Domowe metody na wrastające paznokcie – poznaj cążki, obcinacze i nożyczki do wrastających paznokci
Wrastające paznokcie to przypadłość, która w najlepszym przypadku powoduje dyskomfort, a w najgorszym nawet duży ból ze stanami zapalnymi wałów okołopaznokciowych (czyli skóry bezpośrednio otaczającej płytkę). Najczęściej dotyczy paznokci u stóp. Jednak może zdarzyć się również na dłoniach. Warto reagować już przy zaobserwowaniu pierwszych objawów. Bagatelizowany problem może przybrać na sile, a konsekwencje są bolesne i długotrwałe w leczeniu. Podstawą jest prawidłowe obcinanie paznokci – tak, by utrudnić im wrastanie. Równie ważne jest wycinanie na bieżąco tych fragmentów, które wbijają się w skórę. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z problemem wrastających paznokci w domowych warunkach.
Spis treści
- Wrastający paznokieć. Co to jest?
- Jakie są przyczyny wrastania paznokci?
- Kiedy paznokieć źle rośnie. Objawy wrastających paznokci
- Działaj! Czyli domowe sposoby na wrastające paznokcie
- Leczenie wrastających paznokci
- Jak zapobiec ponownemu wrastaniu paznokci?
- Jak korzystać z akcesoriów do obcinania skórek i paznokci?
- Sposoby na wrastające paznokcie – podsumowanie
Wrastający paznokieć. Co to jest?
Wrastające paznokcie charakteryzują się wrastaniem bocznej krawędzi pod skórę, co powoduje ból oraz uczucie dyskomfortu. Najczęściej mamy z tym do czynienia przy paznokciach u stóp, szczególnie przy dużym palcu. Jeśli nie zareagujesz w miarę szybko, może dojść do stanu zapalnego oraz ropienia. Im szybciej coś z tym zrobisz, tym lepiej! Brak reakcji może doprowadzić nawet do utraty paznokcia. Przyczyną powstawania wrastających paznokci mogą być wrodzone skłonności, uraz lub złe obcinanie paznokci oraz:
- skaleczenie się w trakcie wycinania skórek,
- czyszczenie paznokci przy pomocy ostrych narzędzi,
- przytrzaśnięcie lub przygniecenie paznokcia,
- grzybica,
- predyspozycje do wrastania paznokci,
- długie palce,
- deformacja stóp,
- rurkowate paznokcie,
- halluksy,
- zagięta ku dołowi płytka paznokcia,
- wady postawy,
- płaskostopie,
- wadliwa motoryka chodzenia.
Dużo częściej z problemem zmagają się również osoby otyłe, ponieważ nadmierne kilogramy wpływają niekorzystnie na motorykę stóp.
Z problemem wrastających paznokci często borykają się również osoby obgryzające je. Równie nagminną przyczyną jest zbyt krótkie obcinanie paznokci, zwłaszcza gdy za bardzo wycina się ich brzegi.
Podolodzy wyróżniają dwa typy wrastania paznokci. To paznokieć wrastający lub wkręcający się – w taki sposób, że jego boki zwijają się i wbijają w wały okołopaznokciowe. Stały nacisk powoduje dyskomfort, a następnie może przejść w stan zapalny. Zaniedbanie wrastającego paznokcia może skutkować po czasie nawet ropieniem tego miejsca. Im wcześniejszy etap, tym łatwiej nad nim zapanować, łagodząc dyskomfort lub ból i zatrzymując postępowanie problemu. Warto więc udać się do podologa od razu, gdy tylko zaobserwujesz pierwsze objawy. Na tym etapie wielce prawdopodobne jest to, że wystarczy odpowiednia pielęgnacja paznokci, by problem ustąpił. Im bardziej zaawansowany stan, tym trudniejsze może być leczenie, niekiedy obejmujące nawet chirurgiczne usuwanie części paznokcia. Nie lekceważ więc problemu!
Jakie są przyczyny wrastania paznokci?
Przyczyn wrastających paznokci może być wiele. Do tych najczęstszych należy przede wszystkim nieprawidłowe obcinanie paznokci – zbyt głębokie po bokach lub obcinanie ich całkowicie na prosto, pozostawiając ostre brzegi. Z czasem to właśnie te kanty przy wałach mogą się w nie wbijać, a w konsekwencji zacząć w nie wrastać.
Jednak wśród możliwych przyczyn wrastania paznokci można wymienić jeszcze wiele czynników innych czynników.
- Skłonności genetyczne – na wiele rzeczy mamy wpływ, więc łatwo im zapobiegać, znając przyczynę. Jednak w przypadku obciążeń genetycznych nie jest tak kolorowo. To, co mamy zapisane w genach, jest niezależne od nas i w wielu przypadkach pozostaje tylko łagodzić skutki i starać się zapobiegać występowaniu problemu.
- Czynniki mechaniczne – takie, jak noszenie niedopasowanego obuwia (które mocno uwiera albo ma zbyt wąski czubek, przez co palce są ściśnięte, a tym samym układają się w nienaturalnej pozycji), czy mechaniczne uszkodzenia, to równie częste przyczyny wrastania paznokci. Ten problem dotyczy przede wszystkim osób bardzo aktywnych fizycznie oraz sportowców. To doskonały przykład na to, że dopasowanie obuwia jest bardzo, ale to bardzo ważną kwestią!
- Specyficzna budowa stopy – jeśli stopa układa się krzywo lub ciężar ciała jest na niej rozłożony nierównomiernie (np. przy płaskostopiu), nacisk na paznokcie jest nieprawidłowy, a to również może skutkować wrastaniem ich. Podobnie rzecz ma się w przypadku wad postawy powodujących nieprawidłowy sposób chodzenia. Do problemu wrastających paznokci mogą przyczyniać się również długie palce i tzw. paznokcie rurkowate, które naturalnie mają tendencję do zawijania się. To zaś może powodować większą skłonność do dolegliwości, jaką są paznokcie wkręcające się.
- Nieprawidłowe obcinanie paznokci – to jedna z częstych przyczyn, na szczęście jednak łatwa do wyeliminowania. Chodzi o nadmierne wycinanie paznokci z boku lub o ścinanie ich na prosto w taki sposób, że zostaje ostry kant, który może się wbijać w skórę.
Wśród możliwych przyczyn wrastania paznokci można wymienić również nadmierną masę ciała. Z jednej strony powoduje to silniejszy nacisk na stopy, a z drugiej osoby ze znaczną nadwagą mogą mieć mniejszą motorykę stóp, przez co stopy nie są stawiane prawidłowo. Warto wspomnieć również o tym, że problem wrastających paznokci może być też efektem różnych problemów zdrowotnych, jak cukrzyca, czy choroby układu krążenia. Wrastanie paznokci można podzielić na 3 etapy.
- W początkowej fazie objawy są znośne i zalicza się do nich przede wszystkim dyskomfort lub ból przy nacisku na paznokieć. Często występuje również niewielki stan zapalny, objawiający się zaczerwienień wałów okołopaznokciowych. Może pojawić się również niewielka opuchlizna wałów. To etap, na którym możesz jeszcze poradzić sobie samodzielnie, korygując kształt paznokcia – jeśli podejrzewasz, że to właśnie to jest przyczyną. Zawsze warto jednak od razu wybrać się na konsultację podologiczną, bo może pomóc oszczędzić sobie dalszych, nieprzyjemnych objawów.
- Gdy jednak sprawy zajdą nieco dalej, objawy nasilają się. W drugim stadium wrastania paznokci ból, opuchlizna i stan zapalny są silniejsze i mogą występować przez cały czas, a nie pojawiać się tylko pod wpływem nacisku. Na tym etapie dochodzi również ziarninowanie i jest to stan, który wymaga konsultacji podologicznej lub co najmniej dermatologicznej.
