ZADBANA SKÓRA
26.04.2019

Wszystko co musisz wiedzieć o cerze naczynkowej. Kompleksowy poradnik.

Wszystko co musisz wiedzieć o cerze naczynkowej. Kompleksowy poradnik.

Cera naczynkowa to bardzo wymagająca towarzyszka. Niełatwo nad nią zapanować, a zaczerwienia pojawiające się na twarzy, potrafią skutecznie uprzykrzyć życie i codzienną pielęgnację. Ten typ skóry wymaga od nas szczególnej opieki, dużo skupienia i delikatności, bez których nie będzie w stanie się obejść. Na szczęście jest kilka sposobów na walkę z problemem. Zanim jednak się ją podejmie, trzeba dokładnie zapoznać się z tym, z czym przyjdzie nam się zmagać. Co wyróżnia ten typ cery? W jaki sposób powstaje i jak zapanować nad naczynkami na nosie i reszcie twarzy? 

Kiedy pojawia się problem z cerą naczynkową?

Co ciekawe, skóra naczynkowa najczęściej ujawnia się w wieku okołomenopauzalnym. Dokucza więc zwykle paniom w dojrzałym wieku. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pojawia się znacznie wcześniej – nawet około dwudziestego roku życia. Często problem rozszerzonych naczynek, pajączki na nosie i zaczerwienienia na twarzy nasilają się w okresie ciąży i związane są ze zmianami hormonalnymi. Kiedykolwiek by się jednak nie pojawiła, jest tak samo uciążliwa i niestety, dość trudna do opanowania.

Cera naczynkowa – cienka, delikatna i wrażliwa

Jak scharakteryzować cerę naczynkową? Możemy być niemal pewne, że problem dotyczy także nas, gdy nasza skóra jest cienka i delikatna i wyraźnie prześwitują przez nie toczące krew żyłki. Do tego bardzo często cera jest wysuszona, piecze i swędzi, buntem reaguje na większość kosmetyków i, mówiąc krótko, nie chce z nami współpracować.

Wszystkie posiadaczki tego strapienia wiedzą, jak trudno bywa je okiełznać. Tym bardziej że czynniki zewnętrzne nie pomagają.

Popękane naczynka na nosie i zaczerwienienia na twarzy nasilają się wraz ze zmianami temperatury i wilgotności. Fatalnie reagują na suche powietrze, klimatyzację, mróz i wiatr. Wszystkie one sprawiają, że buzia staje się coraz bardziej czerwona, swędząca i sucha. A zaczyna się niewinnie – od pojawiającego się od czasu do czasu rumieńca. Pewnego razu rumień jednak nie chce zniknąć. Utrwala się i kończy teleangiektazją, czyli wykwitem tzw. pajączków na nosie, policzkach, brodzie. To pierwszy poważny objaw i sygnał, że czas na poważnie skoncentrować się na pielęgnacji. Tak, by uniknąć dalszego rozwoju problemu skórnego.

Czego unikać przy cerze naczynkowej?

Żeby skutecznie zatroszczyć się o cerę naczynkową, należy przede wszystkim stworzyć listę zakazów, czyli rzeczy i sytuacji, których należy unikać, by nie wzmagać kłopotów. Najpierw musimy się więc dowiedzieć, co z pewnością nam nie służy. Większość osób dotkniętych przypadłością ma podobne doświadczenia. Rozwojowi skóry naczyniowej sprzyjają takie bodźce jak nagłe zmiany temperatur, a więc np. przebywanie w saunie lub suszenie włosów, niskie temperatury i wiatr, gwałtowne emocje, stres, strach, zbyt duży wysiłek fizyczny i częste forsowanie się na siłowni. Ale to nie wszystko!

Osoby z cerą naczynkową muszą uważać na to, co jedzą – ostre potrawy, bardzo gorące napoje i zupy mogą pogorszyć objawy. Należy również odstawić alkohol i papierosy. Temu typowi cery szkodzi również ciąża i antykoncepcja hormonalna, a więc wahania poziomu hormonów w organizmie. Dlatego właśnie dbanie o kondycję skóry powinno zacząć się od podstaw, czyli unikania „wyzwalaczy”. Im mniej ryzykownych i szkodliwych czynników, tym lepsza podstawa do zatroszczenia się o poprawę wyglądu. I co najważniejsze, zdrowia i samooceny! Ani się nie obejrzymy, jak zniknie to uciążliwe pęknięte naczynko na twarzy.

Rozsądna pielęgnacja cery naczynkowej

Przy codziennym dbaniu o siebie należy kierować się zasadą „im mniej, tym lepiej”. Dotyczy ona zarówno liczby preparatów nakładanych na buzię, jak i ich składów. Proste, krótkie listy składników to większa szansa na to, że nie znajdzie się tam żaden drażniący czynnik. Cera naczynkowa? Charakterystyka tego typu skóry każe nam inwestować w delikatne substancje myjące, np. płyn micelarny do cery z problemami naczynkowymi Bioderma Sensibio H2O AR, który usunie makijaż bez zaburzenia równowagi lipidowej. Przemyślany skład sprawi, że buzia odzyska witalność, a zaczerwienienie na twarzy znacznie się zmniejszy.

W dbaniu o siebie w tej sytuacji sprawdzi się także linia kosmetyków Lirene Cera Naczynkowa. Zawarte w niej specjalistyczne składniki aktywne o terapeutycznym działaniu redukują objawy i przyczyny problemu oraz skutecznie wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych. Tutaj liczy się profilaktyka – łagodne środki, maseczki nawilżające i łagodzące, regularne złuszczanie peelingami enzymatycznymi i, co bardzo ważne, dobre kremy chroniące przed szkodliwym wpływem promieniowania UV.

Hipoalergiczna emulsja do opalania z serii Dax Sun to pewność, że nasza cera jest pod ochroną. Do tego łagodne potrawy, zero alkoholu i… rozsądek. Oto najlepszy prezent dla wrażliwej skóry.

 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019

Polecane

pixel