Spis treści
- Wybierz odpowiedni szampon do skóry głowy
- Mycie skóry głowy odżywką lub maską
- Mycie głowy mydłem lub szamponem w kostce
- Peeling skóry głowy
- Masaż skóry głowy szczotką
- Używaj naturalnych olejków
- Zaopatrz się we wcierki do skóry głowy
- Regularnie oczyszczaj akcesoria do czesania
- Podrażniona skóra głowy domowe sposoby
Wybierz odpowiedni szampon do skóry głowy
Zadaniem szamponu nie jest nawilżanie czy odżywianie włosów, a oczyszczanie skalpu i cebulek z kurzu, brudu, zanieczyszczeń środowiskowych, warstwy łoju. Dbanie o kondycję włosów na ich długości zostaw maskom i odżywkom.
Zaopatrz się w szampon oczyszczający oraz w łagodniejszy kosmetyk do regularnego stosowania. Szampon oczyszczający stosuj nie częściej niż raz w tygodniu, ponieważ zawiera on w składzie detergenty, które mogą podrażnić i przesuszyć skórę głowy, która w ramach „odruchu obronnego” zacznie ratować się wytwarzaniem większych ilości sebum. Nadmiar sebum doprowadza do wzmożonego przetłuszczania skalpu, co stwarza konieczność częstszego mycia głowy i tworzy się błędne koło.
W jakim celu stosuje się szampon oczyszczający? Ma on zdolność do usuwania pozostałości środków do stylizacji oraz osadów z twardej wody. Najczęściej zawiera w składzie między innymi:
- Sodium Laureth Sulfate (SLES);
- Sodium Lauryl Sulfate (SLS);
- Sodium Coco Sarcosinate (SCS);
- Sodium Lauryl Sulfoacetate;
- Sodium Myreth Sulfate,
SPRAWDŹ TEŻ: SLS – co to jest?
To agresywne środki myjące, które odpowiadają za to, że produkt się pieni. Silne detergenty mające styczność ze skórą głowy przez dłuższy czas, mogą podrażnić i wysuszyć wrażliwy skalp, dlatego do mycia na co dzień lub co drugi dzień przeznaczone są delikatne szampony, które zawierają w składzie łagodne detergenty np.:
- Cocamidopropyl Betaine;
- Cocoamphoacetate;
- Disodium Cocoamphodiacetate;
- Sodium Cocoyl Isethionate;
- Sodium Lauroy Sarcosinate;
- Coco Glucoside;
- Decyl Glucoside;
- Lauryl Glucoside.
Wśród delikatnych dla skóry głowy szamponów warto wymienić produkty marki:
- Vianek np. normalizujący szampon o łagodnej formule przeznaczony do pielęgnacji włosów przetłuszczających się;
- Sylveco np. odbudowujący szampon pszeniczno-owsiany;
- Orientana np. naturalny szampon na bazie roślin indyjskich;
- Nacomi np. szampon z olejem migdałowym;
- Hairy Tale Cosmetics np. łagodny szampon chelatujący;
- Biolaven np. szampon normalizująco-nawilżający;
Anwen np. szampon Brzoskwinia & Kolendra, który świetnie radzi sobie ze zmywaniem oleju ze skalpu i doskonale odświeża włosy.
Mycie skóry głowy odżywką lub maską
Mycie przy użyciu odżywek bądź masek jest odpowiednie dla osób posiadających suche, zniszczone i wysokoporowate włosy, a do takich zaliczamy kręcone i falowane. Zastosowanie odżywki pomoże w nawilżeniu włosów i wydobyciu skrętu. Odżywka na skórę głowy, to także dobry sposób na dociążenie włosów i ograniczenie ich puszenia się. Oczyszczanie kosmyków silniejszymi detergentami wykonuj raz na 1-2 tygodnie, tutaj zasada jest taka sama jak przy myciu z wykorzystaniem delikatnego szamponu na co dzień. W przypadku włosów przetłuszczających stosuj mycie odżywką naprzemiennie z myciem łagodnym szamponem i co jakiś czas oczyszczaj kosmyki preparatami z zawartością SLS itp.
PORADA EKSPERTA:
Zupełne wyeliminowanie szamponu z pielęgnacji skóry głowy to zły pomysł - od czasu do czasu należy oczyścić mieszki włosowe. Wypróbuj domową miksturę oczyszczającą z sodą. W przypadku włosów zdrowych wymieszaj szampon bez zawartości silikonów z 1 lub 2 łyżeczkami sody, natomiast dla włosów zniszczonych wystarczy mniejsza ilość produktu - około 1 łyżeczki.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Metoda OMO – hit czy kit?
Jak umyć włosy odżywką lub maską? Niewielką ilość produktu nałóż na skórę głowy i masuj ją około 2 minut, następnie przeciągnij odżywkę/maskę po całych włosach i spłucz wodą. Pamiętaj, że przy takim myciu nie uzyskasz piany, co jest zjawiskiem normalnym. Unikaj mycia skalpu produktami z zawartością konserwantów: methylisothiazolinone i methylchloroisothiazolinone, które po zetknięciu ze skórą skalpu mogą wywołać reakcje alergiczne.
Nie każda odżywka będzie odpowiednia do mycia. Wybierz produkt o prostym i krótkim składzie. Szukaj na etykiecie chlorków, czyli „chloride” np. Cetrimonium chloride, Benzalkonium chloride. Wypróbuj:
- Garnier, Hair Food Aloe – nawilżająca maska odpowiednia dla średnio lub niskoporowatych włosów;
- YOPE BOUNCE, HYDRATE my hair – maska do włosów suchych z hemi-skwalanem;
- Anwen, Maska Kiełki Pszenicy & Kakao – świetny produkt dla włosów wysokoporowatych.
Mycie głowy mydłem lub szamponem w kostce
Do mycia włosów możesz wybrać mydło lub szampon w kostce. Najlepsze będą komestyki zawierające ekstrakty roślinne, olejki eteryczne, glinki. Tutaj liczy się zasada – im mniej składników, tym lepiej. Ważny jest także brak detergentów, parabenów, silikonów. Po myciu zastosuj zakwaszającą płukankę octową lub cytrynową celem domknięcia łusek włosa, gdyż mydło ma charakter zasadowy, czyli jego pH przekracza 7 podczas, gdy pH skóry wynosi między 4,5 a 6. Mydła w kostce są preferowane przez osoby borykające się z AZS oraz z nadmierną wrażliwością skóry głowy.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Atopowe zapalenie skóry. Sprawdź, czy je masz
Mydła i szampony w kostce możesz wykorzystywać naprzemiennie. Mydło zastosuj jako produkt do częstego używania, natomiast szampon będzie stanowił wersję silnie oczyszczającą skórę głowy i włosy.
Peeling skóry głowy
By skalp głowy mógł właściwie funkcjonować, powinnaś go systematycznie złuszczać. Zaniechanie tej czynności może przyczynić się do niedotlenienia skóry na skutek nagromadzenia sebum i pozostałości po suchych szamponach, produktach do stylizacji czy szamponach z dodatkiem silikonów. Brak złuszczania prowadzi także do nadmiernego przetłuszczania skalpu oraz wzmożonego wypadania włosów. Peelingowanie skóry wspomoże walkę z uporczywym i nawracającym łupieżem, a także poprawi krążenie krwi, co sprzyja wzrostowi włosów.
SPRAWDŹ TEŻ: Maski, peelingi, wcierki. Co na wypadanie włosów stosować?
Jaki peeling wybrać i jak często go stosować?
Bezpieczną opcją dla każdej skóry głowy będzie peeling enzymatyczny, ponieważ produkty zawierające w składzie drobinki ścierające mogą podrażnić skalp i przyczynić się do rozprzestrzenienia stanu zapalnego. Decyzja o częstotliwości wykonywania peelingów zależy od typu skóry, jednak staraj się złuszczać skalp raz na tydzień, a przy bardzo wrażliwej skórze – raz na dwa tygodnie.
Masaż skóry głowy szczotką
Wypróbuj szczotkę do masażu skóry głowy od Mohani. Masuj skalp okrężnymi ruchami, co pobudzi cebulki włosowe, polepszy ukrwienie skóry oraz wspomoże oczyszczanie z nagromadzonych zanieczyszczeń. Masaż silikonowymi wypustkami jest delikatny i przyjemny, ale pamiętaj, by wykonywać go na zmoczonej uprzednio skórze głowy.
Masaż skóry głowy możesz wykonać przy użyciu Tangle Teezer The Scalp Exfoliator and Massager. Tę niewielkich rozmiarów szczotkę zabierzesz ze sobą nawet w podróż.
Używaj naturalnych olejków
Olejowanie dotyczy nie tylko włosów, ale także skóry głowy i wywodzi się z rytuałów stosowanych w pielęgnacji ajurwedyjskiej. Co możesz zyskać dzięki olejowaniu skalpu? Naturalne oleje pomagają w przywróceniu właściwego pH skóry oraz uszczelniają barierę hydrolipidową uszkodzoną przez szampony zawierające w składzie agresywnie myjące detergenty oraz silikony oblepiające skórę. Regularnie olejowany skalp odwdzięczy się wolniejszym przetłuszczaniem i redukcją podrażnień oraz stanów zapalnych objawiających się pod postacią wyprysków. Zauważysz także zmniejszenie liczby wypadających włosów, dzięki wzmocnieniu cebulek włosowych.
Jakie olejki warto wykorzystać do olejowania skóry głowy?
- olej kokosowy – zapobiega wypadaniu włosów i przeciwdziała łupieżowi;
- olej sezamowy – pobudza mikrokrążenie i stymuluje porost włosów;
- olej lniany – wzmacnia mieszki włosowe przez co zmniejsza nadmierne wypadanie włosów;
- olej musztardowy – wytwarzany z nasion gorczycy, wspomaga mikrokrążenie, nawilża skalp;
- olej łopianowy – sprawdzi się u osób zapuszczających włosy, ma potencjał przeciwgrzybiczy i przeciwzapalny, sprawdzi się przy tendencji do nawracającego łupieżu.
Jak wykonywać olejowanie skóry głowy?
Oleje na skórę głowy stosuj przed myciem, by nie obciążyć włosów i nie przyczynić się do przyspieszonego przetłuszczania kosmyków. Rozczesz włosy, podziel je na przedziałki i wcieraj niewielką ilość produktu (1-2 łyżki stołowe) masując jednocześnie skalp, aby zintensyfikować mikrokrążenie i spotęgować działanie produktu. Olej trzymaj na skórze głowy maksymalnie godzinę, gdyż zbyt długie przetrzymywanie preparatu może przyczynić się do wzmożonego wypadania włosów wskutek obciążenia cebulek. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś przy okazji przeciągnęła olej po całej długości włosów.
SPRAWDŹ TEŻ: Olejowanie skóry głowy. Kompleksowy poradnik
Jak zmyć olej ze skalpu?
Produkt zmyjesz nawet delikatnym szamponem, ale jeśli borykasz się ze skórą głowy wytwarzającą nadmierne ilości sebum, spróbuj w pierwszej kolejności zemulgować olej przy pomocy odżywki, która nie ma w składzie związków obciążających włosy – silikonów, parabenów. Wystarczy, że nałożysz odżywkę na skalp i dodasz do tego 2-minutowy masaż. Kolejny etap, to spłukanie kosmetyku i umycie głowy łagodnym szamponem. Szampon zawierający mocne detergenty może zniweczyć efekty olejowania poprzez wymycie wartościowych dla skóry substancji.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak zmyć olej z włosów? Emulgowanie
Jakie produkty warto wykorzystać przy olejowaniu skóry głowy?
1. hydrolaty
Wody kwiatowe i ziołowe mogą posłużyć jako podkład pod olej. Spryskaj włosy i skalp głowy wybranym hydrolatem, a następnie wmasuj olej w skórę i przeciągnij go po włosach.
2. olejki eteryczne
Wybierz naturalny olejek eteryczny, a nie zapachowy. Do 2 łyżek oleju dodaj jedynie 2-3 krople olejku eterycznego. Pamiętaj o wykonaniu próby uczuleniowej przed pierwszym wykorzystaniem mikstury na całej skórze głowy. W tym celu wetrzyj niewielką ilość mieszanki w skalp tuż nad czołem. Jeśli odczujesz dyskomfort tj. pieczenie i zaognienie skóry oznacza to, że dany olejek nie jest odpowiedni dla Ciebie.
Jeśli chcesz przyspieszyć porost włosów i ujrzeć pojawienie się baby hair, postaw na olejek miętowy. Możesz stosować miksturę na całej powierzchni owłosionej skóry głowy lub tylko na wybranym obszarze, gdzie doszło do przerzedzenia włosów. Olejek z mięty pieprzowej może łatwo doprowadzić do podrażnienia skóry, dlatego lepszym wyborem będzie olejek z mięty polnej. Na stymulację cebulek i porost włosów dobrze wpływa też olejek imbirowy.
Jeśli obserwujesz nadmierne wypadanie włosów, wybierz olejek rozmarynowy. Preparat ten działa także przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, tonizuje i odświeża skalp. Olejek z drzewa herbacianego przyda się przy problemach z uporczywym łupieżem, natomiast olejek cynamonowy pomoże zredukować stany zapalne.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Olejowanie skóry głowy. Kompleksowy poradnik
Zaopatrz się we wcierki do skóry głowy
Zgodnie z nazwą wcierka służy do wcierania dobroczynnych substancji w skórę głowy. By pobudzić krążenie i spotęgować wchłanianie preparatu, masuj skórę głowy ruchami okrężnymi po nałożeniu kosmetyku. Wcierki mają za zadanie ograniczenie wypadania włosów, wzmocnienie ich struktury, mogą także wspomagać walkę z łupieżem i łagodzić stany zapalne. Aby zaobserwować efekty stosowania kosmetyku, aplikuj go na skalp głowy przez miesiąc, a następnie zrób tydzień przerwy. Jeśli skóra reaguje podrażnieniem i zaczerwienieniem, zmień preparat na taki, który zawiera inny zestaw składników.
SPRAWDŹ TEŻ: Naturalne wcierki do włosów. Remedium na problemy z fryzurą
Rodzaje wcierek do skóry głowy
Wcierki wodne
Ten typ wcierek idealnie sprawdzi się u osób, które nie miały wcześniej do czynienia z takimi produktami i nie wiedzą, jaka będzie odpowiedź skóry głowy. Posiadaczki wrażliwej lub bardzo suchej skóry głowy powinny wybierać właśnie wcierki wodne, które zapewnią uczucie ulgi podrażnionemu skalpowi. Wcierki wodne, to łagodne kosmetyki, z reguły wzbogacone o wyciągi ziołowe.
Zwróć uwagę na:
- Anwen Grow Me Tender – ziołowa wcierka rozgrzewająca pobudzająca wzrost włosów i ograniczają ich wypadanie. Zawiera ekstrakty z kozieradki, czarnej rzepy, czerwonej cebuli i żeń-szenia.
- Trychologiczna wcierka Farmona Radical – wcierka przyspieszająca wzrost włosów wzbogacona o ekstrakty ze skrzypu i żeń-szenia
- Normalizujący tonik-wcierka Vianek – wcierka do codziennej pielęgnacji skóry głowy, w składzie uwzględniono ekstrakty z liści mięty, melisy, szałwii i jabłka.
Wcierki alkoholowe
Wcierki oparte na alkoholu wykazują intensywne działanie, dlatego nie są odpowiednie dla skór wrażliwych i przesuszonych. Alkohol ułatwia wnikanie substancji aktywnych w głąb skóry głowy, a także intensyfikuje ich działanie. Efekty stosowania tych wcierek są szybkie do zaobserwowania.
Wypróbuj wcierki marki BANFI np. Herbaria Lady Banfi Hajszesz, która zawiera wyciągi z jałowca, gorczycy, chrzanu i majeranku. Wcierka wzmacnia włosy, poprawia ich kondycję i powoduje wysyp baby hair.
Wcierki wodne i alkoholowe najlepiej stosować po umyciu włosów.
Wcierki olejowe
Ten rodzaj wcierek stanowią samodzielne oleje lub maceraty olejowe. Wcierki olejowe nie są przeznaczone dla osób zmagających się z problemem wypadających włosów, ponieważ mogą nasilić utratę kosmyków. Nieumiejętne stosowanie tych kosmetyków może być przyczyną nadmiernego przetłuszczania skalpu i zapchania mieszków włosowych. Wcierki olejowe nakładaj na godzinę przed myciem włosów, staraj się nie zostawiać ich na noc na skórze głowy. Jeśli preparat nie sprawdzi się na skalpie, wykorzystaj go do olejowania włosów.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: 5 najlepszych wcierek do włosów. Ranking
Warto sprawdzić działanie olejku Khadi Vitality Grow, który stymuluje wzrost włosów. W składzie zawiera olej sezamowy, kokosowy, rycynowy, rozmarynowy, z nasion marchwi.
SPRAWDŹ TEŻ: Czy wcierki do włosów działają? Sprawdzamy efekty
Regularnie oczyszczaj akcesoria do czesania
Dla zachowania higieny skalpu głowy pamiętaj o systematycznym oczyszczaniu szczotek i grzebieni, gdyż po codziennym użytkowaniu tych przedmiotów na ich powierzchni osadza się kurz, łój, pot, zrogowaciały naskórek, kosmetyki do stylizacji i pielęgnacji. Minimum raz w tygodniu myj akcesoria szamponem, a unikniesz rozprowadzania zanieczyszczeń i innych niepotrzebnych substancji po całej długości włosów.
Nie zapominaj o regularnej wymianie poszewek na poduszki i ręczników używanych do osuszania kosmyków. Na tych przedmiotach także osadza się kurz, pozostałości po kosmetykach itp.
Podrażniona skóra głowy - domowe sposoby
Odczuwasz swędzenie oraz przetłuszczanie się skóry głowy? Włosy są matowe i szorstkie w dotyku, a może nadmiernie wypadają? Najwyższa pora wykonać detoks skalpu głowy. Detoks pomoże odzyskać równowagę Twojej skórze, umożliwi pobudzenie mieszków włosowych oraz pomoże pozbyć się łupieżu i wyprysków.
SPRAWDŹ TEŻ: Domowe wcierki do włosów. Porady i przepisy
Możesz samodzielnie wykonać domowy kosmetyk z wybraną glinką. Do wykonania mikstury potrzebujesz naturalnej glinki, szamponu lub odżywki o prostym składzie oraz cukru. W celu wzmocnienia efektu detoksykacji wykonuj delikatny masaż skóry głowy po nałożeniu mieszanki. W ten sposób poprawisz mikrokrążenie krwi i sprawisz, że skóra łatwiej przyjmie dobroczynnie składniki.
Przepis na domowy peeling z glinką:
- 2 łyżki szamponu z prostym składem bez zawartości silikonów;
- 1 łyżka białego lub brązowego cukru (działanie złuszczające i nawilżające);
- 1 łyżeczka dowolnej glinki;
- kilka kropli olejku eterycznego.
Jaką glinkę wybrać? Te naturalne produkty cechują się zawartością wartościowych pierwiastków takich jak: krzem, magnez, potas, wapń, cynk. Każdemu kolorowi glinki odpowiada inna procentowa zawartość danego składnika.
- glinka biała (kaolin) – najbardziej delikatna z glinek, idealna dla wrażliwej skóry głowy, łagodzi podrażnienia. Można wykonać przy jej użyciu suchy szampon. Wystarczy, że do 1 łyżeczki glinki białej dodasz 2 łyżki skrobi ziemniaczanej, mąki ryżowej lub kukurydzianej. Miksturę wzbogać o kilka kropel olejku eterycznego, łyżkę wody i 1 łyżeczkę kakao, jeśli masz ciemne włosy;
- glinka różowa – wskazana przy wrażliwej skórze głowy i szybko przetłuszczających się włosach, pochłania nadmiar sebum;
- glinka czerwona – zapobiega wypadaniu włosów i pobudza ich wzrost, wzmacnia cebulki;
- glinka zielona – odkaża, detoksykuje, koi podrażnienia, adsorbuje nadmiar sebum, normalizuje funkcjonowanie gruczołów łojowych;
- glinka zielono-niebieska – wspomaga walkę z łupieżem, działa przeciwzapalnie i łagodnie złuszczająco, oczyszcza skórę z toksyn.