- Ostatnie, najbardziej zaawansowane stadium, zdecydowanie powoduje przykre objawy bólowe. Opuchlizna jest duża, a ziarnina i wał okołopaznokciowy są stwardniałe. Ten etap jest również niebezpieczny o tyle, że może dojść do aktywnego zakażenia, które – nieleczone – może mieć poważne następstwa. W tym stadium często zapalenie jest zresztą ropne.
Zdecydowanie więc lepiej nie czekać na rozwój problemu, tylko już przy zaobserwowaniu udać się do lekarza na konsultację, by uniknąć nasilania się przykrych objawów i wynikających z nich późniejszych konsekwencji.
Kiedy paznokieć źle rośnie. Objawy wrastających paznokci
Kiedy paznokieć wbija się pod skórę, trudno to przeoczyć. Odczuwamy wtedy ból przy chodzeniu, zakładaniu butów, uprawianiu sportów. Ponadto pojawia się zaczerwienienie, opuchlizna, a nawet krwawienie w sytuacji, gdy paznokieć przebije skórę. Przy nadkażeniu bakteryjnym może pojawić się również ropa. Zawsze i we wszystkich przypadkach należy skonsultować się ze specjalistą podologiem lub podiatrą. Stopy ukrywamy zazwyczaj w butach, a to wilgotne, ciepłe środowisko idealne dla bakterii oraz grzybów. Kiedy dojdzie do infekcji, ze względu na charakter tej części ciała, wyleczenie może nie być proste. Nieleczona infekcja wrastającego paznokcia może prowadzić do:
- bólu,
- trwałych zniekształceń,
- zapalenia tkanki łącznej,
- zakażenia kości.
Początkową fazę łatwo nieco zignorować, zrzucając przyczynę objawów na przemęczenie stopy wynikające z długotrwałego chodzenia. O ile dolegliwości pojawią się jednorazowo lub tylko raz na jakiś czas, to raczej nie ma problemu. Jeśli jednak występują powtarzalnie lub utrzymują się od dłuższego czasu, nie lekceważ ich.
Co jeszcze powinno zwrócić Twoją uwagę? Szczególną czujność zachowaj wówczas, gdy tkanki wokół paznokcia zmieniają kolor – stają się zaczerwienione, sinawe lub wręcz przeciwnie, są nadmiernie blade. Lekarza odwiedź koniecznie wtedy, gdy pod skórą zauważysz zbierającą się ropę lub aktywny wysięk ropny. Wśród objawów wrastających paznokci i postępującego problemu można wymienić również przebarwienia i pogrubianie się płytki paznokcia, a także łuszczenie się go.
Jeśli wiesz, że przyczyną wrastających paznokci w Twoim przypadku jest nieodpowiedni kształt paznokcia, koryguj go we własnym zakresie. Przydadzą Ci się do tego specjalne cążki do wrastających paznokci. Mają one cieńsze ostrza niż zwykłe obcinaczki, dzięki czemu łatwo i precyzyjnie chwycisz pomiędzy nie wybrany fragment paznokcia i łatwo go wytniesz bez ryzyka skaleczenia się, czy uszkodzenia płytki.
Jeżeli zaś masz nieco przerośnięte wały, również możesz je skorygować. To zwykle nagromadzony, martwy naskórek, więc wycięcie jego nadmiaru jest zupełnie bezbolesne, a w ten sposób minimalizujesz powierzchnię, w którą paznokieć mógłby się wbić. Obcinacz do wrastających paznokci przyda się również właśnie do korygowania przerośniętych wałów. Obcinacze do paznokci powinny być w tym przypadku doskonałej jakości – zarówno pod względem wykonania, jak i materiałów, z jakich zostały zrobione.
Rada experta:
Próbę samodzielnej korekcji wrastającego paznokcia możesz podjąć wówczas, gdy problem nie jest jeszcze zaawansowany.
Tj. gdy wbijającemu się w skórę paznokciowi towarzyszy co najwyżej lekkie zaczerwienienie wałów i delikatny ból pojawiający się przy dotyku. Jeśli jednak doszło już do zaostrzonego stanu zapalnego, któremu towarzyszy ziarninowanie lub wysięk ropny, koniecznie udaj się do lekarza. Samodzielne dłubanie przy zmienionej chorobowo skórze i paznokciu może tylko pogłębić stan zapalny i pociągnąć za sobą kolejne problemy!
Działaj! Czyli domowe sposoby na wrastające paznokcie
Dłutka i radełka również przydadzą Ci się do korygującego pedicure. Takie akcesoria pozwalają na precyzyjne odsunięcie skórek i wałów, a także na oczyszczenie powierzchni paznokci z zaschniętych resztek skórek i innych zanieczyszczeń. Metalowe radełko to dobry wybór przede wszystkim z dwóch względów. Po pierwsze można je śmiało dezynfekować i sterylizować, co jest bardzo ważne, jeśli manewrujesz nim przy zakażeniu. Po drugie doskonale oczyszcza się nim powierzchnię paznokcia i zakamarki w okolicach skórek oraz wałów.
Pamiętajmy, że domowe sposoby możesz stosować jedynie w przypadku, kiedy przy paznokciu nie pojawił się stan zapalny. Do skutecznych sposobów walki z wrastającymi paznokciami należą te poniżej wymienione.
- Maść antybiotykowa dostępna bez recepty – pomoże zatrzymać namnażanie się bakterii, dzięki czemu może zahamować rozwój stanu zapalnego i zapobiec ropieniu newralgicznego miejsca. Maść z antybiotykiem może zalecić również lekarz, jeśli pojawił się już ropny stan zapalny.
- Okłady z oliwy oraz olejków eterycznych – okłady z oliwy zmiękczą i nawilżą paznokieć, dzięki czemu dyskomfort związany z wbijaniem się go w skórę będzie zmniejszony. Łatwiej będzie również wyciąć zmiękczony fragment. Olejki eteryczne, jak np. olejek herbaciany, są znane ze swoich właściwości ściągających i antybakteryjnych. To przyda się przy hamowaniu zaczerwienienia, opuchlizny i stanu zapalnego. Takie okłady odkażające warto powtarzać regularnie.
- Płyn przeznaczony do wrastających paznokci – w aptekach dostępne są również specjalne płyny łagodzące objawy wrastających paznokci, a także hamujące stan zapalny.
- Moczenie w occie jabłkowym – to jeden z najstarszych sposobów stosowanych na wrastające paznokcie, z którego korzystały już nasze babcie. Ocet jabłkowy jest uważany za specyfik o właściwościach przeciwzapalnych, antyseptycznych, a nawet przeciwbólowych. Dlatego okład z octem jabłkowym znajduje zastosowanie przy problemie wrastających paznokci. Wystarczy przygotować roztwór z ciepłej wody i octu i moczyć w nim paznokieć przez około 20 minut dziennie.
- Kąpiele z solami – tutaj rzecz ma się podobnie jak w przypadku okładów z oliwy. Chodzi o zmiękczenie naskórka i paznokci, dzięki czemu łatwiej będzie usunąć to, co niepotrzebne, a także zmniejszyć dolegliwości bólowe.
- Moczenie stóp w wodzie z mydłem – konkretnie zaś szarym mydłem. Przypisuje mu się właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
- Okładu z lodu – warto stosować je dla zmniejszenia opuchlizny, zaczerwienienia i obrzęku, jeśli objawy są nasilone. Jest to jednak sposób chwilowo wyciszający problem i w żadnym stopniu go nie rozwiązuje.
Leczenie wrastających paznokci
Kiedy udamy się do lekarza, może on zalecić nam specjalistyczne leczenie. Wśród nich znajdziemy poniższe metody.
- Podniesienie paznokcia – lekarz za pomocą bawełny, nici dentystycznej lub szyny delikatnie podniesie wrastający paznokieć. Dzięki temu oddzieli go od skóry, co pomaga mu urosnąć powyżej krawędzi palca.
- Klamry na wrastające paznokcie – mają za zadanie przywrócić pierwotny kształt paznokcia. Wśród dostępnych mamy: klamry naklejane, ze stali chirurgicznej, plastikowo-drutowe, metalowo-plastikowe.
- Częściowe usunięcie paznokcia – stosuje się w przypadku cięższego wrastania paznokcia, kiedy pojawi się ropa, ból oraz zaczerwienienie. Wykonuje się często przy znieczuleniu.
- Całkowite usunięcie paznokcia – stosuje się w najcięższych przypadkach. Wtedy palec pozostaje bez paznokcia aż do momentu odrośnięcia nowego. Skuteczne są także terapie laserowe, których mocną stroną jest szansa na całkowite wyleczenie i zminimalizowanie nawrotów tej przypadłości.
Jak zapobiec ponownemu wrastaniu paznokci?
Sposób, w jaki można zapobiec ponownemu wrastaniu paznokci, jest przede wszystkim uzależniony od tego, jaka jest przyczyna tego stanu rzeczy. Wyeliminowanie jej powinno rozwiązać powtarzanie się problemu.
Warto zaopatrzyć się w nożyczki do wrastających paznokci lub specjalne cążki, by łatwo można było na bieżąco korygować kształt paznokcia, a tym samym minimalizować ryzyko wrastania go. Cążki do wrastających paznokci u nóg są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, dlatego bez problemu wybierzesz ten, który będzie odpowiadał Ci najlepiej. Jeśli problem jest powtarzalny, najlepiej zaopatrzyć się w specjalne cążki podologiczne do wrastających paznokci.
Co możesz zrobić, aby zapobiegać wrastaniu paznokci? Przede wszystkim zacznij od odpowiedniej pielęgnacji!
- Obcinanie paznokci zgodnie z ich kształtem, np. cążkami lub nożyczkami.
- Obcinanie paznokci nie za blisko skóry.
- Regularne piłowanie brzegów płytki pilniczkiem, najlepiej papierowym.
- Moczenie stóp przed pedicure.
- Usuwanie skórek za pomocą preparatów.
- Czyszczenie paznokci za pomocą spirytusu, a nie ostrych narzędzi.
- Higiena stóp.
- Wygodne obuwie.
Jak korzystać z akcesoriów do obcinania skórek i paznokci?
Podologiczne cążki do wrastających paznokci, obcinaczki czy nożyczki? Wybór należy do Ciebie i zależy również od tego, na ile problem jest zaawansowany. Najważniejsze jest to, by zapamiętać kilka najważniejszych zasad korzystania z nich. Po pierwsze – wszystkie akcesoria zawsze dezynfekuj przed i po użyciu. Łatwo bowiem o zakażenie, jeśli cążki do paznokci wrastających będą zanieczyszczone. Po drugie, przed użyciem ich, najlepiej zanurz stopy w kąpieli zmiękczającej, dzięki czemu ryzyko skaleczeń i pęknięć paznokci przy obcinaniu ich będzie mniejsze. Po trzecie zaś zdezynfekuj skórę przed i po zabiegu. To również bardzo ważny etap, bo różne drobnoustroje znajdujące się na skórze łatwo przenieść pod uwrażliwiony paznokieć, a stąd już prosta droga do zakażenia!
Sposoby na wrastające paznokcie – podsumowanie
Problem wrastających paznokci nie musi eskalować i w wielu przypadkach można temu zapobiec. Reaguj od razu, gdy widzisz pierwsze objawy. Dzięki szybkiej konsultacji lekarskiej możesz zaoszczędzić sobie cierpienia, które niewątpliwie pojawia się w dalszych stadiach. Profesjonalne cążki do wrastających paznokci znajdziesz w naszej drogerii – zacznij korekcję problemu już dziś!