perfumy są dopełnieniem stylizacji tak samo, jak elementy garderoby. Warto więc zadbać o to, by były dobrze dobrane pod tym względem. 

Zdjęcie perfum na stole

Woda toaletowa, perfumowana, perfumy – podsumowanie

Znajomość różnic pomiędzy perfumami, wodą perfumowaną i wodą toaletową to istotna kwestia, która zdecydowanie przyda Ci się do dokonania właściwego, świadomego wyboru i pomoże uniknąć zakupowej wpadki. W drogerii eZebra zawsze czekają na Ciebie oryginalne produkty w doskonałej cenie – sprawdź naszą bogatą ofertę perfum damskich i męskich i ciesz się udanym wyborem bez ryzyka!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixel